Jump to content

Victoria Brăneşti - Oţelul Galaţi 1-2

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Cu Brăneşti, pe 9 mai

Liga Profesionistă de Fotbal a hotărât astăzi ca partida CS Victoria Brăneşti - FC Oţelul Galaţi, din etapa a XXXII-a a Ligii I, să fie decalată cu o zi. Astfel, jocul va avea loc luni, 9 mai, de la ora 16.00.

Meciul programat la Chiajna va fi transmis în direct de canalul GSP TV.

otelul-galati.ro

Brăneşti - Oţelul se joacă

Oţelul Galaţi era aproape de a obţine încă trei puncte fără să joace. După ce Pandurii Târgu Jiu au pierdut la masa verde partida cu formaţia antrenată de Dorinel Munteanu, acum Victoria Brăneşti a fost în pericol de a păţi acelaşi lucru. Gruparea antrenată de Ciprian Urican nu a plătit restanţele salariale de 18.000 de euro către Valentin Negru, fiind foarte aproape de a fi neprogramată. Victoria era obligată să plăteasă această datorie cu maxim 72 de ore înaintea partidei. Situaţia s-a detensionat, după ce oficialii Victoriei Brăneşti au achitat datoria de 18.000 de euro către Vali Negru cu câteva ore înainte ca termenul limită să expire.

prosport.ro

Iancu cumpară Brăneştiul ca să fie sigur că nu face BLAT cu Oţelul!

Banii din Liga Campionilor le-au luat mintile patronilor din Liga I! Marian Iancu a decis sa cumpere Victoria Branesti ca sa fie sigur ca aceasta nu se va da la o parte in meciul cu Otelul Galati!

"In cursul zilei de astazi, 6 mai 2011, am hotarat ca una din societatile-partenere BKP sa investeasca intr-o echipa de liga a doua. Necesitatea unei astfel de investitii se naste din nevoia de competitie la un nivel apropiat de Liga I, ceea ce Politehnica Timisoara nu are la dispozitie in acest moment, echipa a doua evoluand in Liga III, seria V.

In trecutul apropiat, au fost momente in care am fost prezenti prin echipa orasului Buftea, iar ulterior prin cea a Buzaului, iar acest lucru a fost benefic pentru toate partile implicate. Consideram ca formatia cea mai completa care ar justifica o astfel de investitie ar fi Victoria Branesti. In cel mai scurt timp, vom face o oferta concreta, iar daca proprietarii acestui club vor considera ca este nevoie de un partener, vom veni alaturi de dumnealor.

Nu cunoastem situatia reala a clubului, dar este vorba de o echipa puternica, disciplinata, capabila de orice rezultat. Revenirea ei in Liga I ar fi foarte usoara, daca vom fi acceptati ca parteneri. Ar fi o dovada in plus ca merita sa fie sustinuti, ca merita ca acest club sa nu se piarda, daca atat cat a mai ramas din competitie vor da dovada de spirit de sacrificiu, de depasirea limitelor personale, cu angajament si concentrare.

O victorie, posibil de realizat in meciul impotriva Otelului ne-ar obliga sa ne consideram deja parteneri. Este un gest firesc, o propunere curata, in interesul fotbalului, in interesul Victoriei Branesti si a Politehnicii Timisoara. Nu vor exista conflicte de interese, deoarece avem experienta acumulata in activitatile noastre anterioare descrise mai sus, alaturi de echipele din Buftea si Buzau, prima activand in liga secunda, iar a doua in Liga I.

Este o hotarare serioasa, este un interes nascut in anii trecuti, exista precedentele amintite si nu putem fi banuiti de duplicitate, in sensul ca una spunem si alta facem. Le transmit jucatorilor si tehnicienilor echipei Victoria Branesti ca nu sunt cu nimic mai prejos decat echipa impotriva carei urmeaza sa joace, a Otelului Galati si este randul lor sa-si salveze clubul, asa cum si clubul i-a adus in prim-planul fotbalului romanesc." - semneaza Marian Iancu, presedinte Consiliu de Administratie FC Politehnica Timisoara pe site-ul oficial!

sport.ro

Comunicatul - poli.tm.ro

Dorinel Munteanu: "Greu cu Brăneşti!"

