Jump to content

Lucian Bute va boxa în România pe 9 iulie

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Lucian Bute va boxa în România pe 9 iulie

Dorinta lui Lucian Bute si a suporterilor romani se va implini in cele din urma, pugilistul urmand sa-si apere centura de campion mondial in Romania, in data de 9 iulie. "Pentru mine este o mare onoare ca pot boxa in tara mea. Am vizitat Romexpo si Sala Polivalenta. Nu conteaza pana la urma locul. Poate fi si un stadion, important este doar sa boxez in Romania. Nu-mi aleg eu adversarul, vom afla in urmatoarele zile. Interboxul impreuna cu IBF vor stabili aceste detalii. Am ajuns la un nivel la care nu ma mai tem de nici un adversar. Foarte multi romani isi doresc sa ma vada live in Romania. Pentru mine este o onoare si un vis sa boxez in tara. Vreau sa fac multi romani fericiti. Prin venirea in Romania, vreau sa le intorc tuturor sprijinul aratat de-a lungul timpului. Nu ma eu dau cel mai mare patriot, dar pentru mine Romania e casa mea. Inima ma trage aici. Saptamana viitoare plec la Montreal pentru a-mi incepe pregatirea, voi da totul pentru a fi in forma la data meciului. Restul, va depinde doar de organizatori. Sper ca acest eveniment sa fie atractia mondiala in acea clipa. Pe 9 iulie, Romania va fi capitala mondiala. Am promovat tara de fiecare data cand am urcat in ring, iar acum sper sa fac imagine buna Romaniei inca o data", a precizat Lucian Bute in cadrul unei conferinte de presa.

Lucian Bute este neinvins in 28 de meciuri, din acestea 23 de victorii au fost obtinute prin KO. Romanul a castigat titlul in octombrie 2007, invingandu-l prin KO in runda a 11-a pe columbianul Alejandro Berrio. Pana acum, Bute si-a aparat cu succes titlul de sapte ori: in februarie 2008, in fata americanului William Joppy (KO), in octombrie 2008, in fata mexicanului Librado Andrade (la puncte), in martie 2009, in fata columbianului Fulgencio Zuniga (KO tehnic), in noiembrie 2009, in fata mexicanului Librado Andrade (KO), in aprilie 2010 in fata columbianului Edison Miranda (KO), in octombrie 2010, in fata americanului Jesse Brinkley (KO tehnic) si in martie 2011 in fata irlandezului Brian Magee.

http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-8485140-lucian-bute-voi-boxa-romania-9-iunie.htm

• 3 weeks later...

Pro TV va transmite meciul lui Bute de la Bucureşti

Meciul de box în care Lucian Bute îşi va apăra pentru a 8-a oară titlul mondial IBF la categoria supermijlocie va fi transmis de Pro TV. Gala va avea loc în 9 iulie, la Bucureşti, la Romexpo sau în Sala Polivalentă.

http://www.reportervirtual.ro/2011/04/pro-tv-va-transmite-meciul-lui-bute-de-la-bucuresti.html

Bute se bate cu Mendy pe 9 iulie, la Romexpo!

Challengerul numărul 1 la titlul mondial, francezul Jean-Paul Mendy, este adversarul care i-a fost impus gălăţeanului de către reprezentanţii IBF.

În sfârşit, s-a semnat contractul pentru meciul de la Bucureşti al campionului Lucian Bute: românul va boxa în data de 9 iulie, la Romexpo, cu francezul Jean-Paul Mendy, challengerul obligatoriu la titlul mondial. Statul s-a implicat prin Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului în organizarea acestui eveniment, instituţia condusă de ministrul Elena Udrea fiind promotorul acestei gale.

