Salt la conținut

Bun venit pe Forum Gălățeni.net

Pentru a putea publica subiecte și mesaje sau pentru a răspunde la cele deja existente este nevoie să vă logați. Dacă nu aveți un cont click pentru Înregistrare.
Vă puteți autentifica pe forum cu un cont de Facebook, indiferent că sunteți membru sau nu. Autentificați-vă aici: 
Înainte de a începe colaborarea cu Forumul Gălățeni.net vă rugăm să studiați Regulile comunității.

Fotografie

Recensământul populaţiei, în octombrie 2011

• Vă rugăm să vă conectaţi pentru a răspunde
90 răspunsuri la acest subiect

#31 riaji

riaji

SuperGălăţean

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3.130 Mesaje:

Adăugat 22 septembrie 2011 - 00:50

Ce inseamna mania de a sti si de a controla totul, avand prostia la baza..

Nihil sine Deo.

#32 dcp100168

dcp100168

Administrator

• Administrativ
  • 51.945 Mesaje:

Adăugat 11 octombrie 2011 - 19:09

Mai sunt câteva zile până la recensământul populaţiei şi al locuinţelor 2011
Între 20 şi 31 octombrie 2011, recenzorii vor bate la porţile celor 609.398 de locuitori din judeţul Galaţi, potrivit evidenţei înregistrate la 1 ianuarie 2011. Dintre aceştia, 343.756 de cetăţeni au domiciliul declarat în municipiul Galaţi, iar 265.642 sunt în mediul rural, potrivit datelor furnizate de Direcţia de Statistică Galaţi.
Toţi aceşti cetăţeni au de completat, în mod obligatoriu, trei fişe referitoare la Persoană (P), la Gospodărie(G) şi cea numită „Locuinţă, clădire” (LC). Fişa „LC” cuprinde 29 de întrebări cu privire la numărul de persoane cu domiciliul la acea adresă. Cuprinde şi aspecte ce privesc statutul locuinţei, adică, dacă este domiciliu permanent, secundar sau dacă este casă de vacanţă.
Până vine recenzorul, fiecare proprietar sau chiriaş va trebui să se documenteze asupra formei de proprietate a propriei case, care poate fi: privată particulară, de stat, privată de grup, cooperatistă, asociativă sau dacă aparţine cultelor religioase. Chestionarul „LC” cere şi date despre starea imobilelor din România, dacă este racordat la sistemul de alimentare cu apă sau nu, dacă are baie şi closet cu apă (WC). Un alt aspect urmărit este cel al modului de încălzire care poate depinde de centrala termică proprie, de reţeau orăşenească de termoficare sau dacă este o sobă, eventual, cu şemineu.
Potrivit estimărilor Institutului Naţional de Statistică Bucureşti, fiecare cetăţean are nevoie de 40 de minute ca să completeze toate chestionarele.
viata-libera.ro
Nu mai sta deoparte! Ajuta-ti orasul! Spune-ti parerea! Comenteaza stirile si informatiile de pe forum! Anunta-ti prietenii de existenta acestei comunitati! Implica-te! Numai impreuna putem schimba ceva!

#33 AndreiM

AndreiM

Administrator

• Administrativ
  • 2.699 Mesaje:

Adăugat 18 octombrie 2011 - 11:52

* Gălăţenii vor fi anunţaţi prin afişe şi pliante * Lipsa de cooperare atrage sancţiunea * Se dau amenzi între 2.000 şi 5.000 lei *

Începând de joi, 20 octombrie 2011, cei 2400 de recenzori din judeţul Galaţi vor bate la porţile noastre în scopul realizării Recensământului populaţiei şi al locuinţelor - 2011. În consecinţă, fiecare cetăţean are datoria să deschidă uşa şi să răspundă întrebărilor formulate în cele trei chestionare obligatorii.
Cum vom afla când bate recenzorul la uşă? Din surse ale Direcţiei de Statistică Galaţi am reţinut că zilele acestea gălăţenii vor fi informaţi asupra zilei şi orei când vor fi vizitaţi de recenzorul de zonă. În consecinţă, gălăţenii trebuie să facă tot posibilul şi să fie acasă în intervalul de timp anunţat prin materiale informative - afişe şi pliante - pe care le vor găsi în cutia poştală.
Lipsa de cooperare atrage după sine sancţiunea. Potrivit legislaţiei în vigoare, amenzile sunt cuprinse între 2.000 şi 5.000 lei.
În acest an, Recensământul populaţiei şi al locuinţelor durează până pe 31 octombrie.

