Jump to content

Cornel Râpă - cel mai vânat jucător de la Oţelul

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Cornel Râpă - cel mai vânat jucător de la Oţelul

Excelentul start de campionat al echipei de fotbal Oţelul Galaţi l-a determinat pe selecţionerul Răzvan Lucescu să-şi îndrepte atenţia spre trupa lui Dorinel Munteanu. La meciul amical cu Italia, programat miercurea viitoare, printre convocaţi se va afla şi Cornel Râpă (20 de ani). După 19 luni de secetă, Oţelul va avea din nou un jucător la naţionala mare, ultima prezenţă fiind Alex Bourceanu, la amicalul cu Croaţia din 2009. “Eu cred că Râpă trebuia luat la meciul cu Albania. Atunci erau probleme pe flancul drept, iar în disperare de cauză Lucescu l-a preferat pe Contra. Cred că nu a fost o decizie inspirată”, l-a “înţepat” Dorinel Munteanu pe selecţioner. “Râpă a confirmat prin constanţă de un sezon. Mi-aş dori să nu facă doar act de prezenţă şi să fie toată lumea atentă la el, deoarece e pregătit pentru echipa mare”, a continuat tehnicianul moldovenilor.

Fundaşul dreapta a ajuns la Oţelul de la rivala din oraş Dunărea, în 2004. Cel care l-a promovat în prima ligă a fost Petre Grigoraş, într-un meci pierdut la Piteşti, 2-3, cu FC Argeş, pe 23 noiembrie 2008. Moldovenii au condus cu 2-0 la pauză, iar Râpă a fost introdus ca “soluţie de avarie” fundaş stânga. Nu a făcut o partidă bună, dar acel meci i-a dat curaj.

“La tineret a jucat şi fundaş central. A crescut de la meci la meci, a jucat 9 partide din ultimele 10, fiind accidentat doar în meciul cu Rusia din deplasare, scor 0-0. Cât a stat pe bancă se consuma la fiecare fază, abia îl ţineau colegii să nu intre pe gazon. E un tip serios şi dedicat”, ne-a declarat selecţionerul tricolorilor mici, Emil Săndoi. Râpă provine dintr-o familie modestă, tatăl fiind mecanic auto, iar mama croitoreasă. El locuieşte cu părinţii în cartierul Micro 13 şi vine la stadion cu taxiul. De curând şi-a luat carnet şi intenţionează să-şi cumpere un autoturism. Are o iubită de vârsta lui şi detestă discotecile şi cluburile.

http://www.ziarulnational.com/stiri/Sport/1289409160-St-cu-p-rin-ii-i-vine-zilnic-la-stadion-cu-taxiul-

Noul "Dan Petrescu" al naţionalei: "Sunt timid, dar mă tratez"

Cornel Râpă a fost anunţat de Răzvan Lucescu drept titular în partea dreaptă a defensivei naţionalei noastre în amicalul cu Italia. Deşi spune că acest lucru nu-l copleşeşte, fotbalistul Oţelului vorbeşte deschis despre cel mai mare defect al său: timiditatea.

- Cum e statutul de recrut la naţionala României?

- Nu mi-e greu, pentru că am dat de nişte băieţi formidabili. M-au primit foarte bine. Îmi dau sfaturi, vorbesc cu mine mereu atât colegii, cât şi Răzvan Lucescu.

- Răzvan ce ţi-a spus?

- Să am mai mult tupeu. Cred şi eu că asta îmi lipseşte...

- Despre ce fel de tupeu vorbeşti? Despre cel de pe teren?

- Nu. Pe teren sunt cum trebuie să fiu ca tupeu. Doar că, atunci când sunt nou într-un grup, sunt mai retras, vorbesc mai puţin. Poate sunt prea modest, dar, odată ce colegii sunt deschişi şi mă ajută, mă integrez.

- Cine a făcut asta mai mult în aceste zile?

- Tamaş a fost foarte atent cu mine în timpul antrenamentelor. Mi-a explicat cum să stau pe teren şi a vorbit mereu cu mine. Apoi e Torje, care vine şi el de la naţionala de tineret. În fine, toţi au fost şi sunt OK.

- Cum crezi că va fi căpitanul Chivu? (interviul a fost realizat înaintea sosirii lui Chivu).

- Abia aştept să-i aud sfaturile. Am auzit că este foarte deschis şi atent cu nou-veniţii.

- Stai în cameră cu Silviu Ilie. Ce v-aţi spus în prima seară la lotul naţional?

- Că trebuie să rămânem aici.

- Te baţi pentru un loc de titular cu Maftei…

- Nu ne batem! Şi Vasile mi-a tot dat sfaturi şi, dacă va fi să fiu titular, voi da tot ce pot pentru un rezultat mare.

Cornel Râpă debutează în echipa naţională cu Italia, exact ca alt mare fundaş dreapta al fotbalului românesc: Dan Petrescu. "Bursucul" a fost titularizat prima oară de Emeric Ienei la amicalul din 1989 de la Sibiu, câştigat de tricolori cu 1-0.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nationala/interviu-cu-noul-dan-petrescu-al-nationalei-sunt-timid-dar-ma-tratez-7722956

A jucat f. bine aseara, mi-a placut mult. E modest dar si ambitios: cand a fost intrebat daca ziua primului meci la nationala a fost cea mai frumoasa zi din viata sa acesta a raspus ca nu vrea sa se opreasca aici.