Meci în sala unde s-au organizat „Vanghelioane“

Organizatorii galei s-au lovit de problema locaţiei în pregătirea evenimentului. Iniţial, s-a luat în calcul varianta „Sala Polivalentă“, însă capacitatea de 6.000 de locuri s-a dovedit a fi prea mică pentru anvergura unei lupte cu centura de diamante pusă în joc. Apoi, constructorii de la „Naţional Arena“ şi-au declinat competenţa în finalizarea lucrărilor la timp, şi nici stafful lui Bute n-a acceptat ca duelul să se desfăşoare în aer liber. Astfel, s-a ajuns la varianta „Romexpo“, locul tradiţional al deja celebrelor „Vanghelioane“ (petrecerile date în seara de Revelion de primarul sectorului 5). O bună amenajare a locurilor la „Romexpo“ poate asigura prezenţa a circa 10.000 de persoane la gala din 9 iulie.

Francezul Mendy n-a pierdut niciun meci în carieră

Reamintim că nu stafful campionului gălăţean l-a ales pe Jean-Paul Mendy drept adversar, ci oficialii IBF l-au impus pe francez, acesta fiind challengerul oficial la titlul de campion mondial. Mendy merge pe 38 de ani şi îşi va juca, în vară, la Bucureşti, ultima carte a unei cariere profesioniste în care nu a cunoscut înfrângerea (29 de victorii – 16 prin KO). Dacă îl învinge pe Lucian Bute, Mendy va încerca să unifice toate centurile cu diamante la categoria supermijlocie. În schimb, un eşec îl poate „pensiona“.

Cantonamentul lui Bute va fi în Italia, la Milano

Lucian Bute nu va efectua niciun stagiu de pregătire în România în vederea luptei cu Jean-Paul Mendy. În luna mai, pugilistul român se va antrena la Montreal, în Canada, iar în iunie va ajunge la Milano, locaţie aleasă pentru ultimul său cantonament dinaintea meciului programat pe 9 iulie. La începutul lunii iulie, cu o săptămână înainte de meci, Bute va sosi în România.

ziarulnational.com

Fost pro, actual chelner :)) locul 15 mondial, a boxat ultima data vara trecută, când a câştigat prin descalificarea lui Sakio Bikka (învins în 2007 de Bute), care l-a lovit în timp ce era căzut (în minutul 1 al meciului!)...

Reamintim că nu stafful campionului gălăţean l-a ales pe Jean-Paul Mendy drept adversar, ci oficialii IBF l-au impus pe francez, acesta fiind challengerul oficial la titlul de campion mondial.

acum sa te tii bine pe picioare, campionule. cu toate ca in dreptul lui Mendy exista un mare minus: varsta.

• 2 weeks later...

Lucian Bute isi va apara centura in fata lui Jean-Paul Mendy, la Romexpo

Pugilistul francez Jean-Paul Mendy a semnat, vineri, contractul prin care devine urmatorul challenger pentru titlul mondial detinut de Lucian Bute. Pugilistul roman isi va apara pentru a opta oara titlul IBF la categoria supermijlocie pentru prima data in Romania, meciul urmand a avea loc la Romexpo, in data de 9 iulie.

Gala in care Lucian Bute isi va apara centura se va numi "Campioni pentru Romania", in ring urmand a urca si alti doi pugilisti romani: Silviu Olteanu si Viorel Simion.

"Este implinirea unui vis. Romanii sunt alaturi de mine inca de la debutul carierei mele si vroiam sa impart frenezia unei lupte de titlu mondial cu ei. Simteam sprijinul lor de departe, dar pe 9 iulie, vor fi aproape de mine pentru a ma incuraja", a declarat Lucian Bute, neinvins in cariera sa de profesionist (28 victorii).

Adversarul romanului din 9 iulie va fi pugilistul francez Jean-Paul Mendy (37 de ani), si el neinvins in cariera de profesionist (29 victorii, 1 egal): "Astept de mult timp aceasta oportunitate. Va fi o seara interesanta in Romania si sunt fericit ca voi fi in ring cu Lucian Bute, intr-o lupta pentru titlul mondial. Din nefericire pentru Bute, voi pune capat domniei sale si voi lua centura cu mine", a declarat pugilistul francez.

