Jump to content

Un nou tip de fraudă prin telefonul mobil

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Un nou tip de fraudă prin telefonul mobil

Un nou tip de fraudă face ravagii în lumea telefoniei mobile. Până de curând, oamenii primeau telefoane prin care erau anunţaţi că au câştigat diferite sume de bani, iar pentru a intra în posesia lor trebuiau să cumpere cartele telefonice şi să dicteze codurile de reîncărcare.

Acum stategia s-a schimbat, nu de alta dar toate companiile de telefonie mobilă şi-au anunţat clienţii că nu cer coduri de reîncărcare pentru validarea premiilor.

Noua metodă ne-a fost explicată de domnul Adrian Daniel Apostol, referent la Biroul Instanţe şi Proceduri Judiciare: “Eşti sunat de cineva care se dă drept operator la Cosmote, Orange sau Vodafone. Poate fi un fost angajat al firmei respective, pentru că are acces la baza de date. Îţi spune că e ceva în neregulă cu factura ta şi te roagă să tastezi un cod de cifre. Dacă ai făcut asta, îi încarci cartela respectivului cu 300 de euro!”

Aşadar, aveţi grijă cu cine vorbiţi la telefon şi ce tastaţi pe mobil pentru a nu ajunge să plătiţi facturi de sute de euro doar din cauza neatenţiei.

http://www.viata-libera.ro/articol-Fraude_prin_telefoanele_mobile_2.html

In 2008 am cazut in plasa. Am platit 20.mil. vechi. Era mult mai incitant. Intr-o ora am fost la orenge. Plangere. Inregistrata. Asiugurare ca intr-o ora, se va inchide numarul hotului. Cand am reclamat, mi s-a descris o procedura care permite oricarui hot, sigur angajat ORENGEC sa-si faca jocul. Credeti ca am primit, macar o scuza? Conditiile de furt erau clar cunoscute de ORENGE. Dar nu a facut nimic. Iar OPC i-a dat dreptate. Ca madam sotie lucra acolo (la OPC). Asa ca asta este in Romania.

In 2008 am cazut in plasa. Am platit 20.mil. vechi. Era mult mai incitant. Intr-o ora am fost la orenge. Plangere. Inregistrata. Asiugurare ca intr-o ora, se va inchide numarul hotului. Cand am reclamat, mi s-a descris o procedura care permite oricarui hot, sigur angajat ORENGEC sa-si faca jocul. Credeti ca am primit, macar o scuza? Conditiile de furt erau clar cunoscute de ORENGE. Dar nu a facut nimic. Iar OPC i-a dat dreptate. Ca madam sotie lucra acolo (la OPC). Asa ca asta este in Romania.

Bine ca nu ati scris ORINJI/ORINGI/ORANGE...oricum, cultura, varsta si experienta isi spun cuvantul...MII DE SCUZE ;)