Jump to content

Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 2-1

dcp100168

Recommended Posts

Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti, pe 27 noiembrie

Liga Profesionistă de Fotbal a decis astăzi ca meciul FC Oţelul Galaţi - FC Astra Ploieşti, din etapa a XVII-a a Ligii I, să aibă loc sâmbătă, 27 noiembrie, de la ora 14.00. Partida de pe stadionul "Oţelul" va fi transmisă în direct de canalul GSP TV.

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2876

Primă uriaşă oferită celor de la Astra pentru o victorie în faţa Oţelului

Patronul echipei Astra Ploieşti, Ioan Niculae, le-a promis jucătorilor câte 6.000 de euro. "Ca să vedeţi că vă apreciez munca, la meciul de la Galaţi aveţi cîte 6.000 de euro fiecare la victorie. Banii, a doua zi", le-a transmis Ioan Niculae fotbaliştilor de la Astra Ploieşti aseară, după meciul câştigat în minutele de prelungiri în faţa celor de la Unirea Urziceni.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Prima_uriasa_oferita_celor_de_la_Astra_pentru_o_victorie_in_fata_Otelului_0_377362708.html

Patru absenţe în lotul echipei Oţelul pentru meciul cu Astra

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat că se confruntă cu probleme serioase de lot pentru partida cu Astra Ploieşti din etapa a XVII-a a Ligii I, el neputând conta pe patru fotbalişti, Ionuţ Neagu, Silviu Ilie şi Sergiu Costin (suspendaţi) şi Gabriel Viglianti (accidentat). "Nu mă pot baza pe patru dintre jucătorii pe care i-am folosit mai des în acest tur de campionat. Avem însă un lot format din 27 de jucători şi am fotbalişti în stare să-i înlocuiască pe cei patru absenţi. Este un moment în care trebuie să arătăm că avem un lot de jucători în stare să ducă la un nivel înalt un întreg campionat”, a declarat Munteanu, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Selymes: Dorinel e prietenul meu, dar în această săptămână nu-l cunosc

Tehnicianul echipei Astra Ploieşti, Tibor Selymes, a declarat, joi, că este prieten cu antrenorul formaţiei Oţelul, Dorinel Munteanu, dar în această săptămână nu îl cunoaşte, fiind adversarul său în Liga I, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Nu mă interesează că Oţelul e pe primul loc. Dorinel e prietenul meu, dar în această săptămână nu-l cunosc'', a spus Selymes.

În mandatul său la Astra, Selymes a avut deja trei meciuri contra gălăţenilor: două amicale şi o partidă în Cupa României. "Ne cunoaştem prea bine ca să ne mai surprindem. Noi vom încerca să închidem toate culoarele şi să surprindem pe contraatac. Dacă jucăm ce ştim şi punem un pic de presiune, putem face surpriza. Oţelul este indiscutabil revelaţia turului, dar are probleme când întâlneşte o echipă organizată. Acum un an şi jumătate şi ei erau ca noi. În timp şi-au consolidat relaţiile de joc, au un grup compact de jucători, iar acum sunt un exemplu de urmat. Jucătorilor mei le-am spus că, dacă dorim o vacanţă liniştită, trebuie să câştigăm 4 puncte în cele 3 meciuri din acest an. Eu cred că, daca nu pierdem la Galaţi, n-o să pierdem nici la Dinamo!", a explicat el.

Bilete la Oţelul - Astra

Preţurile biletelor pentru meciul de sâmbătă, FC Oţelul Galaţi - FC Astra Ploieşti, din etapa a XVII-a a Ligii I, sunt următoarele: Tribuna I - 15 lei, Tribuna a II-a - 10 lei, Peluze - 7 lei, Tribuna Zero - 50 de lei.

Biletele se vor comercializa sâmbătă, 27 noiembrie, între orele 09.00 - 15.00 (inclusiv în pauza meciului), la casele de bilete din jurul stadionului "Oţelul".

Tichetele pentru Tribuna Zero sunt disponibile la Clubul ArcelorMittal din Ţiglina I.

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=2894&page=1

Avancronica meciului Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat că, deşi Tibor Selymes este cel mai bun prieten al său din fotbal, sâmbătă vor fi adversar: "Ţinând cont de perioada petrecută împreună la echipa naţională, pot spune că Tibi îmi este cel mai bun prieten din fotbal. De când am devenit antrenori am vorbit foarte rar. Asta nu are însă nicio legătură cu meciul de sâmbătă, timp de 90 de minute vom fi adversari".

