dcp100168 Posted September 24, 2010 Posted September 24, 2010 Marş de protest al motocicliştilorComunitatea motocicliştilor din România ia atitudine în cazul gălăţenilor agresaţi, week-end-ul trecut, la Brăila. După ce, toată săptămâna, subiectul a fost dezbătut pe forumurile de profil de pe internet, bikerii din toată ţara au decis să facă mai mult decât atât pentru a arăta că sunt alături de victimele acestui incident. Ei şi-au dat întâlnire, duminică, la Brăila, pentru a protesta împotriva abuzurilor de orice natură la adresa motocicliştilor. Mai multe cluburi din România sprijină acţiunea de la Brăila, unde sunt aşteptaţi bikeri în număr mare. Iar pentru ca marşul să fie unul legal, o organizaţie non-guvernamentală îi va ajuta pe motociclişti să obţină toate aprobările necesare. "Mi s-a părut absolut normal ca organizaţia noastră să vină în sprijinul motocicliştilor. Nu este pentru prima dată când la Brăila au loc abuzuri ale autorităţilor locale şi cred că un semnal de alarmă e bine venit. Membrii şi simpatizanţii ARIN, ca reprezentanţi ai societăţii civile, militează pentru o anchetă serioasă în acest caz. Am fost asigurată că va fi un marş paşnic, de solidaritate", ne-a spus Codruţa Nedelcu, preşedintele Asociaţiei "ARIN".Pe 26 septembrie, în intervalul orar 10.30 - 11.00, la fiecare intrare din oraş vor aştepta doi bikeri, pentru a-i conduce pe participanţi la locul de întâlnire: staţia Peco "Agip" de pe DN 22B (şoseaua dig Galaţi - Brăila). De acolo, în jurul orei 11.30, ei vor porni spre str. Industriei, str. Walter Mărăcineanu, Calea Galaţi, B-dul Independenţei, Calea Călăraşilor, Şoseaua Buzăului, Şoseaua de Centură, Calea Călăraşilor, str. Ana Aslan, Calea Galaţi şi str. Împăratul Traian, punctul final fiind Portul Brăila. Acţiunea de duminică este susţinută de mai multe cluburi din ţară, respectiv On the Road to Heaven (Galaţi şi Brăila), Danubian Riders (Brăila), Motorius (Brăila), DN26 Riders (Galaţi), Romantic Bikers (Bucureşti), Seawolves (Constanţa şi Tulcea), Heavy Riders (Ploieşti), Dac Motors (Bucureşti), Mousaios (Buzău), Valah Motors (Târgovişte), Timişoara Bikers, Oltenia Bikers Mc. (Craiova), Kronstadt (Braşov), Free Bikers (Hunedoara) şi Dacii Liberi (Bucureşti)."În data de 18 septembrie, la Brăila, Vasile Silion, şeful Jandarmeriei Brăila a bătut, împreună cu fiul său, patru motociclişti din Galaţi, în sediul poliţiei, pe motiv că nu au «dispărut» suficient de repede de pe şosea, din faţa autovehicului său. În urma acestor evenimente, mai multe cluburi moto constituite în asociaţii vor susţine protestul motocicliştilor din Brăila împotriva abuzurilor de orice natură la adresa motocicliştilor. Acest caz nu este izolat în România, iar motocicliştilor li se întâmplă foarte des să fie presaţi de către automobilişti să părăsească şoseaua pentru a face loc acestora să treacă. Trebuie să se înţeleagă foarte clar că toţi suntem egali în trafic, iar motocicletele au aceleaşi drepturi de a se afla pe şosea. Astfel, cluburi de motociclişti din toată ţara vor fi prezente, duminică, la Brăila, pentru a protesta în mod paşnic. Dacă va fi necesar, asemenea evenimente se vor întâmpla în fiecare oraş din ţară, până când atât autorităţile, cât şi ceilalţi participanţi la trafic, vor înţelege că motocicliştii nu suportă abuzurile şi sunt gata oricând să dovedească acest lucru", ne-a precizat Cosmin Frăsineanu, preşedintele clubului Romantic Bikers - Bucureşti.Reamintim că motocicliştii gălăţeni reclamă că au fost bătuţi, sâmbăta trecută, de colonelul Vasile Silion, şeful Jandarmeriei brăilene, de unul dintre fiii acestuia şi de karatistul Cornel Muşat, unul dintre bikeri