Jump to content

Este de datoria statului să asigure locuri de muncă pentru populatie?

Relu
 Share

28 members have voted

1. 1. Este de datoria statului să asigure locuri de muncă pentru populație?

• DA
      13
    • NU
      10
    • Nu știu/ Am altă opinie
      5

Recommended Posts

Fiecare cu părerea lui.

După mine, DA. Că de aia e stat, de aia e guvern, să se ocupe de oamenii din țara asta, să nu-i lase să-și risipească puterile aiurea...

A nu se înțelege că acele locuri de muncă de care vorbesc să fie patronate de stat... Nu, mă gândesc la faptul că pot fi încurajați investitorii, ...să-i îndrume, să-i sprijine să dezvolte o anumită ramură într-o anume regiune...

Votat "da", dar cu amendamentele:

1. statul trebuie sa asigure un mediu in care sa poata aparea locuri de munca, in care sa intervina prin institutiile sale pentru asigurarea unor conditii normale (ITM, Finante etc.), un mediu in care sa nu existe moduri diferite de tratare a angajatorilor;

2. sa asigure un invatamant care sa conduca la sanse egale in momentul in care se va pune problema angajarii proaspetilor absolventi de orice (licee, SAM, facultati)

3. angajatii "directi" ai statului sa fie feriti de ingerintele politicii (mizerrabile la noi) si salarizati decent. In plus, toate regiile si companiile care beneficiaza de monopoluri fie sa fie restructurate.

Nu, nu este de datoria imediata a statului (sau nu ar trebui sa fie, in conditiile in care este privita oferta de munca acum), ca de aia se-ajunge la o situatie universala (cum e si la noi), unde:

- unii bugetari castiga cu mult mai putin decat in mediul privat pe posturi asemanatoare (dar cu toate astea, din diverse motive, nu sunt deranjati decat rareori)

- desi exista intotdeauna alti bugetari, privilegiati, cu salarii enorme

- exista pretentii din partea celor care nu au de munca, desi multi nu-si cauta cu adevarat

- vin investitorii de-afara, 'incurajati', 'indrumati' si 'sprijiniti' de statul roman la furt si mutare de capital afara dupa cativa ani de investitii directe pline de praf in ochi pentru romanul de rand

- fraierii care muncesc de dimineata pana seara cate o viata se intreaba unde le-au disparut banii de pensii peste noapte

etc

Datoria statului roman este, intai de toate, aceea de a asigura, prin orice mijloace (legale si transparente), un nivel de trai cat mai ridicat cetatenilor romani-contribuabili, sprijinindu-i in orice ar incerca acestia sa intreprinda, insa nu dandu-le mura-in-gura si in niciun caz acordandu-le o importanta mai mica decat asa-numitilor investitori straini :d

Votat a 3-a varianta pt ca, in opinia mea, statul nu trebuie sa asigure locuri de munca ci doar conditii propice infiintarii locurilor de munca. in acest sens ar trebui sustinuta investitia privata in toate domeniile de activitate. trebuie sa intelegem ca un loc de munca la STAT (sau subventionat) nu-ti poate asigura necesarul de resursa pt un trai decent intr-o economie de piata. poate va trebui sa mai treaca inca 20 de ani sa intelegem acest lucru.

La fel ca mambo și dcp am votat 3 pentru că nu statul ar trebui să ofere locuri de muncă ci condiții de muncă. Asta înseamnă că mediul privat trebuie susținut. De aici mâncăm majoritatea românilor!

Puțin deplasat spus, din punctul meu de vedere statul are grijă de civil și juridic. Civil prin pensionari, șomeri, administrație locală și juridic prin economie și mediu privat pentru că repet, cam asta ar trebui să fie baza într-o economie.

Votat pct.1, dar adevarul este undeva la mijloc: rolul statului nu este sa "asigure" locuri de munca, dar ar trebui sa se implice mai mult in crearea lor. Pe de o parte exista foarte multi someri, iar pe de alta parte - multe oportunitati de care bietii oameni nu stiu, iar fondurile europene inca mai sunt o lupta cu morile de vant. Aici ar trebui sa intervina mai mult statul.

