Jump to content

Un brăilean a distrus maşina unui poliţist de la Secţia 2

dcp100168

Recommended Posts

Un brăilean a distrus mașina unui polițist de la Secţia 2

Ieri seară, mașina unui polițist de la secția 2 a fost distruă în urma unui stupid accident rutier, petrecut în cartierul Țiglina 3. Cei care au produs evenimentul au încercat să scape cu fuga de la fața locului.

Totul s-a petrucut în jurul orei 20.00, într-o parcare aglomerată din cartierul Țiglina 3. Un Opel decapotabil, la volanul căruia se afla un brăilean, a scăpat de sub control și a intrat fix în mașina unui polițist de la secția 2, Iulian Petre. În urma impactului, cele două mașini au luat foc instant și a fost nevoie de intervenția pompeirilor pentru a stinge incendiul. Șoferul care se face vinovat de producerea accidentului, un brăilean, a încercat să fugă de la fața locului, însă a fost prins în mai puțin de un sfert de oră. Pentru fapta sa, brăileanul s-a ales cu dosar penal pentru distrugere, cu o amendă consistentă, dar și cu permisul de conducere suspendat.

În urma testului pentru stabilirea alcoolemiei, a rezultat că brăileanul nu consumase băuturi alcoolice.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Urmarire-prinderea-braileni-incendiat-politist_0_388761131.html

Tamponare cu scântei interjudeţene

Fără dubiu, incendiul auto de sâmbătă seara a fost produs de circuitele maşinii lui Cristofan Alexandru, brăileanul aflat în trecere prin oraşul nostru. Astfel, după ce s-a lovit de maşina unui gălăţean, Opelul decapotabil a suferit o deteriorare a cablurilor electrice, fapt confirmat de cercetările preliminare al Inspectoratului pentru Situaţiile de Urgenţă (ISU) Galaţi.

Căpitanul Eugen Chiriţă, purtătorul de cuvânt al ISU: „Sâmbătă, la ora 19,35, pompierii interveneau pentru stingerea unui incendiu izbucnit la o maşină aflată pe strada Teleajen, la numărul 7, în Ţiglina III. Era un Opel cu numere de Brăila – BR 84 RDR – a cărui izolaţie de la cablurile electrice se stricase în urma unui impact cu o altă maşină, provocând focul. Motorul, bordul, instalaţia electrică şi vopseaua maşinii au fost grav avariate, maşina fiind distrusă în proporţie de 80 la sută, paguba fiind estimată la 15.000 lei. La ora 19,55, incendiul a fost lichidat, pentru stingerea focului intervenind două autospeciale”.

http://www.viata-libera.ro/articol-Tamponare_cu_scantei_interjudetene__2.html

Eu tot nu inteleg. Daca un accident este podus de o masina care sa spunem ca acum cateva zile sau luna trecuta i-ai facut ITP-ul si era in regula iar pe drum se strica tam nesam si face accident, soferul este scos vinovat si infunda puscaria? Halal legislatie in Romania.

Asta ca s-a stricat in urma altei tamponari cred ca e doar abrambureala ca sa il bage pe sofer la puscarie. Ar trebui judecat doar pentru fuga de la locul accidentului. In rest nu e vinovat cu nimica.

Este vinovat pentru distrugere ( a fost vina lui ). Dacă te uiți mai atent ai să constați că incendiul a provenit de la dezizolarea unor cabluri care au făcut scurt și drept urmare mașina a luat foc. Curios este faptul că nu se specifică dacă acele cabluri erau de fabrică sau after-market și proveneau de la o instalație de xenon sau altceva electric montat după fabricație. Chiar și așa tot vinovat este..

Eu tot nu inteleg. Daca un accident este podus de o masina care sa spunem ca acum cateva zile sau luna trecuta i-ai facut ITP-ul si era in regula iar pe drum se strica tam nesam si face accident, soferul este scos vinovat si infunda puscaria? Halal legislatie in Romania.

Asta ca s-a stricat in urma altei tamponari cred ca e doar abrambureala ca sa il bage pe sofer la puscarie. Ar trebui judecat doar pentru fuga de la locul accidentului. In rest nu e vinovat cu nimica.

Depinde. Daca, teoretic, la ITP s-a prezentat cu masina normala, imprumutad stigatare, alte alea si de acolo a pus sau repus o caruta de nazdravanii, este direct vinovat. De aia cred ca a fugit. Chiar daca aranjezi ceva la ITP, daca esti normal, ceea ce ti-au gasit acolo ar cam trebui sa le rezolvi cat mai rapid.

Dincolo, in lumea civilizata, ai un garaj sau service auto care are grija de masina ta, cu acte in regula, de aceea soferul nu este vinovat. Si raspunde cel angajat de sofer. La noi, pentru ca pe dacii faceam de toate, aplicam :lasa ma ca merge asa, parerea mea. Ca i-a facut si lui X si merge. Si avem astfel de rezultate.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.