Jump to content

Deszăpezirea 2010-2011 la Galaţi

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Deszăpezirea 2010-2011 la Galaţi

Primarul Dumitru Nicolae este gata să întâmpine iarna rugându-se la Dumnezeu să nu fie una grea. Lucrările neterminate la reţeaua de canalizare şi lipsurile bugetare ar face ca o iarnă cu ninsori puternice să blocheze jumătate din municipiul Galaţi.

În ultimii ani, prima zăpadă a dat mari bătăi de cap autorităţilor şi, aproape de fiecare dată, acestea s-au plâns ba că au fost prinse pe picior greşit, ba că nu au avut suficiente maşini pentru deszăpezire. Anul acesta, însă, primarul Dumitru Nicolae susţine că „dacă nu va da Dumnezeu multă zăpadă, nu vor fi multe probleme”.

4.000 tone de sare industrială

Cât priveşte achiziţionarea de materiale antiderapante şi utilaje, autorităţile spun că stăm mai bine ca anul trecut la acest capitol: „Fiecare unitate implicată în procesul de deszăpezire dispune de mai multe utilaje decât anul trecut. Sperăm să avem o iarnă blândă”, ne-a declarat primarul Nicolae.

Ion Ionescu, directorul Serviciului Public de Salubritate Ecosal, susţine că au fost demarate procedurile pentru cumpărarea de sare industrială. Licitaţia urmează să aibă loc luna viitoare, iar valoarea estimativă, fără TVA, este de 210.000 de euro. "De câţiva ani noi utilizăm doar clorură de sodiu. Deocamdată vom achiziţiona 4.000 de tone, la fel ca anul trecut. Dacă nu ajunge, vom mai cumpăra”, a spus Ion Ionescu.

De asemenea, au fost achiziţionate două sărăriţe şi două utilaje deszăpezire, cu tot cu plug. Acestea din urmă au costat 1,4 milioane lei. „Avem parcul auto îmbunătăţit. De exemplu, anul trecut am avut doar 10 tractoare cu plug, iar anul acesta avem 14. Noi credem că o să facem faţă, chiar dacă va fi o iarmă grea”, a adăugat Ion Ionescu.

Nicoleta Manole, purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi, susţine că se va apela la firme private pentru deszăpezire doar în caz de urgenţă: „Depinde foarte mult de condiţiile meteo. Să sperăm că vom avea o iarnă blândă”.

Chiar şi aşa, probleme tot vor exista. În prezent, municipiul este plin de şantiere ISPA pe străzi, iar muncitorii nu vor reuşi să le termine la timp. Pe scurt, asta înseamnă: zeci de străzi blocate, trafic greoi şi, desigur, ambuteiaje.

Cât a costat în 2009

Anul trecut, pentru intervenţiile de deszăpezire, muninicipalitatea a încheiat contracte cu firmele: ICMRSG, Vega, Confort, Alt Stil şi Teramar. Reamintim că, în 2009, Primăria a alocat pentru deszăpezirea oraşului 800.000 de lei. Rezultatul: la prima ninsoare străzile au fost blocate de zăpadă, iar apoi s-au umplut de gropi de la materialul antiderapant.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Iarna_nu-i_ca_vara-_Pregatiti_si_nu_prea_pentru_sezonul_rece_0_357564342.html

Pregătiri pentru deszăpezire

Viceprimarul muncipiului Galaţi, Nicuşor Ciumacenco, a anunţat că a fost finalizată procedura pentru asigurarea desfăşurării activităţii la nivelul municipiului Galaţi în caz de polei şi ninsoare. "Au fost puse la punct două strategii, pentru situaţiile în care, până la ieşirea utilajelor pe trasee, stratul de zăpadă are sub sau peste 15 cm. Nu se va acţiona pe timp de viscol sau, dacă acesta se declanşează, utilajele aflate la deszăpezire vor fi retrase până când vremea va permite intervenţia", a spus Ciumacenco. Viceprimarul a precizat că alături de serviciul edilitar Ecosal vor participa la aceste operaţiuni alte zece societăţi private gălăţene. În total, pot fi utilizate 14 tractoare cu lamă şi perie, cinci autosărăriţe, nouă încărcătoare frontale, zece autogredere şi 12 buldoexcavatoare.

http://www.impartial.ro/index.php?func=articol&domeniu=Administratie&articol=16

eu las masina in garaj si merg pe jos nenica :-? ....iarna mor microbii.... ;;) si mai am si placerea sa mai gasesc cate un petec de gheata sa imi aduc aminte cum era in copilarie....nu am mai cazut pe gheata de cativa ani buni.... =))

• 2 months later...

