Jump to content

Ajutorrr

ingerash
 Share

Recommended Posts

:| Va rog daca puteti sa ma ajutati si pe mn cu un sfat cu o parere...ceva :|

Acum ceva timp(cam aum 3 ani, cred) mi s-a intamplat cu niste baieti cred cea mai neplacuta chestie care i se poate intampla unei fete :(( cred ca v-ati dat seama...

in acel timp eu aveam varsta de numai 10 spre 11 ani iar ei, unu vreo 15-16 si unu cred k 13 sau 14:(( (calculand cat au ei akum)

Acea perioada a fost una ff trista din viatsa mea... nushtiu daca trebuie sa mai mentionez si ca am vrut sa ma sinucid,,, :((

Eram distrusa si nimic si nimeni nu ma putea inveselei:(

dupa cateva luni, cam o juma de an, unu dintre ei ala de16 a plecat in italia.. peroada de dupa plecarea lui, m-am mai linistit stiind ca macar unu nu mai era ca sa isi bata joc de mn.. a mai ramas cel mic dar el nu avea curaj sa faca nimic fara celalalt!

Si asa cum am mai spus... viatsa mea dupa plecarea lui a fost mai linistita... si nu m-am mai simtit asa de rau(am renuntat chiar si la ideea cu sinuciderea) :|

Acum problema se pune asa... baiatu asta de avea atunki vreo 16 ani, acum s-a intors din italia, el avand vreo 19 ani cred...

si mereu cand ma vede vrea sa ma bruscheze si se apropie de mine,,, eu nu fug doar pt a-i arata ca nu mi-e frica de el... dar trebuie sa recunosc aici macar ca imi este frica de el..

imi amintesc ca intr-o zi aam fost la magazin, era o zi ploioasa si deci nu era nimeni pe-afara:((

cand am iesit din magazin elera afara(eu nu am stiut ca este) a tras de mine si m-a bruscat...:(( [[[eu avand plasa in mana nu am putut sa fac nimic pt ca daca ii dadeam drumu, dupaia ma intreba mama ce s-a intamplat?::]]]

deci, m-a bruscat si m-a tras spre el, incercand sa ma sarute, moment in care eu l-am scuipat.. atat mi-a trebuit caci s-a enervat si m-a tras de par:(( pana pe o ulita care era putin mai in spatele magazinului:( acolo a incercat iarsa ma oblige sa fac s** cu el, moment in care am izbucnit in plans, lucru de care insa nu i-a pasat si a zis ca nu il impresionez:(( intr-un fel, sau altu, a fost un lucru bun k ulita era chiar in spatele magazinului, pt ca, cand a incercat sa mi dea pantalonii jos, s-a auzit galagie din magazin cred :| si el s-a speriat si mi-a dat drumu.. eu am fugit pana acasa mancand pamantu si plaangand, iar la poarta am inceput sa ma sterg, eu fiind murdarita si pe pantaloni, evident, pt ca am mai zis, ca plaua, da nu rauu :|

In fine, el a avut multe incercari din astea, si chiar saptamana trecuta m-a sunat de la frate'so, (cu care eu st buna prietena, ma inteleg bine cu el) si a inceput sa ma intrebe chestii mai intime(daca am prieten, nushtiu ce,, a avut chiar nesimtirea sa ma intrebe cand am ffacut ultima oara s** si ca daca o sa vreau sa ma duc la el

nu are pic de nesimtire... si cand am venit a doua seara de la magazin, eram cu 2 prietene si a vorbit cu una, numai stiu ce a intrebato, si eu, evident ca nu l-am bagat in seama... eu ascultam o melodie la telefon, si mi'a zis ca sa ma duc ca sa io trimit si lui, si i-am zis ca nu pot,si nici nu am ridicat privirea la el.. lucru care l-a intrigat si m-a prins de mana, m--a tras la el, si fara pic de nesimtire fata de prietenele cu care eram eu, a vrut sa ma sarute, moment in carem el eu i-am dat o palma pentru ca el ma prinsese de una, in care aveam telefonu, si cu cealalalta l-am plesnit, atunci mi-a dat drumul, si eu am fugit de frica pt ca daca el nu avusese pic de respect pt fetele alea de eerau cu mn, putea sa faca ce era mai rau:((

de atunci nu m-am mai intalnit cu el, dar imi este foarte frica voi ce ma sfatuiti sa fac?? va rog, daca nu un sfat macar o parere :|

