Jump to content

Recommended Posts

Posted (edited)

A-si dori sa adunam intr-un subiect general (ca, punctual, este deja pe forum), toate parerile referitoare la cauzele situatiei romanilor si, eventual, sa gasim si unele solutii pentru a ne apara. Conform obiceiului de invaluire cu perdele de fum, actuala putere pregateste, functie de evenimentele punctuale, o mare campanie de galagie pentru schimbarea constitutiei. Ca ce-i trebuie chelului. Sau suvitei ramase. Sursele sunt ex-securistii marginalizati sau eliminati de la impartirea cascavalului sau prajiturii. Care prevederi ne-ar putea ajuta? Eu am de multa vreme cateva idei. Plecand de la structura genetica a romanilor. De a avea un singur sef. Care sa asigure o oarecare stabilitate si echilibru. Azi, romanii nu mai au nici macar o tara. Subsolul este al strainilor. Marile unitati economice la fel. Banii? Bancile straine. Hopul? Setea de ciubuc. Mic sau mare. Ce doreste "SEFUL"? Un parlament cu tov. Anastase sef. Adica furtul ordonat de el sa fie legiferat de oamenii lui. Ceva asemanator cu anii 1863-1866. Daca in Romania a avut loc o schimbare in 89-90, aceasta a fost justificata de necesitatea de a cheltui banii lui Ceausescu fara a ii da socoteala. Ca ce le trebuie romanilor, prea putin le pasa. Astazi, nu mai au venituri pe care sa si le insuseasca. Din disperarea de a si le pastra pe cele care le au, inventeaza personaje pe care le vedem pe la tele, cu priviri tampe dar bine remunerate. Dupa doua luni de idiotenii, acel Hoara a fost recompensat cu peste 12.000 Euro PE LUNA. Un individ care nu a facut o ora in invatamantul nostru impune o lege. Ca, dupa cea veche, cam multe personaje analfabete de la puterea de azi nu au absolvit nici macar patru clase. Ca atare, mii de moluste romanesti sunt gata a servi dorintele ... . Ce ar trebui sa facem? In afara de a sfatui, desi ne doare, plecarea dincolo, in lumea cat de cat civilizata a copiilor nostri? Basescu considera conspiratie a Frantei-Germaniei contra noastra pe cand, bulgarii, printr-un ministru doar, recunoaste adevarul celor declarate de marii sefi europeni. Ca si Ceausescu, Iliescu &co, candva.

Edited by bosorogu'
Posted

Cred ca cele mai multe nazdravanii din Romania de azi se bazeaza pe virgulele constitutiei. Mai ales cele din ultima vreme de la CC. Ba este hotarare care spune nu, dar ba sunt esplicatii care spun sau da sau nu. Daca fiecare face ce vrea cu o ?hotarare? judecatoresc-constitutionala, este clar ca celelalte legi pot fi amestecate si cine are niste bani pentru un avocat smecher, scapa de orice. Ca este Stat, banca, directie de finante sau simplu cocalar. Liberul arbitru este astfel instaurat in Romania. De aceea, stiind ca dupa sarbatori va incepe campania de modificare a constitutiei, hai sa facem ceva sa incercam macar sa punem cateva virgula acolo unde trebuie, sa nu se mai poata manui cum doresc sefii prevederile acesteia. A-si incepe cu reducerea numarului de articole la max. 60, cu max. 2 alineate fiecare. Apoi, nici o lege sa nu poata fi promulgata daca nu are la baza aplicarea unor instructiuni, verificate in practica, minim 2 ani si care sa nu poata fi schimbate ori de cate ori un sefulet de pe la guvern este inlocuit. De aici s-ar reduce coruptia la 50%.

Posted

Referitor la artcolele din ?constitutia noastra?, numirile in functii publice, mai ales cele guvernamentale. Care nu sunt alesi direct de votanti. Si, daca seful este cu 3 ani, merge si sef cu bac la "seral / FF" pe la s'pe ani! Merge si sefa la privat unde prezenta cu intelectul nu prea este necesara daca ti-ai achitat taxele si ti-ai platit notele! Cu noua lege a invatamantului -copie identica cu HCM-ul din '70 - subinginerii la seral si juristii cu 6 luni la St.Gheorghiu - care sa permita masterate fara experienta practica si doctorate fara cele 100 de articole independente + realizari practice in domeniu (in practica tehnico-economica asta inseamna 8-12 ani), chiar si fara experienta, ce facem?

  • 3 weeks later...
Posted

Dupa cum a-ti vazut, durerea mare a sefului? este modificarea constitutiei. Chestia cu frontierele doar i-a cam intarziat planurile. Desi neconstitutional, referendul ala a fost de fapt praf in ochii celor fara cultura politica minima. Adica 90% din votantii de baza romani. Si o sansa nesperata pentru realegere. De fapt urmareste ca toate nazdravaniile sale sa fie legiferate pentru a nu se mai putea verifica ulterior hotia atat pentru dosarele vechi - poate trece si termenul de prescriptie, ca acuma este cam ambiguu daca timpul din functia de intrerupere a procedurilor judiciare conteaza sau nu - cat, mai ales, pentru cele din ultimii 2 ani si cati or mai urma. Cu o camera unica si Anastase ca sefa, poate dormi. Hai sa nu-l lasam sa doarma. Si sa plateasca pentru anii de cand este ??jucator??.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.