http://www.viata-lib...-al-locuintelor

#34 AdiTZA

AdiTZA

Gălăţean de onoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 642 Mesaje:

Adăugat 18 octombrie 2011 - 23:39

* Gălăţenii vor fi anunţaţi prin afişe şi pliante * Lipsa de cooperare atrage sancţiunea * Se dau amenzi între 2.000 şi 5.000 lei *
gălăţenii vor fi informaţi asupra zilei şi orei când vor fi vizitaţi de recenzorul de zonă
Lipsa de cooperare atrage după sine sancţiunea. Potrivit legislaţiei în vigoare, amenzile sunt cuprinse între 2.000 şi 5.000 lei.

Uite ca eu nu sunt in tara...si nici familia....ce o sa faca, o sa-mi trimita amenda? Unde? Pe ce adresa? Pe aia din buletin? Eu nu mai locuiesc de 3 ani acolo :)) Poi la cata lume n-o sa fie acasa, va dati seama ce suma se va strange la bugetul statului?
Sau e o metoda de a aduna date despre viitorii alegatori pentru a frauda mai usor alegerile? Sau eu de unde stiu ca nu ma trezesc cu vre-o 2-3 rate la banca dupa ce le dau datele din buletin :))
Vor sa afle datele din buletin, la Evidenta Populatiei se afla toti mortii...si viii din Galati. Nu e mai simplu asa? Sau nu au acces la date personale acolo?
Life is too short to be a fuckin' idiot...Do something!!!
Some people are alive simply because it is illegal to shoot them!

#35 Mikka

Mikka

SuperModerator

• Moderator forum
  • 2.836 Mesaje:

Adăugat 19 octombrie 2011 - 07:55

Uite ca eu nu sunt in tara...si nici familia...ce o sa faca, o sa-mi trimita amenda?
Nu, nu cred ca-ti va trimite nimeni nimic. Exista niste formulare speciale pentru personele care nu sunt la domiciliul "declarat". Cum se completeaza, nu ma intreba.
Nu judecati oamenii dupa cei cu care se aduna. Nu uitati ca si Iuda avea amici ireprosabili (Ernest Hemingway)

#36 riaji

riaji

SuperGălăţean

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3.130 Mesaje:

Adăugat 19 octombrie 2011 - 14:13

O vor lua in gurita cu amenzile lor cu tot :)

Editat de riaji . 19 octombrie 2011 - 14:14.

Nihil sine Deo.

#37 AdiTZA

AdiTZA

Gălăţean de onoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 642 Mesaje:

Adăugat 19 octombrie 2011 - 14:49

O vor lua in gurita cu amenzile lor cu tot :)

Ba uite ca o sa faca tot posibilul sa te arda...si asa poti intra in randul celor cu amenzi neplatite, care se transforma in citatii peste citatii si procese peste procese...un sarantoc daca nu are cum sa plateasca suma vehiculata de maimutoii astia, va fi veriga slaba. Unul mai tare in clanta, cu avocati, va scapa...
Oricum, de frica amenzilor toti vor deschide usile si se vor lasa "jefuiti" de identitate si intimitate.
www.recensamantromania.ro este inaccesibila...cel putin la mine, deci, e de vrajeala. Unii spun ca il pot accesa, dar nu pot vizualiza chestionarele, care, chipurile sunt publicate acolo.

Editat de AdiTZA . 19 octombrie 2011 - 14:58.

#38 AdiTZA

AdiTZA

Gălăţean de onoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 642 Mesaje:

Adăugat 20 octombrie 2011 - 09:49

Acum 5min i-am inchis usa in nas... :)) Daca nu le dau nume si prenume si CNP...pe ce baza imi trimit amenda? Cui? Unde? A venit fara martor (insotitor) si dupa ce s-a prezentat ca fiind "cu recensamantul" a intrat pur si simplu in casa. Am poftit-o afara si mi-a cerut scaunel...daca tot s-au cheltuit bani pentru recensaman, sa vina cu masuta si scaunelul din dotare... Auzi la ea, ce tupeu, fara nume, fara prenume...intra in casa mea si-mi mai spune ca dpdv legal sunt obligat sa o las si in casa sa masoare apartamentul :))
Vor recensamant, n-au decat sa vina cu Politia la usa. Numai angajatilor Politiei suntem obligati sa le furnizam datele din buletin...asa stiam eu dpdv constitutional...Cand o veni cu Politia de mana, atunci am sa le dau CNP si tot ce mai vor ei...de fata cu un politist...asa conider eu ca e legal...si am si siguranta ca nu ma jefuieste...
Batranul Google a gasit urmatoarele:
Legea 677/2001 Art.5, Al. 2, Lit. g) le da oarecum dreptul sa ne frece ridichea fara sa ne dam consimtamantul...
Nu le am cu dreptul, dar, daca e cineva in domeniu ;) sa ma lamureasaca. Pana atunci, invoc Art. 26 si 27 din Constitutia Romaniei

