Jump to content

Oţelul - a şasea favorită la titlu

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Oţelul are cotă 67 să câştige titlul

O celebră casă de pariuri a publicat ieri lista cotelor la câştigarea campionatului Ligii I de fotbal, în ediţia 2010-2011. Favorită ar fi CFR Cluj, cu un coeficient de 3.50, iar cu şanse mari la cucerirea trofeului sunt cotate şi FC Vaslui (5.50), Unirea Urziceni, Dinamo, FC Timişoara şi Steaua (toate 6.00), iar cine va paria pe Rapid îşi va lua înapoi de zece ori miza. Oţelul Galaţi are a opta şansă la ocuparea primei poziţii în clasament după cele 34 de etape, cota roş-alb-albaştrilor fiind 67.00!

http://www.viata-libera.ro/articol-Cota_Otelului_la_titlu_6700_2.html

Dorinel Munteanu: "Anul trecut am fost aproape de Europa League, dar în sezonul acesta vrem mai multe puncte"

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, miercuri, cu ocazia prezentării noilor achiziţii, că formaţia sa are ca obiectiv pentru noul sezon competiţional să acumuleze mai multe puncte decât în precedentul campionat. "Ne-am pregătit foarte bine în această vară. Îmi doresc să avem o creştere în calitatea jocului, iar, ca obiectiv, vrem să strângem mai multe puncte decât în sezonul precedent. Nu vorbim de cupe europene, ci de un număr de puncte mai mare decât în campionatul trecut, când am terminat la doar trei puncte de Liga Europa (n.r. - Oţelul a terminat sezonul pe locul 8, cu 50 de puncte). Consider că este un obiectiv realizabil şi mă bazez pe faptul că avem continuitate, nu am pierdut jucători şi cred că formăm o echipă omogenă", a spus Munteanu.

Referitor la favoritele la titlu în sezonul competiţional 2010/2011, tehnicianul echipei Oţelul Galaţi a menţionat că nu crede că CFR este favorită certă. "Nu cred că este CFR Cluj favorită certă la titlul de campioană. Sunt foarte multe puncte puse în joc, se pot întâmpla multe în timpul campionatului. Cred însă că omogenitatea are un rol important în evoluţia unei echipe şi de aceea cred că echipele mai omogene pleacă deja cu un avantaj", a precizat Dorinel Munteanu.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/anul-trecut-am-fost-aproape-de-europa-league-dar-in-sezonul-acesta-vrem-mai-multe-puncte-6655942

• 3 months later...

Oţelul - a şasea favorită la titlu

Deşi este prima în clasament după 12 etape, Oţelul Galaţi încă nu a reuşit să pătrundă în topul favoritelor la titlu stabilit de Sportingbet. Rapid şi Steaua sunt în acest moment echipele cotate cu cele mai mari şanse să câştige Liga 1, urmate îndeaproape de Timişoara, Vaslui şi Dinamo.

Echipa Cota

Rapid 4.50

Steaua 4.50

Timişoara 5.50

Vaslui 5.50

Dinamo 6.00

Oţelul 9.00

CFR Cluj 13.00

http://www.gsp.ro/gsp-special/etapa-sub-lupa/otelul-lider-rapid-si-steaua-favorite-212997.html

Trist e ca 85% dintre cei care casca gura la fotbal nu inteleg mare lucru din el. Stim cu totii ca Romania e tara in care cel care tipa mai tare are dreptate si zicala "cu televizorul s-a tampit poporul". Aproape toti care ii injura pe Borcea, Jiji si alti redusi de teapa lor abia ii asteapta sa apara la TV sa isi dea cu parerea - ba chiar le interiorizeaza opiniile. S-a gresit si pro, dar si contra Otelul, sunt un pic mai multe greseli devaforabile noua, chiar..

• 2 weeks later...

Poli Timişoara este favorita bookmakerilor la titlu

A doua clasată din Liga 1 este principala favorită la bursa pariurilor Gamebookers, deşi a reuşit doar o remiză pe terenul Unirii Urziceni în ultima etapă. La începutul sezonului, Poli avea cota 6.00, însă cei care pariază acum pe cîştigarea titlului de către bănăţeni ar putea câştiga de 3.5 ori suma investită. Liderul clasamentului, Oţelul, e cotat cu şansa a patra, iar Steaua, care a fost principala favorită în marea majoritate a timpului, e creditată doar cu şansa a 5-a.

http://www.renasterea.ro/stiri-sport/fotbal/poli-timisoara-este-favorita-bookmakerilor-la-titlu---vezi.html

post-2782-091026800 1289939490_thumb.jpg

Oţelul adoptă "sloganul" lui Borcea: "Lasaţi-ne să ne pregătim de Liga Campionilor" :))

Marius Stan, preşedintele celor de la Oţelul Galaţi, îşi permite să glumească din înaltul topului Ligii I. Gălăţenii spun că vor adopta motto-ul lui Cristi Borcea referitor la Champions League.