ajungând la spital cu multiple lovituri la cap. Tinerii spun că totul a plecat de la faptul că nu s-au dat din faţa maşinii pe care colonelul Vasile Silion o conducea. La un semafor, după un schimb de replici, Silion le-ar fi pulverizat în faţă cu spray lacrimogen, unul dintre bikeri ripostând cu un pumn. Conflictul a continuat şi la următoarea intersecţie, unde Cornel Muşat le-ar fi blocat motocicliştilor calea şi le-a aplicat o "corecţie", până la sosirea echipajelor de poliţie. Gălăţenii au fost duşi la sediul Poliţiei Municipiului unde, spun ei, col. Silion şi unul dintre fiii săi i-au agresat, în final fiind şi amendaţi pentru injurii şi discuţii "cu caracter neprincipial". A doua zi, şeful Jandarmeriei Brăila a depus plângere penală împotriva motociclistului care l-a agresat deşi, culmea, în spital era la acea dată chiar cel pe care Silion îl acuza de lovire, adică "agresorul" şi nu "victima".http://www.obiectivbr.ro/local/47935-invazia-motociclistilor.html
dcp100168 Posted September 26, 2010 Author Posted September 26, 2010 Sute de bikeri din toată ţara au protestat acuzând abuzuri ale autorităţilorStrăzile Brăilei au fost străbătute duminică de o coloană de 227 de motociclete şi 15 scutere, care au protestat astfel pe motiv că cinci colegi ai lor din Galaţi au fost bătuţi, chiar în sediul Poliţiei Brăila, de oameni ai legii.Cei cinci îi acuză pe şeful Inspectoratului Judeţean al Jandarmeriei (IJJ) Brăila, Vasile Silion, pe fiul acestuia, pe mai mulţi agenţi de la Poliţia Municipiului Brăila şi pe administratorul firmei de pază Service Guard, Cornel Muşat, fost campion mondial de karate, că i-au snopit în bătaie. „Vasile Silion, şeful Jandarmeriei locale a bătut, împreună cu fiul său, motocicliştii din Galaţi, în sediul poliţiei, pe motivul că nu au dispărut suficient de repede de pe şosea din faţa autovehicului său", au precizat bykerii în comunicatul ce anunţa protestul de ieri.Acţiunea de protest a fost susţinută de cluburi din Timişoara, Braşov, Bucureşti, Constanţa, Tulcea, Ploieşti, Buzău, Targoviste , Hunedoara, Craiova, Galaţi şi Brăila,. „Am luat legătura cu asociaţiile din spaţiul Uniunii Europene şi am primit de la acestea recomandări diverse de acţiune, dar mai ales sprijin în ceea ce priveşte viitoarele acţiuni pe care le vom intenta la forurile europene în cazul în care incidentele violente de la Brăila vor fi muşamalizate de către autorităţile competente, aşa cum s-a întâmplat de nenumărate ori", se spune în comunicatul semnat de preşedintele Asociaţiei Motocicliştilor din România, Dan Popescu.Incidentul de la Brăila, care i-a scos in stradă pe motociclisti, face obiectul mai multor anchete. Trei dintre bikeri au depus plângeri la Poliţia Brăila si urmează ca toţi cei care se presupune că au fost agresaţi să depună plângeri la Parchet. Inspectorul general al Jandarmeriei Române, generalul Olimpiodor Antonescu, a dispus constituirea unei comisii care să ancheteze implicarea colonelului Silion în presupusa agresiune. Cazul e anchetat şi de Biroul de Control Intern din IJP Brăila. "Există o anchetă la IPJ Brăila, dispusă de comanda inspectoratului, cu privire la acuzaţiile ce le aduc motocicliştii gălăţeni, că ar fi fost loviţi în sediul inspectoratului. Ancheta este în desfăşurare", ne-a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Brăila, inspector Jenel Şogor.Motocicliştii spun că au trăit scene de coşmar. Potrivit spuselor lor, unul dintre ei, Grigore Turcu, a ajuns la Urgenţă şi a fost internat trei zile la Spitalul Clinic de Urgenţă Galaţi după ce ar fi fost bătut in sediul Poliţiei. Motocicliştii povestesc că la semaforul de la intersecţia Bulevardului