Sign in to follow this  
Followers 0
dcp100168

Recensământul populaţiei, în octombrie 2011

93 posts in this topic

După cinci zile de recensământ, 46,59 la sută dintre gălăţeni s-au înregistrat

După cinci zile de recensământ, judeţul Galaţi a înregistrat o medie de recenzare de 46,59 la sută; au fost evidenţiate 106.054 locuinţe din cele 227.618 gospodării estimate a fi în judeţul nostru şi au răspuns întrebărilor 265.799 de gălăţeni.

La nivelul localităţilor judeţului Galaţi, în fruntea clasamentului se află comuna Băneasa, unde recensământul a fost realizat în proporţie de 78,81 la sută. Aici au fost înscrise 688 de case din cele 873 de gospodării. Pe ultimul loc în top este comuna Nicoreşti unde au fost înregistrate doar 29,95 la sută din gospodării, adică 617 case din 2060 imobile posibil a fi recenzate.

În municipiul Galaţi, au răspuns chestionarelor de recensământ 44, 97 la sută dintre gălăţeni, echivalentul a 124.397 de locuitori. Au fost înregistrate 50.350 de locuinţe din cele 111.950 imobile câte sunt estimate a fi în municipiul nostru.

viata-libera.ro

VOI REGRETA TOATA VIATA PENTRU ACEASTA INDRUMARE CE I-AM DATO FIULUI MEU.

ASADAR, PARINTI CONSTIINCIOSI CA MINE, NU VA MAI OBLIGATI COPIII SA MUNCEASCA APROAPE DEGEABA SI IN ACESTE CONDITII !!!

Incurajati-l sa stea acasa pe ajutorul de somaj de 200RON.

Multi dintre noi ar trebui sa invete sa munceasca si abia apoi sa se planga de faptul ca sunt prost platiti.

Nu stiu de unde atata suparare si furie la unii (a se citi ADITZA) pe faza cu recensamantul.

Sincer sa fiu nu am identificat nici o intrebare personala sau deranjanta in chestionar sau orice alt aspect care sa incite spiritele atat de mult.

In ceea ce priveste CNP-ul, nu cred ca furnizarea lui poate fi privit ca pe o amentintare (de orice natura). Daca chiar vrei sa eviti, poti da un CNP gresit inlocuind ultimele 4 cifre din componenta lui.

Probabil ca nu ati fost atent la toate intrebarile sau le-a bifat recenzorul fara sa le cititi, dar nu mi se pare normal ca doar femeile sa fie intrebate daca sunt la prima sau la a 7-a casatorie, sau cati copii vii ai nascut, sau daca ai "gagica" sau nu; ar mai fi ramas probabil de intrebat si daca ai pierdut sarcini sau de cate ori intretii relatii sexuale s.a.m.d. Parca am fost anchetati si nicidecum recenzati.

Edited by daisy

portocalii spun ca daca nu particip la recensamant voi fi amendat!!! ce se intampla daca nu sunt recenzat???pentru ca nu au ajuns pana acum la mine!!!ma premiaza???

"Pentru că au refuzat deja de două ori până acum să sta de vorbă cu recenzorul, două familii din cartierul Păcii din Zalău ar putea fi "beneficiarele" primelor amenzi aplicate în Sălaj persoanelor care nu dau informaţiile cerute în cadrul Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor.

Potrivit prefectului Alexandru Vegh, zilele acestea recenzorul va mai trece o dată pe la cele două familii, iar dacă se va lovi şi a treia oară de refuzul lor la domiciliul lor vor fi trimise persoanele desemnate să aplice amenzi.

Reamintim că refuzul de a-i primi pe recenzori în case ori de a răspunde sau de a completa chestionarele de recensământ constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenzi cuprinse între 1.500 şi 4.500 de lei."

http://www.adevarul.ro/locale/zalau/Doua_familii_din_Zalau_ar_putea_primi_amenzi_la_recensamant_0_580142067.html

Deci si REFUZUL DE A-I PRIMI PE RECENZORI IN CASE :))=)) =)) :))

Bun, intrebarea mea este, in continuare, pe numele cui se vor da amenzi? Cine e organul care va cere datele personale pentru completarea amenzii? Vine cu Politia? "Persoanele desemnate sa trimita amenzi". Poi nu e organ "persoanele". Nicaieri nu am gasit cine imi va trimite amenda si cum...

