Jump to content

Cum scăpaţi de plata taxelor radio-TV

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Cum scăpaţi de plata taxelor radio-TV

„Eu am cablu şi, practic, plătesc pentru televizor de două ori: o dată la furnizorul de cablu şi a doua oară la Societatea Română de Televiziune. Cu asta m-am resemnat. Dar aparat de radio nu mai am în casă de ani întregi. Şi nici maşină nu am, ca să zici că ascult în maşină. De-aia întreb, de ce sunt obligat să plătesc taxa radio?”, ne-a întrebat un gălăţean.

Lui şi celorlalţi cetăţeni care au aceeaşi problemă le răspundem că există posibilitatea de a scăpa de plata acestor taxe, instituite prin Hotărârile de Guvern nr. 977 şi 978 din august 2003 privind taxele pentru serviciile publice de radiodifuziune şi televiziune.

Pentru asta, ei trebuie să depună o declaraţie pe propria răspundere din care să reiasă faptul că nu deţin receptoare radio şi/sau TV. Declaraţia, care poate fi depusă la orice casierie Electrica sau la sediul din Basarabiei 47, îşi va produce efectul din luna următoare celei în care a fost înregistrată.

Mare atenţie, însă! Declaraţia privind nedeţinerea receptoarelor radio-TV trebuie înnoită în fiecare an.

Nu plătesc taxele radio-TV nici pensionarii cu venituri foarte mici, eroii-martiri, veteranii şi văduvele de război, persoanele persecutate de regimul comunist, cei care au făcut armata muncind la Canalul Dunăre-Marea Neagră, persoanele cu handicap de gradul I şi întreţinătorii acestora, precum şi asistaţii social. Aceştia, însă, trebuie să depună la Electrica o cerere de scutire de la plata taxelor radio-TV.

Modele de cerere de scutire de la plata taxelor radio-TV şi de declaraţie pe propria răspundere privind nedeţinerea receptoarelor radio-TV se găsesc la casieriile Electrica, dar şi pe internet.

Pentru persoanele fizice, cuantumul taxei radio este de 2,5 lei pe lună, iar cuantumul taxei TV este de 4 lei pe lună.

viata-libera.ro

Sa nu mai platim toti taxa tv si radio si sa se desfiinteze aceste ramasite comuniste!

Vreau sa vad toata ziua: manele, Pepe, Irinel, tigani, telenovele cu tigani, stiri cu babe violate, accidente auto cu trupuri sfartecate, dansuri pentru mine, bendeac in autobaza, violuri non-stop, ziaristi corupti, aliante antibasescu, sport unde ni se spune ce masini si gagici si-au mai tras fotbalistii si alte mizerii de genul asta.

Idiotii astia chiar au publicat asa ceva in Viata Libera. Sincer, nu mai accesez contul lor pentru 30 de zile, ca pedeapta pentru tampiti.

Sa nu mai platim toti taxa tv si radio si sa se desfiinteze aceste ramasite comuniste!

Vreau sa vad toata ziua: manele, Pepe, Irinel, tigani, telenovele cu tigani, stiri cu babe violate, accidente auto cu trupuri sfartecate, dansuri pentru mine, bendeac in autobaza, violuri non-stop, ziaristi corupti, aliante antibasescu, sport unde ni se spune ce masini si gagici si-au mai tras fotbalistii si alte mizerii de genul asta.

Idiotii astia chiar au publicat asa ceva in Viata Libera. Sincer, nu mai accesez contul lor pentru 30 de zile, ca pedeapta pentru tampiti.

or să plângă în hohote cei de la vl, sunt convins, dar nu din cauza asta scriu.

deduc că tu nu ai idee despre ce inseamna tvr. ai enumerat o listă de subiecte ce-ţi par imbecile. ok, dar nu te vei lovi de ele pe tvr, indiferent că-i 1, 2, 3, info, internaţional... mai ales de alianţele antibăsescu ;).

• 11 months later...