Chiar,de ce te feresti de parinti?Gandeste-te ca daca nu vorbesti cu ei,treaba o sa continue si cine stie ce forme va capata,E ridicol sa-ti fie rusine cand esti calcata in picioare,nu ar fi mai bine sa le spui patintilor dupa care sa mergeti frumusel de manuta la politie si sa rezolvati problema asta?Gandeste-te bine.

fetito, tu nu ai parinti? de ce te feresti de ei? ei sunt primii care trebuie sa afle problema ta.

ku parintii nu pot sa vorbesc pentru k am niste parinti foarte neintelegatori, carora probabil dak le-as zice.. nustiu..

mai intai m-ar omori pe mine si dupaia pe el... si dupaia ei ar intra la puscarie si asta ar fi!!

deki, parintii CLAR nu sunt o optiune...:d

si am incercat sa vb ku o prietena dar ea este foarte neserioasasi kand ii zik zike ka ::de ce nu am putut sa trec peste asa si nustiu ce..:: ea stie de mai de mult chestia de miau facuto ei in urma cu vreo 3 ani...

si frte'so e foarte bun prieten cu tipu asta de ma ameninta pe mine!!!

Ea chiar nu intelege k fiind asa de mika, knd mi s'a intamplat, eu chiar nu am kum sa trec peste aceasta trauma psihica foarte usor, si mai ales pentru ca el inca ma ameninta!!

lapolitie nu pot sa merg in primu rand deoarece mi-ar fi rusine, si ar trebui sa afle si parintii de chestia aia...

si in a l doilea rand pentru ca desi a incercat sa abuzeze iar de mine, niciodata nu a reusit (dekat acu' 3 ani:(( ) asa ca nu exista urme!!!!

decat pe maini am niste dungi, pt k m-a tras d mana,,, dar nu prea se vad asa ca..:((

parinti nu, politie nu... ar mai fi vreo 2 posibilitati. una ar fi sa mergi la psiholog, chiar la scoala daca ai, dar daca ii povestesti ce ai patit tare mi-e frica (,) ca acesta va anunta autoritatile. deci ajungem la politie si tu nu vrei.

din cate observ esti de la tara. daca e asa, atunci incearca sa vorbesti cu preotul satului, la spovedanie sau asa ceva ca io nu ma pricep, si acesta sa incerce sa-l cheme la biserica pe mardeias sa vb cu el.

ai mai putea sa te dai bine pe langa un baiat mai mare si sa-l puna la punct. dar datul asta cu binele pe langa el costa si nu as vrea sa ma gandesc ce ar cere el 19.gif.

Sper ca esti constienta ca o cale de a rezolva aceasta problema, fara sa afle parintii tai, nu exista.

Asa ca, pentru binele viitorului tau (pentru ca ai nevoie de un tratament adecvat din partea unui psihoterapeut/psiholog pentru a depasi aceasta trauma), vorbeste cu parintii tai si impreuna luati o decizie.

Daca iti este mai usor, asa cum a spus si mambo, mergi la psihologul scolii mai intai si te va sfatui el ce si cum.

Succes.

