Jump to content

Cine ce are cu garajele?

ultramarine
 Share

Recommended Posts

• 1 month later...
Succes! Insa pana atunci, eu sunt contra garajelor de pe domeniul public. Interesant ar fi un referendum local, pentru sustinerea ideii de transformare a spatiilor publice, acum ocupate de garaje. Fiecare cartier sa-si aduca aportul si, in functie de necesitati, sa-si schiteze propria viziune. Eu ma ofer pentru Micro 19.
:lol: Nu-i te da batut sefu !Inteleg ca vrei sa reamenajezi spatiu verde cum era odat dacati mai aduci aminte !?Trebuie urgent!!Daca o mai tinem asa intru buna zi ne sufocam de atita co2!Trebuie s-avem fabricuta noastra !Insa daca ramin si garajele si s-or mai face si altele si s-or amenaja frumos cu ce ne deranjeaza?SA aiba tote o linie culoare etc.Nu toti avem pamint da daca n'-vem S-avem viata dianei?N'ui corect!

• 2 weeks later...
TIpic pentru Tiglina 2: garaje imense pe spatiul verde, masini parcate pe spatiul verde. Cine spune ca nu avem spatiu verde?[attachment=0]Image010.jpg[/attachment]

exact , cine spune ca avem nu spatii verzi,........., pline de garaje ! :lol:

si uite asa facem ceva banuti prin eventuala vanzare a garajelor ,......., a ajuns un garaj in Tig.1 sau 2 peste 3000eu

stiu oameni in Tig1 care au cate doua garaje,......, le tin acolo ca deh,......., pot lua un banut pe ele la o adica !

deci daca se vor lua masuri(ceea ce nu cred !) , Galatiul va avea si el ceva spatii verzi,........, imaginati-va toate suprafetele pline de garaje din orasul asta sa fie spatii verzi sau mini parculete pt. copii ! :o

Nu credeam ca o sa vad asta vreodata: garaj pe post de măcelărie. Să explic putin: tocmai din acest garaj sunt scoşi doi mistreţi, frumoşi disecaţi, cu maruntaiele scoase şi urcaţi in acea Dacie papuc. Unul pare la 100kg, de vreme ce se chinuie trei oameni sa-l urce, iar cel intins pe spate, pe jos, la vreo 50kg. Stiu ca garajul ala nu este pentru masina deoarece este plin cu cutii şi cuşti de lemn pentru prins iepurii, dar sa ajungă măcelarie, cu mistreţi puşi la scurs de sânge şi păstraţi peste noapte ?????54_79a4c7a8ce9af8980c420cf767b9bd04_thum

• 2 weeks later...

imaginati-va ca inainte de 89 pe locul acestor garaje era ditamai parculetul, cu bancute, alei si mult mai multi copaci (care au fost taiati de proprietarii de garaje)... plus un teren de fotbal improvizat de noi intre copaci... iar pe locul unde sunt garajele lipite unul de altul erau parcari, cum intalneai peste tot, in toate cartierele. Uitati-va unde sunt locurile de joaca si spatiile verzi din cartiere!!!

156_0b64f8c660ce1d3ddd763b0de441e0b0_thu

• 3 weeks later...

Extras din contractul incheiat cu Primaria:

VI. OBLIGATIILE CHIRIASULUI

Art. 9 a) sa afiseze la loc vizibil numarul de garaj (numarul de contract);

B) sa intrebuinteze terenul conform art.2 (adik amplasarea unui garaj sau a unei copertine);

c) sa amplaseze pe terenul inchiriat o constructie usor demontabila;

d) sa intretina curatenia si ordinea in zona garajului / copertinei;

e) sa plateasca chiria la termenele de plata stipulate in contract;

f) sa elibereze terenul in 24 de ore in urmatoarele cazuri: expirarea teremenului contractual, neachitarea chiriei, rezilierea contractului, precum si in cazul somatiei transmise de Primarie pentru dezafectarea zonei, in vederea realizarii unor lucrari de interes public (parcari amenajate, locuri de joaca pentru copii, spatii verzi, piete, cladiri de interes public etc);

g) se interzice folosirea garajului/copertinei in alte scopuri. In cazul nerespectarii acestei clause, se va rezilia contractul de inchiriere si se va dezafecta terenul in 24 de ore, chiriasul suportând cheltuielile aferente.