Devenind serios, Marius Stan a precizat că până la finalul sezonului niciun jucător al Oţelului nu va părăsi gruparea de la malul Dunării. "La iarnă, facem şi noi precum Borcea: 'Lăsaţi-ne să ne pregătim de Champions League!". Glumesc! Campionatul e foarte lung, sunt multe puncte în joc. De ţinut îi ţinem sigur pe toţii jucătorii pe care îi avem, nu acceptăm nici o ofertă. Până la vară nu cedăm jucători, trebuie să se bucure şi ei de munca lor. Nu ne-a întrebat nimeni de Râpă, dar dacă ne-ar oferta cineva, foarte probabil am refuza. Însă avem jucători buni pe postul lui. Avem resurse. Au şi vârste apropiate jucătorii noştri. Dacă nu se întâmplă nimic anormal nu avem de ce să nu evoluăm în continuare la fel de bine", a spus Stan.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/otelul-adopta-sloganul-lui-borcea-lasati-ne-sa-ne-pregatim-de-liga-campionilor-7735120

Trei din primele patru favorite la titlu sunt din Bucureşti

Înainte ultimei etape a turului de campionat, lucrurile stau bine la pariuri pentru formaţiile din Bucureşti. Deşi două echipe din provincie ocupă primele două poziţii din clasament (Oţelul Galaţi şi FC Timişoara) bookmakerii de la Sportingbet cred că titlul va ajunge în capitală. Chiar dacă nu a avut un tur prea bun de campionat, Dinamo este considerată principala favorită la titlu. Gruparea din Ştefan cel Mare a primit aceeaşi cotă ca şi rivala din Giuleşti, deşi are cu două puncte mai puţin.

Oţelul Galaţi, echipa de pe primul loc, este cotată doar cu şansa a opta. Cei care pariază acum pe cîştigarea trofeului de către elevii lui Dorinel Munteanu ar putea obţine de 15 ori suma pariată.

Dinamo Bucureşti 4.75

Rapid Bucureşti 4.75

FC Timişoara 5.00

Steaua Bucureşti 5.50

FC Vaslui 6.00

CFR Cluj 8.00

Oţelul Galaţi 15.00

Gaz Metan Mediaş 101.00

Universitatea Craiova 101.00

http://www.gsp.ro/stiri/217198.html

• 2 weeks later...

Echipa lui Dorinel, a doua şansă la titlu

Casele de pariuri au actualizat, la finalul sezonului de toamnă al Ligii I, ediţia 2010-2011, cotele pentru câştigarea campionatului curent. Dacă la începutul stagiunii Oţelul Galaţi avea o cotă imensă, de 67.00, acum, când formaţia lui Dorinel Munteanu este lider cu 39 de puncte, coeficientul a scăzut foarte mult: 4.75. Totuşi, principala favorită la titlu, în opinia bookmakerilor, este FC Timişoara, cu o cotă de 4.00.

http://www.viata-libera.ro/articol-Echipa_lui_Dorinel_a_doua_sansa_la_titlu_2.html

• 3 weeks later...

Cotele pentru câştigarea titlului

Bwin

FC Timişoara 4.50

Oţelul Galaţi 5.00

Steaua Bucureşti 5.00

Rapid Bucureşti 6.00

Dinamo Bucureşti 6.00

CFR Cluj 6.50

Vaslui 6.50

Bet at home

FC Timisoara 4,50

Rapid Bucuresti 4,80

FC Otelul Galati 5,00

Steaua Bucuresti 6,00

Dinamo Bucuresti 6,00

CFR Cluj 6,50

FC Vaslui 6,50

Nordicbet

FC Timisoara 4.25

Otelul Galati 4.25

FC Vaslui 6.50

Rapid Bucuresti 6.50

Steaua Bucuresti 7.00

Gamebookers

FC Timisoara 4.25

Rapid B. 5.00

Otelul Galati 5.00

FC Vaslui 6.50

Steaua B. 6.50

Dinamo B. 7.00

Sportingbet

Timisoara 4.00

Otelul Galati 4.75

Vaslui 5.25

Steaua Bucuresti 5.75

Rapid Bucuresti 6.50

Dinamo Bucuresti 7.50

CFR Cluj 9.00

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/as-da-otelului-cota-de-3-1-ca-ia-titlul-7847014

• 4 months later...

Cu două etape înainte de final, Oţelul e favorită certă la pariuri

După victoria obţinută de Oţelul pe terenul celor de la Victoria Brăneşti, cota echipei din Galaţi a înregistrat o scădere importantă la bursa pariurilor. Dacă la începutul campionatului avea cota 67.00, în etapa anterioară avea 2.25, iar în prezent a ajuns la 1.45.

Bursa pariurilor e favorabilă Oţelului în acest moment, oferind o cotă de 1.45 pentru cîştigarea titlului de către gruparea din Galaţi. Mai atractivă e cota Timişoarei, 2.50, ceea ce înseamnă că 100 de lei pariaţi pe Oţelul ar aduce un cîştig de doar 145 de lei, în vreme ce succesul lui Poli ar putea oferi 250 de lei.

pariori.ro

Oţelul joacă pe 100.000 de euro de om cu Timişoara

Dacă vor lua titlul, elevii lui Dorinel Munteanu vor fi recompensaţi cum se cuvine de preşedintele Marius Stan, care le-a promis o primă de 100.000 de euro de om, cea mai mare din istoria grupării.

Până acum, cea mai mare primă care a fost plătită la Galaţi a fost de numai 10.000 de euro de om. Banii le-au fost oferiţi jucătorilor în vara lui 2007, când Oţelul s-a calificat în Cupa UEFA, via defuncta UEFA Intertoto.

adevarul.ro