Jump to content

S-a schimbat zodiacul

dcp100168
 Share

Recommended Posts

S-a schimbat zodiacul

* A apărut al 13-lea semn zodiacal

S-au dat peste cap şi semnele zodiacale. Astrologii au anunţat apariţia unui nou semn zodiacal, Şerparul (Ophiuchus). În consecinţă, mulţi dintre noi am fost transferaţi în altă tabără zodiacală. Specialiştii explică apariţia noului semn zodiacal prin faptul că poziţia Pământului s-a schimbat faţă de poziţia din urmă cu 3.000 de ani când zodiacul original, cel cu 12 semne, a fost creat.

Noul zodiac

Capricorn: 20 ianuaire – 16 februarie

Vărsător: 16 februarie – 11 martie

Peşti: 11 martie – 18 aprilie

Berbec: 18 aprilie – 13 mai

Taur: 13 mai – 21 iunie

Gemeni: 21 iunie – 20 iulie

Rac: 20 iulie – 10 august

Leu: 10 august – 16 septembrie

Fecioară: 16 septembrie – 30 octombrie

Balanţă: 30 octombrie – 23 noiembrie

Scorpion: 23 noiembrie – 29 noiembrie

Şerpar: 29 noiembrie – 17 decembrie

Săgetător: 17 decembrie – 20 ianuarie

Cei mai afectaţi se pare că sunt scorpionii care, după noul zodiac, sunt mult mai puţini. Noii scorpioni au doar şase zile calendaristice la dispoziţie, faţă de o lună cât aveau înainte.

http://www.reportervirtual.ro/2011/01/zodiacul-s-a-schimbat-a-aparut-al-13-lea-semn-zodiacal.html

Nu vreau să fiu săgetător :)) Oricum e stranie împărţirea, cu unele zodii de 6 zile şi altele de o lună şi jumătate...

Foarte interesant!!!!...Deci, pana acum eram "semn de foc" (si, coincidenta sau nu, mi se potriveau manusa toate caracteristicile acestui "semn"), acum sunt "semn de apa" (adica ar trebui sa mi se potriveasca toate caracteristicile acestui "semn")...Un fel de schimbare brusca de personalitate, caracter, dorinte, idei, principii...Sunt un alt om!!!....Pana acum, conform horoscopului, ca zodie...nu ma potriveam deloc, dar deloc, cu cei din zodia in care sunt, mai nou, acum....Ooofff!!!!!....Abia acum inteleg de ce sunt eu certata cu propria-mi persoana.....Nu ma mai recunosc!!!..Hm!!!....Parca si cei din jurul meu s-au schimbat brusc.... :- .. :-? ... :-?? ....Cu dusmanii ma inteleg de minune, cu prietenii ma cert...In sfarsit am deslusit misterul...

Edited by alina25

Atribuirea caracteristicilor oricum era convenţională. Caracteristicile unei zodii (de 12) i se pot atribui fără probleme acum unei alte zodii (de 13)...

Oricum va trece multă vreme până ce noua varianta se va impune pe piaţă (dacă se va impune).

Dau o farama din "bunatatea" mea zodiei cu nr. 13....Sa fie intr-un ceas bun!...Nici eu, Dane, nu vreau sa fiu pesti (si nici pestoaica), mai ales ca mi-o frica de apa de mor...Era mai bine cu lână, decat cu solzi...Câh!!!!

Edited by alina25