Jump to content

Probleme cu APATERM

Relu
 Share

Recommended Posts

Săptămâna trecută, pe adresa asociației noastre de proprietari, a sosit un ordin de executare silită, în favoarea APATERM. După cercetarea sentinței, am constatat că deși suntem pârăți (lucru de care n-aveam habar...), adresa sediului este alta, total diferită, practic în cealaltă parte a orașului...

Am fost să discut cu executorul dar am fost trimis la plimbare, spunându-mi că el face ce-i spune clientul :blink: . N-a vrut deloc să mă ia în seamă când l-am rugat să citească sentința, zicându-mi că e o problemă pe care va trebui s-o rezolv cu APATERM.

Întrebare: ce să fac? Să-i ignor? Să notific APATERM-ul? Să fac o contestație?

E vorba despre penalități ce trebie plătite de către asociație la APATERM...

Sentința e din 2007, a fost dată în executare silită cu o zi înainte de a se prescrie... În tot acest timp, nimeni n-a sesizat că sunt două elemente ce nu se potrivesc: asociația și adresa sediului. Și a rămas așa, negru pe alb. Oare nu era de datoria APATERM-ului să se sesizeze din timpul procesului? Sau să facă recurs, cerând modificarea unuia dintre elemente?

E vorba despre penalități ce trebie plătite de către asociație la APATERM...

Sentința e din 2007, a fost dată în executare silită cu o zi înainte de a se prescrie... În tot acest timp, nimeni n-a sesizat că sunt două elemente ce nu se potrivesc: asociația și adresa sediului. Și a rămas așa, negru pe alb. Oare nu era de datoria APATERM-ului să se sesizeze din timpul procesului? Sau să facă recurs, cerând modificarea unuia dintre elemente?

contestatie la executare - taxa de timbru de 194 lei.

Mulțam! beerchug.gif

edit: Am înțeles că trebuie să plătesc taxa de timbru. Timbru judiciar, ceva? Alte cheltuieli? Luni e ultima zi pentru depunerea contestației (ordinul a fost emis pe 6) și n-am timp de alergătură...

Chestia cu berea rămâne valabilă ;)

Mersi :) Ordinul nu l-am primit prin poștă ci printr-un serviciu de curierat care l-a băgat în cutia poștală. Nu este specificată nicăieri nici o dată :(

Între timp am mai aflat că trebuie plătit și o taxă de timbru judiciar de 30 de bani.

Atașăm la dosar, ca dovadă, o copie după actul de constituire și o copie a unui contract cu APATERM. Dar astea după ce mai fac o vizită la executor, poate s-o răzgândi...