Boală lungă, moarte sigură. Gândește-te doar că individului nu-i pasă de tine, e o brută, un animal, va șterge cu tine pe jos oricând... Ai de gând să lași lucrurile să ia o asemenea întorsătură?

parinti nu, politie nu... ar mai fi vreo 2 posibilitati. una ar fi sa mergi la psiholog, chiar la scoala daca ai, dar daca ii povestesti ce ai patit tare mi-e frica (,) ca acesta va anunta autoritatile. deci ajungem la politie si tu nu vrei.

din cate observ esti de la tara. daca e asa, atunci incearca sa vorbesti cu preotul satului, la spovedanie sau asa ceva ca io nu ma pricep, si acesta sa incerce sa-l cheme la biserica pe mardeias sa vb cu el.

ai mai putea sa te dai bine pe langa un baiat mai mare si sa-l puna la punct. dar datul asta cu binele pe langa el costa si nu as vrea sa ma gandesc ce ar cere el 19.gif.

sa stii k si eu m-am gandit la asta, dar asa cum ai zis si tu, niki nu vreau sa ma gandesc ce mi-ar cere probabil in schimb,,,

desi am prieteni, amii, care ar face asta pt mine, fara sa mi ceara ceva pervers in schimb sau poate nimic, dar io dedja nu mai vreau probleme, pentru ca baiatu asta are si prieteni tigani, deci...

eu chiar nu gasesc o solutie!!!

ajutati-ma va rog muult!!!

Cea mai bună soluţie în opinia mea este informarea parinţilor. Oricât de severi ar părea, eşti până la urmă copilul lor...

O variantă poate fi şi asta

Asociaţia Telefonul Copilului este o organizaţie neguvernamentală, non-profit, al cărei scop este acela de a proteja copiii împotriva oricărei încercări de încălcare a drepturilor lor, împotriva oricărei forme de abuz. Este activă în domeniul protecţiei drepturilor copilului 7 zile din 7, între orele 8.00-20.00 răspunde apelurilor copiilor şi parintilor la 116.111.

Serviciile oferite de către Telefonul Copilului 116.111 sunt următoarele:

• Informare cu privire la promovarea şi respectarea drepturilor copiilor

• Consiliere cu privire la promovarea şi respectarea drepturilor copiilor

• Îndrumare către instituţiile în măsură să acorde asistenţa necesară

• Urmărirea modului de soluţionare a cazurilor

• Monitorizarea respectării drepturilor copilului în urma cazurilor înregistrate şi informarea instituţiilor abilitate cu privire la problemele întâmpinate de copii.

Boală lungă, moarte sigură. Gândește-te doar că individului nu-i pasă de tine, e o brută, un animal, va șterge cu tine pe jos oricând... Ai de gând să lași lucrurile să ia o asemenea întorsătură?

ai dreptate! lucrurile ar pute fi si mai rele pt mine daca nu vorbesc cu parintii, dar, va rog frumos sa intelegeti ca e chiar nu am cum sa vorbesc cu i... tata probabil ca l-ar omori, si pe mine, probabil(nu glumesc absolut de'loc:( si eu nu vreau ca din cauZa mea sau a unora ca baaiatul respectiv, tata sa ajunga la inchisoare:((

i nu am mai zis k mama are probleme cu inima si probabil ca daca ar afla aceasta vesste,... mi-e frica si sa ma gandesc la ce i s-ar putea intampla!!!

chiar nu am cu cine sa mai vorbesc si sa-i spun asta.... am incercat cu o doamna profesoara de la scoala, dar i-am zis decat ca am avut niste pobleme cu acel baiat nu i-am zis si c acele ""probleme""" ar fi fptul ca el m-a violat,,, pentru ca mi-a fost rusine!!!

si acum sigur o sa ziceti ca... din rusinu nu traiesti....[[dansa m-a sfatuit sa il conving prin vorbe, ca nu vreau sa fiu cu el, si punct!)).. am incercat sa vorbesc cu el, intr-un loc public, evident,,, si nici nu a vrut sa inteleaga...

dar decat sa risc sa cauzez niste probleme, uno oamne, daca le zic ce s-a intamplat::: mama, tata, prieteni.... nustiu... prefer a vin zici si sa cer sfaturi unor oameni pe care nici nu-i cunosc, si probabil ca nici ei pe mine... dar daca ei imi spun intr-una niste lucruri pe care nu pot sa le fac((mergi la politie, vorbeste cu parintii)) parca presimt ca problema mea nu va fi niciodata rezolvata, i poate, cine-stie o sa ajung zdreanta lui:(( v-am mai spu de asemenea... ca ,,, deci,mie nu mi-e frica de l, adica de persoana lui... dar e in stare sa-si puna niste prieteni sa ma bata, sau si mai rau...

el a mai avut multe altercatii cu politia, eci nu prea are o situate buna...

