cosmin77 Posted September 27, 2010 Posted September 27, 2010 Asigurarea obligatorie ofera o protectie minima, de baza.Suma asigurata este in valoare de 10.000 euro pentru locuintele de tip B si 20.000 euro pentru locuintele de tip A.Daca se intampla un eveniment asigurat prin polita de asigurare, sumele primite drept despagubiri sunt de ajutor, dar nu sunt suficiente.De exemplu daca o persoana are o casa in valoare de 60.000 euro si casa ii este distrusa complet in urma unui dezastru natural, chiar daca are asigurarea obligatorie care ii acopera 20.000 euro mai are nevoie de inca 40.000 euro - pe care este posibil sa nu ii aiba.DRAGI GALATENI,Traim in vremuri de criza, vremuri in care nu avem bani decat pentru traiul zilnic.Vreau sa va vorbesc despre locuintele noastre si ale dvs. Majoritatea dintre noi traim la bloc. Ne place sau nu locuinta noastra este supusa la fel de fel de pericole din cauza vecinilor (inundatii, furt, explozii centrale termice, etc).Pe mine de ex, sambata m-a inundat o vecina.De ce sa nu ne gandim la noi si la casele noastre si cu aprox 50-60 euro pe an sa o asiguram? Vom avea bani sa o recladim din nou? Nu cred.Multi poate ve-ti spune ca dvs nu vi se intampla. E de ajuns sa se intample o singura data.Sunt putine locuinte in Romania care costa doar 20.000 euro. Majoritatea apartamentelor si caselor au o valoare mai mare.Deci este recomandata o asigurare facultativa. Aceasta are incluse mult mai multe evenimente asigurate printre care si incendiu, furt, talharie, inundatie, explozie, trasnet, avarii ale instalatiilor, etc. Asigurarea facultativa costa intre 0,1% si 0,2% din valoarea locuintei.De exemplu pentru o locuinta in valoare de 50.000 euro, asigurarea facultativa a locuintei costa aproximativ 50 euro pe an.Daca unora li se pare mult aceasta suma, calculam cat se plateste de fapt pentru aceasta asigurare pe luna: 4,16 euro.Si oricum este foarte putin sa platim 50 euro/ an in comparatie cu a plati valoarea locuintei in cazul in care suntem neasigurati si locuinta a fost distrusa - si trebuie reconstruita.Ganditi-va bine si astept telefonul dvs.Si inca ceva- venim in sprijinul dvs cu un discount de 20 euro cu care puteti achita asigurarea obligatorie impusa de stat.Relatii 0740552027
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now