Editat de AdiTZA . 20 octombrie 2011 - 10:11.

#39 dcp100168

dcp100168

Administrator

• Administrativ
  • 51.945 Mesaje:

Adăugat 20 octombrie 2011 - 19:08

Peste 200 de recenzori gălăţeni au "demisionat" în prima zi
Primăriile din Bucureşti, Constanţa şi Galaţi recrutează recenzori chiar după prima zi de recensământ. Peste o mie au renunţat astăzi.
Vladimir Alexandrescu, director de comunicare la Institutul Naţional de Statistică precizează că, în Bucureşti, au renunţat astăzi la activitatea de recenzor 600 de persoane.
Situaţia este gravă şi în Constanţa şi Galaţi, unde au dat înapoi câte 200 de recenzori. În aceste localităţi au fost chemate rezervele, însă nici aşa nu se acoperă deficitul, iar Primăriile aşteaptă în continuare doritori.
Recenzorii s-au retras după ce au constatat că banii primiţi sunt prea puţini pentru munca pe care o desfăşoară. Ei sunt plătiţi cu 50 de lei pe zi, impozabili, iar munca lor se întinde pe perioada a 15 zile.
evz.ro
Nu mai sta deoparte! Ajuta-ti orasul! Spune-ti parerea! Comenteaza stirile si informatiile de pe forum! Anunta-ti prietenii de existenta acestei comunitati! Implica-te! Numai impreuna putem schimba ceva!

#40 riaji

riaji

SuperGălăţean

• Membri
  • PipPipPipPipPip
  • 3.130 Mesaje:

Adăugat 20 octombrie 2011 - 20:05

37 lei/zi? de cel putin 5 ori mai prost ca-ntro campanie electorala de locale :))

Nihil sine Deo.

#41 AdiTZA

AdiTZA

Gălăţean de onoare

• Membri
  • PipPipPipPip
  • 642 Mesaje:

Adăugat 20 octombrie 2011 - 20:58

Am aflat azi, ca vor fi extrem de multi locuitori ai tarisoarei care vor refuza interogatoriul cu proiectorul de 2000-5000W (a se citi LEI). Banii de pe urma amenzilor vor fi folositi in campaniile electorale ale celor care au comandat interogatoriul. Daca ultima data s-au dezbatut mii, chiar zeci de mii de ore despre fraudarea alegerilor (cu votanti decedati, surdo-muti, cu handicap fizic si psihic sau plecati din tara), acum vor sa stie fix si exact cine ii va vota. Asta sa nu mai spuna nimeni ca au iesit a n-spea oara la timona prin fraudarea alegerilor.
raspunsul meu este acelasi: la Starea civila si la Evidenta Populatiei se gasesc toate datele despre morti si raniti...Despre cei plecati din tara, nu prea, dar nu ii f**e grija pe astia de cate ori primeste mamaia bani de la nepotul plecat la cules de corcoduse in viile din Spania sau la spalat de geamuri pe la Colosseum...

#42 dcp100168

dcp100168

Administrator

• Administrativ
  • 51.945 Mesaje:

Adăugat 22 octombrie 2011 - 09:13

În prima zi au fost „inventariaţi” 16.370 de gălăţeni
Misiunea recenzorilor nu este deloc uşoară aşa că nu este de mirare că 10 dintre ei au renunţat să continue această activitate. „Au fost inlocuiţi imediat, cu recenzori de rezervă, astfel că, la momentul actual, nu există probleme în derularea acestei acţiuni. Joi, 20 octombrie, în prima zi de recensământ, au fost recenzate 6.689 locuinţe şi 16.370 de persoane", ne-a declarat Nicoleta Manole, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi.
La Galaţi, în această importantă activitate, sunt angrenaţi 1.137 recenzori, coordonaţi de 155 de recenzori-şefi şi de 15 şefi de circumscripţii.
adevarul.ro

