Jump to content

Doi gălăţeni, condamnaţi la trei ani de închisoare în Franţa pentru proxenetism


Recommended Posts

Posted

Doi gălăţeni, condamnaţi la trei ani de închisoare în Franţa pentru proxenetism

Doi români au fost condamnaţi la câte trei ani de închisoare în Franţa, după care nu au voie să păşească pe teritoriul ţării alţi zece ani, la finalul unui proces în care au fost judecaţi pentru că au racolat două românce pe care le-au obligat să se prostitueze, informează La Provence. Ilie Bratu (22 de ani) şi Romeo Cristea (27 de ani) au fost condamnaţi, vineri, de Tribunalul Avignon, pentru proxenetism.

În luna iunie 2009, ei au fost prinşi de poliţişti şi plasaţi în arest preventiv. Poliţiştii francezi îi urmăreau pe cei doi de aproximativ o lună, adunând dovezi privind afacerea lor ilegală. Bratu, unchiul lui Cristea, a racolat-o pe femeia cu care avea un copil, Ionela (25 de ani), pentru a se prostitua. Alături de aceasta, cei doi au racolat-o şi pe verişoara femeii, Marcela (33 de ani). Toţi patru sunt din Galaţi.

Procurorii au argumentat că bărbaţii le ţineau pe femei într-un fel de "sclavie modernă", limitându-le libertatea. Pe de altă parte, avocatul apărării a susţinut că femeile nu erau constrânse şi că una din ele chiar trimitea bani în mod regulat mamei sale, în România. Astfel, cei doi români au fost condamnaţi la trei ani de închisoare, după care se vor întoarce în România şi nu au voie să revină în Franţa timp de zece ani.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.