Dorobanţi cu Calea Galaţi, care arăta culoarea roşie, şeful Jandarmeriei Brăila, aflat la volanul unui Opel, le-a cerut să elibereze banda de viraj la stânga. Ei i-ar fi răspuns că vor pleca după ce semaforul va fi verde. În schimbul de replici purtat pe geamul Opelului, şeful Jandarmeriei Brăila ar fi folosit împotriva a doi motociclişti un spray din dotarea Jandarmeriei. In momentul acela, unul dintre motociclişti a ripostat.La următoarea intersecţie motocicliştii au fost reţinuţi de nouă agenţi de la Poliţia Municipiului Brăila, care au descins cu trei maşini de intervenţie şi o dubă. „Când am ajuns la poliţie, într-un hol, fecioru-su (al şefului Jandarmeriei locale - nr.) mi-a spus să mă aşez în genunchi, cu capul la pământ şi cu mâinile la spate. M-am aşezat şi până să vină taică-său, mi-a dat un pumn tare, la rinichi. La început nu ştiam cine e. După aceea, din discuţii, am înţeles că e fiul lui Silion. Erau în civil. Poliţiştii stăteau şi se uitau. Între timp, venise unul din poliţiştii care ne-au luat de pe stradă, care m-a luat pe mine şi mi-a sucit mâna, a venit şi a zis: 'Tu eşti ăla care ai dat, mă? Las că îţi arăt eu cum se dă!'. Mi-a dat două picioare în tibie şi vreo patru în muşchiul piciorului. Era unul chelios şi pistruiat, nu pot să-i uit imaginea, pentru că ăla m-a chinuit cel mai tare. Tot îi spuneam, lasă-mă că îmi rupi mâna şi mi-a răspuns 'Ce-i mă, astea-s procedurile, taci din gură'. Mi-a băgat mâinile în păr şi m-a sucit de cap", ne-a relatat Grigore, unul dintre presupusii agresaţi.Şeful Jandarmeriei spune că el e cel agresatUn comunicat transmis de Inspectoratul Judeţean de Jandarmi Brăila neagă acuzaţiile motocicliştilor, susţinându-se că de fapt şeful jandarmeriei a fost cel agresat. "Colonelul Silion Vasile a fost şicanat în trafic pe Şoseaua Dig Galaţi-Brăila, însă nu a ripostat în niciun fel". Potrivit comunicatului, Vasile Silion a fost lovit cu pumnul, pentru că "le-a atras atenţia motocicliştilor că pun în pericol siguranţa circulaţiei". Insectorul Jenel Şogor de la IPJ Brăila ne-a declarat că şeful IJJ a depus o plângere penală: "Domnul conducător auto (Vasile Silion - n red) a depus o plângere la poliţie pentru loviri sau alte violenţe".http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/seful-jandarmeriei-din-braila-a-batut-motociclisti-in-sediul-politiei-200685.html
LaurX82 Posted September 26, 2010 Posted September 26, 2010 (edited) Si eu am participat, a iesit bine a fost frumos Cam 270 de motociclete + ceva scutere a fost Edited September 26, 2010 by cosx25
dcp100168 Posted November 3, 2010 Author Posted November 3, 2010 Dosarul motocicliştilor a ajuns la GalaţiCazul motocicliştilor gălăţeni care acuză că au fost agresaţi de şeful Jandarmeriei Brăila, la jumătatea lunii septembrie, a ajuns la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galaţi. După o lună şi jumătate de la incident, procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila au decis să decline competenţa la Galaţi, ţinând cont de calitatea persoanelor cercetate în dosar. "Infracţiunile au fost săvârşite şi de către lucrători de poliţie care fac parte din Corpul ofiţerilor de poliţie şi sunt organe de cercetare penală ale Poliţiei Judiciare, judecându-se în primă instanţă de către Curţile de Apel, situaţie în care şi cercetarea penală se efectuează de către Parchetele de pe lângă Curţile de Apel, conform prevederilor legale", a precizat procuror Marinela Coşniţă, din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila. Acum, procurorii gălăţeni sunt cei care vor face cercetări în acest caz, urmând ca, în final, să decidă vinovăţia celor implicaţi. Procurorii