Biletele pentru Gala din iulie se vor pune in vanzare incepand cu saptamana viitoare, preturile urmand a fi ieftine pentru ca Lucian Bute sa poata fi vazut luptand in ring de cat mai multi romani.

hotnews.ro

• 3 weeks later...

Hidroelectrica sponsorizează meciul lui Lucian Bute cu 600.000 de lei

Hidroelectrica îşi pune banii la bătaie. La propriu. Compania de stat a decis în Consiliul de Administraţie să susţină un meci de box al lui Lucian Bute. Deocamdată, este vorba de 600.000 de lei, dar suma ar putea fi mai mare. Bute este promotorul brandului de ţară al României.

Federatia Română de Box a transmis la Hidroelectrica o solicitare pentru susţinerea organizării meciului pentru centura de campion mondial IBF la categoria super-mijlocie susţinut de Lucian Bute pe 9 iulie. În urma şedinţei Consiliului de Administraţie din 19 mai, a fost aprobată o sponsorizare de 600.000 de lei. Este posibil însă ca suma să fie prima tranşă dintr-un total de 1,3 milioane de euro. "O să fie o două tranşe. S-ar putea să fie vorba despre această sumă. Sursa respectivă care a fost în sală zice că s-ar fi vehiculat suma respectivă, dar în primă fază sponsorizarea să fie de 600.000", a declarat Decebal Şulea, lider sindicatul Hidrosind.

Hidroelectrica, cel mai mare producător de electricitate din România, şi-a bugetat pentru acest an un profit brut de numai 85 milioane lei, de aproape şase ori mai mic decât profitul brut realizat în 2010.

realitatea.net

• 2 weeks later...

Bute ar putea boxa cu Mikkel Kessler

Clubul Interbox, la care este legitimat campionul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, Lucian Bute, i-a făcut o ofertă pugilistului danez Mikkel Kessler pentru a-l înfrunta pe român după meciul pe care acesta îl are programat la 9 iulie, cu Jean Paul Mendy, informează RDS.CA. Potrivit sursei citate, informaţia a fost confirmată de Interbox.

Kessler (32 de ani) a revenit în ring în data de 4 iunie, după o absenţă de 14 luni cauzată de o problemă la ochi, şi l-a învins pe francezul Mehdi Bouadla cu uşurinţă, prin KO tehnic. Danezul are în palmares 44 de victorii şi două înfrângeri.

monitoruldegalati.ro

Preturi intre 70 si 600 de lei pentru meciul Bute - Mendy

Organizatorii galei "Campion pentru Romania" din data de 9 iulie au anuntat, in cursul zilei de duminica, pretul biletelor de acces la evenimentul care va avea loc la Romexpo. Astfel, cei interesati sa vada partida dintre Lucian Bute si Jean Paul Mendy vor fi nevoiti sa plateasca sume cuprinse intre 70 si 600 de lei.

Pentru a-l putea vedea la treaba pe Lucian Bute, campion mondial IBF - categoria supermijlocie, spectatorii romani vor plati cel putin 70 de lei. Acestea sunt tichetele cele mai ieftine, aflate la cea mai mare departate de ring. Urmeaza apoi biletele de 110 si 175 de lei in tribunele de la nivelul intai, in timp ce in zonele VIP un tichet va costa intre 350 si 600 de lei, in functie de cat de aproape este de ring.

Accesul in incinta Romexpo va fi permis incepand cu ora 17.30.

Tichetele pot fi achizitionate de pe site-ul eventim.ro, iar din data de 14 iunie vor putea fi cumparate si de la magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librariile Humanitas si Carturesti, informeaza Mediafax.

