Jump to content

Corneliu Istrate nu va candida la Primărie

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Corneliu Istrate nu va candida la Primărie

Chiar dacă „bursa zvonurilor" îl dă drept „candidat cert", omul de afaceri gălăţean dezminte categoric această informaţie. Chiar dacă până la alegerile locale mai este mult, pe piaţă au început deja să circule zvonurile legate de candidaturile pentru Primăria Galaţiului. Dacă nume precum Nicuşor Ciumacenco, Marius Stan sau Eugen Durbacă erau deja previzibile, nu la fel stau lucrurile cu ultima „bombă" lansată în piaţă: candidatura lui Corneliu Istrate, unul dintre cei mai importanţi oameni de afaceri din Galaţi.

Proaspăt retras de la conducerea holdingului Vega, după ce a cedat „frâiele" celor doi copii ai lui, Corneliu Istrate pare candidatul ideal pentru orice partid. Are bani, cazier curat şi notorietate. Singura piedică în calea fericirii partidului care l-ar putea recruta este faptul că Istrate nu vrea să candideze. „Pot să afirm categoric că nu am discutat cu nimeni posibilitatea să candidez la Primăria Galaţiului. De altfel nici nu îmi doresc acest lucru. Am muncit o viaţă, mi-am dezvoltat o afacere de care sunt foarte mândru. Acum a venit vremea să mă odihnesc, de aceea am lăsat firmele copiilor mei. Ar fi absurd să încerc să ajung pe o funcţie în care se află, dintotdeauna, cel mai înjurat om din oraş", ne-a declarat, în exclusivitate, Corneliu Istrate.

Potrivit Topului Forbes, averea lui Corneliu Istrate se ridică la circa 55 de milioane de euro, ceea ce-l plasează pe poziţia 90 a topului.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/EXCLUSIV-Omul-Corneliu-Istrate-Primarie_0_431356970.html