Jump to content

Boxerul Benone Marcu trece la profesionism

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Boxerul Benone Marcu trece la profesionism

Pugilistul BENONE MARCU (cat. 48 kg) se retrage din boxul amator, trecând la profesionism. Iată “povestea” lui Benone Marcu, spusă chiar de el însuşi: “M-am născut pe 1 octombrie 1981 în comuna Podu Turcului, din judeţul Bacău şi am intrat în sala de box, pentru prima dată în vara anului 1995. La început mă duceam la sala de box doar când aveam timp şi chef, ulterior însă, în 1996, am fost transferat de la grupa de începători la cea de avansaţi coordonată şi antrenată de dl. Burlacu Costel, la Clubul Sportiv ICMRS Constructorul Galaţi. În primăvara anului 1998 am luat parte la prima competiţie majoră din viaţa mea, finala Campionatului Naţional de juniori. După o pregătire bună alături de lotul naţional de juniori, care se afla în cantonament la Galaţi, la fostul Centru Olimpic de la sala Clubului Sportiv CSM Dunărea Galaţi, alături de Lucian Bute, Ion Ionuţ, Stan Florin şi alţii, am ajuns şi la finala unde am câştigat medalia de bronz. Fericit şi plăcut impresionat de performanţa realizată şi serios încurajat şi motivat de antrenorii de la club (Burlacu Costel, Ion Cârlan, Amăzăroaie Octavian, Lehănceanu Cornel sau Iani Petrescu) am continuat munca şi drumul ales în viaţă. Cu un titlu de campion la activ şi o medalie de bronz (la juniori), apoi un titlu de vicecampion naţional şi două bronzuri la tineret mi-am încheiat socotelile cu clubul de pe malul Dunării, ICMRS Galaţi, unde am strâns aproximativ 88 de meciuri oficiale şi de palmares. Am plecat, prin transfer la Dinamo Bucureşti, unde am satisfăcut şi stagiul militar. Cu 8 turnee câştigate, totalizând 18 meciuri, am încheiat socotelile şi cu Dinamo în primăvara anului 2003. Apoi, la CFR-CSŞ Unirea Iaşi, am obţinut şi cele mai mari performanţe: o participare la Campionatul European de Seniori de la Liverpool, în 2008; 68 de meciuri sub culorile clubului CFR Iaşi; două titluri de campion naţional de seniori (2007 şi 2009); un titlu de vicecampion naţional de seniori (2008); trei medalii de bronz la Campionatele Naţionale de Seniori (2004, 2005, 2006); un bronz şi 3 participări la Turneul Internaţional Centura de Aur. La vârsta de 29 de ani, consider că trebuie să-mi închei cariera de boxer amator. Cu stimă, Benone Marcu”.

http://www.sport365.ro/Ceferistul_ie__ean_Benone_Marcu_se_retrage_din_boxul_amator-n124662.html