Jump to content

Oţelul - "U" Cluj 3-0

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Clujenii îşi propun să obţină măcar un punct la Galaţi

Atacanţii Universităţii Cluj, Andrei Voican şi Gabriel Machado, au declarat înaintea antrenamentului de marţi că pentru meciul de la Galaţi, cu Oţelul, obiectivul e obţinerea a cel puţin un punct, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Brazilianul Gabriel Machado a dat ca exemplu meciul din tur cu Oţelul, când echipa clujeană a învins cu 2-1, şi crede că istoria se poate repeta şi sâmbătă. "Suntem mai liniştiţi acum, după această victorie. Mergem la Galaţi să câştigăm. Şi în tur Oţelul era pe primul loc şi i-am învins, putem face acelaşi lucru şi acum”, a spus Machado, înaintea antrenamentului.

Andrei Voican a declarat că succesul cu echipa ialomiţeană a contribuit mult la îmbunătăţirea moralului în rândul “studenţilor”. “Mă simt foarte bine şi mă bucur că am reuşit să marchez. Eu sper să înscriu şi contra liderului, dacă voi juca. Vreau din tot sufletul să luăm un punct sau chiar pe toate trei la Galaţi. Nu cred că e o reţetă anume pentru o victorie la Galaţi, doar nu facem ciorbe. Îi putem surprinde prin dăruire, să alergăm mai mult ca ei. Atuul nostru e tehnicitatea superioară a jucătorilor”, a spus şi Voican.

Bilete la Oţelul - "U" Cluj

Preţurile biletelor pentru meciul de sâmbătă, Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj, din etapa a XXII-a a Ligii I, sunt următoarele: Tribuna I - 15 lei, Tribuna a II-a - 10 lei, Peluza Nord - 7 lei, Peluza Sud - 7 lei, Galerie: Peluza Nord, sector galerie - 5 lei (2 persoane pe bilet), Peluza Sud, sector galerie - 5 lei.

Biletele se vor comercializa vineri, 18 martie, între orele 10.00 - 18.00, şi sâmbătă, 19 martie, între orele 09.00 - 15.45, la casele de bilete din jurul stadionului "Oţelul".

http://www.otelul-galati.ro/stiri.php?id=3166

Avancronica partidei Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj

Avancronica partidei Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj, programată, sâmbătă, de la ora 15.00 (Gsp Tv), pe stadionul "Oţelul", în cadrul etapei a XXII-a a Ligii I.

Oţelul Galaţi, echipa probabilă: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 18. Costin, 30. Perendija, 23. Sălăgeanu - 26. Neagu, 29. Giurgiu - 8. Antal, 10. Paraschiv, 14. Ilie - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu. Rezerve: 1. Brăneţ, 16. Sîrghi, 20. Cojoc, 7. Iorga, 17. Buş, 37. Viglianti, 19. Punosevaci.

Universitatea Cluj, echipa probabilă: 12. M. Popa - 2. Buhuş, 6. Abrudan, 5. Pele, 16. Ascoli - 22. Boştină, 8. Nasser - 7. Delgado, 10. Păcurar, 30. Cristea - 11. Machado. Antrenor: Ionuţ Badea. Rezerve: 1. Matache, 18. Unguruşan, 2. Buhuş, 17. Voican, 28. V. Gheorghe, 9. Niculescu, 26. Tony. Absenţi: Morar, Szilagyi (accidentaţi).

Arbitri: Robert Dumitru (central), Cristian Nica, Sebastian Stoianov(asistenţi) şi Cătălin Popa (rezervă). Observatori: George Ionescu şi Claudiu Popa. Supervizor: Ion Neagu

Palmares: 23 8 4 11 30-30

Primul meci: scor 1-3, la Galaţi, în 7 decembrie 1986.

Scor maxim: 5-0, la Galaţi, în 12 septembrie 1998.

Ultimul meci disputat la Galaţi: scor 2-1, în 30 septembrie 2007.

În tur: scor 1-2.

Oţelul Galaţi - Universitatea Cluj 3-0 (1-0)

Echipa Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), formaţia Universitatea Cluj, în cadrul etapei a XXII-a a Ligii I. Golurile au fost marcate de Paraschiv '23, Giurgiu '51 şi Râpă '70.

Oţelul a deschis scorul în minutul 23, prin Paraschiv, care a trimis un şut din interiorul careului la colţul lung, balonul lovind bara înainte de a intra în poartă.

Gălăţenii îşi măresc avantajul în minutul 51, când Giurgiu preia o centrare de pe partea dreaptă şi înscrie cu un vole de la aproximativ 24 de metri.

În minutul 67, antrenorul Ionuţ Badea a fost trimis în tribune, pentru proteste.

Scorul final, 3-0, e stabilit în minutul 70. Sălăgeanu a intrat în careu după un un-doi cu Pena, trimite în faţa porţii, iar Râpă împinge mingea în poarta goală din doi metri.

În minutul 71, Ascoli (Universitatea Cluj) a primit direct cartonaşul roşu, pentru că l-a lovit, la faza golului, pe Viglianti, fără minge.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 30. Perendija, 18. Costin, 23. Sălăgeanu (5. Petean '89) - 26. Neagu, 29. Giurgiu - 7. Iorga, 37. Viglianti, 14. Ilie (11. Ochiroşii '83) - 10. Paraschiv (7. Pena '57). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Universitatea Cluj: 12. M. Popa - 2. Buhuş, 6. Abrudan, 5. Pele, 16. Ascoli - 17. Voican (18. Unguruşan '55), 8. Nasser, 28. V. Gheorghe (9. Niculescu '55), 30. Cristea - 10. Păcurar, 11. Machado (26. Tony '83). Antrenor: Ionuţ Badea.