In total, vor fi aproximativ 10.000 de bilete scoase la vanzare, iar daca acestea vor fi vandute, atunci gala "Campion pentru Romania" va inregistra un record de audienta la nivel national pentru un eveniment sportiv organizat in sala.

hotnews.ro

Mikkel Kessler a refuzat să lupte cu Lucian Bute

Oferta înaintată acum două săptămâni de către Interbox "de câteva milioane de dolari" pentru meciul dintre Lucian Bute şi Mikkel Kessler a fost refuzată de către stafful pugilistului danez, considerând-o prea mică, a declarat preşedintele FR Box, Rudel Obreja. "Danezii nu au cerut însă mai mulţi bani, cum ar fi fost normal, în cazul în care Kessler ar fi vrut cu adevărat să se bată cu Bute. Lui Kessler i-a fost frică să lupte cu Lucian. A fost la Montreal, a văzut cum l-a bătut Lucian pe Magee şi pur şi simplu nu a mai vrut să se bată, deşi a spus că este pregătit pentru un asemenea meci. Sunt convins că, în aceste condiţii, Lucian se va orienta spre un meci de unificare a titlurilor cu Carl Froch. Bute trebuie să-i închidă gura englezului pentru că a fost singurul care a făcut nişte declaraţii murdare. În box se fac uneori astfel de afirmaţii pentru promovare, însă Froch a sărit calul", a declarat pentru www.lucian-bute.ro preşedintele Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja. Kessler, 43 victorii (32 KO) - 2 înfrângeri, a preferat să se îndrepte spre versiunea IBO, unde campion mondial este sud-africanul Thomas Oosthuizen. Peste câteva luni, Kessler se va bate cu Oosthuizen pentru titlul mondial IBO.

adevarul.ro

O treime dintre biletele la gala lui Lucian Bute au fost deja vândute

Preşedintele Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja, a declarat că o treime din cele 9.000 de bilete puse în vânzare pentru gala "Campion pentru România" au fost deja vândute, cea mai mare cerere fiind pentru sectorul VIP, unde un tichet costă 600 de lei. "Biletele au fost distribuite începând de luni, iar de marţi au putut fi ridicate. Până în prezent, o treime dintre bilete sunt deja vândute. În zona VIP sunt cele mai mari cereri. Ne şi aşteptam, chiar dacă ele costă cel mai mult acolo. Paradoxal biletele ieftine nu se vând la nivelul la care ne aşteptam. Acest meci şi această gală este unul dintre cele mai importante evenimente din ultimii 20 de ani organizate de România, dar şi cel mai important din 2011", a spus Obreja.

Biletele pot fi cumpărate cu 70 de lei, 110 lei sau 175 lei pentru locuri în tribunele de la nivelul 1 şi cu 350 şi 600 lei în zonele VIP de lângă ring. Toate biletele vor fi scanate la intrare, iar accesul în Romexpo va fi permis începând cu ora 17.30.

Biletele sunt disponibile de marţi, 14 iunie, şi în magazinele Germanos, Orange, Vodafone, Domo, librăriile Humanitas şi Cărtureşti.

mediafax.ro

Ţiriac, Hagi, Copos, Piţurcă, Dragomir, la gala lui Bute

Biletele VIP de 600 RON la gala de pe 9 iulie de la Romexpo, ce are cap de afiş lupta dintre Lucian Bute şi Jean Paul Mendy, nu mai sunt disponibile, foşti mari sportivi, politicieni şi vedete din lumea show-biz-ului anunţându-şi prezenţa la eveniment. Printre aceştia se află Ion Ţiriac, Ilie Balaci, Victor Piţurcă, Gheorghe Hagi, Dumitru Dragomir, Gigi Becali, Giovani şi Victor Becali, George Copos, se precizează într-un comunicat al organizatorilor.

