Jump to content

Recommended Posts

Posted

Gala teatrului şcolar la Tecuci

Vineri, 22 mai, începe cea de-a şaptea ediţie a „Galei teatrului şcolar” la Tecuci. Organizată de Casa de Cultură Tecuci în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi, gala va prezenta peste 20 de formaţii teatrale din Tecuci şi localităţi limitrofe, ca Drăgăneşti, Matca, Corod, Cosmeşti, Buciumeni, Ghidigeni etc. Juriul va fi alcătuit din actori de la Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi şi de la Teatrul „Gh.Pastia” din Focşani.

http://www.viata-libera.ro/articol-Gala ... ci__2.html

  • 1 year later...
Posted

”Gala Teatrului Şcolar”, la Tecuci

Casa de Cultură Tecuci pregăteşte, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Galaţi, cea de-a IX-a ediţie a manifestării “Gala Teatrului Şcolar”. Festivalul-concurs va avea loc la data de 27 mai, la sala de spectacole “Ion Petrovici”. Elevi din clasele I-XII, atât din Tecuci cât şi din zonele apropiate, cu înclinaţie spre această artă, se pot înscrie până la 23 mai, la sediul Casei de Cultură sau folosind numărul de telefon/fax 0236820449 şi e-mailul culturatecuci@gmail.com. Doritorii vor completa o fişă şi vor plăti o taxă de 50 de lei (formaţie/grup de teatru) sau 20 de lei (individual).

Concursul propune 2 secţiuni: interpretare şi creaţie. La prima secţiune, elevii pot prezenta o poezie sau un monolog de maximum 10 minute, o scenetă/piesă de teatru de maximum 25 de minute. La secţiunea de creaţie, elevii a căror vârstă nu depăşeşte 18 ani vor putea depune până la 23 mai, în manuscris, texte care pot servi unor monologuri, scenete, piese de teatru. Spectacolele se vor putea juca şi în alte limbi decât cea română, tinerii actori având dreptul de a opta pentru genuri diverse de teatru. Potrivit regulamentului galei, formaţiile de teatru trebuie să aibă în portofoliul de prezentare un caiet-program şi afişul piesei, spectacolele prezentate la ediţiile anterioare ale festivalului-concurs nefiind acceptate. La secţiunea interpretare individuală pot participa maximum 3 elevi de la fiecare unitate de învăţământ.

La finele concursului, la fiecare categorie de participare (primar, gimnazial, liceal) se vor acorda premii pentru: “Cel mai bun spectacol”, “Cel mai bun actor/actriţă în rol principal”, “Cel mai bun actor/actriţă în rol secundar”, “Premiul pentru regie“, “Cel mai bun afiş”.

tecuci.eu

  • 2 weeks later...
Posted

”Gala Teatrului Şcolar” şi-a desemnat câştigătorii

Sala de spectacole “Ion Petrovici” a găzduit vineri, 27 mai, între orele 10 şi 16, a IX-a ediţie a manifestării “Gala Teatrului Şcolar”, eveniment organizat de Casa de Cultură Tecuci. Pe parcursul celor 6 ore au evoluat pe scenă preşcolari şi elevi de la: Grădiniţa Nr. 16 (coordonaţi de ed. Camelia Rusu), Şcoala Nr. 10 (prof. Eleonora Stamate, Maria Georgescu, Daniela Cusiac), Şcoala “Coasta Lupei” şi “Gabriel Drăgan” din Nicoreşti (prof. Elena Fărcăşanu), Şcoala Gimnazială Drăgăneşti (înv. Vasilica Hahue), Şcoala “Şt.O.Iosif” (prof. Cati Gheorghiu), Grupul Şcolar “Ovid Caledoniu” (prof. Lavinia Dănilă şi Crina Ţopa), Colegiul Naţional “Calistrat Hogaş” (prof. Oana Marin), Colegiul Naţional de Agricultură şi Economie (prof. Persida Drăguţu).

Juriul galei de vineri a fost compus din: Otilia Huzum, actriţă a Teatrului “Victor Ion Popa” din Bârlad (preşedintele juriului), Gabriel Enache, asistent universitar la Facultatea de actorie din Galaţi şi profesorul Alina Cerei Ionescu.

