Jump to content

Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova 2-1

dcp100168
 Share

Recommended Posts

• 2 weeks later...

Bilete la Oţelul - Craiova

Preţurile biletelor pentru meciul de joi, FC Oţelul Galaţi - FC Universitatea Craiova, din etapa a XXXI-a a Ligii I, sunt următoarele: Tribuna I - 15 lei, Tribuna a II-a - 10 lei, Peluza Nord - 7 lei, Peluza Nord, sector B - 2 lei, Peluza Sud - 7 lei. Biletele se vor comercializa miercuri, 4 mai, între orele 12.00 - 20.00, şi joi, 5 mai, între orele 9.00 - 21.30, la casele de bilete din jurul stadionului "Oţelul".

otelul-galati.ro

Adrian Mititelu: "Soarta Craiovei depinde de arbitraje"

Finanţatorul Universităţii Craiova, Adrian Mititelu, a prefaţat meciul de joi, cu Oţelul Galaţi, spunînd că vrea să fie arbitrat corect, pentru că de acest lucru depinde soarta echipei pe care o patronează.

Mititelu spune că meciul de la Galaţi este mult mai important pentru echipa sa decît pentru moldoveni, care nu riscă nimic în cazul unui insucces. Patronul oltenilor spune însă că se mulţumeşte şi cu un rezultat de egalitate şi declară că meciul decisiv va fi împotriva Gloriei Bistriţa "Pe mine nu mă interesează lupta la titlu. Pentru noi, meciul cu Oţelul este mult mai important decât pentru ei pentru că noi retrogradăm dacă nu câştigăm. Pentru noi ar fi foarte bun şi un egal pentru că meciul cu Gloria va fi meciul decisiv. Sper să avem şi noi parte de un arbitraj bun. Mai puţin mă interesesază numele, important este să fie bun. Avem nevoie de un arbitraj corect pentru că depinde soarta Craiovei de asta", a declarat Adrian Mititelu.

gsp.ro

Jucătorii străini ai Craiovei, nemulţumiţi că nu şi-au primit salariile

Jucătorii Universităţii Craiova Marc Zoro, Danijel Subotici şi David Lopes au refuzat luni să se antreneze şi şi-au manisfestat nemulţumirea în faţa directorului sportiv Vlad Roşca, pentru că au fost din nou amînaţi cu plata salariilor, dar şi din cauză că Laurenţiu Reghencampf, omul care i-a adus la Craiova, a fost îndepărtat de la echipă.

În cele din urmă, stranierii au fost convinşi să se antreneze, ei plecînd la terenul de antrenament cu maşina antrenorului Aurică Ţicleanu.

gdo.ro

Dorinel Munteanu: "Paraschiv va fi titular în meciul cu Craiova"

Antrenorul echipei din Galaţi, Dorinel Munteanu, a anunţat revenirea pe gazon a lui Gabi Paraschiv şi are de gînd să înceapă cu el ca titular partida de pe teren propriu cu Universitatea Craiova. "Paraschiv a revenit 100% şi voi începe cu el meciul de mîine. Nu este presiune în vestiarul Oţelului, nu mă tem de Craiova, dar o să respectăm această echipă. Antal este mult mai prezent în joc acum, şi-a încununat revenirea cu un gol în poarta CFR-ului şi se pare că i-a priit statul pe bancă. Nu suntem favoriţi la cîştigarea trofeului, dar vreau să felicit toată echipa", a spus Dorinel Munteanu la conferinţa de presă a gălăţenilor.

Accidentat la începutul lunii aprilie, în partida cu Vaslui (0-0), doctorii au spus că Paraschiv ca lipsi tot sezonul, fiind pasibil de o ruptură de menisc. Spre norocul atacantului, acesta s-a refăcut complet într-o lună de zile şi Dorinel Munteanu i-a anunţat prezenţa încă din primul minut în partida cu Universitatea.

