Jump to content

Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 0-1

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Liga Profesionistă de Fotbal a anunţat, luni, pe site-ul oficial, că toate partidele din etapa a XXXIV-a, ultima a Ligii I,

printre care şi Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi, se vor disputa sâmbătă, de la ora 17.00.

Marius Stan: „La Ploieşti jucăm de complezenţă”

Partida Astra Ploieşti – Oţelul Galaţi, din etapa a 34-a a Ligii I, va avea loc sâmbătă, 21 mai, de la ora 17.00. Marius Stan, directorul general al „oţelarilor”, a declarat însă că partida va fi una de vacanţă. „Mergem cu soţiile la munte, iar la Ploieşti vom juca doar de complezenţă. Campionatul s-a încheiat pentru noi. Trăim clipe minunate”, a comentat conducătorul noii campioane a României.

viata-libera.ro

Biletele pentru acest meci se pot procura de la casa stadionului – vineri, între orele 14,30 și 17,30, iar sâmbătă de la 10,00 la 15,00. Ele costă 20 de lei la tribuna 0 și 10 lei – în restul sectoarelor.

Dorinel Munteanu: „Suntem campionii, ne respectăm blazonul, jucăm cu prima echipă”

Antrenorul celor de la Oţelul Galaţi a declarat că, deşi meciul din ultima etapă a Ligii I nu mai contează pentru clasament şi echipa sa are asigurat titlul de campioană, nu va menaja decât un singur jucător în partida de sâmbătă, cu Astra Ploieşti.

Cu probleme medicale în zona lombară, fundaşul stânga Adrian Sălăgeanu, va fi singurul dintre jucătorii de bază din lotul lui Dorinel Munteanu care nu va face deplasarea la Ploieşti. „Chiar dacă e fără importanţă în clasament, pentru mine contează şi acest meci. Din respect pentru competiţie, nu vom merge să jucăm cu rezervele. Nu putem să ne batem joc, acum noi suntem campionii şi blazonul ne obligă", a declarat Munteanu.

Singura excepţie voluntară faţă de cel mai bun „11" posibil pe care antrenorul echipei campioane a admis că este posibil să o facă la Ploieşti, este titularizarea portarului Cristi Brăneţ în locul lui Grahovac.

Dorinel a adăugat că jocul cu Astra reprezintă un duel special cu fostul coleg de cameră de la echipa naţională şi prietenul său, Tibor Selymes. „Eu cu Tibi am o bătălie a noastră, prietenească. Îl avertizez să nu fie aşa de sigur de victorie, că nici nu prea am chefuit şi nici nu o să ne bată".

adevarul.ro

Avancronica partidei Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi

Avancronica partidei Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi, programată, sâmbătă, de la ora 17.00 (10 TV), pe stadionul "Astra", în cadrul etapei a XXXIV-a a Ligii I.

Astra Ploieşti, echipa probabilă: 77. C. Grigore - 2. Măţel, 4. Mihalache, 6. Goian, 16. Ţigănaşu - 87. N'Doye, 8. Takayuki Seto - 18. Strătilă, 10. Croitoru, 11.Tigoianu - 17. Rusu. Antrenor: Tibor Selymes. Rezerve: 82. Miron, 3.Oprsal, 23. Ochia, 19. Ben Teekloh, 20. Stan, 27. Williams, 21. Fatai. Absenţi: Miranda, Junior Morais, Paulinho, Budescu, Nogo, Gussev (accidentaţi).

Oţelul Galaţi, echipa probabilă: 12. Grahovac - 3. Râpă, 16. Sîrghi, 30. Perendija, 14. S. Ilie - 24. Filip, 26. Neagu - 8. Antal, 15. Ibeh, 17. Buş -19. Punosevaci. Antrenor: Dorinel Munteanu. Rezerve: 1. Brăneţ, 18. Costin, 10. Paraschiv, 29. Giurgiu, 20. Cojoc, 7. Iorga, 27. Pena. Absenţi: Sălăgeanu (accidentat).

Arbitri: Radu Petrescu - Andrei Constantinescu, Valentin Avram - Ionel Ivan. Observatori: Nicolae Marodin, Sorin Satmari. Supervizor: Ion Neagu.

Palmares: 13 4 4 5 14-15

Primul meci: scor 1-1, la Galaţi, în 21 august 1998.

Scor maxim: 0-3, la Ploieşti, în 9 mai 2010.

În tur: scor 1-2.

Astra Ploieşti - Oţelul Galaţi 0-1

Campioana României, Oţelul Galaţi, a învins, sâmbătă, în deplasare, formaţia Astra Ploieşti, cu scorul de 1-0, în ultima etapă a sezonului al cărui titlu şi-l asigurase din runda precedentă. Singurul gol al meciului a fost marcat de Punosevac, în minutul 21. Atacantul sârb a marcat printr-un şut din interiorul careului după o combinaţie cu mijlocaşul Ibeh, care l-a servit ideal.

Astra Ploieşti: 77. Grigore - 2. Măţel, 4. Mihalache, 6. Goian, 16. Ţigănaşu - 8. Takayuki Seto, 78. N'Doye - 18. Strătilă (3. Oprsal '87), 11. Tigoianu (10. Croitoru '87), 20. Al. Stan (17. Rusu '46) - 21. Fatai. Antrenor: Tibor Selymes.

Oţelul Galaţi: 1. Brăneţ - 3. Râpă (20. Cojoc '71), 16. Sîrghi, 30. Perendija, 14. S. Ilie - 24. Filip, 26. Neagu - 7. Iorga, 15. Ibeh (32. Borbely '55), 17. Buş - 19. Punosevac (8. Antal 75). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaş galben: Neagu '88.

Arbitri: Radu Petrescu - Andrei Constantinescu, Valentin Avram - Ionel Ivan. Observatori: Nicolae Marodin, Sorin Satmari.

Aproximativ 800 de spectatori au urmărit partida dintre Astra Ploieşti şi Oţelul, 150 dintre aceştia fiind gălăţeni.

Munteanu: Mâine va fi sărbătoare la Galaţi

Tehnicianul Dorinel Munteanu a declarat, sâmbătă, după meciul cu Astra Ploieşti, scor 1-0, că este încântat de victoria obţinută în ultima etapă a campionatului. "Sunt fericit pentru că am demonstrat şi în ultimul meci că merităm titlul de campioană. Multă lume a făcut speculaţii că vom veni în excursie la Ploieşti, dar sunt bucuros că le-am infirmat. Din punctul meu de vedere, a fost un joc normal, de 3 puncte. Le-am spus jucătorilor mei că jocul acesta este important pentru ei, dar şi pentru mine, pentru a-mi crea o ultimă impresie asupra potenţialului nostru de acum. Din acest punct de vedere, sunt mulţumit de randamentul lor şi de atitudine", a explicat el.

Munteanu şi-ar fi dorit ca Oţelul să primească tricourile de campioni în urmă cu o săptămână. "Rezultatul muncii noastre este calificarea în grupele LC. Acum este momentul analizei, dar şi momentul unei vacanţe la finalul unui sezon foarte greu. La capătul celor 34 de etape pot să spun că sunt norocos că am lucrat cu acest grup de la Oţelul. Le mulţumesc jucătorilor, preşedintelui şi suporterilor care au avut încredere în noi. Ar fi fost frumos ca tricourile de campioni să ne fie înmânate acum o săptămână, dar aşa a decis Liga Profesionistă. Oricum, mâine, va fi sărbătoare la Galaţi", a adăugat tehnicianul.

mediafax.ro