dcp100168 Posted September 26, 2010 Posted September 26, 2010 România a câştigat Cupa Mondială la handbal femininRomania a castigat Cupa Mondiala la handbal feminin dupa ce a trecut la limita in finala (scor 24-23) de Norvegia, campioana olimpica en-titre. Tricolorele au condus aproape in permanenta impotriva nordicelor, dar tabela a aratat egalitate la pauza (12-12). In a doua repriza, fetele lui Radu Voina au etalat un joc incantator pe alocuri, Neagu si compania conducand ostilitatile. Norvegia a revenit periculos pe finalul partidei (tricolorele au patit acelasi lucru si impotriva Frantei), scorul devenind 24-23 cu doar cateva secunde inainte de terminarea celor 60 de minute. La ultimul atac, norvegiencele au ratat, iar Romania a cucerit, pentru al doilea an consecutiv, Cupa Mondiala.http://sport.hotnews.ro/stiri-teamball-7847227-cupa-mondiala-romania-norvegia-24-23-tricolorele-val.htmO nouă performanţă a handbalistelor, păcat că a fost obţinută din nou într-un turneu amical...
Recommended Posts