gsp.ro

Marius Stan se teme de Ştiinţa

Directorul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat că meciul cu Universitatea Craiova, trebuie tratat cu mare seriozitate de către jucătorii săi. "Dacă ne facem iluzii că vine Craiova să facă simplu act de prezenţă la Galaţi, s-ar putea să plângem iarăşi, cum am plâns după precedentele jocuri de pe teren propriu. E mai mult decât evident că este una din ultimele şanse de care se agaţă Craiova şi o echipă disperată trebuie tratată întotdeauna cu maximă seriozitate. Calculele hârtiei ne dau favoriţi, dar eu niciodată nu consider acest lucru atunci când echipa noastră abdică de la principiile de bază: muncă, seriozitate şi determinare. Dacă se întâmplă altfel, atunci suntem vulnerabili şi în faţa Recoltei Frecăţei. Eu sper că victoria de la CFR, una senzaţională, trebuie să oblige pentru că ar fi mare mare păcat să ajungem să vindem iar iluzii oamenilor. Avem şanse concrete, care pot fi materializate numai şi numai fiind aceeaşi echipă muncitoare, serioasă, determinată şi care nu ţine cont ce vorbeşte unul sau altul”, a spus Stan.

editie.ro

Avancronica meciului Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova

Gabriel Paraschiv este refacut si chiar anuntat ca titular in partida de maine, dar Laurenţiu Petean a ieşit din calcul pentru tot restul sezonului, iar Adrian Sălăgeanu este inca incert. La limita suspendării se află nu mai puţin de şase jucători din lotul gălăţenilor. Milan Perendija, Adrian Sălăgeanu, Silviu Ilie, Alejandro Viglianti, Gabriel Paraschiv şi Ionuţ Neagu vor sta o etapă la următorul cartonaş galben încasat.

Oţelul Galaţi, echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sg.Costin, Perendija, S.Ilie - L.Antal, Giurgiu, Neagu, Viglianti - G.Paraschiv, Pena; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentat: Petean; Incert: Sălăgean; Suspendaţi: -; Rezerve: Brăneţ, Sârghi, Cojoc, L.Iorga, Buş, Ibeh, Punosevac.

Universitatea Craiova, echipa probabilă: S.Lung jr. - Dănănae, Zoro, Gugu, Buşu - Prepeliţă, D.Stoica, J.Nicolae, M.Costea - Fl.Costea, Subotić; Antrenor: Aurel Ţicleanu; Accidentaţi: Crăciun, Ciucă; Suspendaţi: -; Rezerve: Hotoboc, D.Lopes, Ologu, Firţulescu, Stoianof, Dina, Gângioveanu, Wendel.

Oţelul Galaţi - Universitatea Craiova

05.05.2011, Galaţi, Stadion: "Oţelul", ora: 21:30, live Digi Sport

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti)

Palmares: 43 21 7 15 59-47

Primul meci: 1-1 la Craiova, în 25 septembrie 2005

Scor maxim: 6-0 la Craiova, în 11 iunie 2009

Ultima victorie a Universităţii la Galaţi: 2-0 la 5 aprilie 2009

Ultimul meci jucat la Galaţi: 1-0 la 12 decembrie 2009.

În tur: Universitatea Craiova - Oţelul Galaţi 0-1 (0-1)

sport365.ro

10.500 de bilete sunt deja vândute, mai sunt disponibile doar 500

Interes major la Galaţi pentru meciul de fotbal din această seară dintre Oţelul şi Universitatea Craiova, din etapa a 30-a a Ligii I, care se va disputa cu începere de la ora 21.30.

Faptul că acest meci reprezintă un eveniment aşteptat de peste un deceniu de fanii gălăţeni, cel al inaugurării instalaţiei de nocturnă la o partidă oficială, dar şi importanţa foarte mare a partidei în încercarea echipei lui Dorinel Munteanu de a câştiga primul titlul de campioană din istoria fotbalului gălăţean, au dus la formarea de cozi la casele de bilete încă de dimineaţă.

S-au înregistrat vânzări record pentru Oţelul, care va juca cu casa închisă în această seară. La ora 13.00, cu mai bine de opt ore înaintea orei de începere a jocului, se vânduseră 9.000 de bilete şi mai erau disponibile doar 1.000 de tichete. Pe lângă aceste 10.000 de bilete, alte 1.500 de locuri din stadion sunt rezervate pentru cei care au cumpărate abonamente.