Deci Primaria poate dispune de teren cum vrea :P (daca vrea :twisted: )!

stimate forumist ultramarine, galatean de onoare!!!

vreau sa te instiintez, si nu numai pe tine, ca mi-am facut cont pe acest forum tocmai din dorinta de a lua parte la discutiile despre orasul meu, al nostru, al tuturor: GALATI. majoritatea subiectelor de discutii dar si posturile lor sunt obiective, realiste si de bun simt. din pacate nu pot spune acelasi lucru si despre acest subiect si deasemeni despre posturile dumitale care sunt pline de subiectivism, ura si ironie. se vede treaba ca nu ai avut niciodata masina si, cu atat mai mult, garaj (faza cu garajul proprietate privata e vrajeala 100%, sau ai garaj in curtea casei). te agati de orice aspect si de orice nimic pt a-ti "colora" postul tau si pt a da o anumita impresie despre aceste constructii. din punctul dumitale de vedere un garaj trebuie sa aiba in el o masina si atat. mai mult de atat, trebuie sa fie construit pe asfalt sau daca se poate pe blocuri (ca tot e la moda mansardarea). si daca ar indeplini aceste conditii ar fi bine ca in el sau in preajma lui sa nu cumva sa se faca vinul pt la iarna (nu neaparat pt comert), sa nu tina omul o masa, un scaun, un ciocan, o surubelnita, o rama de geam, un televizor, o butelie cu aragaz, un polizor si alte obiecte care ii sunt (sau nu) de prisos omului gospodar. si sa nu cumva sa indrazneasca proprietarul de garaj sa faca vreun gratar in fata acestuia sau, satul de viata la bloc, sa manace intr-o zi de duminica in aer liber cu familia la garaj.

stimabile, aceste idei preconcepute faceau cinste vremurilor demult apuse. si vremurile alea au cam trecut. sunt 20 de ani de atunci.

eu am masina si mi-as dori foarte mult un garaj. din pacate 2 obstacole ma impiedica sa-mi achizitionez sau sa-mi construiesc unul: pretul prea mare (specula de altfel) si mosul ala comunist din fruntea urbei noastre.

si crede-ma stimabile, daca as avea un garaj si te-as surprinde fotografiindu-l, ai inghiti pe loc camera.

nu e normal si nici nu e civilizat (sau chiar ortodox) sa faci ceea ce dumneata ai numi "o mana de ajutor" autoritatilor prin acest gest nedemn.

au fost desfiintate spatiile verzi pt construirea garajelor???? acesta e marele jaf ecologic???? defrisarea padurilor e marele jaf ecologic!!!

au fost desfiintate locurile de joaca pt copii???? dar cati copii sunt dom'le in orasul asta??? ai vazut dumneata vreun copil ca plange pt ca nu are unde se juca??? copii din ziua de azi plang daca nu ar avea acces nelimitat la desene animate (si cele mai urmarite sunt cele violente), la compiuter, la telefonul mobil, la o punga cu cipsuri, etc...

cumva s-au construit vreo 15-20 de parcari etajate in oras si nimeni nu-si parcheaza masina acolo?????

eu propun sa ne vedem gunoiul din ochiul nostru nu al altora.

s-auzim de bine.

vreau sa te instiintez, si nu numai pe tine, ca mi-am facut cont pe acest forum tocmai din dorinta de a lua parte la discutiile despre orasul meu, al nostru, al tuturor: GALATI.

Eu nu merit sa fiu galatean, mai ales de onoare pentru ca nu imi place cum a ajuns orasul.

Tu meriti sa fii galatean de onoare, pentru ca iti place acest Galati, asa cum e: cu 23 hectare de garaje (multe ilicite si folosite ilicit), fara spatii verzi, fara locuri de joaca, cu masini pe trotuare si in curtea scolilor si a gradinitelor, cu poluarea de la Combinat care iti ia vreo 7-8 ani din viata, cu spatii verzi distruse si din ce in ce mai putine. Eu pentru oras, am mai zis, nu valorez decat impozitul anual si ideile de pe forum. Tu, poate, valorezi mult mai mult.

Nici parcări, nici demolări

Se împlineşte aproape un an de când Primăria, în colaborare cu Poliţia Comunitară, a început în forţă acţiunea de amendare a şoferilor care îşi parchează maşinile pe stradă. Problema este că în timp ce şoferii din Galaţi încearcă să nu-şi mai parcheze maşinile pe stradă, recunoscându-şi, ca să spunem aşa, partea lor de vină (deşi, în lipsa parcărilor, vina este discutabilă…), din partea Primăriei nu vine niciun semn de viaţă. Nici în acest moment primarul nu a dat publicităţii numărul - măcar estimativ! - al locurilor de parcare din oraş. Despre faimoasele parcări supraetajate, nici vorbă de lucrări concrete.

