Jump to content

Cine ce are cu garajele?

ultramarine
 Share

Recommended Posts

Parerea mea: treaba cu garajele sta cam asa - in campanie, cine vrea sa fie ales primite ca le va desfiinta, pentru ca, logic, cei cu masini si fara locuri de parcare sunt mult mai multi decat cei cu garaje. Dupa ce este ales, nu le desfiinteaza, pentru ca invinge inca o data logica: cei fara garaje si asa sunt obisnuiti sa isi inghesuie masinile pe unde pot - trotuare, spatii verzi etc - iar cei cu garaje ar da foc primariei daca s-ar trezi ca vine cineva sa le demoleze frumoasele camari cu muraturi sau ce mai tin ei pe acolo. Adica, s-ar crea o problema sociala. Nimeni nu se gandeste, in schimb, ca pentru un loc de, sa spunem, zece garaje, s-ar putea construi o parcare supraetajata de 40 de locuri de parcare si ar avea atatia unde sa isi puna masina, inclusiv cei care au avut garaje acolo. Desigur, nu ar mai putea sa isi depoziteze toate vechiturile de prin case, butoaiele cu vin sau varza si nici nu ar mai avea unde sa repare masini toata ziua. Apropos, cine naiba da autorizatii pentru ca diversi indivizi sa faca tot felul de afaceri la garaj? Sa ai unul in fata blocului care confectioneza toata ziua termopane - si apoi sa ti le vanda, sustinand ca-s originale! :lol: - sau sa ai unul care surubareste zilnic 3-4 masini, este o nebunie! Te simti ca in laminor, galagie, santier, toata ziua. Vii acasa sa te odihnesti si dai de "oameni saraci dar cinstiti care scot si ei un banut amarat", adica, in traducere libera "oameni care lucreaza ilegal si nu dau niciun ban la stat impozit pe venit, in timp ce fraierii pletesc si apa de ploaie"! Misto, nu? :roll:

Una tare de tot. Garaj cu frigider si aragaz. Este in spate la Piritex-ul de pe Prelungirea Cosbuc. Mai, ce indiscret sunt, chiar asa sa ma uit in garajele oamenilor? Daca inspectorii de la Primarie ar face o vizita in toate garajele cred ca s-ar scrie sute de pagini la Bancul zilei.54_955f377fa462eaf123a9ab4c18385ad2_thum

Continuam periplul cu SpyCam prin garajele oamenilor, cinstiti, care contra unui impozit modic, fac ce vor muschii lor din locul inchiriat, clamând drept de proprietate. Multumim, domnule Primar.

Acest smecher, in spatele blocului B5 din Tiglina 2, probabil a cerut sa inchirieze spatiul pentru 2 sau 3 garaje. Cum le-a construit? Temeinic, cu structura de rezistenta din fierbeton si BCA. La omul gospodar... totul iese ca la carte. Dar ce i-a iesit? 2 garaje si o casa cu fereastra si usa (aici va fi biroul de primire, contabilitatea, etc). Daca priviti cu atentie, pe acoperis si-a lasat capetele de la fierbeton sa se mai ridice un etaj. Iaca asa mai apare un service sau naiba stie ce, peste noapte. Adresa o stiti, treceti si va minunati.54_8ca896289c31d905c49c3ec363075186_thum

Ce mai gasim prin garaje: rafturi cu ceapa, scanduri pentru o tamplarie mica, mica de tot (cat incape in garaj) ca Dacia cea veche, las-o dracului afara ca n'are nimic, noi sa ne facem treaba.54_293d889a57025959319df9cb947ef17c_thum

Ups am uitat adresa: In fata blocului C19 din Tiglina 2.

In fata blocurilor C19, in rand cu garajul pentru depozitat ceapa si scanduri, mai apare unul cu 2 frigidere inauntru, scaune, mese apa minerala, o caroserie de papuc si niste biciclete (imi pare rau ca nu se vad ambele in poza). Traisca garajele din orasele europene!54_d9010e7f87ca04f94d207e10d0de6d11_thum

Sunt si d'alea, unele s-au transformat in magazine, altele au etaj. Unele au subsol cu faianta, chuiveta, am vazut unul cu crescatorie de gaini la subsol. Unele au antena satelit, altele draperii de muste la intrare si televizor, frigider, aragaz. etc. Te doare capul ce le-a mai trecut prin minte galatenilor.

Am auzit aseară, când ieşeam de la serviciu, că în Aviaţie au început să de somaţii de demolare unor garaje :roll:

Doamne ajuta... am sa fac si eu o poza cand am timp sa va arat ce e in spatele blocurilor la mine... sa va minunati... au distrus minunatie de parculet si de loc de joaca pt cei mici

• 3 weeks later...

În caz că nu se vede bine, mai pun o fotografie: garaj cu draperii, butoaie, struguri, frigider, ptablouri, canapele şi scaune. Intrebare: ce lipseşte din colecţia de mai jos? Răspunsul corect este : TELEVIZORUL, dacă v-aţi gândit la o maşină aţi greşit.54_31d991f4c583d47f458b01ef39b83192_thum

Activitatea continua la garajul cu vinuţul. "Producătorii" presupun că au autorizaţie, doar nu cumva sunt în afara legii. Să sun la Primărie? Oare la ce număr ? Cred că n-o să mă creadă nimeni că în Mazepa 2, între blocurile A1 si A2, în spate la BR5A, in anul 2008 (de doi ani în UE), intr-un garaj dar şi în faţa lui în plină stradă se mustuieşte şi se face vin. La iarnă mă duc să cumpăr şi eu. Oare cu cât dă "kilu"?54_20877e57bd5fba3f25603506afc90d95_thum

Cum putem convinge autoritatile locale sa se coboare si sa se loveasca,cu ochii macar,daca nu cu capul de pragul de sus al garajelor?

O campanie in ziarele locale sustinuta cu fotografii de pe forum????????? De material nu ne putem plange...

• 3 weeks later...

bun sa spunem ca o sa se desfiinteze garajele si credeti ca se vor face spatii verzi si locuri de joaca pentru copii?unde isi vor parca oamenii masina ca totusi sunt destui galateni care isi tin masinile in garaj...prin zona unde stau eu s-a avut loc si pentru garaje si pentru loc de joaca pentru copii

bun sa spunem ca o sa se desfiinteze garajele si credeti ca se vor face spatii verzi si locuri de joaca pentru copii?unde isi vor parca oamenii masina ca totusi sunt destui galateni care isi tin masinile in garaj...prin zona unde stau eu s-a avut loc si pentru garaje si pentru loc de joaca pentru copii

Dar verdeatza aveti destula pe planeta unde stai tu? Daca in zona aia e cat de cat civilizat deocamdata, priveste si alte aspecte din alte zone si vezi ca asa va ajunge si zona ta. Poate nu-ti doresti.... O masina e mai usor de parcat intr-o parcare sub copaci, fara muraturi in beci, sub ea. In orice baterie de garaje se gaseste cate unul sa faca reparatii auto, depozite de muraturi sau gainarii prin jur.

Nu locuiesc pe alta planeta,era ideea ca daca s-ar demola garajele oamenii ar face acolo pe urma parcare pentru ca si asa parcarile din cartier sunt deja pline de masini.Si sa-ti zic si ce se intampla cu unele din spatiile verzi?sunt pline de coji de seminte si sticle de bautura de la baietii din cartier,gunoaie,etc .