Jump to content

Vom intra în spatiul Schengen?

Relu
 Share

24 members have voted

1. 1. Intrăm în martie 2011 în spațiul Schengen?

Recommended Posts

Deși ar fi în avantajul nostru, nu merităm.

Într-adevăr, nu prea suntem nemţi care tăcem şi facem; ne place mai mult să trăncănim decât să facem; la care se adaugă şi lipsa de experienţă în democraţie, pe care n-am avut când şi cum s-o avem; deci dac-ar fi să intrăm în Schengen în martie a.c., nicio şansă...

Dacă ar fi să intrăm peste un an, - slabe speranţe, dar nu imposibil; depinde de clasa politică să fie mai preocupată de soarta ţării, dar şi de societatea civilă să nu-i lase pe aceştia să ia decizii greşite, şi pe toţi oportuniştii să profite prea mult de vidul de putere. Părerea mea.

Intrăm în martie 2011 în spațiul Schengen?

Mai corect ar fi fost sa ne intrabm daca meritam.

Probabil ca dupa mari sfortari, Europa civilizata va inghiti din nou o bomboana otravita. Desi, sincer, cred ca in momentul acceptarii R in Schengen, Europa-si va crea o alta structura pentru a se proteja.

Mai corect ar fi fost sa ne intrabm daca meritam.

Probabil ca dupa mari sfortari, Europa civilizata va inghiti din nou o bomboana otravita. Desi, sincer, cred ca in momentul acceptarii R in Schengen, Europa-si va crea o alta structura pentru a se proteja.

Daca meritam? Ce comentariu e asta!!! Tu nu esti cetatean roman? Nu traiesti in tara asta!? Probabil ca nu daca vorbesti astfel!

Chiar daca nu ne ridicam la nivelul tarilor deja in "spatiu", trebuie sa speram ca vom ajunge acolo! Daca am plecat pe drumul asta, atunci sa mergem mai departe. Avem mafie, avem coruptie, asta datorita guvernantilor nostri care tot s-au perindat pe la carma tarii de la revolutie in coace. Nu putem decat spera ca situatia va ajunge la normal la un moment dat!

Trebuie sa fim optimisti, sa gandim pozitiv! Cum vreti sa ne catalogheze europenii cand tocmai noi, cetateni ai acestei tari, spunem ca traim intr-o "tara de mana a doua" ...

Daca meritam? Ce comentariu e asta!!! Tu nu esti cetatean roman? Nu traiesti in tara asta!?

Una e sa credem noi ca meritam, alta e sa creada ei. Daca un elev corigent crede ca merita 10, e problema lui. Daca tu spui ca noi nu sintem corigenti la capitolele .... de fapt, la toate capitolele, te minti singur.

Cum vreti sa ne catalogheze europenii cand tocmai noi, cetateni ai acestei tari, spunem ca traim intr-o "tara de mana a doua" ...

Si noi daca ne mintim singuri, ce cistigam de fapt? Cu mentiunea ca nu tara e de mina a doua...

Trebuie sa fim optimisti, sa gandim pozitiv! Eu tind sa zimbesc putin strimb cu un cutit in spate :d Si asta sintem noi...

Edited by katman

Tu nu esti cetatean roman?

Of, da...

Nu traiesti in tara asta!?

Da, tocmai de aia am scris ceea ce am scris.

Bref, tu - daca ai fi prim-ministrul unei tari normale (Franta, Germania, Norvegia etc.) - ti-ai incredinta controlul frontierelor autoritatilor/conducatorilor romani? Io as avea niste retineri. Si se pare ca nu numai eu.

tara de mana a doua

Asta a spus-o T. Basescu, asa ca nu-ti pot raspunde in locul lui.

Dupa parerea mea (si katman vad e tot pe aici) nu tara e de mana a doua.

Katman

Una e sa speri sa ajungi la un punct anume (ceea ce am spus eu), alta e sa crezi ca te afli acolo (ceea ce ai inteles tu din postarea mea).

Oamenii sunt asa cum se cred! Eu nu ma consider a fi un cetatean de mana a doua! Fiecare cu convingerea lui! Datorita acestor convingeri am ajuns sa fim perceputi la modul actual! Cetatenii romani nu au incercat sa se dezica de actiunile unora in tarile vecine! Nu! Noi am spus : "asa-i romanul!" cand trebuia sa ne cerem scuze pentru faptele lor si sa spunem "acestia sunt o exceptie!"

Daca nu mai suntem optimisti, daca nu mai avem speranta, ce ne ramane de facut!? "Cutitul de la spate sa-l aruncam in cineva sau sa-l bagam in noi!" Sa plecam, sa fugim, sa renuntam, sa ne lasam ingenunchiati... Asta e lasitate!

Daca nu mai suntem optimisti, daca nu mai avem speranta, ce ne ramane de facut!? "Cutitul de la spate sa-l aruncam in cineva sau sa-l bagam in noi!" Sa plecam, sa fugim, sa renuntam, sa ne lasam ingenunchiati... Asta e lasitate!

Poți să o mai spui odată!

De ceva timp funcționează principiul „ lasă că merge așa ”!

Daca nu mai suntem optimisti, daca nu mai avem speranta, ce ne ramane de facut!?

Cu mina pe inima de asigur ca pe cei din Schengen ii doare fix undeva de optimismul nostru!

Ei se uita la realizari, nu la ce culoare au ochii nostri.

Nu imi place sa ma uit dupa cai verzi pe pereti. E vorba de calcule facute la rece de cei care au drepturile de decizie.

:-??

Optimisti ca...???

Ce treaba are optimismul cu spatiul Schengen???

Factorul uman! :)

Pentru ca acceptul in Schengen nu ne este dat de calculatoare, ci de oameni! Oameni care se pot razgandi de la o zi la alta in functie de interesele proprii sau a tarilor reprezentate de ei. Acesti oameni ne pot acorda sau nu o sansa! Iar noi trebuie sa fim optimisti ca ni se va acorda aceasta sansa.

Asta e legatura, cam asa sta treaba! :)

• 1 year later...

Ministrul german de Finanţe: Dacă o ţară vrea să iasă din zona euro, trebuie să acceptăm acest lucru

http://www.rtv.net/m...6atnGs.facebook

Avertismentul sumbru al lui Helmut Kohl pentru întreaga Europă

Edited by original