Munteanu a mai declarat că se confruntă cu probleme serioase de lot pentru partida cu Astra, neputând conta pe patru fotbalişti, Ionuţ Neagu, Silviu Ilie şi Sergiu Costin (suspendaţi) şi Gabriel Viglianti (accidentat). Golul lăsat de Costin va fi acoperit de Sârghi, iar sârbul Perendija, în ciuda greşelilor de pe Bega, va rămâne în primul unsprezece, el având şansa reabilitării din cauza lipsei de soluţii din compartimentul defensiv. A patra variantă de stoper, bosniacul Sipovici, a luat roşu pentru un fault din postură de ultim apărător la partida Oţelul II - Ceahlăul II Piatra-Neamţ, din Liga 3, şi rămâne pe dinafară până la primăvară (suspendarea trebuie efectuată la nivelul la care a încasat cartonaşul, iar "satelitul" liderului Ligii 1 a intrat în vacanţă, adversarii pe care ar fi trebuit să-i întâlnească în următoarele două etape retrăgându-se din campionat)! Munteanu a adăugat: "E posibil să joc din nou cu Ioan Filip, după ce a debutat bine la Craiova. Va trebui să improvizez şi sper să nu fiu nevoit să-l folosesc pe Rîpă fundaş central"..

Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sârghi, Perendija, Sălăgean - L.Antal, L.Iorga, Giurgiu, Ochiroşii - G.Paraschiv, Pena; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentat: Viglianti; Suspendaţi: Šipovič, Sg.Costin, Neagu, S.Ilie; Rezerve: Brăneţ, Cojoc, Petean, Ibeh, Filip, Buş, Borbely.

1. Oţelul Galaţi 16 10 3 3 20-13 33

10. Astra Ploieşti 16 4 8 4 16-16 20

Tehnicianul Tibor Selymes a declarat că este prieten cu antrenorul formaţiei Oţelul, Dorinel Munteanu, dar în această săptămână nu îl cunoaşte, fiind adversarul său în Liga 1: "Nu mă interesează că Oţelul e pe primul loc. Dorinel e prietenul meu, dar în această săptămână nu-l cunosc", a spus Selymes.

Echipa probabilă: B.Miron - Măţel, L.Goian, Opršal, Mihalache - Seto, Teekloh - Strătilă, Bornosuzov, Ţigoianu – Miranda; Antrenor: Tibor Selymes; Accidentaţi: Popara, Fatai, Nogo, Paulinho; Suspendaţi: -; Vor mai lipsi: Val.Sandu, Mikelini, Pătraşcu, Lukacs (vor juca pentru Astra II); Rezerve: C.Grigore, Rohat, Florea, Cl.Tudor, Mihalcea, Stan, Crăciun

Meci de 1X

Sport 365 va recomandă: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti este meci de 1X. Gazdele vin dupa o infrangere la Timişoara, iar oaspetii dupa o victorie acasa cu Urziceni. Echipa lui Dorinel Munteanu a avut o serie de 8 etape in care nu a cunoscut infrangerea (a castigat 20p din 24 posibile), dar pana la urma a cedat in fata Timisoarei. Pentru galateni este important sa uite cat mai repede aceasta infrangere si sa se concentreze la maximum pentru ultimele trei meciuri din acest an, pentru a pleca in vacanta din postura de lider. Antrenorul Munteanu a urmarit cu siguranta ultimul meci al Astrei din deplasare, 0-0 la Vaslui si va trebui sa gaseasca solutii pentru a desface apararea prahoveana, care cu siguranta va juca maine din nou foarte defensiv. Astra va merge la Galati cu un obiectiv clar, sa obtina un rezultat de egalitate. Va fi un meci interesant in care echipa gazda este favorita, dar daca oaspetii ar obtine un punct nu ar fi ceva surprinzator, mai ales ca la Otelul vor lipsi atatea jucatori. Cele doua echipe s-au mai intalnit oficial in acest an într-un meci contând pentru 16-imile Cupei României in care Astra a învins cu scorul de 2-1 (1-0).

Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti

27.11.2010, Galaţi, Stadion: "Oţelul", ora: 13:00 (CET), live Gsp TV

Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova)

Palmares: 12 4 4 4 13-13

Primul meci: 1-1 la Galaţi, în 21 august 1998

Scor maxim: 3-0 la Ploieşti, la 9 mai 2010

Ultimul meci jucat la Galaţi: 3-2, în 1 decembrie 2009.

Meciurile all-time din prima ligă

1998-1999: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 1-1

1998-1999: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 3-1

1999-2000: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 0-1

1999-2000: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 1-1

2000-2001: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 2-1

2000-2001: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 1-0

2001-2002: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 0-0

2001-2002: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 0-0

2002-2003: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 2-0

2002-2003: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 2-1

2009-2010: Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 3-2

2009-2010: Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 0-3

http://www.sport365.ro/Avancronica_meciului_O__elul_Gala__i___Astra_Ploie__ti-n127085.html

Şi suntem campioni de toamnă m/ m/ m/

Oţelul Galaţi - Astra Ploieşti 2-1

Echipa Oţelul Galaţi a devenit campioana de toamnă a acestui sezon, după victoria obţinută, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (1-0), în faţa formaţiei Astra Ploieşti, în etapa a XVII-a, ultima a turului Ligii I.