Am avut deja doua incercari. Ce am constatat? In cartierele din zona 2 si 3 s-au efectuat si deszapeziri pe aleile dintre blocuri. Desi platim mai mult la impozite, cei din zona "centrala", inclusiv Mazepele, nu am vazut urma de plug. Ca de alte alea, doar de la G-ul Tov. Primar la vale spre prelungire Traian! Ca sa ies in Ovidiu, cam. 50m, deja am consumat jumate' de sac de nisip!

• 4 weeks later...

deci..nu mai ninge... gata, primaria si-a pus palma in cur.

nametii claditi de utilaje ramin pe pozitii pina o da dezghetul, trotuarele ramin patinoare numa bune de rupt miini si picioare, din 4 benzi pe strazile principale se circula numai pe 2 fiindca edilii considera ca nu mai e nevoie de o lama impinsa si pe banda de la trotuar.

in schimb.... domnule primar, nu mai cumparam niste palmieri? niste semafoare pe care sa nu le folosim? niste parcometre inutile? in general, cite o tichie de margaritar pentru toti directorii si sefii din primarie?

Edited by taxon

Viceprimarul a precizat că alături de serviciul edilitar Ecosal vor participa la aceste operaţiuni alte zece societăţi private gălăţene. În total, pot fi utilizate 14 tractoare cu lamă şi perie, cinci autosărăriţe, nouă încărcătoare frontale, zece autogredere şi 12 buldoexcavatoare.

Adicatelea: Ecosal+10 firme private = 11 firme. La 11 firme vin asa:

14 tractoare cu lama si perie = 1,27 tractoare/firma

5 autosararite = 0,45 autosararite/firma

9 incarcatoare frontale = 0,81 incarcatoare/firma

10 autogredere = 0,90 autogredere/firma

12 buldoexcavatoare = 1,09 buldoexcavatoare/firma

Adica, de ce sa nu mananca si gura unei rude o paine alba (de zapada)? Domnule vice, nu pot decat sa va urez...LA MAI MULTE FIRME!!! Adica, poate mai incheiati contract cu inca vreo 50 de firmulite cu cate 2-3 angajati cu 0,61 lopeti pe echipa, sa deszapezeasca si trotuarele...

Edited by AdiTZA

Am vazut oameni care isi cara cu masina (papuc) mormanul de zapada din fata casei...Daca asa am ajuns...Ia sa-mi spuna si mie nea' Ciumi unde sunt autogrederele alea? Ca eu nu le vazui prin oras...si pe cuvant, stiu cum arata (ă-ul il puneti unde vreti) un autogreder. Toate strazile si trotuarele arata ca dupa bombardament. Firmulitele au facut curat exact cum spune legea...in fata magazinului...SI ATAT!!!!! Poi daca sunt doua magazine, relativ apropiate, iar intre ele o fasie de 2m de spatiu verde, bucatica aia de 2m dintre magazine, pe partea trotuarului, nu este curatata de gheata. Sau, daca magazinul are aleie in fata, trotuarul nu va fi deszapezit sau vor deszapezi doar aleile din fata geamurilor, ca atat cred ei ca li se cuvine, lasand caile de acces la magazine, recte scari, inghetate (vis-a-vis de Cosoreanu).

Baga Mr. Ciumi nejte bascule pe strazile astea, ca ne amendeaza Politia ca trecem prin locuri nepermise ca pe trecerile de pietoni si in statiile de autobuze au aparut nejte Himalaya mai mici asa...domnule!!!!

Iata ca a facut si primaria ceva in Mazepa II. Patinoar artificial pe str. Ovidiu cca. 500ml. Si aleile dintre blocuri. Este o biserca si centrul pentru plata RENEL. Nici macar pietonii nu mai pot merge pe strada. Ca de 8 zile, in Mazepa II doar o banda din Armata Poporului a fost curatata. Restul? Scapa cine poate. Oricum, de o saptamana nu am vazut nici o urma de utilaj prin centru, Mazepe, Port. Sau Vultur, noua artera in locul Basarabiei.

Oare de citi lucratori ar fi nevoie sa fie curatate toate trotuarele, aleile, aleiutele, bancutele, copacii etc?

Cu o fadroma poti trece pe strada mare, dar cum treci pe stradutele de 1m latime, pline ochi cu masini parcate pe ambele sensuri?

