Jump to content

Cabinet ginecologic unde se face testu papanicolau?

Share

Recommended Posts

As putea sa-ti dau 2 nume de doctori ginecologi buni din Galati, dar pentru un test papanicolau vei trimisa la romar. nu cred sa fie vreun cabinet ginecologic atat de performant sa faca acest test. deci, iti recomand romarul, acolo mi l-am facut si eu, iar rezultatele iti vin in 2 saptamani, de la bucuresti. eu am fost acolo cu trimitere de la medic, dar nu cred ca e o regula. sa fii pregatita sufleteste, ca e cam dureros. :(

Edited by alina25

Nu stiu sa-ti spun cat te-ar costa daca te duci din propria initiativa sa ti-l faci. eu am avut trimitere de la medicul meu ginecolog si stiu ca nu am platit foarte mult. cel mai bine ar fi sa te duci la romar si sa intrebi acolo. oricum, e bine sa mergi si sa discuti si cu un doctor ginecolog, ptr ca atunci cand iti vin rezultatele trebuie sa-ti fie "descifrate". termenii te depasesc, daca nu ai pregatire in domeniu si crede-ma ca ti se insira o sumedenie de chestii care te baga in ceata. @-) .iar cei de la romar iti dau rezultatele si atat, nu ti le si "traduc". chiar ar fi ideal sa te duci si sa te interesezi si chiar sa postezi pe forum pretul, ptr ca sunt convinsa ca le-ar interesa pe multe femei de aici, mai ales ca acest test e obligatoriu sa fie facut anual.

As putea sa-ti dau 2 nume de doctori ginecologi buni din Galati, dar pentru un test papanicolau vei trimisa la romar. nu cred sa fie vreun cabinet ginecologic atat de performant sa faca acest test. deci, iti recomand romarul, acolo mi l-am facut si eu, iar rezultatele iti vin in 2 saptamani, de la bucuresti. eu am fost acolo cu trimitere de la medic, dar nu cred ca e o regula. sa fii pregatita sufleteste, ca e cam dureros. :(

de ce e dureros?

eu una specific ca nu am fct deloc acest test!niciodata!(spre rusinea mea)

la mine a fost dureros, pe altele le-am auzit ca nu au simtit nimic. probabil difera de la organism la organism. oricum, ti se spune ca e o durere ca o intepatura de albina. poate ne spune ana- maria cum a fost la ea ;) .

Edited by alina25

nici nu recomand sa se lase cineva pe mana vreunei asistente. am o amica ce si-a facut recent testul si a fost dureros, ptr ca avea o rana pe col si a trebuit sa i se preleveze proba de pe rana si... :( .

Edited by alina25

nici nu recomand sa se lase cineva pe mana vreunei asistente. am o amica ce si-a facut recent testul si a fost dureros, ptr ca avea o rana pe col si a trebuit sa i se preleveze proba de pe rana si... :( .

Daca nu mergi la medic pentru o consultatie, de obicei preleveaza asistentele proba. In legatura cu prietena cred ca a fost chiar teribil de dureros