La fel ca mambo și dcp am votat 3 pentru că nu statul ar trebui să ofere locuri de muncă ci condiții de muncă. Asta înseamnă că mediul privat trebuie susținut. De aici mâncăm majoritatea românilor!

Bine spus.

Dar dacă un privat se ridică prin propriile forțe, fără ca statul să aibe vreun merit, atunci orice obligație a patronului față de stat ar trebui să fie zero, nu?

Obligația nu este zero dar nici să dai la stat mai mult decât câștigi tu ca patron. Fiecare patron folosește „ statul ” ca unealtă mai mult sau mai puțin.

Teoretic ar fi trebuit ca din:

-contribuții salariale și impozit pe salariu, să se colecteze banii și să fie strict pentru pensii. Valabil și pentru șomaj și sănătate.

-taxa pe valoare adăugată, o parte să se regăsească în economie.

-impozite pentru locuințe, spații, mașini să se regăsească în infrastructura orașului/țării, pus un PUG calumea la punct.

Faptul că idioții ăștia au creat un haos total și nu se mai știe care și cum sunt banii este altă poveste. O să ajungem să fim sclavii FMI-ului pentru că România este în rahat tare de tot. Am o speranță că 2012 o să aducă ceva mai bun..

Obligația nu este zero dar nici să dai la stat mai mult decât câștigi tu ca patron. Fiecare patron folosește „ statul ” ca unealtă mai mult sau mai puțin.

Teoretic ar fi trebuit ca din:

-contribuții salariale și impozit pe salariu, să se colecteze banii și să fie strict pentru pensii. Valabil și pentru șomaj și sănătate.

-taxa pe valoare adăugată, o parte să se regăsească în economie.

-impozite pentru locuințe, spații, mașini să se regăsească în infrastructura orașului/țării, pus un PUG calumea la punct.

Faptul că idioții ăștia au creat un haos total și nu se mai știe care și cum sunt banii este altă poveste. O să ajungem să fim sclavii FMI-ului pentru că România este în rahat tare de tot. Am o speranță că 2012 o să aducă ceva mai bun..

da, apocalipsa :)))glumesc

@Andrei, de acord cu tine!

@silviu, dacă vine, să vină într-un mod în care să nu „simtem” nimic! Ne ducem cu toții și gata :))

@Mikka, corect, dar în mare ar fi trebuit să existe niște depozite pentru toate impozitele astea, colectate frumos de fiecare minister în parte și gestionate cât mai corect.

O să ajungem să fim sclavii FMI-ului pentru că România este în rahat tare de tot.

Și știi de ce? Pentru că în țara asta nu se mai produce nimic. Dacă cineva în țara asta are bani e pentru că alții muncesc afară și le trimit și celor de aici câte ceva...

Parcă am mai zis-o pe undeva pe aici...

Cică s-a dus cineva prin China ... La o reuniune s-a legat de comerțul stradal, cum se face pe la ei, pe acolo ... A primit replica: „Și cum vrei ca omul ăla să strângă și el ceva bani de-o afacere? Crezi că se va îmbogăți din vânzarea gogoșilor și a ceaiului la colțul străzii? Lasă-l să prindă ceva cheag, să deschidă un local, un magazin, ...pe urmă mai vorbim de impozite.”

Păi cam aici e buba! Statul român colectează de la toți indiferent că x nu are de unde să dea și abia își târâie picioarele! Lasă-l să-și facă puțin curaj, să între în economie, să ofere locuri de muncă, să producă și apoi cere-i taxe și impozite.

Ce să mai vorbim... variante și opțiuni sunt. Oameni care să facă și puțin bine nu sunt. Repet, poate 2012 o să vină cu ceva mai bun. Până atunci o să fim bătaie de joc.

Apropo de taxe și impozite.. săptămâna trecută când am deschis firma pentru forum, era la finanțe un grețos așa de nesimțit că-mi venea să-l dau cu capul de ghișeu. În loc să se bucure că mai sunt care mai deschid firme și au puțin curaj să intre pe piață, ei au aceeași atitudine ca și acum tu ești sclavul lor. Ori că aveau salariile vechi, ori că le au pe astea noi, aceeași idioți au rămas.

Constat cu stupoare că majoritatea au ales prima variantă.. n-am nimic cu cei care au ales așa, dar mi-ar fi plăcut să văd păreri de la cei cu vârste apropiate mie.