Adica ok, sint de acord, e nasol, injuram Primaria,e trendy dar... dati si o solutie. Ce ar fi putut face mai mult primaria si nu a facut?

Sint de acord ca se poate face mai mult, mult mai mult, dar pina unde? Pina in fata usii?

La mine in fata blocului, am pus mina pe lopata. Anul trecut, am pus mina pe lopata. Am avut un vecin mai harnic care a sapat 30 de metri de drum prin zapada la 6 dimineata, cind am iesit eu cu inca un vecin am largit poteca facuta de el.

Cum e sa pici pe gheata in fata scarii propriului bloc si sa tipi ca primaria nu ti-a curatat zapada de sub nas?

Eu sint de parere ca fiecare asociatie de locatari ar trebui sa aiba obligatia sa isi curete in fata, exact ca si magazinasele. Vara spatiul verde, iarna zapada. Asa cum isi matura taranii in fata portii.

Edited by katman

@katman

Cred ca ai frigiderul plin...

Io incep incet, incet sa renunt sa mai cred ca se mai poate schimba ceva in creierul majoritatii covarsitoare a romanilor. Iar astea din categoria "Statul/Primaria trebuie sa ne dea/faca..." sunt no.1.

@katman

Cred ca ai frigiderul plin...

Pai de ce sa aibe frigiderul plin?106.gifCu carne? Are dreptate

Io incep incet, incet sa renunt sa mai cred ca se mai poate schimba ceva in creierul majoritatii covarsitoare a romanilor. Iar astea din categoria "Statul/Primaria trebuie sa ne dea/faca..." sunt no.1.

Pai... nu?

Iata ca a facut si primaria ceva in Mazepa II. Patinoar artificial pe str. Ovidiu cca. 500ml. Si aleile dintre blocuri. Este o biserca si centrul pentru plata RENEL. Nici macar pietonii nu mai pot merge pe strada. Ca de 8 zile, in Mazepa II doar o banda din Armata Poporului a fost curatata. Restul? Scapa cine poate. Oricum, de o saptamana nu am vazut nici o urma de utilaj prin centru, Mazepe, Port. Sau Vultur, noua artera in locul Basarabiei.

Domnule bosorogu' patinoarul de care vorbiti este mai degraba natural... Cat despre aleile pietonale o mai mare responsabilitate o au si cei care locuiesc in zona, asociatii de locatari, magazine, etc... Primaria nu poate face chiar totul. Primaria in schimb poate da amenzi celor care nu-si curata trotuarele - dar cred ca la asta v-ati si referit.

@toto

1. Da, de carne :ymblushing:

2. Pai nu trebuie trebuie sa-i curete statul pana la presul de la usa?? Sau, daca 95% din populatie arunca chistoace, ambalaje, coji de diverse, ziare - aproape orice - nu e obligatoriu sa vina cineva din urma sa stranga?

Io asa credeam.

Oare de citi lucratori ar fi nevoie sa fie curatate toate trotuarele, aleile, aleiutele, bancutele, copacii etc?

Cu o fadroma poti trece pe strada mare, dar cum treci pe stradutele de 1m latime, pline ochi cu masini parcate pe ambele sensuri?

Adica ok, sint de acord, e nasol, injuram Primaria,e trendy dar... dati si o solutie. Ce ar fi putut face mai mult primaria si nu a facut?

Sint de acord ca se poate face mai mult, mult mai mult, dar pina unde? Pina in fata usii?

La mine in fata blocului, am pus mina pe lopata. Anul trecut, am pus mina pe lopata. Am avut un vecin mai harnic care a sapat 30 de metri de drum prin zapada la 6 dimineata, cind am iesit eu cu inca un vecin am largit poteca facuta de el.

Cum e sa pici pe gheata in fata scarii propriului bloc si sa tipi ca primaria nu ti-a curatat zapada de sub nas?

Eu sint de parere ca fiecare asociatie de locatari ar trebui sa aiba obligatia sa isi curete in fata, exact ca si magazinasele. Vara spatiul verde, iarna zapada. Asa cum isi matura taranii in fata portii.

Pai...scuza-ma colega,insa cum vine asta...Eu ,ca si multi altii , dau la lopata ca boul o zi intreaga si daca ma mananca sa plec cu masina ,la intoarcere gasesc ditai mormanul impins de un utilaj acolo unde un ...bou a lopatat???...Legat de cealalta problema...Unde sunt angajatii care toata vara stau la umbra in spatiile verzi?Acum nu au spatii verzi,deci ar putea sa se ocupe de ...spatiile albe...:)...Daca s-ar vrea ,s-ar face treaba si nimeni nu ar avea de obiectat...

la intoarcere gasesc ditai mormanul impins de un utilaj acolo unde un ...bou a lopatat???

