Jump to content

Oţelul Galaţi - FC Braşov 1-0

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Revin Giurgiu şi Ilie

Antrenorul Oţelului speră ca la partida cu FC Braşov, de sâmbătă, să-i poată avea la dispoziţie şi pe Gabriel Giurgiu, respectiv, Silviu Ilie, mijlocaşi indisponibili de mai multă vreme. „Sunt jucători care ne ajută foarte mult şi sperăm să-i putem folosi”, comentează Dorinel Munteanu.

De asemenea, se aşteaptă ca Adrian Sălăgeanu să fie recuperat după ce durerile de genunchi l-au lăsat în afara lotului la jocul cu Ceahlăul Piatra Neamţ.

viata-libera.ro

Munteanu: Nu ne aşteaptă un meci uşor cu FC Braşov

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat, joi, că se aşteaptă la un meci dificil cu formaţia FC Braşov, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Nu ne aşteaptă un meci uşor, Braşovul are practic o echipă nouă, un nou antrenor, iar noi am avut întotdeauna meci pe muchie de cuţit cu ei. E clar că îmi doresc victoria, jucăm în faţa propriilor suporteri şi îmi doresc ca jucătorii mei să fie determinaţi şi să aibă o bună determinare. Respectăm Braşovul, are jucători buni în componenţă, dar vom vedea la finalul meciului ce va fi", a spus Munteanu.

Tehnicianul Oţelului a precizat că are două probleme de lot, Sălăgeanu şi Giurgiu fiind indisponibili.

Murcia: Respectăm Oţelul, dar unicul nostru gând este să câştigăm meciul

Antrenorul echipei FC Braşov, Jose Murcia, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că respectă pe Oţelul Galaţi, deoarece este campioana României, însă unicul gând al lui şi al formaţiei sale este să câştige partida din etapa a IV-a a Ligii I, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Sper că va o partidă intensă, am văzut Oţelul de două ori până acum, am urmărit cam ce joacă, îi respectăm pentru că este echipa campioană a României, însă avem un unic gând, şi anume să câştigăm acest meci. Nu va fi un joc uşor pentru că adversarii se cunosc foarte bine între ei, jucătorii au acelaşi antrenor de mai multă vreme, spre deosebire de FC Braşov, unde s-au schimbat mai mulţi antrenori în ultima vreme, precum şi o mare parte din echipă. Cu toate acestea, eu am încredere în fotbaliştii pe care îi antrenez, consider că echipa arată din ce în ce mai bine de la o zi la alta şi cu siguranţă vom da totul pentru un rezultat bun", a spus Murcia.

În meciul cu Oţelul, de la FC Braşov vor lipsi Distefano şi Machado, accidentaţi, în timp ce Mateiu şi Dominguez sunt incerţi.

Avancronica meciului Otelul Galati - FC Brasov

Tehnicianul Dorinel Munteanu are două probleme de lot, Sălăgean şi Giurgiu fiind indisponibili pentru partida cu FC Braşov. În schimb, Silviu Ilie s-a antrenat normal şi sunt şanse mari ca el să revină în lot.

Echipa probabilă: Grahovac - Râpă, Perendija, Sg.Costin, Ljubinković - Neagu, Filip - L.Antal, Ibeh, Buş - G.Paraschiv; Antrenor: Dorinel Munteanu; Accidentaţi: Giurgiu, Sălăgean; Suspendaţi: -

6. FC Braşov 3 2 0 1 4-3 6

8. Oţelul Galaţi 3 1 1 1 3-2 4

Antrenorul Jose Murcia a declarat că David Distefano a suferit o dezinsertie partiala a tendonului muschiului aductor drept si va absenta circa trei saptamani. De asemenea, Ricardo Machado este accidentat, iar Mateiu si Dominguez sunt incerţi.

Echipa probabilă: Felgueiras - Velayos, Majerník, Cr.Munteanu, Cr.Ionescu - S.Páez, M.Cristescu, Toloza, Chipciu - Renato Kanu, Hadnagy; Antrenor: José Murcia González; Accidentaţi: Distefano, Ricardo Machado; Incerţi: Mateiu, J.Domínguez; Suspendaţi: -

Meci de 1X

Sport 365 va recomanda: Oţelul Galaţi - FC Braşov este meci de 1X, gazdele fiind favorite. Echipa lui Dorinel Munteanu a castigat in primele 3 etape 4p, in timp ce cea a lui Jose Murcia, 6p, dar toate pe teren propriu. Va fi un meci destul de interesant, in care in mod normal echipa gazda ar trebui la final sa obtina cele 3p, intrucat vor urma in curand meciurile din grupele UCL si cu siguranta jucatorii nu vor avea forta sa se concentreze pe ambele fronturi. Oaspetii nu au mai castigat la Galati de 8 ani, dar spera sa o faca maine, intrucat reprezinta o necunoscuta pentru campioni. Cu siguranta galatenii nu-i cunosc prea bine pe brasoveni, acestia avand in actualul sezon o multime de "stranieri" latini, majoritatea veniti in pauza de vara, iar antrenorul Jose Murcia l-ar putea surprinde cu acestia pe Dorinel Munteanu.