Cartonaşe galbene: Perendija '65 / Ascoli '8, Cristea '58, Păcurar '82. Cartonaş roşu: Ascoli '71

Arbitri: Robert Dumitru (central) - Cristian Nica, Sebastian Stoianov (asistenţi) - George Ionescu (rezervă). Observator: Claudiu Popa. Supervizor: Ion Neagu

La meci au asistat aproximativ 7.000 de spectatori, formaţia clujeană fiind susţinută numai de 10 fani.

Dorinel Munteanu: "Mă bucur că echipa a reacţionat bine"

Antrenorul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, sâmbătă, că este bucuros pentru victoria obţinută în faţa formaţiei Universitatea Cluj şi pentru faptul că jucătorii săi au reacţionat bine după eşecul din etapa precedentă. "Mă bucur pentru victorie, mă bucur că echipa a reacţionat bine după eşecul din etapa precedentă şi astăzi am jucat exact cum îmi doresc. Jucătorii mei au avut acea agresivitate pe care le-o cer meci de meci. Mă bucur că a mai trecut o etapă şi am rămas tot în fruntea clasamentului", a spus Dorinel Munteanu la conferinţa de presă de după meci.

Marius Stan: "Nu am revenit, ci am rămas pe primul loc"

Directorul general al clubului, Marius Stan, a precizat că, prin această victorie, Oţelul va depăşi criza de moral de după înfrângerea cu FCM Târgu Mureş, din etapa a XXI-a a Ligii I. "Este o victorie reconfortantă şi prin prisma jocului, dar şi a rezultatului. Este o victorie venită la timp, pentru a depăşi acea criză de moral de după înfrângerea de la Târgu Mureş. Jocul de astăzi arată că suntem aceeaşi echipă din turul campionatului. Nu am revenit pe locul I, ci am rămas pe primul loc", a mai spus Stan.

Ionuţ Badea: "Dacă judecata ar fi fost identică pentru ambele părţi..."

Antrenorul echipei Universitatea Cluj, Ionuţ Badea, a lăsat să se înţeleagă că arbitrajul a influenţat rezultatul meciului cu Oţelul Galaţi, scor 0-3, din etapa a XXII-a a Ligi I, menţionând că formaţia sa ar fi "putut obţine mai mult". "Am avut un joc dificil, din păcate am primit gol repede şi a urmat o cursă continuă de recuperare, din păcate tardivă. Oţelul a jucat mult mai agresiv decât noi şi poate dacă judecata ar fi fost identică pentru ambele părţi, am fi scos mai mult din această partidă. Oţelul arată ca o echipă care se bate pentru primele două poziţii în clasament", a spus Ionuţ Badea în conferinţa de presă de după meci.

Din nou înfrângere la fundul gol: Oţelul - "U" 3-0

Cu Machado căpitan de echipă (în premieră), Voican titular, Niculescu pe bancă şi din nou cu o aşezare 4-2-3-1, Ionuţ Badea a încercat să dea lovitura pe terenul liderului Oţelul Galaţi. Optimismul a dispărut în minutul 23, când Paraschiv a aşteptat ce a aşteptat să fie atacat de Abrudan, şutând în cele din urmă la colţul lung: 1-0 (minutul 23). După o continuare penibilă a noastră s-a făcut 2-0, Giurgiu trimiţănd o torpilă din 18 metri (51). Ni s-a refuzat un penalty la un henţ în careu al lui Sergiu Costin (65), moment urmat de trimiterea în tribună a lui Ionuţ Badea. Popa şi Ascoli s-au făcut din nou de cacao, permiţându-i lui Râpă să dea primul gol în Liga I (70).

Vai de curul nostru!

Concluzii:

- Ascoli e chiar italian sau e imigrant în Cizmă?

- Machado este al treilea căpitan de echipă străin din istoria lui "U", după armeanul Haciatrian (pe un final de meci in turul sezonului 2007-2008) şi brazilianul Bilica în returul aceluiaşi sezon

- Abrudan ar trebui trecut în patrimoniul clubului la "bunuri imobile"

- Prinţul a încasat al patrulea galben şi şi-a împlinit visul: nu va juca cu Dinamo

- Voican titular? Come on!!!

- Manu, în minutul 82: "Ni-l-ai pe Păcurar, ca joacă!". A "jucat" azi, dar nu va evolua cu Dinamo, are 7 galbene

- Premieră şi pentru Unguruşan: "Mourinho" l-a băgat pe partea stângă!

http://www.ucluj.ro/stiri/din-nou-nfr-ngere-la-fundul-gol-o-elul-u-3-0-i3776.html

=))

Clasament dupa etapa 22:

1 Otelul 48 30-15

2 Timisoara 46 41-23

3 Vaslui 40 31-20

4 Dinamo 37 47-34

5 Gaz Metan 37 27-19

6 Steaua 36 28-20

7 Rapid 34 31-16

8 CFR Cluj 32 35-28