Mai nou:

"Coordonatorii recensământului s-au răzgândit: persoanele care nu‑şi declară CNP-ul vor fi amendate. Inclusiv cei care au fost deja recenzaţi. Purtătorul de cuvânt al Institutului Naţional de Statistică (INS), Vladimir Alexandrescu, a fost destituit ieri-dimineaţă pentru bâlbele pe care le-a provocat în desfăşurarea recensământului atunci când a declarat că oamenii nu vor fi amendaţi dacă nu-şi dau CNP-ul.

Vergil Voineagu, şeful INS, a anunţat ieri că vor fi amendaţi toţi cei care refuză să-şi dea CNP-ul. Persoanele pe la care au trecut deja recenzorii, dar nu au oferit CNP-ul, vor fi sunate de operatori şi vizitate pentru completarea acestei rubrici din formularul de recensământ. Dacă nu vor mai fi găsiţi, chiar din motive obiective (au plecat în străinătate), a spus Voineagu, vor fi amendaţi cu sume cuprinse între 1.500 şi 4.500 de lei, aşa cum spune legea."

http://www.adevarul.ro/actualitate/social/CNP_se_razbuna_pe_cel_care_l-a_retrogradat_0_579542736.html

Deci, esti in tara, nu dai CNP si pleci, amenda :)) Hai buey, ma lasati? Poi ma baga in ceata boul ala de l-ati demis, eu nu dau CNP si dupa aia plec din tara. Voi il demiteti pe "prost" si ma amendati ca mi-am permis sa plec din tara fara sa va dau CNP...pe ce baza??????????? Eu pe baza declaratiilor unui angajat al INS nu am dat CNP!?!?!?!?!?!?

Asta miroase a solutie de iesire din criza pe spinarea noastra....

daisy are dreptate, habar nu avem noi (aveti voi) ce se completeaza la rubricile obligatorii, de catre recenzor, ne bucuram (va bucurati) ca va pun doar doua trei intrebari....si restul chestionarului, OBLIGATORIU??????? Si de ce mai semnati ca s-a realizat corect recensamantul? Ati vazut cu ochii dvs. ca tot chestionarul reflecta realitatea? Sau v-ati bucurat ca a trecut si hop-ul asta mai repede decat credeati?

Daca chiar vrei sa eviti, poti da un CNP gresit inlocuind ultimele 4 cifre din componenta lui.

Buuuuuun, ai vazut cumva chestionarul/chestionarele? Au rubrici in care se trece nume si prenume...Crezi ca daca dai CNP gresit si numele bun, scapi? Sau daca dai CNP bun si nume aiurea, scapi? Poi e mai grav decat daca nu le deschizi usa :)) Falsa identitate....

Edited by AdiTZA

Prefectul Galaţiului: Nu voi sancţiona nici populaţia, nici recenzorii, acolo unde se poate rezolva simplu problema CNP-ului

Şeful administraţiei gălăţene spune că problema identificării CNP-ului se poate rezolva imediat dacă există o bună colaborare între primării şi organizatorii recensământului. "Nu voi da dispoziţie să fie amendaţi oamenii care nu-şi declară CNP-ul. Vă spun şi de ce: recenzorii şefi pot rezolva foarte simplu completarea CNP-urilor lipsă dacă le cer primarilor. Aceştia le au pe toate, nu se poate să nu existe în bazele lor de date! Şi, haideţi să fim serioşi, este vorba despre câteva persoane pentru fiecare recenzor", spune prefectul Paul Florea.

Pe de altă parte, prefectul i-a rugat pe oameni să le furnizeze recenzorilor datele de identitate. "Dacă cei care au organizat acest recensământ au considerat că este obligatoriu ca fiecare persoană să furnizeze CNP-urile, atunci nu înţeleg de ce se tem", mai spune prefectul judeţului Galaţi.

adevarul.ro

Date parţiale după primele opt zile de recensământ

Până vineri, media de recenzare a locuinţelor la nivelul judeţului Galaţi a fost de 73,93 la sută. Procentul este foarte apropiat de media de recenzare la nivel naţional, care a fost de 74,49 la sută. Astfel, din cele 227618 locuinţe estimate a exista în judeţul nostru, recenzorii au înregistrat, până acum, 168317. În cazul persoanelor, recenzorii au reuşit să evidenţieze un număr de 414.663 gălăţeni la nivelul întregului judeţ.

viata-libera.ro

1.daca fiul dvs are studii superioare chiar era nevoie sa-l impinga ma-sa de la spate ca sa castige un ban?

