Jump to content

Cine ce are cu garajele?

ultramarine
 Share

Recommended Posts

Nu locuiesc pe alta planeta,era ideea ca daca s-ar demola garajele oamenii ar face acolo pe urma parcare pentru ca si asa parcarile din cartier sunt deja pline de masini.Si sa-ti zic si ce se intampla cu unele din spatiile verzi?sunt pline de coji de seminte si sticle de bautura de la baietii din cartier,gunoaie,etc .

Ei.. asa, hai sa nu mai mancam pt ca oricum ni se va face foame curand... Daca nu facem nimic nu putem gresi si repara ce nu merge. Poate intr-un viitor mai apropiat sau mai departat ne vom civiliza si noi... Pana una-alta existenta garajelor in orase e o idiotenie. Au dovedit asta popoare civilizate, nu vorbesc din auzite. E si un slide pe undeva pe forum pe aici...

Continuam periplul cu SpyCam prin garajele oamenilor, cinstiti, care contra unui impozit modic, fac ce vor muschii lor din locul inchiriat, clamând drept de proprietate. Multumim, domnule Primar.

Acest smecher, in spatele blocului B5 din Tiglina 2, probabil a cerut sa inchirieze spatiul pentru 2 sau 3 garaje. Cum le-a construit? Temeinic, cu structura de rezistenta din fierbeton si BCA. La omul gospodar... totul iese ca la carte. Dar ce i-a iesit? 2 garaje si o casa cu fereastra si usa (aici va fi biroul de primire, contabilitatea, etc). Daca priviti cu atentie, pe acoperis si-a lasat capetele de la fierbeton sa se mai ridice un etaj. Iaca asa mai apare un service sau naiba stie ce, peste noapte. Adresa o stiti, treceti si va minunati.[attachment=0]Image032.jpg[/attachment]

Asta e la mine-n zona. Il stiu pe individ. ultramarine, m-am amuzat teribil de comentariile si pozele postate de tine. :mrgreen:

Pese noapte au apărut anunţuri de vânzare pe trei garaje din zona Mazepa 2, Complex Ancora. Asa cum am zis intr+un post anterior aici este o zona comerciala cu ceva magazine, două pieţi, scoală, dispensar medical, gradinită, blocuri multe, dar şi mai multe garaje de unde se vând legume şi fructe toamna. Bieţii şoferi, nici nu au unde să parcheze fie că stau în zonă, fie că vin doar la cumpărături. Acum văd brusc pe trei garaje anunţuri de vânzare, deşi în zonă nu este niciun apartament disponibil. Să ştie unii mai mult decât alţii ? Se pregăteşte ceva în zonă? O parcare, un spaţiu verde, un parc, un copac plantat?54_4c99cae359011f37409eca40af1e6ef6_thum

Ma intreb de ce naiba mai pun garajele la vanzare? Cine naiba cumpara cand stie ca garajul urmeaza sa fie daramat de primarie? oare chiar or sa existe creduli care ar da 1000 si ceva de RON ca apoi sa vina primaria sa il darame si sa ramana si fatra garaj si cu banii luati? Dar nu ma mir la cati fraieri sunt in tara asta... Daca prstia ar durea sigur ar auzi si martienii urletele de durere ale romanilor...

Ah, am gresit :oops: , m-am inselat amarnic: cel mai lung garaj din galati se afla in Mazepa 1, in spate la BR2A. Are cel putin 10 metri lungime si 4 latime. Mai mare decat un apartament cu o camera. Desi poza este cam nereusita, v-o explic eu: garajul are doua camere, in prima este masina impreuna cu diverse lucruri, iar in spatele garajului se afla alta incapere cu tablouri pe pereti si cu butoaie de vin. O crama numai pentru cunoscatori !

Langa terenul de fotbal de langa triajul CFR, fostul Ancora s-au consruit garaje. Numai doua, caci al treilea s-a transformat in zona de distractie. Azi am trecut pe acolo si muzica la maxim, "sa traiasca ginerica", iiiiuuuuuu. etc.... Pariu ca nu au autorizatie?54_0e2954708cf3338560df3a61219ca9c2_thum

Sau alte doua, tot la I1, tot nefolosite, judecand dupa rugina de pe usi si iarba necalcata din fata lor. La ce naiba le-ati mai construit?[attachment=0]Garaj 2.jpg[/attachment]

Doar ca sa fie, sa aiba cu ce se mandri si lauda :d ca ei sunt cei ai tari din parcare, mai presus de lege, mai presus de primarie, etc :d

Ultramarine, îţi înţeleg preocuparea, dar am şi eu o curiozitate ...şi cred că, oriunde-aş întreba, nu risc să fiu off-topic. TU AI GARAJ? Dacă nu, n-ai vrea? Eu cred că ţi-ar trebui :P

Şi dacă l-ai vrea, unde l-ai amplasa? Aştept exemple concrete.

Succes! Insa pana atunci, eu sunt contra garajelor de pe domeniul public. Interesant ar fi un referendum local, pentru sustinerea ideii de transformare a spatiilor publice, acum ocupate de garaje. Fiecare cartier sa-si aduca aportul si, in functie de necesitati, sa-si schiteze propria viziune. Eu ma ofer pentru Micro 19.