Golurile echipei Oţelul au fost reuşite de Antal '5 (penalti) şi Pena '58, în timp ce pentru Astra a punctat Ţigoianu '63. Scorul a fost deschis în minutul 5, de Liviu Antal, din penalti, pe care l-a obţinut tot el, după ce a fost faultat în careu de Goian. În minutul 58, scorul devine 2-0 pentru Oţelul, după ce atacantul Marius Pena a reluat cu capul în plasă o mingea centrată de pe partea dreaptă de Antal. Astra înscrie în minutul 63, scor 2-1, prin Tigoianu, care a pătruns în careu, l-a driblat pe Râpă şi a şutat învingându-l pe Grahovac.

În minutul 90, Bornosuzov (Astra) a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 30. Perendija, 16. Sârghi, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 24. Filip - 8. Antal (20. Cojoc '70), 10. Paraschiv, 11. Ochiroşii (7. Iorga '46) - 27. Pena (32. Borbely '88). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Astra Ploieşti: 82. Miron - 4. Mihalache, 6. Goian, 3. Oprsal, 16. Florea - 8. Seto Takayuki, 19. Ben Teekloh (11. Bornosuzov '37) - 18. Strătila (10. Cl.Tudor '81), 11.Tigoianu, 20. Stan (15. Mihalcea '62) - 23. Miranda. Antrenor: Tibor Selymes.

Cartonaşe galbene: Filip '51, Sârghi '66, Giurgiu '71 / Goian '4, Bornosuzov '54, '90, Seto Takayuki '90+2. Cartonaş roşu: Bornosuzov '90

Arbitri: Sebastian Colţescu (central) - Aurel Oniţă, Vladimir Urzică (asistenţi) - Bogdan Hanceariuc (rezervă). Observatori: Marian Dorobanţu, Nicolae Dobrescu. Supervizor: Mircea Cezar Ionescu.

La meciul disputat pe stadionul "Oţelul" au fost prezenţi aproximativ 5.000 de spectatori, printre care s-au aflat şi 30 de susţinători ai echipei Astra.

Oţelul încheie turul de campionat pe prima poziţie, cu 36 de puncte, indiferent de rezultatele care se vor înregistra în meciurile rămase de disputat în etapa a XVII-a. În cele 17 meciuri disputate, Oţelul a obţinut 11 victorii, 3 rezultate de egalitate şi 3 înfrângeri.

http://www.mediafax.ro/sport/otelul-galati-campioana-de-toamna-dupa-victoria-scor-2-1-cu-astra-ploiesti-7755470/

Dorinel Munteanu: "Îmi doresc să obţinem mai multe puncte decît în tur"

Antrenorul Dorinel Munteanu a declarat, sâmbătă, că îşi doreşte ca în retur echipa Oţelul să obţină mai multe puncte decât în tur, pe care îl încheie pe prima poziţie a clasamentului, în urma victoriei în faţa Astrei Ploieşti, scor 2-1. "Aşa cum mă aşteptam a fost un meci foarte greu, în faţa unei echipe bune, căreia îi prevăd în retur o ascensiune importantă. Îmi felicit jucătorii pentru această victorie şi pentru acest tur bun de campionat. Cu puţină atenţie, am fi avut câteva puncte în plus. De mâine începe returul şi îmi doresc să obţin mai multe puncte decât în tur. Va fi foarte greu, dar nu imposibil. Este o premieră şi pentru mine ca antrenor să fiu campion de toamnă şi îmi doresc din tot sufletul să putem oferi la final gălăţenilor o bucurie pe care mulţi o visează", a spus Dorinel Munteanu conform Mediafax.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/dorinel-munteanu-are-mari-sperante-pentru-retur-imi-doresc-sa-obtinem-mai-multe-puncte-decit-in-tur-217502.html

Tibor Selymeş: "Oţelul merită să fie pe primul loc"

Antrenorul echipei Astra Ploieşti, Tibor Selymeş, a declarat, sâmbătă, că Oţelul merită să fie pe primul loc, după turul campionatului, dar că nu i-ar fi părut rău dacă l-ar fi încurcat pe prietenul său Dorinel Munteanu. "Oţelul merită să fie pe primul loc, pentru că este o echipă bine pregătită fizic, iar jucătorii sunt aşezaţi bine în teren. Sperăm ca şi noi să ne facem o astfel de echipă, cu care în scurt timp să ajungem să ne batem pentru primele locuri", a spus Selymeş conform Mediafax. Antrenorul Astrei a mai completat: "Chiar dacă sunt prieten cu Dorinel, nu-mi părea rău dacă îl încurcam astăzi, pentru că şi noi avem mare nevoie de puncte, iar la felul cum s-a desfăşurat jocul puteam spera la un punct".

http://www.gsp.ro/stiri/217501.html

Rezultate bune runda asta: Rapidul a luat bătaie, Dinamo şi Timişoara au făcut egal.

1. Oţelul Galaţi 17 11 3 3 22-14 36

2. FC Timişoara 17 8 9 0 27-18 33

3. FC Vaslui 17 9 4 4 24-17 31

4. Rapid Bucureşti 17 8 5 4 27-11 29

5. Dinamo Bucureşti 17 8 4 5 38-29 28

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.