"Marius Stan, directorul general al Oţelului Galaţi şi Mihai Stoica, managerul general al FC Steaua, sunt cunoscuţi ca apropiaţi ai lui Bute şi mai mult ca sigur vor veni la gală. Deşi nu a confirmat oficial prezenţa, surse din cadrul Palatului Cotroceni susţin că preşedintele României, Traian Băsescu va fi prezent la meci. Traian Băsescu, un admirator al boxului în general şi al lui Bute în special, l-a decorat în 2007 pe Lucian cu Ordinul Meritul Sportiv Clasa I. Preşedintele l-a sunat pe Lucian Bute să-l felicite după ultima partidă, cea împotriva lui Brian Magee. De asemenea, Emil Boc, Victor Ponta şi Crin Antonescu vor să-l susţină pe Lucian Bute. Au mai confirmat prezenţa şi Elena Udrea, cea care a contribuit decisiv la organizarea galei, Ministerul Dezvoltării Regionale şi Turismului semnând un contract de promovare a imaginii României cu Lucian Bute, primarul sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, şi ministrul Apărării Naţionale Gabriel Oprea", precizează sursa citată.

Din lumea show-biz-ului, până acum au achiziţionat bilete cântăreţul Pepe şi creatorul de modă Cătălin Botezatu.

Lucian Bute şi Jean Paul Mendy se vor întâlni în gala "Campion pentru România", din 9 iulie, ce va fi transmisă de Pro TV.

Bute e favorit cert la pariuri în meciul cu Mendy

Bute îşi va apăra pe 9 iulie centura IBF la categoria supermijlocie pentru prima oară în România. Chiar dacă adversarul său, Jean-Paul Mendy, e neînvins la profesionişti, pugilistul român e mare favorit la câştigarea meciului, cu o cotă de 1.05

Ultima dată când Bute a boxat în România s-a întâmplat în 2005, la Galaţi, împotriva americanului Donny McCrary, partidă câştigată.

Francezul Jean-Paul Mendy are 37 de ani şi, ca şi Lucian Bute, e neînvins în cariera de profesionist. Campion al Franţei la supermijlocie, Mendy e, în acest moment, numărul 15 mondial, din 870 de pugilişti, la această categorie. Are în palmares 30 de meciuri disputate la profesionişti: 29 de victorii (16 prin KO), un meci egal. Jean-Paul Mendy nu s-a mai bătut din iulie anul trecut, de la meciul câştigat în faţa lui Sakio Bika, cel pe care Bute l-a învins acum patru ani.

Bute favorit şi în ultimele 3 meciuri

1.06 cu Brian Magee

1.07 cu Jesse Brinkley

1.12 cu Edison Miranda

pariori.ro

Lucian Bute soseşte vineri în România

Boxerul român Lucian Bute, campion mondial IBF la categoria supermijlocie, va sosi în ţară vineri 24 iunie, cu o cursă Lufthansa, la ora 16,10, informează un comunicat al Federaţiei Române de Box, remis Agerpres.

Cu această ocazie, Bute va susţine o conferinţă de presă în Salonul Prezidenţial din incinta Aeroportului Internaţional "Henri Coandă" din Bucureşti.

agerpres.ro

Lucian Bute a sosit in tara: "Am incredere in mine. Nimeni nu ma poate opri"

Lucian Bute a sosit, vineri dupa-amiaza, in Romania, cu doua saptamani inainte de meciul in care isi va apara pentru a opta oara titlul mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF. Increzator in sansele sale in fata francezului Jean Paul-Mendy, pugilistul stie ca va trebui sa se confrunte si cu o presiune mare din partea publicului roman. "Sunt foarte fericit sa fiu aici. Emotiile sunt foarte mari deja. Am asteptat acest moment de ani de zile, de cand am devenit campion mondial. Le multumesc celor care s-au implicat in organizarea acestui eveniment. Sunt mandru ca romanii imi urmaresc cariera indeaproape", a declarat Lucian Bute la sosirea in tara.

Bute va boxa pentru prima data in fata publicului roman, dar e sigur ca va putea face fata presiunii: "Cu siguranta e o presiune in plus faptul ca boxez acasa. E si normal. Mi-am dorit foarte mult acest lucru. Sunt constient si cred ca pot sa controlez aceste emotii. Am incredere in mine, m-am pregatit in cantonament 2 luni jumate. Ma simt bine fizic si nimeni nu ma poate opri. Sunt capabil sa ma concentrez la ce am eu de facut. In Romania va fi o atmosfera mai exploziva decat in Canada. Suporterii nostri sunt mai fanatici. Pentru ca nu sunt des astfel de evenimente aici va fi o atmosfera similara cu cea a unui meci de fotbal".

