dcp100168 Posted December 16, 2010 Posted December 16, 2010 Gălăţean prins cu 95 de brazi fără actePoliţiştii din Comăneşti, judeţul Bacău, l-au depistat pe N. Viorel, din Galaţi, care transporta cu o autoutilitară 95 de brazi de Crăciun, pentru care a prezentat un aviz de însoţire necompletat corespunzător. Acesta a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 1.000 de lei, iar pomii, în valoare de 2.850 lei, au fost ridicaţi în vederea confiscării.http://www.amosnews.ro/Agenda_infractionala_a_zilei_de_16_Decembrie_2010_II_-29-59216
AndreiM Posted December 16, 2010 Posted December 16, 2010 Ăsta tot pentru „ consum ” propriu i-a luat? are 95 de case?
Aiyana Posted December 16, 2010 Posted December 16, 2010 Prefer sa nu raportez amenda la valoarea de piata a brazilor. E mult prea mica pentru daunele ecologice... Degeaba avem ONG-uri si proiecte legislative pro-impaduriri!
George Posted December 17, 2010 Posted December 17, 2010 Asta e clar ca i-a luat pentru a-i vinde. Dar nu e vina lui ca vanzatorul care i-a dat brazii, nu a completat coect avizul de insotie a marfii. Si aici de vina tot vanzatorul de la car el a cumparat, e cel mai vinovat.
Mikka Posted December 17, 2010 Posted December 17, 2010 Si aici de vina tot vanzatorul de la car el a cumparat, e cel mai vinovatNu chiar. Daca tu cumperi o marfa (mai ales) pentru revanzare trebuie sa stii ce acte-ti trebuie, ce trebuie sa scrie in ele etc. Asa doar ca discutie... Ca de exemplu necorespunzator poate sa insemne si ca avea trecuti 10 brazi si el vindea 95... Si asta e cam altceva decat neatentie sau nestiinta.
dcp100168 Posted December 23, 2010 Author Posted December 23, 2010 Braconierii de brazi – prinşi de Jandarmerie* 58 de brazi de Crăciun au fost confiscaţi şi predaţi Ocolului Silvic *Jandarmii gălăţeni au intervenit miercuri în Piaţa Centrală din Galaţi, unde i-au luat la puricat pe vânzătorii de brazi de Crăciun. Astfel, oamenii legii au verificat dacă toţi comercianţii aveau acte, aviz de însoţire a mărfii sau împuternicire, dacă brazii aveau crotal şi seria acestuia. Prinşi asupra faptului, trei vânzători au recunoscut: nu aveau documente, drept pentru care jandarmii au confiscat 58 de brazi, pe care apoi i-au predat Ocolului Silvic Galaţi. Cei trei braconieri au fost amendaţi cu 2.000 de lei, fiecare. În timpul acestei misiuni, jandarmii au prins şi un comerciant cu 400 de pocnitori. Oamenii legii i-au făcut dosar penal cât ai zice poc-poc-poc.http://www.viata-libera.ro/articol-Braconierii_de_brazi_%E2%80%93_prinsi_de_Jandarmerie_2.html
Recommended Posts