Cât priveşte soluţia „in extremis” - demolarea garajelor, primarul nici nu vrea să audă. „În oraş sunt 10.500 de garaje, iar dacă le verifici, în doar 1.000 se parchează maşini, restul sunt folosite la altceva. Însă dacă vrei să demolezi garajul, te trezeşti că te dă în judecată”, a explicat Dumitru Nicolae.

http://www.viata-libera.ro/articol-Nici ... ari_2.html

Pentru mootoo, nu dai te rog adresa? si nr? Ca se poate degaja zona de un garaj, daca tot e tinut liber. Oricum s-ar impune si o verificare la garaje ca acolo unde nu este masina proprietarului sa se rezilieze contractul si sa fie eliberat terenul. Langa garajul meu (pe care m-am oferit sa-l eliberez si sa eliberez zona daca dispare toata bateria), sunt doi vecini mai in varsta (leat cu Primarul), care tin daciile in parcare sau pe spatiul verde si inchiriaza ilegal la alte persoane locatiile. Ilegal, adica nu prin respectarea normelor privitoare la plata impozitelor.

vreau sa te instiintez, si nu numai pe tine, ca mi-am facut cont pe acest forum tocmai din dorinta de a lua parte la discutiile despre orasul meu, al nostru, al tuturor: GALATI. majoritatea subiectelor de discutii dar si posturile lor sunt obiective, realiste si de bun simt. din pacate nu pot spune acelasi lucru si despre acest subiect si deasemeni despre posturile dumitale care sunt pline de subiectivism, ura si ironie. se vede treaba ca nu ai avut niciodata masina si, cu atat mai mult, garaj (faza cu garajul proprietate privata e vrajeala 100%, sau ai garaj in curtea casei). te agati de orice aspect si de orice nimic pt a-ti "colora" postul tau si pt a da o anumita impresie despre aceste constructii. din punctul dumitale de vedere un garaj trebuie sa aiba in el o masina si atat. mai mult de atat, trebuie sa fie construit pe asfalt sau daca se poate pe blocuri (ca tot e la moda mansardarea). si daca ar indeplini aceste conditii ar fi bine ca in el sau in preajma lui sa nu cumva sa se faca vinul pt la iarna (nu neaparat pt comert), sa nu tina omul o masa, un scaun, un ciocan, o surubelnita, o rama de geam, un televizor, o butelie cu aragaz, un polizor si alte obiecte care ii sunt (sau nu) de prisos omului gospodar. si sa nu cumva sa indrazneasca proprietarul de garaj sa faca vreun gratar in fata acestuia sau, satul de viata la bloc, sa manace intr-o zi de duminica in aer liber cu familia la garaj.

stimabile, aceste idei preconcepute faceau cinste vremurilor demult apuse. si vremurile alea au cam trecut. sunt 20 de ani de atunci.

eu am masina si mi-as dori foarte mult un garaj. din pacate 2 obstacole ma impiedica sa-mi achizitionez sau sa-mi construiesc unul: pretul prea mare (specula de altfel) si mosul ala comunist din fruntea urbei noastre.

si crede-ma stimabile, daca as avea un garaj si te-as surprinde fotografiindu-l, ai inghiti pe loc camera.

nu e normal si nici nu e civilizat (sau chiar ortodox) sa faci ceea ce dumneata ai numi "o mana de ajutor" autoritatilor prin acest gest nedemn.

au fost desfiintate spatiile verzi pt construirea garajelor???? acesta e marele jaf ecologic???? defrisarea padurilor e marele jaf ecologic!!!

au fost desfiintate locurile de joaca pt copii???? dar cati copii sunt dom'le in orasul asta??? ai vazut dumneata vreun copil ca plange pt ca nu are unde se juca??? copii din ziua de azi plang daca nu ar avea acces nelimitat la desene animate (si cele mai urmarite sunt cele violente), la compiuter, la telefonul mobil, la o punga cu cipsuri, etc...

cumva s-au construit vreo 15-20 de parcari etajate in oras si nimeni nu-si parcheaza masina acolo?????

eu propun sa ne vedem gunoiul din ochiul nostru nu al altora.

s-auzim de bine.

Daca tie iti place cum se prezinta orasul asta plin de garaje inutile, de chioscuri, de mizerie, de caini esti tare. Inseamna ca l-ai votat pe Niciolae asta daca iti place cum arata orasul. Asa ignoranta cata e in orasul asta nu mi-a fost dat sa vad nicaieri in Romania... Eu sunt detinator de autovehicul pe care daca vin seara dupa ora 6 nu am unde sa-l parchez din cauza garajelor si a masinilor neurnite din loc de ani buni, si vii tu cu oferte pe cat de penibile pe atat de dezgustatoare pline de ironie: ca domne iti inchiriez eu garajul gratis...

Daca tie iti place cum se prezinta orasul asta plin de garaje inutile, de chioscuri, de mizerie, de caini esti tare. Inseamna ca l-ai votat pe Niciolae asta daca iti place cum arata orasul. Asa ignoranta cata e in orasul asta nu mi-a fost dat sa vad nicaieri in Romania... Eu sunt detinator de autovehicul pe care daca vin seara dupa ora 6 nu am unde sa-l parchez din cauza garajelor si a masinilor neurnite din loc de ani buni, si vii tu cu oferte pe cat de penibile pe atat de dezgustatoare pline de ironie: ca domne iti inchiriez eu garajul gratis...

pushtiu, buna dimineata si... ramai in sfera ta.