Intrebat daca va incerca sa incheie meciul inainte de runda finala, Bute a replicat: "Obiectivul meu e sa castig meciul, fiecare repriza in parte. Daca voi simti ca pot castiga meciul inainte, o voi face. Dar in box orice e posibil, o lovitura poate schimba orice".

In ceea ce-l priveste pe adversarul sau, pugilistul roman crede ca francezul va veni extrem de motivat: "Mendy este un adversar foarte dur, joaca un box un pic murdar. Are o experienta foarte mare, nu a fost invins pana acum. Sper ca pe 9 sa fie prima lui infrangere. El nu are nimic de pierdut si vine pentru a face performanta. E stangaci si de aceea nu va fi usor, dar m-am pregatit si am incredere".

In urmatoarele doua saptamani pana la meci, Bute isi va incheia perioada de pregatire, cerand sa fie lasat in pace: "Mai sunt doua saptamani pana la meci, sa ma pregatesc. As vrea sa fiu lasat in pace, pe cat se poate, sa-mi continui pregatirea. Mai am de dat jos patru kilograme, va fi foarte greu, dar nu ma plang deoarece eu am ales aceasta categorie. E foarte greu sa pierzi doua kilograme dupa un antrenament si sa nu poti bea apa dupa".

Stephane Larouche, antrenorul lui Bute: "Suntem bucurosi sa fim aici. Nu multi pugilisti au ocazia sa-si apere centura la ei acasa. Lucian va simti o presiune asa cum nu a mai simtit niciodata".

Lucian Bute isi va apara pentru a opta oara titlul la categoria supermijlocie versiunea IBF in fata lui Jean Paul Mendy, in gala Campioni pentru Romania" ce se va desfasura in data de 9 iulie la Romexpo.

hotnews.ro

Lucian Bute a început antrenamentele în România pentru meciul cu Mendy

Lucian Bute, sosit vineri în România, a început antrenamentele, în primele două zile punând accent pe pregătirea fizică, alergând pe bandă şi înotând în piscină, informează site-ul www.lucian-bute.ro.

Lucian Bute a început sâmbătă antrenamentele, iar gazdele de la Hotelul JW Marriott i-au pus la dispoziţie un mini gym, în timp ce antrenorul Stephan Larouche l-a "încărcat" cu un program de pregătire spartan, bazat pe antrenamente fizice, două şedinţe pe zi. "Alergare pe bandă, flotări, genuflexiuni, sărituri la coarda. După o oră, când calvarul părea a se fi terminat, Lucian intră în bazin pentru câteva ture de înot. Apoi saună. E bună şi pentru relaxare, dar şi pentru a mai da jos din kilogramele pe care Lucian le are în plus", scrie site-ul menţionat. "Totul e în grafic. Nu vor fi probleme cu categoria", a spus Larouche.

Săptâmâna viitoare, Bute va începe şi pregătirea specifică la sala de box. Dimineaţa va face box, iar seara alergare. În ultima săptămână, programul se va inversa, Lucian urmând a-şi regla loviturile seara. 110 reprize de sparring a făcut Bute pentru meciul cu Jean Paul Mendy, care avea loc în 9 iulie la Romexpo.