UPDATE, ora 13.30: Dragos Ghiuţă, director de marketing, a precizat că se va suplimenta numărul de bilete scoase la vânzare cu încă 1.000: „În total vor fi vândute 11.000 de bilete, am cerut şi am obţinut acordul Jandarmerie să putem vinde şi pentru locurile din sectorul de rezervă"

UPDATE, ora. 14.00: Până la ceastă oră s-au vândut 10.500 de bilete, mai sunt disponibile doar 500.

adevarul.ro

UPDATE, ora 16.00: Oţelul - U. Craiova se joacă cu casa închisă. S-au vândut toate biletele!

Victorie, cu emoţii în repriza a doua, 2-1

Oţelul - Universitatea Craiova 2-1

Echipa Oţelul Galaţi a preluat conducerea în clasamentul Ligii I, cu trei etape înainte de finalul sezonului, după victoria obţinută, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-0), în faţa formaţiei Universitatea Craiova, în runda a XXXI-a.

Golurile echipei Oţelul au fost marcate de Paraschiv '22 şi '42, în timp ce pentru Universitatea Craiova a punctat Subotici '54.

Oţelul a deschis scorul în minutul 22, prin Gabriel Paraschiv, care a înscris din cinci metri, după o pasă primită în faţa porţii de la Viglianti.

În minutul 42, Oţelul îşi majorează diferenţa, scor 2-0, prin acelaşi Paraschiv, care, după o cursă personală, a ridicat mingea peste Gugu, i-a fentat pe Silviu Lung şi Dănănae, apoi a trimis mingea în poarta goală de la aproximativ cinci metri.

Universitatea Craiova a redus din diferenţă în minutul 54, prin Subotici, care a profitat de un luft al lui Sergiu Costin şi a înscris din 7 metri.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 18. Sg. Costin, 30. Perendija, 23. Sălăgeanu - 29. Giurgiu, 24. Filip - 8. Antal, 37. Viglianti (15. Ibeh '76), 14. S. Ilie (7. Iorga '46) - 10. G. Paraschiv (27. Pena '60). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Universitatea Craiova: 21. Lung - 18. Dănănae, 7. Gugu, 4. Zoro, 2. Buşu - 5. D. Stoica - 19. Stoianof (6. Buleică '49), 15. Dina (9. M. Costea '46), 30. Prepeliţă, 8. Ologu (10. Fl. Costea '76) - 20. Subotici, Antrenor: Aurel Ţicleanu.

Cartonaşe galbene: Zoro '52, Filip '87

Arbitri: Marius Avram (central) - Iulian Radu, Mircea Orbuleţ (asistenţi) - George Ionescu (rezervă). Observatori: George Ionescu, Daniel Prodan. Supervizor: Octavian Goga.

La meciul disputat pe stadionul "Oţelul", primul în nocturnă pe teren propriu pentru formaţia pregătită de Dorinel Munteanu, au asistat aproximativ 12.000 de spectatori.

Oţelul Galaţi a preluat conducerea în clasamentul Ligii I, cu 61 de puncte, cu un punct mai mult decât FC Timişoara, care a remizat, tot joi, în deplasare, cu FC Vaslui, în derbiul etapei.

mediafax.ro

Dorinel Munteanu: Victoria noastră nu poate fi pusă la îndoială

Antrenorul echipei Oţelul, Dorinel Munteanu, a declarat, joi, că victoria formaţiei sale în meciul cu Universitatea Craiova, din etapa a XXXI-a a Ligii I, nu poate fi pusă la îndoială, chiar dacă jucătorii săi au avut o a doua repriză mai puţin reuşită.

"Şi această victorie a venit greu, la fel ca şi instalaţia de nocturnă. Sunt foarte bucuros pentru rezultat. Au fost două reprize distincte, prima foarte bună a noastră, a doua mai puţin reuşită, din dorinţa de a conserva rezultatul, însă nu cred că victoria poate fi pusă la îndoială. Am revenit pe primul loc, dar vă pot spune, fără falsă modestie, că m-am simţit ca pe primul loc chiar dacă ne aflam pe poziţia a doua. Sperăm, aşa cum am promis, să nu mai pierdem până la final. În cazul în care se va juca cu Pandurii, din partea mea nicio problemă", a spus Dorinel Munteanu.

