Sari la conținut

Arhiepiscopia Dunării de Jos, în cifre


Postare recomandata

Pe ce lume traim?? :o Sa dea tot profitul? Ati condus vreo afacere vreodata? Ati luat vreodata tepe de la distribuitori sau ..nu mai pomenesc de la cati? Hai sa fim seriosi. Cerem ce nici macar nu ne inchipuim ca am putea noi sa facem vreodata. E atat de usor sa blamezi..... Conduc cateva afaceri si sunt satul de toate situatiile care ma fac sa ma intreb cum rezista altii. Da..aveti dreptate in legatura cu faptul ca rolul Bisericii nu e e acela de filantropie. Noi suntem cauza pentru care Biserica s-a apucat de filantropie!! Pentru ca avem pretentiile pe care le exprimati. Mai devreme spuneati ca ati incercat sa dati haine Bisericii sa le imparta. De ce? Faceti singuri filantropie!!! Daca face Biserica, de ce face? Daca nu face..de ce nu face.?.. Noroc ca nu asculta institutiile de fiecare neavizat.

Si daca ne-am conduce dupa principiul "lasa-i sa moara pe cei slabi ca asa se apropie de Dumnezeu"....nu stiu cam ce fel de gandire este asta. :( Oricum cand moare vreunul pe la tara imediat acuzam...dar Primaria ce a facut? dar Biserica ce a pazit? etc...etc.

Apoi, nu cred ca trebui sa se roage Biserica in locul meu. Datoria este a mea sa particip la acest serviciu divin care este PENTRU mine.. Biserica imi asigura cadrul, metoda si calea ce trebuie urmata. Si restul depinde de mine.

De ce nu sunteti suparati pe medicii care se "mobilizeaza" abia dupa ce sunt "unsi" cu sume considerabile???? Sau pe cozile pe la Fisc unde trebuie sa dau sume de nejustificat? Sau pe controale de la pompieri care obligatoriu trebuie sa imi gaseasca cine stie ce stingator sau cantitate de nisip necorespunzatoare? Si exemplele pot continua pana maine.....

Astea sunt lucruri deranjante, cele pe care sunt obligat sa le fac si darile aberante si obligatorii.

Voluntariatul meu in ce priveste activitatea filantropica a Bisericii .....e.....voluntariat. Particip daca vreau...si sunt multumit ca fac un bine. Parintii mei m-au invatat asa: "fa binele si arunca-l in mare"!!! Nu ar fi rau daca s-ar conduce mai multi dupa principiul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe ce lume traim?? :o Sa dea tot profitul? Ati condus vreo afacere vreodata? Ati luat vreodata tepe de la distribuitori sau ..nu mai pomenesc de la cati? Hai sa fim seriosi. Cerem ce nici macar nu ne inchipuim ca am putea noi sa facem vreodata. E atat de usor sa blamezi..... Conduc cateva afaceri si sunt satul de toate situatiile care ma fac sa ma intreb cum rezista altii.

Din perspectiva a ceea ce sunt respectivii de care vorbiti -preot, sotie de preot- da, tot profitul.

Preotia este jertfa, nu job :!: ; a fi sotie de preot nu exclude principiile la care a aderat sotul prin hirotonisire(http://slujireapreotesei.blogspot.com/). Eu cred ca mai conteaza si mijloacele prin care cauti sau pretinzi mantuire.

Da..aveti dreptate in legatura cu faptul ca rolul Bisericii nu e e acela de filantropie. Noi suntem cauza pentru care Biserica s-a apucat de filantropie!! Pentru ca avem pretentiile pe care le exprimati. Mai devreme spuneati ca ati incercat sa dati haine Bisericii sa le imparta. De ce? Faceti singuri filantropie!!! Daca face Biserica, de ce face? Daca nu face..de ce nu face.?.. Noroc ca nu asculta institutiile de fiecare neavizat.