Antrenorul Dorinel Munteanu şi directorul general Marius Stan au prefaţat meciul cu CS Victoria Brăneşti, de luni, 9 mai, joc care va avea loc la Chiajna.

Dorinel Munteanu: "Oricât de mult s-ar crede că este o formalitate, ne aşteptăm la o deplasare extrem de grea la Chiajna. Brăneştiul ne-a pus probleme şi în tur, când poate la fel se spunea că nu vom avea emoţii. Mi-am anunţat băieţii că urmează o partidă pe care n-o vor câştiga decât cu maximă concentrare şi multă muncă."

Marius Stan: "Nu vom fi aşteptaţi cu flori de către cei din Brăneşti, asta e clar! Băieţii noştri trebuie să înţeleagă că au o şansă imensă şi nu trebuie să-i dea cu piciorul tocmai acum. Pentru a câştiga la Chiajna este nevoie de responsabilitate maximă. Nu vom câştiga meciul doar prin simpla prezenţă pe teren."

otelul-galati.ro

Avancronica meciului Victoria Brăneşti - Oţelul Galaţi

9.05.2011, Chiajna, Stadion: "Concordia", ora: 16:00, live Gsp TV, Arbitru: Georgian Ionescu (Buzău).

Antrenorul Ciprian Urican nu va putea conta pe serviciile a doi jucatori, Todoran si Lorincz, suspendati o etapa in urma cartonaselor rosii primite in etapa precedenta.

Echipa probabilă: Stoicescu - Maghici, Sg.Bar, Poverlovici, E.Nicola - Fl.Petre, D.Popa, Olariu, R.Avram - C.Coman, B.Oprea; Antrenor: Ciprian Urican; Accidentaţi: -; Suspendaţi: Lörincz, Todoran; Rezerve: Bordeanu, Călinţaru, Străuţ, Iacob, Simion, Zuluf

Dintre oamenii lui Dorinel Munteanu nu mai puţin de 6 jucători se regăsesc la limita suspendării. Milan Perendija, Gabriel Paraschiv, Alejandro Viglianti, Silviu Ilie, Adrian Sălăgeanu şi Ionuţ Neagu vor sta o etapă la următorul cartonaş galben încasat. Problemele nu se opresc aici, Silviu Ilie este incert după lovitura încasată cu U.Craiova, Sălăgeanu are în continuare probleme la spate, Petean lipseşte pentru tot sezonul, Viglianti nu poate juca din trei în trei zile, iar Neagu şi Ochiroşii par ieşiţi din formă în acest moment.

Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Sg.Costin, Perendija, Sălăgean - L.Antal, Giurgiu, Neagu, Viglianti - G.Paraschiv, Pena; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentat: Petean; Incert: S.Ilie; Rezerve: Brăneţ, Sârghi, Cojoc, Filip, L.Iorga, Buş, Ibeh

În tur: Oţelul Galaţi - Victoria Brăneşti 1-1 (0-1)

sport365.ro

1-2, iar după un meci cu mari emoţii...

Victoria Brăneşti - Oţelul Galaţi 1-2

Echipa Oţelul Galaţi a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 2-1 (1-0), formaţia Victoria Brăneşti, într-un meci contând pentru etapa a XXXII-a a Ligii I şi rămâne pe primul loc în clasament cu două runde înainte de final. Pentru Oţelul au marcat Buş '31 şi Paraschiv '90, iar pentru Victoria a înscris Zuluf '67.

Laurenţiu Buş a deschis scorul în minutul 31, când, după o acţiune pe stânga, a intrat în careu şi a şutat la colţul scurt. În mintul 67, Zuluf a restabilit egalitatea, la prima atingere a balonului, după un şut la colţul lung, el beneficiind de o pasă de la Avram. Gabriel Paraschiv a stabilit scorul final în minutul 90, când la o centrare a lui Buş, după o bâlbaială a apărării din Brăneşti, a reuşit să împingă mingea aproape de pe linia porţii. La aceeaşi fază, portarul Victoriei, Bordeanu, s-a lovit de coechipierul său Sergiu Bar.