Tricou special pentru Lucian Bute

Jucătorii şi oficialii Oţelului Galaţi, campioana României, i-au trimis un tricou special lui Lucian Bute, care va lupta pe 9 iulie, la Bucureşti, împotriva francezului Jean-Paul Mendy. Toţi fotbaliştii campioanei, antrenorul Dorinel Munteanu şi preşedintele Marius Stan au semnat respectivul tricou dedicat boxerului gălăţean.

libertatea.ro

post-2782-0-35914400-1309296394_thumb.jp

Au mai rămas 1.000 de bilete la gala Campion pentru România

Cu aproximativ o săptămâna înaintea disputării luptei dintre Lucian Bute şi Jean Paul Mendy contând pentru titlul mondial IBF, au mai rămas aproximativ 1000 din cele 8000 de bilete puse în vanzare de organizatori. Au mai rămas aproximativ 200 de bilete de 70 de lei, în rest tichete de 350 si 175 lei, informează site-ul www.lucian-bute.ro.

Bute va fi susţinut de galerii din Canada, Galaţi şi Buşteni

Lucian Bute va fi susţinut în confruntarea cu Jean Paul Mendy de galerii alcătuite din aproximativ 1000 de gălăţeni, 200 de locuitori ai Buşteniului şi 100 de canadieni în fruntea carora se va afla Silviu, un prieten apropiat al lui boxerului român. Cea mai numeroasă galerie a lui Bute va fi alcătuită aproximativ 1000 de persoane va fi alcătuită de oameni de afaceri din Galaţi, informează site-ul www.lucian-bute.ro.

Al doilea grup vine din Buşteni, primarul Emanoil Savin, cel care l-a făcut pe Lucian cetăţean de onoare, a cumparat 200 de bilete pentru fanii lui Bute. "Vom veni în ziua meciului cu 5 autocare. Grupul nostru îl veţi recunoaşte foarte uşor. Vom fi îmbrăcaţi cu tricouri cu Lucian şi vom avea multe steaguri ale României. Vom fi cei mai zgomotoşi din sala", spune Emanoil Savin.

Al treilea grup de susţinători, alcătuit din aproximativ 100 de canadieni, va veni săptămâna viitoare în România. Circa 30 de persoane sunt prieteni apropiaţi ai lui Bute, care nu au ratat niciun meci al acestuia. "Şeful de galerie" va fi Silviu, un român stabilit acum 15 ani la Montreal. "Am fost cu Lucian la Las Vegas sau Miami, cum să nu vin la Bucureşti. În afară de prietenii lui, vor mai veni alţi 80-90 de canadieni care şi-au cumparat bilete o dată cu excursia în Romania", a spus Silviu.

prosport.ro

Pentru meciul lui Lucian Bute, cupola Romexpo va fi demontată

Cupola metalică a pavilionului central Romexpo, gazda galei de box din 9 iulie în care Lucian Bute îşi va apăra centura mondială IBF la supermijlocie, va fi demontată pentru a permite instalarea a 4 panouri video uriaşe.

În paralel cu montarea tribunelor în vederea galei ''Campion pentru România'', a început şi operaţiunea de demontare a cupolei Romexpo, informează FR de Box. ''Este o operaţiune necesară pentru că vom monta patru panouri video uriaşe. Cum acestea sunt foarte grele şi vor fi montate direct de tavan, am fost obligaţi să renunţăm la cupolă'', a declarat şeful echipei de muncitori. Este pentru prima oara de la inaugurarea pavilionului central de la Romexpo când se renunţă la unul dintre elementele sale specifice de decor.

Dezafectarea cupolei se va încheia în acest weekend, iar la începutul săptămânii viitoare se instala ringul. Şi la gala de la Bucureşti, Lucian Bute va avea pe şort frunza din logoul brandului turistic al României, el având un contract de promovare a imaginii ţării noastre. Meciul de la Bucureşti dintre Bute şi francezul Jean-Paul Mendy va fi transmis în direct in Canada (TVA), Statele Unite şi Franţa, dar şi în alte 50 de ţări.

agerpres.ro

Lucian Bute, antrenament cu public inainte de confruntarea cu Mendy

Lucian Bute a efectuat, in cursul zilei de marti, un antrenament cu public, pugilistul roman pregatindu-se, la AFI Cotroceni, in fata a aproximativ 400 de persoane dornice sa-l vada la treaba.