Am facut-o si o fac de cate ori am posibilitatea, dar am renuntat sa o fac prin intermediul bisericii, din cauza selectivitatii slujbasilor ei cand vine vorba de tipul de donatii.

Si daca ne-am conduce dupa principiul "lasa-i sa moara pe cei slabi ca asa se apropie de Dumnezeu"....nu stiu cam ce fel de gandire este asta. :( Oricum cand moare vreunul pe la tara imediat acuzam...dar Primaria ce a facut? dar Biserica ce a pazit? etc...etc.

Ati auzit de reducerea la absurd intr-o demonstratie?; (Ar trebui acuzati si la oras, nu numai la tara...)

Apoi, nu cred ca trebui sa se roage Biserica in locul meu. Datoria este a mea sa particip la acest serviciu divin care este PENTRU mine.. Biserica imi asigura cadrul, metoda si calea ce trebuie urmata. Si restul depinde de mine.

Totul depinde de noi, in relatia cu divinitatea. Cea mai mare reusita a Bisericii a fost sa convinga lumea ca Dumnezeu are nevoie de mijlocitori.

De ce nu sunteti suparati pe medicii care se "mobilizeaza" abia dupa ce sunt "unsi" cu sume considerabile???? Sau pe cozile pe la Fisc unde trebuie sa dau sume de nejustificat? Sau pe controale de la pompieri care obligatoriu trebuie sa imi gaseasca cine stie ce stingator sau cantitate de nisip necorespunzatoare? Si exemplele pot continua pana maine.....

Astea sunt lucruri deranjante, cele pe care sunt obligat sa le fac si darile aberante si obligatorii.

Voluntariatul meu in ce priveste activitatea filantropica a Bisericii .....e.....voluntariat. Particip daca vreau...si sunt multumit ca fac un bine. Parintii mei m-au invatat asa: "fa binele si arunca-l in mare"!!! Nu ar fi rau daca s-ar conduce mai multi dupa principiul asta.

Discutia era despre ,,Ajutoare pentru săraci din partea bisericilor'', daca ar fi fost ,,Ajutoare pentru săraci din partea medicilor sau a pompierilor'' dezvoltam ideea ...In ceea ce priveste principiul ,,fa binele si arunca-l in mare'', o.k., ajutorul dezinteresat este cel mai bine primit, dar trebuie sa ne asiguram ca il primeste cine trebuie, fara sa-l dijmuiasca intermediarii.

Un citat din cartea Lianei Vulpescu: "Unii oameni se conjugă cu verbul a fi alţii cu verbul a avea-eu am ales a fi" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cum sa nu aiba nevoie de mijlocitori cand Hristos a zis: "Luati Duh Sfant...carora veti ierta pacatele le vor fi iertate..."etc. Fara mijlocitori ce ne-am face?? Ca ne convine sau nu.

Apoi nu cred ca veniturile familiei de preot au ca destinatie exclusiva filantropia. Ei nu au nevoie de case, copiii lor de haine. etc? Sau scoli bune sau orice alte "pretentii" normale? Filantropia trebuie facuta cu "haina in plus".

Raman la ideea ca suntem absurzi si ne place sa ii judecam pe altii prin prisma rautatii din sufletele noastre. Atat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic:

Pai cum sa nu aiba nevoie de mijlocitori cand Hristos a zis: "Luati Duh Sfant...carora veti ierta pacatele le vor fi iertate..."etc. Fara mijlocitori ce ne-am face?? Ca ne convine sau nu.

mijlocitorii nu ajuta si nu folosesc la nimic in relatia cu divinitatea, prin definitie omniscienta si omnipotenta, plina de iubire si bunatate. Dumnezeu nu te asculta, te iarta, te ajuta fiindca se roaga, posteste, caieste, te iarta sau crede altcineva in locul tau.Altfel ar insemna ca fara mijlocitori nu ar exista mantuire, si atunci cum se explica sfintenia pustnicilor, recunoscuti inclusiv de biserica?