Premiul pentru cel mai bun spectacol a fost obţinut de trupa “Tinereţe” cu piesa “Bacalaureat” (CNAE), trupa “Satiricon” cu piesa “Floarea şi Gheorghe” (Şc. 10) şi formaţia de teatru “Ciupa Ciup” cu piesa “Răsplată” (Şc. Drăgăneşti). De asemenea la această secţiune Alissia Ferţu (Grădiniţa Nr. 16) a luat un premiu pentru interpretare.

Cele mai bune actriţe în rol principal au fost Teodora Chiriţoiu şi Bianca Iacob, eleve ale Şcolii Nr. 10, alături de Cosmina Mardare (CNCH). Mihnea Cătăuţă şi Istrati Alexandru (Şc. 10) au primit premiul pentru cei mai buni actori în rol principal.

Juriul a hotărât ca premiul pentru cele mai bune actriţe în rol secundar să meargă la Ramona Anghel (CNAE) şi Florentina Rău (Şc. Gabriel Dragu). Eduard Şerban Mavru (Şc. Drăgăneşti), Adrian Andriu (Şc. 10), Asaftei Cătălin (Şc. Coasta Lupei) şi Dibu George Daniel (CNAE) au fost premiaţi pentru rolurile secundare.

Distincţiile pentru cea mai bună regie au revenit Şcolii Nr. 10 şi Şcolii din Drăgăneşti, pentru piesele “O soacră” şi “Răsplată”. Ultimele premii, pentru cele mai bune costume, s-au acordat Şcolii Nr. 10 iar distincţia pentru cel mai bun afiş a intrat în palmaresul Colegiului Naţional de Agricultură şi Economie.

tecuci.eu

  • 3 years later...
Posted

O elevă din Nicoreşti, multipremiată la Gala Teatrului Şcolar de la Tecuci

Eleva Bianca Partenie, de la Şcoala ,,Gabriel Drăgan” din Nicoreşti, care a interpretat, dar a şi scris un monolog, a câştigat două premii de interpretare, ale publicaţiilor tecucene, şi unul de creaţie la cea de-a XII-a ediţie a Galei Teatrului Şcolar de la Tecuci.

Evenimentul s-a desfăşurat vineri, 30 mai, în Sala de spectacole ,,Ion Petrovici”, în organizarea Casei de cultură Tecuci, în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean (ISJ) Galaţi, aflăm de la Iancu Aizic, de la publicaţia „Tecuceanul”. Preşedintele juriului a fost actorul Vlad Vasiliu, iar membri, prof. Alice Cristache, inspector şcolar, prof. Eleonora Stamate, redactor-şef al „Tecuciului literar-artistic”, prof. de artă plastică Alina Cerei, iar prof. Mircea Călianu, director al Casei de Cultură, a fost directorul galei.

Multe premii, iată-le măcar pe cele mai mari: ,,Cel mai bun actor în rol principal’’, elevii: Asil Edris, Florin Hotescu, Bianca Mihaela Matei şi Raluca Popovici; ,,Cea mai bună actriţă în rol secundar”: Georgiana Câşlaru, Andra Puica, Andreea Tudor, Beatrice Ciolan şi Larisa Sturzu; „Cel mai bun actor în rol secundar’’: Arthur Popa, Cătălin Moise, Răzvan Lupu şi Alexandru Bălănică. ,,Cel mai bun spectacol cu mesaj special’’: Şcoala generală Ungureni. ,,Cel mai bun spectacol’: Şcoala ,,Iorgu Iordan” şi Colegiul „Calistrat Hogaş”. ,,Cea mai bună regie”: prof. Magda Duvac de la CN „Calistrat Hogaş” şi prof. Ana Maria Lăcatuş de la Şcoala ,,Elena Doamna”. Premiul pentru ,,Cea mai bună creaţie’’: Bianca Partenie. A mai acordat premii revista „Tecuciul literar-artistic”, ziarul „Tecuceanul” a fost recompensat cel mai bun afiş electronic, iar profesorii îndrumători au primit diplome de merit.

Gala a fost creată în urmă cu 12 ani, la iniţiativa profesoarei Eleonora Stamate şi a profesorilor Vasile Ghica şi Ionel Necula, aflăm din aceeaşi sursă.

viata-libera.ro

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.