De ce statul e obligat să-ți asigure loc de muncă? După cum s-a mai spus, statul trebuie doar să țină economia. Pentru că STATUL a asigurat locuri de muncă în trecut, mai multe decât era nevoie, s-a ajuns în situația în care aceste salarii s-au blocat pe motivul lipsei de fonduri.

Grevele care se fac câteodată, nu sunt chiar corecte din partea unor bugetari. Nu sunt corecte din punctul meu de vedere pentru că sunt conștienți că atunci când au fost angajați au tras cât se poate de mult din economie, ba mai mult și-au angajat și câte un nepot, copil și le-a fost foarte bine. Nu s-au gândit că o să vină și perioada în care paharul o să fie plin. Acum nu e plin, a început să dea pe afară.

Poate că treaba asta nu s-ar fi simțit dacă bugetarii ar fi avut productivitate în muncă și sistemul ar fi fost mult mai strict și corect. Tocmai pentru că nu au avut productivitate, la privat nu-i angajează nimeni și ca armă de rezervă au grevele și țigăniile de pe la televizor.

Un sudor muncea de cel puțin 5 ori mai mult decât un bugetar care stătea la birou și raportul dintre salarii e cam la fel. Credeți că patronul nu i-ar fi dat mai mult sudorului? I-ar fi dat cu siguranță dacă statul ar fi sprijinit puțin economia.

Ceaușescu începuse ceva bine, dar nu știu dacă la fel de bine pentru populația de acum. Mă refer la faptul că el a încercat să construiască și să ofere în același timp locuri de muncă, dar repet nu știu dacă ar fi putut face lucrul ăsta la nivelul populației de acum. Poate că unii trăiesc și acum în trecut..

Constat cu stupoare că majoritatea au ales prima variantă.. n-am nimic cu cei care au ales așa, dar mi-ar fi plăcut să văd păreri de la cei cu vârste apropiate mie.

...

Iar eu constat ca intrebarea sondajului ("Este de datoria statului să asigure locuri de muncă pentru populatie?") nu e tocmai corect pusa. Lasa loc la interpretari. Mai ales in contextul in care nu suntem tocmai o tara comunista ci o tara in care forta productiva se situeaza exclusiv in sectorul privat.

Deci, mai corect ar fi fost: "Este de datoria statului sa sprijine crearea de locuri de munca pentru populatie?"

Adica STATUL sa ofere niste masuri practice, programe, investitii publice, incurajarea muncii si nu protectiei sociale, sprijin legislativ acordat firmelor private, eliminarea birocratiei, eliminarea comisioanelor (spagilor) prin eliminarea contactului uman in favoarea celui electronic, licitatii corecte, depolitizarea strucurilor statului etc, etc, etc, etc, etc, etc, etc...

Daca s-ar fi pus astfel intrebarea nici nu s-ar fi pus problema unui sondaj intrucat toti am fi raspuns la fel... parerea mea.

Constat cu stupoare că majoritatea au ales prima variantă..

Cam prea repede va "stupefiati"! dar cine-i opreste pe altii sa intre si sa-si exprime parerea?!? cei care au intrat pana acum au gandit prost, dar macar au gandit cu capul lor, n-au dat copy-paste dupa reviste de specialitate politica; nimeni nu poate sa multumeasca pe toata lumea, dar ne facem timp sa ne "dam cu parerea" atunci cand credem este nevoie de parerea noastra.

Adică de ce mă stupefiez repede? că am 22 de ani și cred că nu statul ar trebui să ofere locuri de muncă CI SĂ LE SUSȚINĂ? Mă faceți să râd!

Cei care au intrat până acum nu au gândit prost. Nu are nicio treabă copy-paste-ul cu subiectul discuției.

Bănuiesc că supărarea dvs vine de la faptul că lucrați în mediul bugetar. Sunteți o norocoasă!

Eu nu am unde lucra și ca mine sunt mulți. Facultate încă nu am făcut și nu mi-e rușine să o spun, am considerat că e mai bine să valorific ceea ce mi-a fost oferit, dar chiar dacă nu ar fi fost așa și aș fi terminat o facultate.. ACUM CINE MĂ ANGAJA? Putere de muncă am! Deci despre care stupefiere vorbim? Bugetarii se plâng de tăierile alea.. sunt ca mine tineri care și-ar fi dorit să aibe cel puțin 500-600 de lei/lună să poată da în casă un 200-300 de lei pentru mâncare și cheltuieli, iar restul de un blug și-o savarină!