Apoi nu cred ca veniturile familiei de preot au ca destinatie exclusiva filantropia. Ei nu au nevoie de case, copiii lor de haine. etc? Sau scoli bune sau orice alte "pretentii" normale? Filantropia trebuie facuta cu "haina in plus".

Venitul familiei de preot se formeaza din salariul asigurat de B.O.R., inclusiv subventia statului. Preotii nu trebuie sa faca acte de filantropie, ci acte de milostenie, care se fac catre cei in nevoie cu cea ce au ei nevoie, indiferent daca le prisoseste sau nu(preotilor) :!: Preotia este jertfa, nu job :!: :!: :!: ,,Pretentii'' pot avea laicii, nu cei care isi dedica viata slujirii lui Dumnezeu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu tot nu pot intelege cum se pot baga toti in aceeasi oala.... :?: Apoi, in legatura cu mijlocitorii...nu sunt teolog, dar tot ce stiu e ca nu se poate primi binecuvantare de la Dumnezeu..asa dupa cum ni se pare noua ca ne rugam..si daca o facem..Dumnezeu e atat de bun incat sa ne-o dea automat.? Ma casatoresc..cu binecuvantare de la Dumnezeu, primita prin Biserica instituita de El, si asa mai departe in legatura cu tot ce inseamna slujbe bisericesti.

Asta inseamna ca indemnul acela dat de Iisus.."Mergand, invatati toate neamurile..botezandu-le in numele.."etc, ce a fost?Daca apostolii nu dadeau botezul si harul necesar mantuirii inseamna ca au fost trimisi doar pentru cei cu care au intrat ei in contact?? Si pe mai tarziu? Peste ani?

Apoi, din cate stiu sunt mai multe tipuri de botez, printre ele fiind si cel al martiriului sau al pocaintei,...ma rog nu stiu prea bine...dar oricum, botezul celor care nu il pot primi pe cel cu apa, dar il doresc si isi exprima dorinta de a-l primi. Asa ca in cazul sfintilor probabil sunt exceptii...asa cum nu vor unii sa creada si despre preotii cu Bmw. Sunt exceptii. Negative, dar exceptii. De ce nu dam si exemple pozitive? De ce nu ne preocupa casa cu 100 si nu stiu cati de copii crescuti de preotul de prin Valea Mare sau nu stiu cum ii zice?? sau alte atatea exemple? Ajungem la vorba mea ca suntem rai?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...Asa ca in cazul sfintilor probabil sunt exceptii...asa cum nu vor unii sa creada si despre preotii cu Bmw. Sunt exceptii. Negative, dar exceptii. De ce nu dam si exemple pozitive? De ce nu ne preocupa casa cu 100 si nu stiu cati de copii crescuti de preotul de prin Valea Mare sau nu stiu cum ii zice?? sau alte atatea exemple? Ajungem la vorba mea ca suntem rai?

Perfecta dreptate, stimabile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu dam si exemple pozitive? De ce nu ne preocupa casa cu 100 si nu stiu cati de copii crescuti de preotul de prin Valea Mare sau nu stiu cum ii zice?? sau alte atatea exemple? Ajungem la vorba mea ca suntem rai?

Pentru ca, din pacate, in biserica (?) lui Casio si altor personaje de acelasi gen (vezi-l si pe marele cararcter Teodosie de pe malul marii), revenind deci, pentru ca in aceasta institutie exemplul dat de tine a ajuns exceptie.

Pentru ca in aceasta intitutie nu s-a schimbat nimic (aproape), pentru ca niciunul din cei care se cred unsi nu si-au asumat gresalele si pacatele, pentru ca la 20 de ani dupa ce l-am mierlit pe Ceasca, tot niste turnatori si niste invartiti sunt in fruntea BOR.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic:

Eu tot nu pot intelege cum se pot baga toti in aceeasi oala.... :?:

Slujitorii b.o.r. nu s-au delimitat in nici un fel, nici in cadrul bisericii, nici in afara ei, de cei care au calcat stramb; dimpotriva, au ales pozitii netransparente, persifland opinia publica cu motivatii gen ,,biserica nu se subordoneaza statului, deci nu i se pot impune regulile statului de drept'', asfel incat a ajuns sa ascunda si sa sustina delatiunea, tradarea, crima (vezi cazul Tanacu ) si raspunzand cu ostilitate la orice incercare de aflare a adevarului.