Victoria Brăneşti: 1. Bordeanu - 20. Ispir, 5. Sg. Bar, 26. Poverlovici, 2. Maghici - 25. Novac, 15. Iacob, 17. Olariu, 30. R. Avram (4. Călintaru '88) - 10. B. Oprea, 11. Simion (19. Zuluf '66). Antrenor: Ciprian Urican.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovac - 3. Râpă, 18. Costin, 30. Perendija, 23. Sălăgeanu (20. Cojoc '60) - 24. Filip, 29. Giurgiu - 8. Antal, 15. Ibeh (10. Paraschiv '70), 17. Buş - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Zuluf '68, Iacob '75, Poverlovici '90+1 / Buş '21, Perendija '80, Pena '86

Arbitri: Georgian Ionescu (central) - Florin Stănescu, Bogdan Gheorghe (asistenţi) - Mugurel Drăgănescu (rezervă). Observatori: Dan Petrescu, Alexandru Popescu.

La meci au asistat aproximativ 1000 de spectatori, din care 100 de gălăţeni.

mediafax.ro

Munteanu: Suntem la 180 de minute sau la 90 de minute de un vis ce poate deveni realitate

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, luni, după meciul cu Victoria Brăneşti, scor 2-1, în Liga I, că gălăţenii sunt la 180 de minute sau "poate chiar la 90 de minute de un vis ce poate deveni realitate".

"Sunt fericit că am câştigat trei puncte în minutul 90. Şi noi am pierdut puncte în minutul 90. Din punctul meu de vedere a existat o singură echipă pe teren, a noastră. În prima repriză au mai avut şi ei câteva situaţii, dar noi am controlat total jocul, mai ales în partea secundă. Remarc ambiţia cu care au jucat adversarii noştri azi. Suntem la 180 de minute sau poate chiar la 90 de minute de un vis ce poate deveni realitate. Nu cred că este o luptă cinstită, onestă. Nu ştiu cât o ajuta pe Brăneşti acest punct, dar dacă evoluau cu aceeaşi determinare mereu, acum erau la mijlocul clasamentului", a afirmat Dorinel Munteanu.

Întrebat dacă echipa adversă a fost "motivată" pentru acest meci, Munteanu a răspuns: "Mi-a ajuns pe la ureche chiar din anturajul echipei că aşa a fost".

Munteanu a remarcat încrederea de care au dat dovadă jucătorii săi până în minutul 90: "Din fericire acum mai avem doar doi adversari cărora trebuie să le facem faţă. Noi deja ne gândim la următorul meci, vom vedea cine va ieşi campioană. Remarc încrederea de care au dat dovadă jucătorii până în minutul 90. Toată lumea a spus că nu vom rezista până al sfârşit, uite că am rezistat".

mediafax.ro

Antrenorul Victoriei Brăneşti, "turbat", vrea ca FC Timişoara să câştige titlul

Antrenorul Victoriei Brăneşti, Ciprian Urican, a declarat, după înfrângerea din meciul cu Oţelul Galaţi, scor 1-2, că vrea ca FC Timişoara să câştige titlul de campioană, apreciind că victoria gălăţenilor de luni s-a datorat arbitrajului. "Nu sunt supărat, sunt turbat. A fost una din cele mai bune partide ale Victoriei în acest campionat. Am jucat de la egal la egal cu echipa de pe primul loc. Cred că din punct de vedere tactic, noi am controlat partida. Meciul s-a terminat cu un rezultat negativ, din cauza unei greşeli de arbitraj. A fost un fault în atac, atât la portar cât şi la Sergiu Bar, iar în a doua fază a fost ofsaid. Nu meritam să fim învinşi azi. Din acest moment le urez mult succes timişorenilor mei, să învingă Oţelul şi să câştige campionatul. Deşi Oţelul a fost constantă în acest campionat, cred că Timişoara, alături de Vaslui merită să câştige campionatul. Măcar ei să răzbune nedreptatea de azi", a declarat Urican.

