Jump to content

A murit fostul prefect Leonard Finţescu

dcp100168
 Share

Recommended Posts

A murit fostul prefect Leonard Finţescu

Picăm, prea adesea, fie în mirajul de a crede că suntem de neînlocuit, sau în cealaltă extremă, de a ne crede total insignifianţi. Că suntem, de fapt, nişte mici rotiţe care, funcţionând aşa cum trebuie, punem în mişcare imensa maşinărie a întregii societăţi, acest mod de viaţă este destul de rar îmbrăţişat de semenii noştri. Unul din cei care a trăit astfel, cu sentimentul datoriei în sânge, a fost Leonard Finţescu, trecut în nefiinţă.

Nu mă număr printre prietenii săi, ori printre rudele sale. Nu l-am cunoscut, prin natura meseriei, în perioada 1990-1992, pe când, alături de Ilie Plătică Vidovici (FSN) şi Dumitru Călueanu (PNL), a reprezentat Galaţiul în Senatul României, tot din partea FSN. Ca jurnalist l-am cunoscut pe Leonard Finţescu înainte de a fi prefect al judeţului Galaţi (în perioada septembrie 2000-ianuarie 2001), pe vremea când îndeplinea funcţia de şef serviciu în cadrul Prefecturii, funcţie pe care şi-a reluat-o, cu onoare şi după ce nu a mai îndeplinit-o pe cea de reprezentant al Guvernului în teritoriu. Cum spuneam, nu am avut ocazia de a-i urmări întreaga carieră profesională, însă cred sincer că Leonard Finţescu nu şi-a modificat cu nimic felul de a fi, indiferent de natura funcţiei pe care a ocupat-o vremelnic. Fie că a fost printre primii parlamentari ai României, fie că a fost funcţionar, sau prefect, Leonard Finţescu şi-a făcut datoria cât a putut mai bine, conştient de propria valoare, dar şi de faptul că orice mecanism, oricât de mare şi complex ar fi, nu poate funcţiona fără ca „rotiţele” sale să funcţioneze, la rândul lor, impecabil.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!

http://www.viata-libera.ro/articol-Leonard_Fintescu_a_plecat_dintre_noi_2.html