Jump to content

Şantierul Naval Damen face angajări

Share

Recommended Posts

Şantierul Naval Damen face angajări

După ce în ultimii ani cuvântul de ordine a fost cel legat de disponibilizări, acest lucru fiind cauzat de comenzile insficiente, situaţia se pare că este pe cale să se schimbe radical la Şantierul Naval Damen Galaţi. Preşedintele filialei locale a IMM-urilor, Marian Filimon, ne-a declarat că din informaţiile pe care le are, activitatea la Şantierul Naval se află în revigorare, urmând să se facă angajări ca urmare a faptului că au apărut noi comenzi. „Faptul că producţia industrială dă semne de revigorare, şi aici mă refer la angajările care urmează să se facă la Şantierul Naval, nu poate decât să mă bucure”, ne-a declarat preşedintele IMM-urilor gălăţene.

Informaţia legată de angajarile care urmează să se facă în următoarea perioadă ca urmare a existenţei de noi comenzi ne-a fost confirmată de liderul sindicatului de la Şantierul Naval Damen, Gheorghe Valentin. „Este adevărat faptul că există o încărcare mai mare şi urmează din acest motiv să se facă angajări, şi aici mă refer în principal la sudori, lăcătuşi, tubulatori. Nu s-a stabilit încă cu exactitate câte angajări se vor face, acest lucru se va face începând cu luna martie, urmând să să facă angajări şi în lunile următoare. Din câte ştiu eu, cei care vor avea prioritate la angajare sunt foştii angajaţi ai şantierului care au fost disponibilizaţi anii trecuţi”, ne-a declarat liderul de sindicat Gheorghe Valentin.

Potrivit aceleiaşi surse, ultima disponibilizare de personal a avut loc anul trecut, când 600 de angajaţi şi-au pierdut locul de muncă, la nivelul unităţii lucrând la ora actuală 1.500 de persoane.

monitoruldegalati.ro

Asa vede uni si spune ca sunt locuri de munca si oameni nu vor sa se angajeze. Stiu care e treaba cu santierul, sunt cam 5000 de cereri si angajeaza numai 200-300 si aia numai meseriasi, pensioanri, care au mai lucrat in santier naval, deci nu au sanse cei tineri mai incepatori si oricum nu se intra asa usor acolo, trebuie sa ai cu ce, adika relatii destul de bune cu un sef de pe acolo :)

Doar firmele din santier naval sa mai angajeze mai usor...

Asa vede uni si spune ca sunt locuri de munca si oameni nu vor sa se angajeze. Stiu care e treaba cu santierul, sunt cam 5000 de cereri si angajeaza numai 200-300 si aia numai meseriasi, pensioanri, care au mai lucrat in santier naval, deci nu au sanse cei tineri mai incepatori si oricum nu se intra asa usor acolo, trebuie sa ai cu ce, adika relatii destul de bune cu un sef de pe acolo :)

Doar firmele din santier naval sa mai angajeze mai usor...

corect asa este ai dreptate,firmele doar sa mai angajeze....

• 1 month later...

La Damen se fac angajări

După ce în ultimii 2 ani de zile cuvântul de ordine a fost disponibilizarea, proces care s-a făcut în etape şi în urma căruia pe platforma Şantierului Naval au mai rămas doar 1.550 de angajaţi, lucrurile s-au schimbat radical. Astfel, la Şantierul Naval Damen au început să se facă angajări, surse de la nivelul unităţii estimând faptul că îşi vor găsi un job câteva sute de angajaţi. „Minunea”, dacă se poate numi aşa faptul că unul din cei mai importanţi agenţi economici gălăţeni a început să facă angajări, se datorează dezgheţării apărute pe piaţa comenzilor. Potrivit reprezentantului Şantierului Naval Damen, Florin Spătaru, angajările au început luna trecută, iar până în prezent au fost angajate 40 de persoane, fiind vorba atât de foşti salariaţi, cât şi de personal nou. „În funcţie de creşterea capacităţii de comenzi, angajările se vor derula până în anul 2012 şi va exista o creştere controlată în ceea ce priveşte numărul de personal”, ne-a declarat Florin Spătaru.

monitoruldegalati.ro

• 4 weeks later...
  • 3 years later...