Aici ai dreptate! problema mai este că în locurile care se vor parcări este gheață gheață și poți avea mama cauciucurilor de iarnă că fără puțin nisip, un mic hârleț sau împins nu poți ieși.

Lasa ca maresc iar taxa pe asa-zisa parcare de la casa de moda dupa ce se topeste zapada ,ca de cite ori ma duc pe la maica-mea la w2 ma apuca nebunia si ma iau de ei

am zis ca odata o sa le dau cu tabla aia cu semnul de parcare in cap daca imi mai cer bani

ce ,,nemurele,,mai sint in fruntea jecmanitorilor de la ADP ?

Probabil că așa este la orice parcare. Dacă ar fi fost gheață pe o suprafață plană mai era ceva.. dar așa, s-au format niște dâmburi gen limitatoare de viteză și dacă ai trecut peste unul și apoi vrei să dai cu spatele, dai degeaba. Dâmburile alea se sparg relativ ușor cu un hârleț, dar cine să le spargă?

2. Pai nu trebuie trebuie sa-i curete statul pana la presul de la usa?? Sau, daca 95% din populatie arunca chistoace, ambalaje, coji de diverse, ziare - aproape orice - nu e obligatoriu sa vina cineva din urma sa stranga?

Io asa credeam.

Si uite-asa statul da de lucru la oameni3.gif... asta apropos de alt topiclaugh.gif.

De 30 de ani am in "dotarea masinii" nu doar lopata. Ci si tarnacop, spargator de gheata, dar si alocare de timp. Inclusiv in portbagajul de MB. De tot atata timp dau zapada desi, cand ma intorc de la munca, este cineva mai Smecher acolo unde este curat. Si care va pleca la vara. Si mai dau si in alta parte sa pot parca. Mai suntem vreo 5 cu astfel de obiceiuri bosorogesti. Din peste 50. Aspectul semnalat de mine era lipsa unor utilaje timp de multe zile pe unde este o oarecare circulatie obligatorie de nevoi sociale. Facturi pentru cei vii si servicii cam necesare pentru cei morti. Si ca nici pe strazile principale, acele utilaje nu mai erau. Ca pe strazile principale era normal sa intervina mai intai, de acord. Dupa aia, s-a teminat cheful de munca ?platita?. Aia spuneam de cele 8 zile. Podurile de geata nu pot fi atacate cu lopata sau cu nisipul din saculetul de interventie de urgenta al fiecarui automobilist. Trebuie un tarnacop. Dar primaria a bagat in anii trecuti niste tractoare cu amestec antiderapant. Anul asta nimic.

Edited by bosorogu'

Cica acu vreo doua nopti au dat cu ceva. Acuma nu mai alunecam pe Ovidiu. Dar facem off-road. Cred ca o data aruncau o lopata, o data se scarpinau undeva si mai dadeau o data. Concluzia: feriti-va de str. Ovidiu si aleile laterale (pe astea nu au ajuns. Sa se scarpine.).

Spuneti ca Primaria nu are bani pentru dezapezirea locurilor unde nu poat intra utilajele... Din cate stiu, poate lua detinuti de la Penitenciar pe care sa-i plateasca in zile de detentie! Apropo de solutii... katman

Magazinele sunt obligate prin lege sa-si curete zapada din fata si majoritatea o fac! Nici strazile nu erau curatate cand trotuarele din fata lor erau curatate! Dar si acum sunt treceri de pietoni necuratate! Si poate strada e neagra dar degeaba daca macar un metru de trotuar din fata trecerii nu e curatat! Portiune in care atunci cand zapada e amestecata cu materialul antiderapant ti se afunda piciorul de zici ca sunt nisipuri miscatoare, cand ingheata ai trebuie ai ocazia sa revii pe carosabil dar de data asta pe orizontala, sau cand se dezgheata... ai nevoie de o barca. Aceasta zona cine o curata? Tot "magazinasele"? Strazile subtiate de utilitarele care nu curata pana la bordura, strazile secundare care se dezapezesc primavara, in fiecare an aceasi poveste... De ce sa te mai agiti sa cureti si zonele neutre? (dintre doua magazine)