Apoi, in legatura cu mijlocitorii...nu sunt teolog, dar tot ce stiu e ca nu se poate primi binecuvantare de la Dumnezeu..asa dupa cum ni se pare noua ca ne rugam..si daca o facem..Dumnezeu e atat de bun incat sa ne-o dea automat.? Ma casatoresc..cu binecuvantare de la Dumnezeu, primita prin Biserica instituita de El, si asa mai departe in legatura cu tot ce inseamna slujbe bisericesti.

Daca nu crezi ca Dumnezeu e bun, cum crezi ca e? Rau, sau are numai accese de bunatate, acorda favoruri cui se roaga mai mult sau celor pentru care se roaga altii ??? Este un zeu corupt sau are nevoie de ofrande de la amarati ca sa le indeplineasca dorintele?

Ma casatoresc..cu binecuvantare de la Dumnezeu, primita prin Biserica instituita de El, si asa mai departe in legatura cu tot ce inseamna slujbe bisericesti.

Asta inseamna ca indemnul acela dat de Iisus.."Mergand, invatati toate neamurile..botezandu-le in numele.."etc, ce a fost?Daca apostolii nu dadeau botezul si harul necesar mantuirii inseamna ca au fost trimisi doar pentru cei cu care au intrat ei in contact?? Si pe mai tarziu? Peste ani?

Daca esti credincios, dar nu mergi la biserica niciodata, nu iti faci semnul crucii, mori nebotezat, fara lumanare, neimpartasit, sinucigas, incinerat, neinhumat, etc., nu te mantuiesti? Dumnezeu cel iertator si bun nu te primeste in rai? Atunci contemporanii lui Iisus, care si-au marturisit credinta in El, dar nu au apucat sa mearga la biserica (fiindca nu exista!!!), nu si-au facut semnul crucii, nu s-au botezat, sunt toti in iad. :? :?: :?:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topicDaca esti credincios, dar nu mergi la biserica niciodata, nu iti faci semnul crucii, mori nebotezat, fara lumanare, neimpartasit, sinucigas, incinerat, neinhumat, etc., nu te mantuiesti? Dumnezeu cel iertator si bun nu te primeste in rai? Atunci contemporanii lui Iisus, care si-au marturisit credinta in El, dar nu au apucat sa mearga la biserica (fiindca nu exista!!!), nu si-au facut semnul crucii, nu s-au botezat, sunt toti in iad. :? :?: :?:

Si iata de unde incepu a se delimita expresia "i.Hr" si "d.Hr'...

Dumnezeu este iertator si bun, scris boldat sau nu. Ne-a lasat inzestrati cu liberul-arbitru, tocmai pentru a nu gasi justificare sau scuza cu aceasta expresie enuntata...ca doara nu suntem atat tampiti sa gandim ca, "lasa, bre, si ce daca o omor pe mama?si daca stau bine si ma gandesc, maine as putea sa-l sugrum si pe tata...Dumnezeu oricum e bun si ma iarta, deci, tot inainte!" uhh, freaky:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si sa nu uitam de faptul ca EL e si drept, corect. Un Dumnezeu care nu pedepseste raul e partinitor. Imi aduc aminte ca Hristos si-a facut bici din streanguri si a alungat vanzatorii din templu. Cum se potriveste cu Dumnezeul cel iertator de toate?? Mi se pare mie ca Il facem pe Dumnezeu dupa cum avem noi chef. Si in felul acesta fiecare are dumnezeul lui. In loc sa fim toti dupa chipul Lui si spre asemenare cu El....Il facem pe El dupa chipul nostru.. :oops:

