dcp100168 Posted November 11, 2010 Posted November 11, 2010 Bombă la Cimitirul EternitateaNea Costel, gropar cu experienţă în cimitirul Eternitatea a avut parte de o surpriză mai puţin plăcută astăzi dimineaţă. În timp ce săpa o groapă pentru dezhumarea unui mort, bărbatul a dat peste două proiectile de război.La faţa locului s-au deplasat imediat poliţiştii împreună cu inspectorii Protecţiei Civile din cadrul Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă, care au asigurat zona. „Cele două proiectile au fost ridicate în condiţii de maximă siguranţă, au fost depuse la depozitul Protecţiei Civile şi vor fi distruse”, spune col. Ion Toma, ISU Galaţi.În acest caz este vorba de un proiectil de 6,5 milimetri şi un obuz de 75 de milimetri. Muniţia datează încă din timpul celui de-al doilea război mondial şi era în perfectă stare de funcţionare. În cazul în care ar fi explodat, proiectilele distrugeau tot în jurul lor pe o rază de 300 – 400 de metri.http://www.adevarul.ro/locale/galati/Un_gropar_din_cimitirul_Eternitatea_a_gasit_doua_proiectile_in_timp_ce_deshuma_un_mort_0_370163383.html
AndreiM Posted November 11, 2010 Posted November 11, 2010 distrugeau tot în jurul lor pe o rază de 300 – 400 de metri. Asa mult?????
George Posted November 11, 2010 Posted November 11, 2010 (edited) Ce titlu. Chiar m-am speriat. Ma intrebam cine o fi teroristu nebun si tembel sa puna bomba in cimitir sau sa anunte alarma falsa cu bomba in cimitir. Un titlu mai bun ar fi fost "s-a gasit un proiectil de razboi in cimitirul Etrnitatea" Dar mna, nu ar mai fi fost asa de senzational titlu Edited November 11, 2010 by George
Relu Posted November 11, 2010 Posted November 11, 2010 În acest caz este vorba de un proiectil de 6,5 milimetri şi un obuz de 75 de milimetri. Bre, ziariștii ăștia... un proiectil de 6,5 milimetri e mai subțire decât un creion, ...cu alte cuvinte, un glonț de pistol. Doar gura mincinosului l-ar face să explodeze. un obuz de 75 milimetri (adică un proiectil de tun)... da, ăla face explozie. Asa mult????? Corect ar fi fost să spună: „schijele s-ar fi dispersat pe o rază de 3 - 400 metri...”
Lucian101 Posted November 11, 2010 Posted November 11, 2010 Apropo de bombe.. astazi pe la 10-11 dimineata eram pe str. Domneasca (zona Universitatii) si se tot auzeau in departare niste bubuituri. Ce sa fi fost oare?
mambo Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 artificii... se sarbatorea inceperea celui de-al 3-lea razboi mondial.
Mikka Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 6,5mm - glont de pistol, probabil ca mai sunt zecii de mii prin pamantul patriei Ala de 75, da, putea sa faca ceva deranj. Totusi, dupa poza, nu pare Eternitatea.
mambo Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 (edited) În timp ce săpa o groapă pentru dezhumarea unui mort, bărbatul a dat peste două proiectile de război.interesant... tocmai la dezhumare s-au gasit proiectilele. la inhumare nu erau acolo? Edited November 12, 2010 by mambo
Mikka Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 la inhumare nu erau acolo? Pai nu au avut sa-i puna un banut in mana si au pus si oamenii ce au avut prin casa...
George Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 (edited) Cred ca acele bubuituri erau genistii are dezmorsau in poligon ce au mai gasit ieri si din colectia lor ce au adunat-o in timp in ultimele luni. Edited November 12, 2010 by George
catilina22003 Posted November 12, 2010 Posted November 12, 2010 artificii... se sarbatorea inceperea celui de-al 3-lea razboi mondial.hahahaha
Recommended Posts