au înregistrate trei cauze penale, respectiv plângerea motocicliştilor gălăţeni, care susţin că au fost bătuţi de şeful Jandarmeriei Brăila, dar şi plângerea şefului Inspectoratului de Jandarmi Judeţean, colonel Vasile Silion, care acuză că a fost agresat de unul dintre motociclişti. Cea de-a treia cauză este o sesizare din oficiu a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Brăila, ca urmare a articolelor apărute în presă şi vizează patru agenţi din cadrul Poliţiei Municipiului Brăila şi un agent de la Jandarmerie, anchetaţi pentru abuz în serviciu. "S-a înregistrat dosarul, este în lucru la noi. Este vorba despre o singură persoană care atrage competenţa Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, un inspector de poliţie, ceilalţi fiind subofiţeri. Se fac cercetări în cazul tuturor persoanelor implicate, dar sunt încă la început", a precizat purtătorul de cuvânt al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, procuror Marcel Codiţă.Motocicliştii sunt convinşi că se va face dreptateDeşi a trecut ceva timp de la incident, motocicliştii gălăţeni sunt totuşi răbdători, fiind convinşi că vinovaţii vor plăti. Motociclistul Grigore Turcu, cel care a stat trei zile în spital în urma loviturilor încasate, nu crede că se va încerca o muşamalizare a cazului, ţinând cont de "greutatea" persoanelor implicate, întrucât incidentul a fost mult prea grav. "Într-adevăr, a trecut destul de mult timp, dosarul nu a fost soluţionat, probabil de aia durează aşa mult. Noi am fost chemaţi să dăm declaraţii la Parchetul de la Brăila, cred că ultima oară acum vreo trei săptămâni. Nu ştiam că dosarul a ajuns la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, încă nu ne-a anunţat nimeni. Auzisem că s-ar putea muta la Galaţi, oricum cercetările o să dureze, cazul este destul de complicat. Nu cred că se pune problema muşamalizării acestuia, întrucât incidentul a fost mult prea grav şi s-a mediatizat foarte mult. În plus, suntem patru persoane, nu una singură. O să vedem ce se va întâmpla în continuare", ne-a declarat motociclistul.Cei patru motociclişti reclamă că au fost bătuţi, în ziua de 18 septembrie, de col. Silion, unul dintre fiii acestuia şi de karatistul Cornel Muşat, pentru că au refuzat să se dea din faţa maşinii pe care colonelul o conducea. La un semafor, după un schimb de replici, Silion le-ar fi pulverizat în faţă cu spray lacrimogen, unul dintre bikeri ripostând cu un pumn. Conflictul a continuat şi la următoarea intersecţie, unde Cornel Muşat le-ar fi blocat motocicliştilor calea şi le-a aplicat o "corecţie", până la sosirea echipajelor de poliţie. Gălăţenii au fost duşi la sediul Poliţiei Municipiului unde, spun ei, col. Silion şi unul dintre fiii săi i-au agresat, în final fiind şi amendaţi. A doua zi, şeful Jandarmeriei Brăila a depus plângere penală împotriva motociclistului care l-a agresat deşi, culmea, în spital era la acea dată chiar cel pe care Silion îl acuza de lovire, adică "agresorul" şi nu "victima". Motociclistul Grigore Turcu a stat trei zile în spital în urma loviturilor încasate şi, după spitalizare, a avut nevoie de încă 4 zile de îngrijiri medicale. De cealaltă parte, col. Silion, cel care îl acuză pe Turcu că l-ar fi agresat, şi-a scos certificat medico-legal cu 7-8 zile de îngrijiri medicale. Motociclistul agresat a povestit că a fost bătut cu sălbăticie de colonelul Silion şi fiul acestuia, sub privirile poliţiştilor.Urmare a acestui incident, comunitatea motocicliştilor din România a decis să ia atitudine, organizând la Brăila, în data de 26 septembrie, un marş de protest împotriva abuzurilor autorităţilor, la care au participat peste 200 de motociclişti şi mopedişti din mai multe judeţe ale ţării.http://www.obiectivbr.ro/local/49429-dosarul-motociclistilor-a-ajuns-la-galai.html