Apoi spunem ca toti slujitorii sunt la fel. E cea mai mare greseala. Ce treaba are preotul X din parohia Y ,care a venit la preotie cu gandurile cele mai curate..cu nu stiu ce afacerist banuit sau dovedit??? :( Adica daca eu...- strungarul-....habar nu am sa fac piesa la cote....si asta inseamna ca toti suntem de aruncat? Ma minunez de asa gandire :!:

Apoi, daca in fruntea BOR sunt niste presupusi "turnatori" dupa cum acuzam.....ce treaba are ministrul educatiei incopetent..cu un dascal care vrea sa isi faca treaba? Cand vom parasi tipul acesta de gandire la gramada?? Toti ca unul..si unul ca toti?

Si eu am pomenit exceptia foarte cunoscuta, cu cazul acelui preot..dar cu siguranta exista atatia anonimi cu constiinta care nu merita judecata noastra lumeasca. Sunt convins de asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in fruntea BOR sunt niste presupusi "turnatori" dupa cum acuzam

Nu e vb de "presupusi"... Adu-ti aminte de unul (Corneanu ??) care a recunoscut de prin 2007 ca a TURNAT. Casio are dosar si doar o chichita avocateasca ii permite sa o mai lungeasca ceva vreme. El ESTE turnator. Asta ca sa ne limitam la ceea ce in zona noastra :twisted: Teodosie al baltii negre FURA (ma rog, e mituit...). Pe acolo - sa speram ca doar pe acolo, desi am mari indoieli - poti ajunge in randul smecherilor cu sutana cu doar 3.000 de euro... A-l aminti pe preotul care a avut sau are si acum grija de zeci de copii mi se pare o impietate. OMUL acela a ramas PARINTE la tara si si-a indeplinit misiunea. In schimb, au ajuns "sus" invartitii si turnatorii...

P.S. Revin: totusi CASIO pana in 1 9 9 1 ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce este culmea? Nu am avut contact cu sefii..ci doar cu preoti "marunti" care insa au demonstrat constiinta .... Motiv pentru care nici nu ma intereseaza colaborari sau altele... Sunt multumit ca cei cu care am intrat in contact s-au dovedit in primul rand Oameni de bun-simt. Cam cat de inversunat sa fiu pe "colaboratori" atata vreme cat nu am fost dezamagit nici o clipa de ceilalti?? De ce nu vreti sa ganditi clar si sa faceti o data separatie intre unii afaceristi si preoti simpli - poate si de la tara - la care am vazut realizari de tot felul? Asta sustin de cand am postat prima data aici... ce treaba are "amaratul" din capatul judetului, in saracia locala, cu cei cu Bmw??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

""Sunt insa doua mii de preoti ortodocsi care au refuzat sa colaboreze cu Securitatea, au infundat puscariile, ei si familiile lor, salvand prin eroism exemplar demnitatea Bisericii majoritare a romanilor. Sunt 12 ierarhi greco-catolici care au rezistat tuturor tentatiilor si presiunilor Securitatii din cumplitele inchisori comuniste, inclusiv aceleia de a-l face pe Iuliu Hossu patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane daca renunta la convingerile sale de credita. Sunt mii de crestini din toate cultele Romaniei care nu au cedat presiunilor Securitatii, cu tancurile sovietice in tara, dupa anii erozivi ai razboiului.""

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu a contestat existenta si activitatea celor buni, cu adevarat credinciosi; cu toate ca, prin faptul ca nu se delimiteaza de greselile colegilor de breasla, dimpotriva, mentinand tacerea si/sau strangand randurile in jurul celor dovediti ca fiind vinovati, nu fac altceva decat sa devina complici la faradelegile acestora, ca atare biserica se autodistruge, neeliminand raul, ci ocrotindu-l.