De ce noi tinerii nu facem grevă că nici naiba nu se uită la noi indiferent că avem sau nu studii?

Considerați că la 22 de ani e plăcut ca un tânăr să stea pe banii părinților ( la mine nu e cazul )!

Sunt bugetari cu cel puțin 2 locuri de muncă! Tineri fără loc de muncă și șomeri( într-un caz fericit ) sunt mulți.

Asa o fi, n-am timp sa reflectez la acest bombardament informational; dar de ce-mi spuneti tocmai mie aceste lucruri? sunt eu cel ai mare dusman al poporului?

P.S. 18:10 Pentru toti ceilalti, care nu sunt implicati in aceasta conversatie neprevazuta: Haideti sa gandim pozitiv! sa nu mai facem afirmatii gratuite despre oamenii pe care nu-i cunoastem prea bine! Haideti sa nu mai dam in oamenii care chiar au potentialul de a ne trage in sus daca i-am lasa! Nu toti bugetarii sunt de un singur fel: unii au salarii de mii de euro, altii de cateva sute de lei. Iar eu nu sunt atat de "norocoasa" cum crede Andrei, nu am un salariu mare, dar nu sunt datoare sa va spun ce salariu am, pentru ca este confidential.

Avem o foarte mare problema in tara asta cu IPOCRIZIA. Ne vaicarim ca lucrurile merg prost, ca-n povestea cu drobul de sare, - in loc sa incercam sa-i sustinem pe cei care sunt dispusi sa se implice.

:-??

Cred că merit să fiu norocoasă, pentru că muncesc hard for ză mani :-) , iar atunci când îi am, cumpăr produse româneşti!!!

:-

altfel... atatea pareri divergente de dragul discutiei... cand e cat se poate de clar: statul are datoria sa sprijine crearea de locuri de munca prin parghiile ce le detine. De asigurat : inapoi la comunism

Poti sa discuti de dragul inchiderii discutiei daca iti face placere; au m-am inscris in forum ca sa discut, nu ca sa ma cert.

Edited by oana6200

Raman la parerea ca statul e obligat sa asigure locuri de munca. Insa nu prin construirea de noi Sidex-uri (de exemplu). Insa o poate face altfel:

- construind si dotand spitale pentru ca medicii (si tinerii absolventi de medicina) sa nu mai plece din tara. Al doilea rezultat ar fi ca o data intrat acolo ai sanse mari sa iesi sanatos, deci sa-ti reiei munca nu sa devii mai bolnav, eventual inapt pentru munca. Al treilea ar fi ca au de lucru firmele de constructii.

- construind si dotand scoli - pentru ca tinerii profesori (mai buni sau mai rai) sa aibe naibii unde profesa iar tineri de 16-18-20 de ani sa nu se mai uite ca ... la poarta noua atunci cand trebuie sa completeze un formular sau sa scrie o cerere, sa aiba un minim de cunostinte tehnice (acolo unde e scoala de acest gen) sa stie sa utilizeze un calculator si la altceva decat filme si descarcat manele;

- statul ARE OBLIGATIA ca mai ales in vremurile de genul crizei asteia care pare fara sfarsit in R sa intervina si, prin niste masuri foarte clare, sa sustina locurile de munca. Andrei, esti de acord ca miile de miliarde de dolari aruncate de SUA pentru salvarea unor societati au insemnat si ASIGURAREA locurilor de munca a sute de mii de americani? Apropo, SUA se traducea pe la ei chiar prin Sovietele Unite ale Americii, atat de mare a fost impactul masurilor luate de stat... De ce guvernul roman toate sute de milioane (daca nu miliarde) de euro pe tot felul de fantezii si nu poate aloca niste fonduri pentru a genera locuri de munca foarte rapid? Din pacate, iesirea din rahatul actual nu o pot face firmele private singure (firmele private NU vor absorbi intr-un interval scurt - 1 an - sa zicem un milion de someri). Statul poate si are obligatia de a face treaba asta. Cum? Sunt zeci si sute de investitii mari de facut pe bani de la buget care sa conduca la inceperea angajarilor - sisteme de irigatii, drumuri orice fel de lucrari de infrastructura (utile, desigur) etc. La fel de obligatorie e interventia statului in situatii de genul evolutiei pretului carburantilor, alimentelor de baza etc.

