Sign in to follow this  
Followers 0
George

Galati-Chisinau

16 posts in this topic

Dupa cate stiu eu tara noastra are o singura legatura cu R. Moldova O singura ruta care e operata atat de tren cat si de maxi-taxi. Iasi-Chisinau

Ma gandeam ca ar fi foarte bine daca s-ar infiinta o noua ruta de transport Galati-Chisinau fie operata de CFR fie de o firma particulara cu autobuze si nu cu microbuze, cum e Atlas, spre exemplu.

Voi ce spuneti?

Noi spunem că ar fi bine. Dar CFR-ul ce spune?

O să spună că nu este rentabilă ;)

Aşa cum s-a motivat şi în chestiunile cu podul, cu aeroportul, etc

P.S. Eu mi-aş dori un cosmodrom, eventual chiar lângă bloc :d Oare se poate?

Inseamna ca asa este, ei stiu mai bine. Daca ar fi rentabila ar face-o. De ce nu ar vrea sa ne ia banii?? :lol:

Voi ce spuneti?

pai si nu inteleg care ar fi avantajul... ar scurta drumul cu 30-40 de km poate, si? Nu l-ar folosi decit cei din galati si braila, ca doar nu e nimeni nebun sa vina din restul tarii ca sa iasa pe la galati, tinind cont ce autostrazi leaga orasul nostru...

Nu doar cei din Galati si Braila ci si Buzau, Focsani, Ialomita, Calarasi, Tulcea si Constanta.

Galati - Chisinau, cu rebrusare la Galati, sa zicem ca ar fi o varianta:

Bucuresti Nord - Ploiesti Sud - Mizil - Buzau - Faurei - Braila - Galati Sud (Barbosi) - Galati Nord (Gara mare) - Galat Est (Larga) - Zona de transbordare a boghiurilor - Cahul - Chisinau ...... cam asta ar fi traseul.

Poate ar trebui sa se construiasca pe acest traseu o autostrada Bucuresti-Chisinau. Dar sperante nu avem noi. Poate nepotii sau stranepotii nostri o vor construi :lol:

Cat despre maxi-taxi sau autocar sau tren daca se va pune ceva ar fi mai rentabil sa aiba curse Bucuresti-Galati-Chisinau decat Galati-Chisinau.

Buna.

Va rog sa ma ajutati cu o informatie.

Ar trebui sa fiu in jur de ora 12, maine, in Galati. Fiind din Cluj nu stiu cum se poate ajunge in Cahul sau oriunde in Moldova la acea ora din zi. Din informatiile gasite pe internet nu am reusit decat sa gasesc o singura cursa care (Torpedo din Bucuresti) care ajunge noaptea tarziu in Galati.

Cum procedati in momentul in care doriti sa ajungeti in Rep Moldova in timpul zilei?

Va rog sa imi dati cateva informatii incluzand numarele de telefon ale agentiilor (daca exista), proprietarilor microbuzelor care fac naveta Galati-Chisinau (eventual Cahul).

Va multumesc.

incearca cu un telefon la Autogara - 0236/412683

Buna.

Va rog sa ma ajutati cu o informatie.

Ar trebui sa fiu in jur de ora 12, maine, in Galati. Fiind din Cluj nu stiu cum se poate ajunge in Cahul sau oriunde in Moldova la acea ora din zi. Din informatiile gasite pe internet nu am reusit decat sa gasesc o singura cursa care (Torpedo din Bucuresti) care ajunge noaptea tarziu in Galati.

Cum procedati in momentul in care doriti sa ajungeti in Rep Moldova in timpul zilei?

Va rog sa imi dati cateva informatii incluzand numarele de telefon ale agentiilor (daca exista), proprietarilor microbuzelor care fac naveta Galati-Chisinau (eventual Cahul).

Va multumesc.

Exact aceeasi problema si in cazul tatalui meu.

Am sunat la autogara din Galati - unde mi-au spus ca nu exista nici un transport spre Republica Moldova. Asa ca - dupa ce i-au cerut 30RON pentru 7-8km - tatal meu a fost nevoit sa renunte la serviciile galatene si a luat-o pe jos spre Giurgiulesti. De acolo sunt "rutiere" moldovenesti in toate directiile - deci sigur si spre Cahul.

Am ajuns de raul lumii. Daca dorim sa mergem in R.M tb sa mergem cu "Ia-ma nene" :lol: Dupa cum am mai spus mai demult. Macar CFR-ul ar trebui sa faca in jurul pranzului o cursa: Galati-Chisinau sau o firma de maxi ar trebui sa faca o ruta: Gara CFR Galati-Piata Centrala-Bazinul Nou-Vama- apoi sa mearga prin R.M pana la Gara Chisinau.

Trimis de: Galati Chisinau

Adresa Email: galati.chisinau@yahoo.com

Trimis pe: 29 iulie 2012 - 01:24

Buna seara. As dori sa va anunt ca de curand s-a creat un nou traseu care face legatura intre Romania si Republica Moldova, respectiv ruta Galati-Chisinau. Pretul unui bilet este 125 MD, sau echivalentul in RON (aproximativ 40 Ron). Pentru informatii si rezervari va asteptam zilnic la nr de tel 0749172506, 0756528614

Buna seara. As dori sa va anunt ca de cateva luni opereaza o noua ruta Galati-Chisinau. Plecarile se fac din Galati: de la Papadie la ora 08:00, Caminele studentesti 08:10, si autogara Dumitru 08:30. Din Chisinau se pleaca la ora 11:30 din Gara de Sud. Informatii si rezervari la nr de tel. 0749172506, si 0756528614. Va asteptam!

Edited by Galati Chisinau

bună seara. aş dori să aflu nişte informaţii. zilele ăstea vreau să ajung la Chişinău. Exista vreo cursă regulată de maxi-taxi / autocar care pleacă din Galaţi spre Chişinău?