Dar eu acum stau, plang:(( , si ma gandec... daca mi-a distrus viata odata, de ce vrea sa mi-o distruga si a doua oara, si a treia oara...:(

nu mai sunt fete in lumea asta a mare care sa vrea a fie cu el de bunavoie?? ca urat nu e si ar pute sa-si gaseasca o fata si sa fie cu ea, una mai mare, sau de varsta lui...

si sa ma lase pe mine in pace.. dupa ce ca-mi face ce-mi face, mai are si nesimtirea sa-mi zica cateodata( cand are incercari din astea____) ::ti-a placut? si asta nu e tot sa vezi atunci!!))

daca stiam ce sa fac, si la cine sa apelez, nu mai lasam acet topic aici,,,

Daca l-am lasat, inseamna ca sunt disperata si habar nu am ce sa mai fac!!!

va rog frumos,,, daca mai aveti vreo solutie vreo parere... ceva dar fara parinti si politie..

va rog io fruumoss!!

Edited by ingerash

Fata draga, suferintele prin care au trecut, atat fizice si psihice sunt inimaginabile si nimeni nu ar trebui sa treaca prin asa ceva. Nimic din ceea ce ti s-a intamplat nu e vina ta si nimeni nu are dreptul sa te judece, ba din contra, trebuie sa te sustina neconditionat. Exista acum diverse grupuri de sprijin si multi psihologi care te pot ajuta atat pe tine cat si pe ai tai parinti, pentru ca reactia sa nu fie una distructiva pentru ei sau pentru tine. Gandeste-te, totusi, ca prin ce ai trecut tu trec multe persoane, iar animalele de acest gen pot scapa nepedepsite si pot face asemenea lucruri si altor fete. Tacerea nu e o solutie, apeleaza cu incredere la parintii tai, la politie si la centrele specializate de sprijin psihologic. Oamenii astia trebuie trimisi unde le e locul pentru o perioada lunga de timp. Nu sta pe loc si mai ales nu-ti sacrifica tineretea trecand iarasi si iarasi prin asemenea chinuri, pentru ca risti sa te bantuie toata viata, apoi. E cazul sa ridici capul din pamant si sa pui capat abuzului!

• 3 weeks later...

.. ingeras, tu esti o copila, care acum 3 ani erai chiar mica!! Ceea ce ti s-a intamplat e inuman si nu e vina ta. din pacate .. tu ai fost o victima, o victima a unui dezechilibrat psihic - o persoana care are o problema serioasa la cap - daca ar fi un barbat adevarat, sau macar un baiat si-ar gasi o fata de varsta lui pe care sa o cucereasca si nu sa o ia cu forta. daca a abuzat de tine este pentru ca are o frica teribila de fete ( de varsta lui) si alta modalitate de a-si satisface poftele animalice a fost sa abuzeze de un copil fara aparare si ajutat si de altcineva. faptul ca a scapat fara sa pateasca nimic i-a dat curaj, si nu vreau sa te sperii - dar nu vei scapa de el niciodata daca nu vei face nimic!

