Jump to content

Fiul fostului pugilist Francisc Vaştag ar putea juca fotbal la Oțelul

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Fiul fostului pugilist Francisc Vaştag ar putea juca fotbal la Oțelul

Andrei Vaştag (17 ani), fiul lui Francisc Vaştag, fost triplu campion mondial la box, a făcut deja furori în echipa naţională Under 17, intrând în vederile antrenorului Dorinel Munteanu, care şi-l doreşte la Oţelul Galaţi, liderul Ligii I.

“Feri” ar fi vrut ca fiul lui cel mic, Andrei, să-i calce pe urme şi să ducă mai departe numele familiei Vaştag în boxul de amatori. Puştiul a dat mănuşile de box pe ghetele de fotbal, alegere care s-a dovedit cea mai bună. “Eu mi-aş fi dorit să facă box. A urcat în ring de câteva ori, dar nu s-a lipit de el. I-a plăcut mai mult fotbalul. Toată lumea îmi spune că e foarte talentat. Aş vrea să-l văd la o echipă mare a României”, a precizat Vaştag.

Tatăl lui Andrei ne-a dezvăluit că tânărul e dorit de Oţelul. “Astă-iarnă ne-am întâlnit cu Dorinel Munteanu, antrenorul Galaţiului, care e cărăşean de-al meu, şi am discutat ca Andrei să fie transferat la Oţelul. Ar fi un pas important pentru el. Eu sper să-l văd cândva la Steaua, echipa mea de suflet”, a spus fostul mare pugilist. Vaştag jr e legitimat la LPS Banatul Timişoara.

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/andrei-vastag-dorit-de-otelul-galati-328566.html