2. nu era constient de riscurile la care se expune? si daca tot am adus vorba de riscuri, sa zica "mersi" ca nu si-a luat-o pe spinare de la vreun suparat.

3. credeti ca e singurul (si ultimul?) din tara asta care munceste pe mai putin fata de angajament?

Stimate concetatean,dupa ce am citit mesajul tau ,mi-am pus intrebarea :ce studii ai tu de iti dai cu parerea .

Si mai mult decat atat ma intreb ce faci tu pentru societate ? Esti cumva vreun somer care stai pe banii nostrii, cei care muncim ,si mai si comentezi ? Se vede cati neuroni ai in cutia craniana.Vreau sa te anunt ca fiul meu nu "si-a luato pe spinare", ca este un tip diplomat,si probabil nu te-a intalnit pe tine.

Referitor la "ma-sa" cu simt matern sa stii ca ii pasa de educatia fiului ei tot timpul.Mama ta nu iti da sfaturi? sau nu mai are cui?

Incurajati-l sa stea acasa pe ajutorul de somaj de 200RON.

Multi dintre noi ar trebui sa invete sa munceasca si abia apoi sa se planga de faptul ca sunt prost platiti.

Nu stiu de unde atata suparare si furie la unii (a se citi ADITZA) pe faza cu recensamantul.

Sincer sa fiu nu am identificat nici o intrebare personala sau deranjanta in chestionar sau orice alt aspect care sa incite spiritele atat de mult.

In ceea ce priveste CNP-ul, nu cred ca furnizarea lui poate fi privit ca pe o amentintare (de orice natura). Daca chiar vrei sa eviti, poti da un CNP gresit inlocuind ultimele 4 cifre din componenta lui.

Stimate domn,eu nu sunt mama care sa-mi incurajez fiul, sa stea acasa cu indemnizatie de somer,fiul meu invata si acum.Eu sunt iritata de faptul ca cei care muncesc nu sunt stimulati cum se cuvine,pentru ca s-a produs acea diversiune, a CNP-ului si mai ales ca organizarea acestui recensamant a fost facuta prost, fara informatia cetatenilor.Acum daca tu ai fi fost pe teren,ai fi observat cat de iritati erau cei care trebuiau sa raspunda la intrebarea: traiti in comuniune consensuala cu cineva ? sau care este data cand v-ati recasatorit ?

In ceea ce priveste CNP-ul ,la nivelul unora este strict secret ,dar el se gaseste in evidenta populatiei,pe cupoanele de pensie ,in farmacii cand iti cumperi un tratament,pe bonurile de masa cu care cumperi cartofi,salam etc

Pana la urma, acest recensamant este o activitate, pe care nu o poate face recenzorul fara colaborarea cu fiecare cetatean in parte,problema e ca diversiunea a creeat haos si cetateanul a fost slab informat.

La urmatorul recensamant iti sugerez, sa te implici si tu in aceasta activitate,sa simti pe pielea ta !

Iti doresc succes !Iti doresc numai bine !

Peste 17,7 milioane de persoane recenzate

Peste 7,5 milioane de locuinte, reprezentand 88,48% din numarul total estimat a fi recenzat si peste 17,7 milioane de persoane, au fost inregistrate in perioada 20-29 octombrie a recensamantului, conform informatiilor obtinute din raportarile prin SMS si centralizate de INS.

In 27 de judete, inregistrarea datelor statistice a fost superioara mediei calculate la nivel national. Procente mai mari s-au inregistrat in judetele Brasov (96,46%), Valcea (95,61%), Arad (95,09%), Covasna (94,97%), si Teleorman (93,88%). Un ritm mai scazut s-a inregistrat in Bucuresti (76,04%), Ilfov (85,94%), Cluj (85,76%), Galati (86,05%) si Tulcea (86,31%).

In cazul celor la care nu a fost notat si CNP, recenzorii vor trebui sa revina la domiciliul persoanelor, pentru a completa aceasta informatie.