Bafta... si sa ia titlul cu Otelul!111.gif

Dorinel Munteanu: Râpă a trecut cu bine peste trac şi a jucat aşa cum trebuie

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, joi, că este mulţumit de felul în care a jucat Cornel Râpă la debutul său în echipa naţională a României, în meciul amical cu Italia, scor 1-1, transmite corespondentul MEDIAFAX.

"A trecut cu bine peste trac şi a jucat aşa cum trebuie. Eu l-am sfătuit să fie foarte bine concentrat şi atent la viteza jocului. Are calităţi şi cu siguranţă va creşte în joc. A debutat la echipa naţională mai devreme decât am făcut-o eu, îi doresc să mă şi depăşească la numărul de selecţii", a spus Munteanu.

Antrenorul Oţelului a mai declarat că prezenţa lui Râpă la echipa naţională îl va ajuta în eventualitatea unui transfer. "Era important pentru Cornel să joace în echipa naţională. Sper să intre în vizorul unor echipe importante din străinătate. Nu putem şti dacă i-a crescut deja preţul în urma evoluţiei din meciul cu Italia. Probabil că preţul corect este cel evaluat de domnul preşedinte, undeva la un milion de euro. Cât despre comparaţia cu Dan Petrescu, «Bursucul» era mai periculos pe faza ofensivă, dar în defensivă Râpă ar putea ajunge la nivelul lui", a mai spus Munteanu.

Fundaşul Cornel Râpă a debutat la echipa naţională în meciul terminat la egalitate, scor 1-1, la Klagenfurt (Austria), în compania reprezentativei Italiei, selecţionerul Răzvan Lucescu declarând, după partidă, că jucătorul echipei Oţelul Galaţi a făcut "un meci formidabil".

Marius Stan l-a declarat netransferabil pe Râpă

Marius Stan, presedintele Otelului Galati, l-a declarat netransferabil pe proaspatul international Cornel Rapa. "N-am discutat niciodata cu cei de la CFR Cluj subiectul Rapa. El e sub contract cu noi si e foarte putin probabil sa plece undeva. Nu e transferabil, avem si noi obiectivele noastre. Avem o pozitie pentru care ne invidiaza multi. E normal sa vrem sa ne intarim, asta e scopul nostru", a spus Stan.

http://www.sport365.ro/Marius_Stan_l_a_declarat_netransferabil_pe_Rapa-n126833.html

Da' se mai răzgâneşte omu' :))

Oţelul îl vinde pe Râpă

Conducerea clubului Otelul Galati a anuntat ca s-ar putea desparti in aceasta iarna de Cornel Rapa. "Cornel Rapa este singurul jucator pe care suntem dispusi sa il vindem in aceasta iarna. Daca exista o oferta buna pentru Rapa o sa plece. Am auzit ca are cateva oferte insa nu este nimic concret. Pe adresa clubului nu a venit nicio oferta pentru Rapa. Daca pleaca de la Galati nu este o problema atat de grava pentru ca avem inlocuitor pentru Rapa. El este singurul jucator care poate pleca de la Otalul. Restul sunt netransferabili", a spus Marius Stan la sportro.

In schimbul lui Rapa, galatenii spera sa obtina cel putin 800 de mii de euro. Fundasul dreapta este dorit de Steaua, CFR Cluj si Timisoara, dar si de o echipa din Italia.

http://www.onlinesport.ro/stiri/fotbal/fotbal-intern/liga-1/otelul-galati/69942/otelul-il-vinde-pe-rapa.htm

• 2 weeks later...

Marius Stan: „Nu sunt oferte pentru Râpă”

În ciuda faptului că este monitorizat de un an de zile de câteva cluburi din străinătate, fundaşul dreapta al echipei de fotbal Oţelul, Cornel Râpă, nu are nicio ofertă de transfer. Cel puţin aşa spune directorul general al clubului roş-alb-albastru, Marius Stan. „Cornel merită să joace la o formaţie mai puternică de peste hotare şi, dacă vom primi o ofertă convenabilă, va pleca. Totuşi, până acum n-am primit niciun telefon pe adresa lui”, afirmă conducătorul liderului Ligii I.

http://www.viata-libera.ro/articol-Marius_Stan_%E2%80%9ENu_sunt_oferte_pentru_Rapa%E2%80%9D_2.html

Oţelul vrea 1,5 milioane de euro pentru Râpă

Liderul surpriză al Ligii I, Oţelul Galati, a propus un nou nume în atenţia cluburilor din afară, fundaşul dreapta Cornel Rîpă. Conducătorii clubului gălăţean doresc cel puţin 1,5 milioane de euro pe fotbalistul care a explodat în turul campionatului românesc.

http://www.romanialibera.ro/actualitate/sport/topul-fotbalistilor-pentru-export-din-liga-1-cotatiile-variaza-intre-300-mii-euro-si-4-milioane-euro-209294.html

Marius Stan: Nu pleacă nimeni de la Oţelul

Preşedintele clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat, vineri, că gruparea gălăţeană nu va face niciun transfer "bombă" şi nici nu va renunţa la vreun jucător. Oficialul a adăugat că Oţelul nu va vinde niciun jucător în această iarnă: "Nu pleacă nimeni de la Oţelul. De venit, vom merge pe aceeaşi politică, adică vom aduce tineri necunoscuţi care vor evolua la echipa a doua şi apoi vor fi promovaţi. Sigur, Oţelul nu va face niciun transfer bombă. Fără nume, unicul nume este Oţelul, echipa".