sfatul meu calduros este sa vorbesti cu parintii tai. stiu ca ti-e teama dar, crede-ma, sunt mama, am un copil de varsta ta, si e mai presus de oricine. daca cineva i-ar fi facut ce ti-a facut tie .. iti jur ca as fi platit cei mai mari si mai periculosi criminali sa-i faca acelasi lucru si l-as fi omorat cu mina mea - apoi as fi chemat politia. sunt sigura ca parintii tai te iubesc foarte mult si vor fi de partea ta. tot impreuna cu ei vei merge la politie si vei face plingere ( sa nu-ti fie rusine, ESTI UN COPIL - chiar daca pari mai matura si poate iti place sa porti haine mai sexi, ca toate fetitele de varsta ta - DAR NU E VINA TA. tu stii ca sunt cazuri in care fetele de strada, acelea de profesie c... au facut plingere pentru viol si au castigat?? e dreptul tau. nu stiu ce fel de politist aveti in sat, s-ar putea sa fie obisnuitii 'aparatori ai legii" plictisiti si care scot victima vinovata si vinovatul il fac victima, dar pentru asta exista superiori, avocati ..

Dar, s-ar putea sa ai noroc si sa fie un politist onest care-i va organiza un flagrant sau il va face sa recunoasca - in acest caz va ajunge la pucarie unde in mod sigur va pati el ce ti-a facut tie ( am un prieten gardian si spune ca violatorii de copii au parte de acest tratament)

nu-l lasa sa scape asa de usor pentru ca te va hartui in continoare si pina la urma va reusi sa te prinda singura si sa te raneasca din nou. crede-ma - nu e atat de periculos - e un las care-si masoara puterile cu cineva mai slab ca el. prietenii din pacate nu te pot ajuta - n-au cum. le e prea teama. singurii care te pot ajuta sunt parintii tai care te-au adus pe lume si autoritatile.

Apoi sfatul meu sa mergi la psiholog si sa faci terapie daca vrei ca vreodata sa ai parte de o viata normala si sa fii fericita din nou si pregatita sa iubesti si sa fii iubita. uite - iti las email-ul meu daca vrei sa vb in privat (mora_dz@yahoo.com) si poate te pot ajuta si cu parintii. curaj. ai de ales intre a trai intr-o teroare continua si a infrunta posibilele tipete ale parintilor ( nu impotriva ta ci a situatiei teribile prin care ai trecut si treci). crede-ma - ce ti s-a intamplat tie e un cosmar pe care orice parinte de fata se roaga sa nu-l traiasca chair copilul lui !!

Edited by Zîna

1.dupa stilul de scris, esti PREA familiarizata cu mircul...povestea e cam puerila iar stilul cam dezlanat. Pana la acest moment, in TOATE cazurile de asemenea factura, fetele s-au dus la politie DE MANA CU PARINTII. Iar acestia erau cei mai vehementi. presupun ca nu ai certificat medico-legal?! Astfel ca, fie suntem in ipoteza unei povesti, fie nu ai prezentat chiar toate detaliile, fie ca ti-a placut, dar nu vrei sa recunosti.

2.Daca tu nu vrei sa faci ceva pentru a indeparta problema (si, evident nu vrei)cauta pe cineva dispus sa...vorbeasca cu cele doua personaje negative din poveste.

3.te poate inspira filmul "enough" cu jenifer lopez.

1.dupa stilul de scris, esti PREA familiarizata cu mircul...povestea e cam puerila iar stilul cam dezlanat. Pana la acest moment, in TOATE cazurile de asemenea factura, fetele s-au dus la politie DE MANA CU PARINTII. Iar acestia erau cei mai vehementi. presupun ca nu ai certificat medico-legal?! Astfel ca, fie suntem in ipoteza unei povesti, fie nu ai prezentat chiar toate detaliile, fie ca ti-a placut, dar nu vrei sa recunosti.

2.Daca tu nu vrei sa faci ceva pentru a indeparta problema (si, evident nu vrei)cauta pe cineva dispus sa...vorbeasca cu cele doua personaje negative din poveste

3.te poate inspira filmul "enough" cu jenifer lopez.

PS...recitind toate postarile tale, am ajuns la niste concluzii (alternative):

a)esti proasta

b)iti place sa te lauzi cu "suferinta"proprie

c)ai aruncat povestea-n targ sa vezi ce se poate face (in sensul ca ingerasul nu este victima...ci chiar agresorul) :|

Edited by Legumix