Pe scurt: statul nu are obligatia asigurarii unui loc de munca fiecarui cetatean, dar are in schimb obligatia asigurarii de locuri munca fara de care nu prea mai exista notiunea de stat si, mai ales, in conditii deosebite, are obligatia asigurarii unuor locuri de munca fara de care economia si societatea in general nu ar mai putea functiona normal.

E doar o parerea, sper sa nu deranjeze. La urma urmei, stiu, am si varianta Congo. Sau Canada, depinde de ceea ce intelegem prin stat.

PS Sper sa nu ma trezesc cu etichete politice ca nu-si au rostul.

Indiferent daca ar trebui sa fie obligat sau nu, ideea este ca statul AR PUTEA sa asigure locuri de munca.

Eu nu sint de acord cu toate ajutoarele si asistarile si banii bagati in niste persoane perfect capabile de munca dar care sint in somaj pentru ca nu gasesc serviciu.

Trebuie facute strazi, poduri, blocuri si noi avem someri de la ingineri proiectanti, soferi de camion pina la caratori de roaba. Asta e doar un exemplu.

Mai e si alt aspect, citi ar accepta un asemenea loc de munca?

Prin urmare, sa zicem ca are statul obligatia sa asigure locuri de munca... mai depinde si ce fel de locuri de munca.

Eu as pune alta intrebare: ar trebui statul sa ii oblige pe someri si asistati sa munceasca? (ma refer la cei capabili) parca ar fi vreo 2 milioane care nu cred ca au muncit in viata lor...

Parerea mea, mai putin filosofica...

statul e obligat sa asigure locuri de munca. Insa nu prin construirea de noi Sidex-uri (de exemplu).

esti de acord ca miile de miliarde de dolari aruncate de SUA pentru salvarea unor societati au insemnat si ASIGURAREA locurilor de munca a sute de mii de americani?

Păi aia încercam și eu să expplic, dar trebuie să fim conștienți că „ grosul ” locurilor de muncă nu este la buget ci la privat sau cel puțin așa ar trebui într-o democrație. Sunt de acord să se pună accent pe sănătate, educație sau alte ramuri bugetare dar repet, ar trebui avut grijă ceva mai mult de mediul privat. Sunt de acord cu banii aruncați pentru salvarea unor societăți la fel cum sunt de acord că tot atâția bani să sprijine societățile, nu să le scoată din rahat după ce au fost băgate odată de niște incompetenți pentru că una e să o sprijini și să-ți aducă la bani la buget decât să-i dai în cap, să restructureze, să taie din cheltuieli și apoi să o salvezi.

Speram să se înțeleagă din mesajele mele anterioare că sunt conștient că statul este obligat să ofere locuri de muncă, dar nu la modul tip CEAUȘESCU. Adică nu trebuie să vină statul să te ducă la muncă. Eu cu treaba asta nu sunt de acord. El e obligat să-ți ofere locuri de muncă da? sunt locuri de muncă, du-te și muncește! Aaa!? nu ai unde? și așa ne întoarcem la vorba mea, că ar fi trebuit avut grijă de economie. Dacă asta ar merge, subiectul acesta nu ar mai avea folos!

Părerea mea este că fiecare spunem același lucru, dar prin filtrul personal și ne cam învârtim în jurul cozii!

Revin... si sustin...

...ca intrebarea sondajului ("Este de datoria statului să asigure locuri de muncă pentru populatie?") nu e tocmai corect pusa.

...mai corect ar fi fost: "Este de datoria statului sa sprijine crearea de locuri de munca pentru populatie?"

Daca s-ar fi pus astfel intrebarea nici nu s-ar fi pus problema unui sondaj intrucat toti am fi raspuns la fel... parerea mea.

altfel... atatea pareri divergente de dragul discutiei... cand e cat se poate de clar: statul are datoria sa sprijine crearea de locuri de munca prin parghiile ce le detine. De asigurat : inapoi la comunism.