Jump to content

Credeti in destin ?

Desire
 Share

Recommended Posts

Credeti in destin ? Credeti ca ne este scrisa undeva intreaga viata, iar noi nu suntem decat niste pioni meniti sa faca urmatoarea mutare (deja stiuta) pe tabla de sah a vietii ? 8-|

Edited by Desire

destin - DESTÍN, destine, s.n. 1. Soartă, viitor. 2. Forţă sau voinţă supranaturală despre care se crede că hotărăşte în mod fatal şi irevocabil tot ce se petrece în viaţa omului; fatalitate. – Din fr. destin. DESTÍN s. n. 1. forţă supranaturală care ar hotărî dinainte tot ceea ce se petrece în viaţa omului; 2. soartă, viitor; fatalitate. (< fr. destin) DESTÍN s. v. soartă. destín s.n., pl. destíne DESTÍN ~e n. 1) Forţă supranaturală care determină în mod irevocabil cursul evenimentelor; fatalitate; ursită; soartă. 2) Ansamblu de evenimente consecutive care au loc independent de voinţa unui om şi care compun viaţa lui. /<fr. destin

Asa ca eu unul nu cred in destin sau in predestinare, pentru ca asta face din D-zeu un sadic, ceea ce nu cred ca este cazul. Dar asta este deja alta discutie...

• 3 months later...
  • 2 weeks later...

Eu cred ca sunt lucruri care trebuiesc traite si aici intra destinul in actiune. Cum treci prin acele experiente este la alegerea ta.

Destinul nu te duce la destinatie ci doar te pregateste sa ajungi sigur, dar in final depinde de tine.

Inca cercetez chestia asta