Luni, 31 octombrie, ar trebui sa fie ultima zi de recensamant. Procesul a fost marcat insa de unele incoerente in organizare.

ziare.com

Peste 18,7 milioane de persoane au fost înregistrate, până în 30 octombrie

Un număr de 7.960.983 locuinţe, reprezentând 94,49% din numărul total al locuinţelor estimate ar fi recenzate, şi un număr de 18.710.326 persoane au fost înregistrate, în perioada 20 - 30 octombrie 2011, potrivit informaţiilor operative obţinute din raportările prin SMS, centralizate de Institutul Naţional de Statistică (INS). În 25 de judeţe, înregistrarea datelor statistice a fost superioară mediei calculate la nivel naţional. Procente mai mari s-au înregistrat în judeţele Braşov (100% din locuinţele estimate a fi recenzate), Arad (99,34%), Vâlcea (99,25%), Covasna (98,92%) şi Teleorman (97,73%). Un ritm mai scăzut s-a înregistrat în Bucureşti (87,59%) şi în judeţele Galaţi (91,61%), Iaşi (91,65%), Tulcea (91,93%) şi Constanţa (92,24%).

agerpres.ro

Stiti ce imi place mie?Primarul decide daca se dau amenzi recenzoriloor/cetatenilor,primarul o sa fie seful polististului si tot primarul o sa decida daca se eutanasiaza cainii sau nu...

Peste 19,5 milioane de persoane si peste 8,3 milioane de locuinte au fost inregistrate

8.387.153 de locuinte si 19.599.506 persoane au fost inregistrate la Recensamantul din luna octombrie, a anuntat marti Institutul National de Statistica, precizand ca numarul persoanelor recenzate nu este echivalent cu populatia Romaniei, potrivit Mediafax. Reprezentantii INS au spus ca recensamantul s-a incheiat oficial pe 31 octombrie, la ora 24:00.

In perioada 20-31 octombrie au fost inregistrate 8.387.153 de locuinte si 19.599.506 de persoane, numar care include persoanele prezente, temporar absente sau plecate pentru o perioada indelungata din gospodaria din care fac parte, informeaza Institutul National de Statistica intr-un comunicat de presa.

Potrivit INS, numarul de persoane recenzate nu reprezinta populatia stabila a Romaniei: "Numarul persoanelor recenzate nu este egal cu numarul de persoane cuprins in populatia stabila a Romaniei deoarece: nu cuprinde persoanele care au apelat la metoda autoinregistrarii; nu cuprinde persoanele din spatiile colective de locuit; nu cuprinde persoanele recenzate prin structurile MapN, MAE, MAI etc; include parte din persoanele plecate din tara pe perioada indelungata (respectiv cele declarate de unul din membrii gospodariei din tara)".

In urma prelucrarii datelor, INS va publica datele provizorii privind populatia stabila la sfarsitul lunii ianuarie 2012, iar datele preliminare in perioada aprilie-mai 2012.

"Asadar, orice comparatie intre informatiile difuzate astazi si datele oficiale privind populatia stabila a Romaniei, rezultate in urma precedentelor recensaminte de populatie, din 1992 sau 2002, sunt lipsite de relevanta", a precizat sursa citata.

hotnews.ro

530.612 gălăţeni recenzaţi

În judeţul Galaţi, au fost recenzaţi 530.612 gălăţeni. În cele 65 de localităţi gălăţene au fost înregistrate 221.817 imobile.

Ponderea populaţiei în judeţul nostru (şi a locuinţelor) o deţine, fireşte, municipiul Galaţi, în care s-au numărat 250.000 de persoane recenzate.

„Au fost recenzate toate locuinţele şi, potrivit rezultatelor, în municipiul Galaţi există 107.000 de imobile. Faptul că până acum ştiam că în Galaţi sunt peste 111.000 imobile se datorează faptului că au fost luate în calcul - de către Institutul Naţional de Statistică - şi sediile administrative ale unor firme, inclusiv garajele. În general, cele peste 111.000 imobile au fost calculate după numerele poştale”, ne-a explicat Nicoleta Manole, purtător de cuvânt al Primăriei Galaţi.

viata-libera.ro

De-abia astept noile procente ale jenantilor de la "statistica" privitoare la somaj, de ex. Una e sa imparti la cifrele din 2001 si alta e sa te raportezi la 19,5 milioane...

Rezultate:

JUDETUL GALATI 221817 530612

MUNICIPIUL GALATI 108754 241776

MUNICIPIUL TECUCI 13976 29560

ORAS BERESTI 1337 3166

ORAS TARGU BUJOR 2509 6752

Prima coloana reprezinta locuintele, a doua populatia.

Destul de abrupta scaderea fata de ultimele estimari. :-?

http://www.antena3.ro/pictures/documents/134-Situatia-locuintelor-si-persoanelor-recenzate-pana-la-sfarsitul-zilei-de-31-Octombrie-2011.pdf

Cred ca Galati si Braila au pierdut cel mai multa populatie raportat la cifrele din 2002 .Nu e de mirare daca ne uitam la situatia economica existenta . Insa daca ne uitam la scaderi observam ca marea depopulare a avut loc la orase si nu la sate ceea ce este putin ciudat ...