mediafax.ro

De mult nu am vazut toate stihiile acestei societati bolnave dezlantuite si concentrate impotriva unui dusman comun: OTELUL GALATI. Cred ca a venit momentul sa sustinem aceasta echipa, indiferent ca iubim sau nu fotbalul, prin toate mijloacele dincolo de orice sportivitate. OTELUL Galati a fost este si va fi cea mai frumoasa echipa a campionatului, departe de toate tentatiile milionarilor de carton.Ne-am bucurat si ne-am intristat, am ras si am plans alaturi de Para si ai lui. Stiu ca sunt persoane de o deosibita tinuta in acest oras care considera fotbalul un subiect departe de interesul lor, dar cred ca acum, aici terbuie sa ne sustinem orasul in fata celor in care televiziunile se pleaca umile pentru ca retoric nu au comentatori care sa polemizeze si care sa faca retoric fata diareii verbale a unei maimute dresate si invatata sa reactioneze la experimentul Pavlov.

Cred ca toata intelectualitatea galateana si toata elita acestui oras trebuie sa se mobilizeze in a raspunde, nu atat lui Marian Iancu sau Porumboiu, ci televiziunilor (mijloace de formare a opiniei publice), chiar daca acest sport le este strain sau antipatic.S-a ajuns prea departe in a jigni acest oras!!!!! Multumiri anticipate. Iertare pentru vehementa dar trebuia sa ma descarc. Nu mai suportam.OTELUL CAMPIOANA !!!!!!!!!!!!!!!!

@dorian:

In primul rand, raspunsul ar trebui sa fie dat de cei de la club.

Pentru ceea ce propui tu - da, e ok, poate chiar trebuie. Insa multor persoane din - asa cum ai numit tu - intelectualitate galateana le vine greu sa gireze (moral, desigur) un club, o stare, o miscare, daca vrei, atata vreme cat cei care trebuie sa raspunda nu o fac si, mai ales, dupa parerea mea, dupa ce afla de la televizor numai lucruri care numai de bine nu sunt: coruptie in fotbal (antrenori, jucatori, conducatori, arbitri, impresari), procese, DNA si toate celelalte.

Cel mai intelept ar fi ca echipa sa joace, sa castige si sa fie aparata de cei care trebuie sa o faca.

Un oras intreg nu poate face nici macar cat o ora de mizerie aruncata la TV de cei pe care i-ai numit, binenteles cu o complicitate cel putin suspecta din partea celor din redactiile cu pricina.

Marius Stan: "Victoria Brăneşti a jucat meciul cu noi pe o stivă de cărămizi. Şi nu e vorba de cărămizi de construcţie"

Directorul general al clubului Oţelul, Marius Stan, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că un jucător de la Victoria Brăneşti i-ar fi spus că echipa ilfoveană a fost stimulată de către una dintre contracandidatele la titlu ale gălăţenilor, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Un fotbalist care nu a făcut parte din lotul Victoriei la acel meci mi-a mărturisit că au jucat pe o stivă de cărămizi atât de mare cum nu mai văzuse vreodată. Şi nu e vorba de cărămizi de construcţie, vă daţi şi voi seama la ce se referea", a afirmat Stan.

gandul.info

Gigi Becali: Branesti a jucat pe 5.000 de euro contra Otelului

Gigi Becali a dezvaluit ca formatiile implicate in lupta pentru titlu din Liga 1 au recurs la premieri indirecte pe acest final de campionat. Finantatorul Stelei sustine ca Victoria Branesti a jucat pe o prima de 5.000 de euro impotriva liderului Otelul Galati. "Branestiul a jucat pe 5.000 de euro impotriva Otelului. Nu vreau sa spun din partea cui au venit banii. Eu, daca as fi fost in locul lor, as fi jucat pe bune toate aceste meciuri din finalul campionatului, dar nu de frica procurorilor, ci pentru ca asa voiam eu", a declarat Gigi Becali la Sport.ro.

ziare.com