Slujitorii bisericii ar trebui sa faca acte de milostenie, nu filantropie din bani publici sau dijmuind banii din donatii.

Slujitorii bisericii, daca nu vor sa raspunda in fata opiniei publice pentru activitatea lor, ar trebui sa refuze salarizarea din bani publici, ramanad responsabili doar in fata enoriasilor din parohia lor (prin comitetul parohial), care, daca vrea, poate sa le sustina si BMW-urile, si pretentiile familiei si suprastructura ierarhica din biserica (episcopi, mitropoliti, etc.)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt la curent cu situatia exacta a salarizarii lor..."dar sa refuze salarizarea din bani publici"...e mai mult decat imposibil. In primul rand pt ca eu nu cumpar atatea lumanari sau tamaie sau mai stiu eu ce ca sa isi asigure fonduri de salarii. Si ca mine multi altii. Daca din astea nu se fac fonduri..atunci din ce sa isi ia salariu??? Si apoi..salarizarea din bani publici e mai mult decat simbolica. In discutiile avute cu cineva am aflat ca din cei aprox 1200 lei salariu...se platesc taxe, impozite..etc. Deci ramane ca salariul sa fie completat din venituri proprii. Care?? Treaba e mult mai complicata decat stim noi si de aceea nu ar strica o mai buna informare inainte sa deschidem gura. :oops: Ceea ce am sustinut de la inceput. :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt la curent cu situatia exacta a salarizarii lor..."dar sa refuze salarizarea din bani publici"...e mai mult decat imposibil. In primul rand pt ca eu nu cumpar atatea lumanari sau tamaie sau mai stiu eu ce ca sa isi asigure fonduri de salarii. Si ca mine multi altii. Daca din astea nu se fac fonduri..atunci din ce sa isi ia salariu??? Si apoi..salarizarea din bani publici e mai mult decat simbolica. In discutiile avute cu cineva am aflat ca din cei aprox 1200 lei salariu...se platesc taxe, impozite..etc. Deci ramane ca salariul sa fie completat din venituri proprii. Care??

Cata vreme refuza statutul de angajat bugetar (control public al activitatii, a veniturilor si cheltuielilor, raspundere in orice problema in fata autoritatii statului) sa refuze si venitul de la bugetul public.

Sunt foarte multi oameni in RO cu venituri mult mai mici ( minim pe economie ~600lei la fel de impozabili), care nu au alte venituri, si se descurca, fara sa aiba ,,pretentii'', fara sa fie sfinti autodeclarati; nu au casa (proprietate sau chirie)-preotii au casa parohiala asigurata, masina proprietate personala, etc. Daca nu merge vanzarea de lumanari si tamaie - asta e - si productia de otel scade si nici un siderurgist nu are venitul completat de la buget. De ce atata fatarnicie? Ce este preotia, pana la urma, job :?: :?: :?:

Treaba este foarte simpla: toti suntem egali in fata lui Dumnezeu si a legii. Slujitorii bisericii sunt ,,mai egali'' decat ceilalti? :?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

In invidia de care se da dovada ajungi sa iti dai seama ca pana la urma o sa cerem sa omoram toti slujitorii lui Dumnezeu doar ca sa facem pe plac unor " orbi" sufleteste ce arunca foarte usor cu sentinte si judecati la care nu se pricep oricum de nici o culoare.