Marti, in jurul orei 12, Lucian Bute si-a facut aparitia in centrul comercial AFI Cotroceni pentru a sustine un antrenament cu public. Pugilistul roman s-a antrenat aproximativ 37 de minute, timp in care a fost ovationat de cei prezenti in incinta. Lucian a aparut cu un tricou alb pe care avea imprimat logo-ul turismului romanesc.

Bute a dus o lupta cu un adversar imaginar, s-a pregatit la un moment dat cu ochii inchisi si a exersat din plin eschivele si upercuturile, informeaza Mediafax.

Sportivul roman si-a incheiat pregatirea cu exercitii cu mingea medicinala si salt cu coarda. La finalul antrenamentului, Lucian a oferit autografe doritorilor.

hotnews.ro

Meciul lui Bute, live pe faţada Cocor

Meciul de box dintre Lucian Bute si Jean-Paul Mendy ce se va desfasura sambata, la Romexpo, va avea parte de o transmisiune neobisnuita. Astfel, el va putea fi vazut live pe fatada interactiva a magazinului Cocor, pe un ecran de 565 mp. In 2010, fatada multimedia a magazinului a expus reclame de 1.7 milioane de euro.

carieremedia.ro

Lucian Bute a trecut examenul cântarului oficial

Boxerul român Lucian Bute, campionul mondial IBF, şi challengerul său, Jean-Paul Mendy, au trecut cu succes examenul cântarului oficial, desfăşurat vineri la Hotel Marriott, cu o zi înainte de gala "Campion pentru România", care va avea loc la pavilionul Romexpo din Capitală.

Lucian Bute a cântărit 76,150 kg, cu doar 50 de grame mai puţin decât limita categoriei super-mijlocie (76,200 kg), în timp ce Mendy s-a încadrat mult mai uşor în categorie, cu 75,300 kg.

agerpres.ro

"Campion pentru Romania" - programul complet al galei

Lucian Bute isi va pune in joc pentru a opta oara centura de campion mondial IBF, categoria supermijlocie, in fata francezului Jean Paul Mendy (37 de ani), in cadrul galei "Campion pentru Romania".

Evenimentul va fi gazduit de catre Romexpo, va incepe de la ora 19.45 (primul meci) si va fi in direct pe Protv.

Program

Categoria pana: Viorel Simion (Romania, 13-0-0, 5 KO) - Jun Talape (Filipine, 20-7-1, 8 KO)

Categoria supermijlocie: Remam St-Juste (Canada, 22-2-1, 15 KO) - Jaudiel Zepeda (Mexic, 12-4-1, 9 KO)

Categoria grea, 4 reprize: Bogdan Dinu (Romania, 5-0-0, 2 KO) - Awadh Mohamed Tamim (Tanzania, 12-2-0, 7 KO)

Categoria superusoara, 8 sau 10 reprize: Pier-Olivier Cote (Canada, 16-0-0, 11 KO) - Pedro Navarette (Mexic, 25-11-3, 14 KO)

Categoria supermijlocie, titlul mondial IBF: Lucian Bute (Romania, 28-0-0, 23 prin KO) - Jean-Paul Mendy (Franta, 29-0-1, 16 prin KO), disputa de 12 reprize.

hotnews.ro

Categoria supercocos: Sahib Usarov (Rusia) a castigat meciul cu Sergio Acevedo (Nicaragua) - decizie unanima

Categoria supermijlocie: Remam St-Juste (Canada) l-a invins la puncte pe Jaudiel Zepeda (Mexic)

Categoria superusoara: Pier-Olivier Cote (Canada) l-a invins la puncte, decizie unanima, pe Pedro Navarette (Mexic)

Categoria grea: Bogdan Dinu l-a invins prin KO, in prima repriza, pe Awadh Mohamed Tamim, din Tanzania

Categoria pana: Viorel Simion l-a invins prin KO (croseu de stanga la ficat) pe Jun Talape din Filipine, in runda a noua.