Judetul Galati a pierdut 90 de mii de persoane din care 60 de mii in municipiu in conditiile in care muicipiul are doar jumatate din populatia judetului , adica pierderea ar fi trebuit sa fie 50-50 .

Braila a pierdut 50 de mii de persoane din care doar in municipiu 40 de mii , in plus in Braila exista comune care sunt aproape depopulate dar vad ca au scaderi mici ... asta pune mari semne de intrebare cu privire la calitatea recenzarii la sate . Daca scazi sub o anumita populatie ai mai putine posturi de consilieri , mai putini bani si chiar poti pierde statutul de comuna , din cauza asta cred ca in anumite locuri nu s-a recenzat mai deloc ci cifrele au fost completate de popa si primar .

Recensământul continuă până pe 13 noiembrie

„Recensământul populaţiei şi al locuitorilor, 2011” continuă! „S-a constatat la nivel naţional că nu toţi românii au fost înregistraţi, motiv pentru care îi invităm pe gălăţenii care nu au fost acasă sau nu au răspuns recenzorului din diferite motive să meargă să se înscrie la Comisia Locală de Recensământ. Va funcţiona începând de astăzi, toată săptămâna viitoare, inclusiv duminică - 13 noiembrie”, ne-a spus Nicoleta Manole, purtător de cuvânt al Primăriei Galaţi.

Cei care sunt în astfel de situaţii trebuie să se prezinte la Comisia Municipală de Recensământ care îşi are sediul în clădirea Poliţiei locale (fostă Comunitară), pe strada Traian nr. 254, lângă Penitenciarul Galaţi.

Sâmbăta şi duminica, programul este între orele 9.00 şi 15.00, iar în zilele de lucru, între orele 9.00 şi 17.00.

Gălăţenii neînregistraţi (de regulă, „capul familiei”) trebuie să ia asupra lor actul de identitate şi să cunoască date despre imobilul în care locuiesc.

viata-libera.ro

Brambureală la recensământ

Anunţul făcut de Primăria Galaţi cum că recensământul pe 2001 s-a prelungit comportă ceva ajustări. În sensul că, legal, sunt verificate fişele persoanelor de către recenzori şi unde CNP-urile lipsesc ele sunt completate; în realitate însă sunt şi oameni care nu au fost recenzaţi (fie că au lipsit de acasă, fie că nu au fost căutaţi) cărora li se fac fişe.

Cum se prezintă situaţia la Comisia Municipală de Recensământ (CMR) Galaţi? „Potrivit legii, prelungirea vizează activitatea recenzorilor de a-şi verifica şi completa fişele, fapt care se întâmplă până pe 11 noiembrie. Majoritatea deficienţelor sunt în privinţa neînregistrării CNP-ului. Legal, noi nu avem cum să luăm CNP-ul de la Serviciul de Evidenţa Persoanelor, fiindcă nu ne permite legea. De aceea, cetăţenii care nu au declarat aceste date, au posibilitatea să se prezinte la noi, până pe 11 noiembrie, pentru a ne comunica CNP-ul”, am reţinut, ieri, de la biroul Comisiei Municipale Galaţi.

75 de gălăţeni au revenit cu CNP-ul

Până ieri la prânz se prezentaseră la biroul Comisiei Municipale de Recensământ Galaţi 75 de gălăţeni. Toţi au declarat CNP-urile, deşi există şi oameni neînregistraţi, iar de acest fapt ne-am convins ieri, la faţa locului. „Eu nu am fost acasă în perioada recensământului, dar am tot verificat în cutia de poştă poate găsesc vreun anunţ cu data când vine recenzorul. Numai că nu am găsit niciun bilet şi citind în ziar am venit să ne înregistrăm că suntem trei persoane în familie”, ne-a spus Lenuţa Olaru, din Galaţi, din strada N. Mantu.

La solicitarea gălăţencei neînregistrate, cele două funcţionare ale Primăriei Galaţi, au dat, iniţial, din umeri, pe motiv „că nu au cadrul legal să înregistreze şi această familie”. Dar... „Totuşi, dacă aţi bătut drumul până aici, poftiţi să completaţi o fişă!”, a venit invitaţia („în mod tacit”) de la una dintre salariate, grăbită să meargă la o şedinţă la sediul Primăriei Galaţi.

Program cu suspendare!