Marius Stan: Echipa campioană nu va fi neapărat cea mai bună, ci cea mai rezistentă

La rândul său, directorul general al Oţelului, Marius Stan, a declarat că echipa campioană nu va fi neapărat cea mai bună, ci cea mai rezistentă. "Încă nu m-am liniştit după această repriză a doua, în care am suferit până la final. I-am băgat în joc printr-o greşeală copilărească şi se putea termina foarte rău. Pe undeva sunt de înţeles aceste erori, din cauza ritmului infernal în care se joacă. Oricine va fi campioană, nu va fi neapărat cea mai bună echipă, ci cea mai rezistentă. Sperăm ca pe viitor să nu se mai repete o astfel de programare. Vreau să le mulţumesc suporterilor care azi au creat o atmosferă extraordinară. Am inaugurat aşa cum se cuvine instalaţia de nocturnă. Declaraţiile contracandidaţilor cum că am fi campionă sunt doar să ne adoarmă, dar mai este mult până atunci. Ne gândim la primul meci, cel de la Chiajna, cu Brăneşti, acolo unde sigur nu vom fi primiţi cu flori", a spus Stan, care a adăugat că meciul cu Pandurii nu se va juca.

mediafax.ro

Aurel Ţicleanu: Ambele goluri ale Oţelului au fost dubioase, din poziţii suspecte de ofsaid

Preşedintele clubului Universitatea Craiova, Aurel Ţicleanu, care stă pe banca tehnică după suspendarea antrenorului Laurenţiu Reghecampf, a declarat, joi, după înfrângerea din meciul cu Oţelul Galaţi, scor 1-2, că ambele goluri ale gazdelor au fost "dubioase".

"Cred că nu meritam să pierdem astăzi. Am făcut un joc bun, mai ales în repriza a doua pe care am dominat-o şi în care am şi marcat. Consider că ambele goluri ale Oţelului au fost din punctul meu de vedere dubioase, din poziţii suspecte de ofsaid. Dacă vom continua să jucăm cum am făcut-o astăzi, avem şanse de a ne salva de la retrogradare. Îmi doresc ca Oţelul să fie campioană, pentru că am antrenat şi eu trei ani aici", a spus Ţicleanu.

mediafax.ro

Ţicleanu, forţat să plece de la Craiova pentru că n-a făcut blat cu Oţelul

Aurel Ticleanu a parasit Universitatea Craiova dandu-si demisia, insa in reaitate a fost fortat sa plece de la echipa.

Mititelu si Ticleanu s-au certat dupa meciul cu Otelul Galati, pierdut de olteni cu 1-2. Aparent normal, insa motivul este incredibil. Patronul Universitatii i-a reprosat lui Ticleanu ca nu a fost in stare sa-l convinga pe Marius Stan sa faca blat, macar pentru un egal, informeaza Sport.ro. "Nu ai fost in stare sa vorbesti cu Marius Stan pentru un egal!", i-a spus Mititelu celui care i-a botezat un copil conducatorului de la Galati.

In plus, Mititelu s-a aratat deranjat si de faptul ca Ticleanu nu a inceput inca din primul minut cu fratii Costea. "Nu ai invatat nimic din episodul Reghecampf", a tunat Mititelu.

ziare.com

Ţicleanu, forţat să plece de la Craiova pentru că n-a făcut blat cu Oţelul

...

... Mititelu si Ticleanu s-au certat dupa meciul cu Otelul Galati, pierdut de olteni cu 1-2. Aparent normal, insa motivul este incredibil. Patronul Universitatii i-a reprosat lui Ticleanu ca nu a fost in stare sa-l convinga pe Marius Stan sa faca blat, macar pentru un egal, informeaza Sport.ro. "Nu ai fost in stare sa vorbesti cu Marius Stan pentru un egal!", i-a spus Mititelu ....

TAREEEEE !!!21.gif Aoleu!... 24.gif Oare chiar e pe bune ???39.gif