Daca imi aduc bine aminte cam tot genul asta de comentarii se faceau si cand l-au rastignit pe Isus. Si tot de "avizati", cunoscatori ai legii... Din cate vad eu..ura si dispretul vin nu din vreo greseala personala a vreunui preot fata de mine ci din invidia de care dam dovada atunci cand vedem ca altii sunt mai buni decat noi. Am dat exemplu de un preot cu nu stiu cati copii in plasament...dar intamplarea face sa aflu pe zi ce trece de zeci ca el... Asta ne diferentiaza ca oameni..unii nu vor sa vada decat rautatile (prezente..fara discutii)..in defavoarea celor bune, cu siguranta de nenumarate ori mai multe , dar mult prea putin mediatizate. Daca afli la tv de vreo fapta buna, muti instantaneu pentru ca nu iti "gadila" setea de senzational si venin. Sa fim seriosi..suntem OTV-izati cu totii....si ne purtam ca atare. Noi suntem cei mai tari detectivi de senzational si cei mai priceputi in a judeca. De aceea e tara asta plina de infractori, violatori si criminali..ca avem cateva exemple de preoti cu pacate? De aceea imi e frica sa imi las copiii la scoala pana tarziu...ca au icoane in clasa???? Nu pot sa inchid ochii la snobism si prostie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si atunci de ce arunci cu injurii si jigniri in toata Biserica?? Cum ca toti sunt corupti samd..... Sunt ortodox si ma simt ofensat de "mistourile" ce se fac aici..

Ar trebui sa te simti ofensat si revoltat de toate faptele de coruptie, hotie, fatarnicie din biserica ortodoxa, nu de dezvaluirea acestor fapte si sa lupti pentru oprirea si pedepsirea faptuitorilor... :oops:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am citit dezbaterile de pe forum si sunt cumva uimit de lipsa lor de adancime si e parti-pris-urile celor care fac aceste comentarii.

Hai sa va spun eu cum este Biserica Ortodoxa a Americii de Nord.

In Canada, unde locuiesc, statul nu sprijina nici un cult, cu nici o exceptie.Nimeni nu primeste nici un ban de la stat pentru biserici, cimitire, salarii ale preotilor, reparatii de biserici, constructii noi, nimic.....

Totul se face pe baza de contributii benevole iar preotul este platit din contributiile enoriasilor parohiei, condusa de consiliul parohial. Statul, asa cum am mai spus, dar vreau sa subliniez, nu da nici un ban. Biserica a fost construita prin contributia enoriasilor, care au depus un avans pentru constructie, restul fiind finantat de banca. Ratele au fost platite din veniturile proprii ale bisericii, sustinute de popor.

Orice donatie facuta bisericii este recunoscuta si apreciata, preotul citind o lista a donatorilor dupa fiecare slujba, cu nume si suma donata.La fiecare donatie se da chitanta, chiar la 5 dolari.Cel care vrea sa ajute biserica devine un membru platitor, cotizatia este de 100 de dolari pe an si ii asigura un loc in consiliul parohial si un vot in luarea deciziilor.Daca vrei sa mergi la biserica, nu esti absolut de loc conditionat de plata vreunui ban..daca vrei, dai bani la disc, daca nu, nu....poti chema preotul de boboteaza, sau nu....

Preotul nostru nu are si nu a avut vreodata masina...cat a fost tanar venea la biserica cu autobuzul, acum il aduce cate cineva, benevol, cu masina proprie.Preotia este un har, nu un job...el a avut toata viata alt job, desi avea doctorat in teologie ortodoxa la Princeton(USA) IAR LA BISERICA SLUJEA DUMINICILE DOAR DIN DRAGOSTE DE DUMNEZEU.

Sa va mai spun ca aceasta episcopie a Americii si Canadei nu recunoaste patriarhia de la Bucuresti care a incercat dintotdeauna, chiar si acum, sa o infiltreze cu securisti si chiar a creat o structura paralela subordonata Bucurestiului?