Şi, deşi programul Comisiei Municipale de Recensământ Galaţi - anunţat de Biroul de presă al Primăriei - este zilnic, între orele 9.00 şi 17.00, chiar şi ieri, cele două funcţionare au lăsat lucrul şi s-au dus la şedinţă, chemate de viceprimar. Fireşte că prezenţa la şedinţă înseamnă închiderea biroului şi punerea oamenilor pe drumuri.

viata-libera.ro

Cred ca Galati si Braila au pierdut cel mai multa populatie raportat la cifrele din 2002 .Nu e de mirare daca ne uitam la situatia economica existenta . Insa daca ne uitam la scaderi observam ca marea depopulare a avut loc la orase si nu la sate ceea ce este putin ciudat ...

Judetul Galati a pierdut 90 de mii de persoane din care 60 de mii in municipiu in conditiile in care muicipiul are doar jumatate din populatia judetului , adica pierderea ar fi trebuit sa fie 50-50 .

Braila a pierdut 50 de mii de persoane din care doar in municipiu 40 de mii , in plus in Braila exista comune care sunt aproape depopulate dar vad ca au scaderi mici ... asta pune mari semne de intrebare cu privire la calitatea recenzarii la sate . Daca scazi sub o anumita populatie ai mai putine posturi de consilieri , mai putini bani si chiar poti pierde statutul de comuna , din cauza asta cred ca in anumite locuri nu s-a recenzat mai deloc ci cifrele au fost completate de popa si primar .

Pai e normal sa scada populatia de la oras mai mult ca cea de la sate! Multi s-au refugiat prin satele unde au cate o bucata de pamant! Si eu as face la fel!

De ce sa stau la oras si sa platesc impozite de aiurea cand pot sta la sat si sa fac in fiecare zi cativa km in plus pentru a ajunge la serviciu si inapoi. Comparand, as alege discomfortul celor cativa km in plus decat sa dau bani degeaba la stat.

Daca Galatiul si-ar pierde statutul de Oras... nu m-ar deranja deloc!

Anunţul făcut de Primăria Galaţi cum că recensământul pe 2001 s-a prelungit comportă

Parerea mea e ca s-a prelungit putin cam mult =))

Rezultate provizorii ale recensământului 2011: Populaţia României a scăzut cu 2,6 milioane

Populaţia României a scăzut cu peste 2,6 milioane, de la 21.680.974 la 19.042.936 de persoane, potrivit rezultatelor provizorii ale Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor 2011, anunţate joi de Institutul Naţional de Statistică.Conform datelor recensământului din 2002, populaţia României era de 21.680.974 de locuitori. Populaţia din statisticile curente la 1 iulie 2011 este de 21.354.396, a precizat INS.

Potrivit rezultatelor provizorii ale recensământului din 20 octombrie 2011, populaţia stabilă a României a fost de 19.043.000 de persoane, din care 18.384.000 au fost prezente, iar 659.000 temporar absente.

Din totalul populaţiei stabile a României, 10.054.000 persoane aveau domiciliul sau reşedinţa în municipii şi oraşe (52,8%), iar 8.989.000 persoane locuiau în comune (47,2%).

Grupate după numărul populaţiei stabile, 22 judeţe au înregistrat sub 400.000 locuitori însumând 35,6% din populaţia ţării, 17 judeţe aveau o populaţie cuprinsă între 400.000 şi 700.000 de locuitori concentrând 47,9% şi doar două judeţe au depăşit 700.000 de locuitori, reprezintând 7,7%. Din totalul de 19.043.000 de persoane, 8,8% se regăsesc în Municipiul Bucureşti (respectiv 1.678.000 persoane).

Judeţele cu populaţia cea mai numeroasă sunt Prahova (cu 735,9 mii locuitori), Iaşi (cu 723,6 mii), Cluj (cu 659,4 mii), Timiş (cu 649,8 mii), Constanţa (cu 630,7 mii), Dolj (cu 618,3 mii), Suceava (cu 614,5 mii).

Cel mai mic număr de populaţie îl au judeţele Tulcea (201,5 mii), Covasna (206,3 mii), Sălaj (217,9 mii), Mehedinţi (254,6 mii), Ialomiţa (258,7 mii), Giurgiu (265,5 mii), Caraş-Severin (274,3 mii) şi Bistriţa-Năsăud (277,9 mii).