#43 dcp100168

dcp100168

Administrator

• Administrativ
  • 51.945 Mesaje:

Adăugat 23 octombrie 2011 - 15:30

68.685 de persoane şi 27.799 de case înregistrate în primele zile
Operaţiunea „Recensământul populaţiei şi al locuinţelor-2011” este în plină desfăşurare. Recenzorii au bătut la uşile noastre inclusiv în acest sfârşit de săptămână. În primele patru zile, în municipiul Galaţi, au fost vizitate 27.799 de case şi s-au înregistrat 68.685 persoane. „De la începutul acţiunii, cincizeci de recenzori au renunţat la această calitate. Motivele invocate privesc aglomeraţia prea mare a sectorului, câteva îmbolnăviri şi condiţiile meteorologice nu tocmai prielnice”, ne-a declarat Nicoleta Manole, purtător de cuvânt al Primăriei municipiului Galaţi.
În privinţa zvonurilor potrivit cărora cetăţeni care nu au fost găsiţi acasă au datoria să se prezinte la Comisia municipală de recensământ, interlocutoarea noastră ne-a spus că această informaţie este greşită. „Aveau această datorie cei care au plecat din ţară înainte de începerea recensământului; ei trebuiau să se prezinte la Comisia de recensământ ca să se înregistreze. Dacă nu au făcut-o, presupunem că au aparţinători şi vor da ei recenzorilor informaţiile necesare. În cazul în care sunt situaţii în care unii gălăţeni nu au fost găsiţi la domiciliu, atunci, recenzorul are datoria să-i anunţe, printr-o notă, ziua şi ora când va reveni la domiciliul respectivului cetăţean”.
Telefoane utile
Pe parcursul recensământului, care va dura până pe 31 octombrie 2011, puteţi semnala situaţiile în neregulă (doar dacă e cazul!) la telefoanele: 1741, în reţelele Vodafone, Orange şi Cosmote şi 0219201, în reţeaua Romtelecom. De asemenea, pentru orice nelămurire sau suspiciune în legătură cu vreun posibil fals recenzor, gălăţenii pot apela Comisia Locală aparţinătoare. 0236/307704 este numărul de telefon al Comisiei Locale de Recensământ Galaţi.
Fiecare cetăţean are datoria să răspundă la întrebările recenzorului, lipsa de cooperare atrage după sine amenda care poate fi între 2.000 şi 5.000 lei.
viata-libera.ro

#44 Braileanul

Braileanul

Flotant în Galaţi

• Membri
  • PipPip
  • 44 Mesaje:

Adăugat 23 octombrie 2011 - 16:11

In primele 3 zile au fost recenzate in Galati 57.101 gospodarii adica 25.09% din total - populatie 144.109 . Daca presupunem ca cifrele vor ramane constante putem spune in momentul de fata ca judetul Galati are 574.000 de persoane prezente , temporar absente si plecate pe o perioada indelungata ( peste 12 luni ) . In urma unui calcul asemanator Judetul Braila ar avea o populatie de 340.000 de persoane .
Astfel putem observa o scadere a populatiei in cele 2 judete dunarene , Galati de la 641.000 in 1992 la 619.000 in 2002 pana la 574.000 in 2011 . Braila a scazut de la 392.000 in 1992 la 373.000 in 2002 pana la 340.000 in 2011 .

Per total la nivelul de tara populatia ar putea fi de 21.1 mil de locuitori .

Municipiul Galati : 277.000*
Minicipiul Braila : 200.000*

*= de persoane prezente ,temporar absente si plecate pe o perioada indelungata >12 luni .

Vi se par aproape de realitate aceste cifre ?

Editat de Braileanul . 23 octombrie 2011 - 16:13.

#45 Mikka

Mikka

SuperModerator

• Moderator forum
  • 2.836 Mesaje:

Adăugat 23 octombrie 2011 - 19:19

Vi se par aproape de realitate aceste cifre ?
Par ok. Insa, datorita amatorismului celor care au pus in schema recensamantul, treaba va fi mai relativa ca "inainte".
Binenteles ca pentru chestia asta nimeni nu va avea nicio durere.
Nu judecati oamenii dupa cei cu care se aduna. Nu uitati ca si Iuda avea amici ireprosabili (Ernest Hemingway)

0 utilizator(i) citesc acest subiect

0 utilizator(i), 0 vizitator(i), 0 utilizator(i) anonim(i)

ziare