dcp100168 Posted December 7, 2010 Author Posted December 7, 2010 Muşamalizare în cazul motocicliştilor bătuţi. Primele NUP-uriDosarul în care erau cercetaţi 11 oameni ai legii a fost transferat de la Parchetul Tribunalului Brăila la cel al Curţii de Apel Galaţi, unde doi ofiţeri de poliţie au primit NUP, iar acum dosarul se întoarce la Brăila, cu "lotul" redus. În dosar sunt cercetate incidentele de pe 18 septembrie, când patru motociclişti, Grigore Turcu, Cezar Mihalache, Dănuţ Toma şi Florin Tănase, au fost bătuţi cu bestialitate, în sediul Poliţiei Municipiului Brăila, de şeful Inspectoratului Judeţean al Jandarmeriei, colonelul Vasile Silion, de unul dintre fiii acestuia, care este angajat al poliţiei, şi de alţi nouă poliţişti: doi ofiţeri şi şapte agenţi. În dosar sunt conexate trei cauze, prima la plângerea penală depusă de motocicliştii bătuţi, a doua la autosesizarea conducerii Inspectoratului de Poliţie Brăila „ca urmare a articolelor publicate în presă", nu a înregistrărilor edificatoare ale camerelor de supraveghere din sediul poliţiei, iar cea de a treia în urma plângerii depuse de colonelul Silion, care susţine că el ar fi fost cel agresat.Incidentul a fost generat de nervozitatea şefului Jandarmeriei Brăila, care, la un semafor, le-a cerut motocicliştilor să se dea deoparte din faţa Opelului său. Cei patru au spus că nu aveau unde să se refugieze, s-a ajuns la replici, colonelul a folosit un spray lacrimogen, unul dintre tineri a ripostat şi în urma apelului colonelului, motocicliştii au fost "capturaţi" de nouă agenţi de poliţie, care au descins cu trei Loganuri şi o dubă. Potrivit declaraţiilor tinerilor, au fost duşi la poliţie, unde au fost culcaţi cu faţa în jos şi mâinile la spate şi loviţi cu pumnii şi picioarele de oameni legii, spunându-li-se că sunt „pletoşi" şi „bărboşi".Sunt suspiciuni serioase în legătură cu faptul că se încearcă muşamalizarea cazului şi scoaterea „basma curată" a celor 11 oameni ai legii, pentru că dosarele sunt plimbate de la un Parchet la altul şi după prima „suveică" au şi fost scăpaţi de acuzaţii cei doi ofiţeri de poliţie.Anchetarea dosarului a fost începută de procurorii de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila, dar a fost pasată la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Galaţi, conform procedurii în cazul ofiţerilor. Iulian Ştefan şi Ciprian Petre erau cercetaţi pentru lipsire de libertate, purtare abuzivă şi fals intelectual, dar procurorii de la Curtea de Apel au dat NUP, stabilind că nu au participat la comiterea infracţiunilor. Dosarul le-a fost transferat procurorilor la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila, care vor ancheta participarea sau neparticiparea celor şapte agenţi, a colonelului Silion şi a fiului acestuia.http://www.romanialibera.ro/actualitate/dobrogea/musamalizare-in-cazul-motociclistilor-batuti-208820.html
riaji Posted December 8, 2010 Posted December 8, 2010 Nu e un secret ca la Braila, odata intrat in sectie fara macar un avocat de fata, esti mancat de viu de militieni. Cunosc 2 cazuri concrete in care persoane care s-au dus acolo fie sa depuna o plangere impotriva unui fost politist, fie "invitati" (adica luati pe sus, fara temei legal) au mancat o bataie sora cu moartea. Probabil ca unica solutie pentru cetateanul de rand (trista, dar echitabila) ramane sa isi faca dreptate singur in situatiile de genul, cata vreme nici in instanta nu esti bagat prea mult in seama.
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now