În 13 judeţe din ţară mai mult de jumătate dintre persoane îşi au reşedinţa în municipii şi oraşe. Judeţele cu un grad ridicat de urbanizare sunt: Hunedoara (cu 74,1%), Braşov (cu 71,2%), Constanţa (cu 67,9%), Cluj (cu 65,9%), în timp ce judeţele cu ponderile cele mai mici ale populaţiei urbane sunt: Giurgiu (cu 27,9%), Dâmboviţa (cu 28,3%), Teleorman (cu 31,3%), Neamţ şi Călăraşi (cu 35,0%).

mediafax.ro

Salutare !

Au venit rezultatele recensamantului 2011 : 19 milioane de romani - populatie stabila : http://www.hotnews.r...6-locuitori.htm

Rezultatele pentru Galati :

Judetul Galati : 507 000

Mun Galati : 231 000

Mun Tecuci : 31 000

Lista completa cu localitatile galatene :

http://www.galati.in...%202_JUDETE.pdf

Rezultatele pentru Braila nu au aparut inca ... de observat insa scaderea dramatica a populatiei Romaniei in general si a zonei Galati Braila in particular .

Edited by Braileanul

Distribuţia populaţiei stabile pe principalele localităţi ale judeţului

JUDETUL GALATI 507402

MUNICIPIUL GALATI 231204

MUNICIPIUL TECUCI 31045

ORAS BERESTI 2853

ORAS TARGU BUJOR 6148

BALABANESTI 2042

BALASESTI 2252

BALENI 2244

BANEASA 1762

BARCEA 4680

BERESTI-MERIA 3617

BRAHASESTI 7692

BRANISTEA 3876

BUCIUMENI 2274

CAVADINESTI 3077

CERTESTI 2163

CORNI 2048

COROD 7197

COSMESTI 5013

COSTACHE NEGRI 2267

CUCA 2087

CUDALBI 6206

CUZA VODA 2586

DRAGANESTI 4682

DRAGUSENI 4781

FARTANESTI 5169

FOLTESTI 2976

FRUMUSITA 4659

FUNDENI 3570

GHIDIGENI 5558

GOHOR 3135

GRIVITA 2899

INDEPENDENTA 4274

IVESTI 8091

JORASTI 1774

LIESTI 8753

MASTACANI 4535

MATCA 11450

MOVILENI 3243

MUNTENI 6520

NAMOLOASA 2163

NEGRILESTI 2321

NICORESTI 3506

OANCEA 1433

PECHEA 9889

PISCU 4706

POIANA 1651

PRIPONESTI 2163

RADESTI 1474

REDIU 1850

SCANTEIESTI 2428

SCHELA 3649

SENDRENI 3455

SLOBOZIA CONACHI 3978

SMARDAN 4608

SMULTI 1321

SUCEVENI 1809

SUHURLUI 1257

TEPU 2395

TUDOR VLADIMIRESCU 4780

TULUCESTI 7093

UMBRARESTI 6504

VALEA MARULUI 3947

VANATORI 4760

VARLEZI 1931

VLADESTI 1929

Judeţul Galaţi a pierdut peste o sută de mii de locuitori!

Populaţia judeţului Galaţi a scăzut cu peste o sută de mii de locuitori, de la 619.556 (în 2002) la 507.402 (în 2011), conform datelor provizorii ale Recensământului Populaţiei şi Locuinţelor 2011. Municipiul Galaţi mai numără doar 231.204 locuitori.

Institutul Naţional de Statistică a prezentat ieri primele informaţii referitoare la populaţia stabilă a României. Conform distribuţiei populaţiei pe judeţe, Galaţiul număra la sfârşitul anului trecut 507.402 locuitori. În 2002 erau înregistraţi 619.556 de gălăţeni, iar la recensământul din 1992 figurau 641.011.

În aceste condiţii, judeţul nostru se situează pe locul 12 în topul pe ţară. În faţa Galaţiului sunt Prahova (cu 735,9 mii de locuitori), Iaşi (723,6 mii), Cluj (cu 659,4 mii), Timiş (cu 649,8 mii), Constanţa (cu 630,7 mii), Dolj (cu 618,3 mii), Suceava (cu 614,5 mii), Argeş (cu 591,3 mii), Bacău (cu 583,5 mii), Bihor (cu 549,9 mii) şi Mureş (cu 531,3 mii).

Stabilită după etnie, populaţia judeţului Galaţi se prezintă astfel: 488.382 români, 17.258 romi, 252 maghiari, 183 ruşi-lipoveni, 83 turci, 74 germani, 37 ucraineni şi trei tătari. 395 de gălăţeni au preferat să nu-şi declare etnia, iar 735 sunt de alte etnii, cu reprezentare minoră la nivel naţional (sârbi, greci, evrei, italieni etc).