Sau ca episcopul a fost rugat de romanii din Paris sa fie , macar pe o perioada, episcop si acolo? Doar ca sa scape de securistii infiltrati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o diferenta..in primul rand de mentalitate. La noi se porneste foarte repede pe acuze, chiar si cand informatiile lipsesc, sau sunt superficiale. Pe mine ma deranjeaza aceasta generalizare, care desi negata, este cat se poate de evidenta. Apoi randuieli bisericesti vechi de cand crestinismul..etc. Simt ca il tradez pe Dumnezeu daca nu iau atitudine in privinta prigonitorilor. Iar daca mi se cere sa iau atitudine impotriva preotilor ce tradeaza Biserica ..trebuie sa amintesc ca nu am eu aceasta autoritate, oricat de acid as fi in declaratii. Nu ma pot cobora la idei de genul "ingroparea bisericilor in pamant" ca sa nu-l deranjeze pe X-ulescu, care oricum nu are nici o tangenta cu Biserica decat cea ce vede pe geamul de la camera. Am vorbit cu preoti si am cerut argumente pentru toate cele de mai sus. Din fericire sau din pacate, nu stiu...am dat de un preot bland care zambind..mi-a spus: "prigonitori ai Bisericii si ai preotimii vor fi mereu si asta ne face sa fim mai buni si sa-l iubim pe Dumnezeu mai mult"..sper sa il fi citat corect. Asa ca ma rezum la a-mi pastra credinta in care m-am nascut, credinta ce poate creste doar daca eu vreau sa creasca, datorita faptelor bune pe care vreau sa le vad in jurul meu, fara insa sa le ignor pe cele rele, care oricum nu sunt constructive pentru sufletul meu. Fiecare va da socoteala pentru faptele lui asa ca nu ma grabesc sa vad "paiul din ochiul altuia inaintea barnei din ochiul meu". Are cine sa judece pe fiecare. Si mai mult decat atat..."cainii latra..ursul merge" as adauga eu..cu ceva rautate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Proiectul filantropic „O bătrâneţe frumoasă“, pentru vârstnicii din Episcopia Dunării de Jos

Începând cu luna decembrie 2008, la parohia „Pogorârea Sf. Duh“ din municipiul Galaţi a fost demarat un program filantropic prin care se acordă asistenţă psihologică, socială, medicală şi de îngrijire la domiciliu unui număr de 50 de bătrâni care au pensie sub salariul minim pe economie, informează Biroul de Presă şi Comunicare al Episcopiei Dunării de Jos, citat de basilica.ro. Proiectul beneficiază de finanţare europeană prin proiectul PHARE „Speranţe pentru vârsta a III-a“, Episcopia Dunării de Jos fiind beneficiar, iar Consiliul Local Galaţi - partener în derularea proiectului. Din luna mai 2009, 20 de persoane vârstnice primesc la domiciliu un pachet cu hrană (alimente de primă necesitate), beneficiază de servicii de consiliere psihologică şi medicală, precum şi de îngrijire şi menaj la domiciliu. Începând cu luna iunie 2009, alţi 30 de bătrâni primesc hrană caldă, distribuită la sufertaşe, pentru acasă. De asemenea, toate aceste persoane beneficiază şi de servicii de spălătorie. Din luna iulie au fost demarate şi lucrările de finisare şi amenajare interioară ale clădirii aflate în curtea Bisericii „Pogorârea Sf. Duh“ - Galaţi, clădire ce va deservi, ca sediu, Centrul de zi pentru persoanele în vârstă. În luna iunie a acestui an au fost finalizate şi procedurile de licitaţie pentru achiziţionarea mobilierului şi a autoturismului, acestea urmând a fi achiziţionate în cursul lunii iulie. Totodată, precizăm faptul că valoarea ajutoarelor oferite persoanelor asistate în cadrul acestui proiect se ridică, până în momentul de faţă, la valoarea de 20.000 de lei.

http://www.ziarullumina.ro/articole;967 ... e-Jos.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, trebuie sa fie a dracu` de inaltator sa ai o 'batranete frumoasa', stiind ca ai ajuns tot la mila altuia dupa ce ai muncit o viata intreaga. Oare de ce nu se cauta sa se faca 'copilarii frumoase' si, odata cu acestea, cu siguranta ca vor veni si 'vietile', respectiv 'batranetile frumoase'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Creați un cont sau conectați-vă pentru a comenta

Trebuie să fiți membru al comunității pentru a putea adăuga comentarii.

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un cont nou

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum
×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.