Distribuţia populaţiei pe localităţi

Din cei 507.402 de locuitori ai judeţului Galaţi, conform rezultatelor provizorii ale recensământului din 2011, 271.250 de persoane au domiciliul/reşedinţa în municipii şi oraşe. Astfel, municipiul Galaţi are 231.204 de locuitori, faţă de cei 287.046 pe care îi indică site-ul Consiliului Judeţului Galaţi la data de 1 iulie 2011.

În Tecuci trăiesc 31.045 de persoane, în timp ce oraşele Bereşti şi Târgu Bujor au 2.853 de locuitori, respectiv, 6.148.

În comune sunt 236.152 de locuitori, în patria roşiilor, Matca, fiind grupaţi cei mai mulţi dintre aceştia: 11.450. Iveştiul (8.091), Lieştiul (8.753) şi Pechea (9.889) sunt comunele cu o reprezentativitate ridicată.

Clădiri, locuinţe şi gospodării

Din comunicatul celor de la INS am aflat că în judeţul Galaţi sunt 116.071 de clădiri. Dintre acestea, 115.925 sunt clădiri în care se află locuinţe. La numărul gospodăriilor populaţiei, Galaţiul figurează cu 188.729.

viata-libera.ro

Scădere drastică a populaţiei judeţului

Comisia Centrala pentru Recensamantul Populatiei si al Locuintelor a publicat saptamana trecuta primele rezultate ale recensamantului care a avut loc in octombrie 2011. Conform primelor estimari, judetul Galati are o populatie stabila care trece cu putin cifra de 500.000 de locuitori, mai exact 507.402 de persoane. Fata de ultimul recensamant am pierdut aproape 100.000 de cetateni, pentru ca in anul 2002 aveam inregistrati aproximativ 619.556 locuitori.

Conform distributiei populatiei in judet, 231.204 de locuitori traiesc in Municipiul Galati, iar in Tecuci, in jur de 31.045 de persoane. Celelalte orase ale judetului, Beresti si Targu Bujor, au 2.853, repectiv 6.148 de cetateni. Restul de 236.152 de persoane sunt distribuite in cele 61 de comune din judet.

Astfel, in doar 10 ani, populatia Galatiului a scazut cu aproape 68.000 de persoane, ceea ce reprezinta o pierdere de 23%.

"Aceasta scadere se datoreaza in principal sporului natural negativ, adica numarul deceselor este mai mare decat cel al nasterilor, dar si migratiei externe. Conform metodologiilor aflate in vigoare, consideram o persoana ca fiind migrata daca a parasit locul de resedinta pe o perioada mai mare de un an. In cazul in care acea persoana este plecata de mai putin de un an, atunci aceasta este numarata la populatia localitatilor. Momentan acestea sunt date provizorii, le asteptam pe cele finale", ne-a explicat directorul executiv al Directiei Judetene de Statistica Galati, Nicolae Marinescu.

Mai putini politicieni alesi

Scaderea numarului de cetateni va aduce modificari si in structurile de administratie locala si centrala, numarul alesilor locali si parlamentari urmand a fi diminuat. In primul rand Consiliul Local Galati va pierde 4 consilieri, pentru ca numarul este stabilit prin lege, iar pentru o populatie care este cuprinsa intre 200.000 si 300.000 revine un numar de 23 de reprezentanti, in prezent fiind 27. Consiliul Judetului scapa ca prin urechile acului de diminuarea alesilor locali, acestia reusind sa se incadreze intre 500.001 si 600.000 locuitorii, fapt ce le da dreptul sa pastreze numarul alesilor la 35 de consilieri.

Conform legii electorale in vigoare, structura parlamentara va avea si ea de suferit, pentru ca un deputat este ales la 70.000 de locuitori, iar un senator la 160.000 cetateni. Astfel, vom avea doar 7 reprezentanti in Camera Deputatilor, fata de 9, cat avem acum, iar la Senat vom pierde un senator si vom avea 3 in loc de 4. Teoretic, aceste cifre ar trebui sa intre in vigoare dupa publicarea datelor oficiale de catre Institutul National de Statistica si adoptarea lor in noile legi ce privesc alegerile electorale si organizarea administratiei publice, situatie care poate dura pana la viitoarele alegeri, din 2016.

radioiasi.ro