20.08.2011, Galaţi, Stadion: "Oţelul", ora: 19:00, live DIGI TV

Arbitru: Marius Avram (Bucureşti)

Oţelul Galaţi - FC Braşov

Ultimele 5 meciuri disputate la Galați:

23.08.2003: Oţelul Galaţi - FC Braşov 2 - 1

03.04.2005: Oţelul Galaţi - FC Braşov 1 - 1

16.11.2008: Oţelul Galaţi - FC Braşov 2 - 1

02.10.2009: Oţelul Galaţi - FC Braşov 1 - 1

29.08.2010: Oţelul Galaţi - FC Braşov 1 - 0

sport365.ro

Bilete la Oţelul - Braşov

Preţurile biletelor pentru meciul de sâmbătă, FC Oţelul Galaţi - FC Braşov, din etapa a IV-a a Ligii I, sunt următoarele: Tribuna I - 20 de lei, Tribuna a II-a - 15 lei, Peluze - 10 lei, Tribuna Zero - 70 lei.

Biletele se vor comercializa sâmbătă, 20 august, între orele 9.00 - 19.45, la casele de bilete din jurul stadionului "Oţelul".

Tichetele pentru Tribuna Zero vor fi disponibile la clubul ArcelorMittal din Ţiglina I.

otelul-galati.ro

11 suporteri gălăţeni, interzişi cu Braşovul

Meciul dintre Oţelul Galaţi şi F.C. Braşov va fi păzit astăzi, de 80 de jandarmi, ca şi de lucrători ai celorlalte forţe de ordine. În continuare, spectatorii nu pot veni la stadion cu alcool sau brichete.

11 suporteri gălăţeni şi 7 braşoveni au deja sancţiunea de interzicere a dreptului de a intra pe arenele de desfăşurare a competiţiilor sportive gen meciuri de fotbal, pe o perioadă de un an.

viata-libera.ro

Victorie cu 1-0, după un gol în startul meciului şi multe intervenţii tâmpite ale lui Grahovac...

Oţelul Galaţi - FC Braşov 1-0

Formaţia Oţelul Galaţi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Braşov, într-un meci din etapa a IV-a a Ligii I.

Unicul gol al partidei a fost marcat, în minutul 3, de Pena, care a reluat cu capul în poartă după o centrare din corner a lui Frunză.

Oţelul Galaţi: Grahovac - Râpă, Perendija, Costin, Ljubinkovici - Neagu (Viglianti '83), Filip - Antal, Ibeh, Frunză (Buş '65) - Pena (Paraschiv '70). Antrenor: Dorinel Munteanu

FC Braşov: Felgueiras - Velayos, Cr Munteanu, Majernik, Cr. Ionescu (De Sousa '65) - Kanu (Hadnagy '77), Madeira, Toloza, Chipciu - Cristescu (Dominguez '65), Moutinho. Antrenor: Jose Murcia

Cartonaşe galbene: Filip '41 / Cr. Ionescu '38, Dominguez '75, Moutinho '79, Chipciu '84

Arbitri: Marius Avram - Nagy Miclos, Iulian Radu - Ionel Ivan. Observatori: Anton Heleşteanu, Pavel Peniu

La meci au asistat aproximativ 6.500 de spectatori.

Înainte de începerea partidei, echipa Oţelul Galaţi a primit trofeul fair-play din partea LPF. De asemenea, directorul general al Oţelului, Marius Stan, tehnicianul Dorinel Munteanu şi echipa gălăţeană au primit diplome de excelenţă din partea Direcţiei Judeţene pentru Sport Galaţi.

mediafax.ro

Marius Stan, mulţumit de joc: "Sperăm să continuăm pe aceeaşi linie, suntem aproape de ceea ce vrem"

Directorul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat, după victoria din meciul cu FC Braşov, scor 1-0, că speră ca echipa gălăţeană să continue pe aceeaşi linie ascendentă, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Ne bucurăm pentru această victorie, este meritată, deşi a fost obţinută cu emoţii. Suporterii au văzut fotbal de calitate, cu dispute la ambele părţi, cred că au plecat mulţumiţi de la stadion. Jucătorii au pus presiune, au pasat bine suntem fericiţi că am câştigat. Sperăm să continuăm pe aceeaşi linie ascendentă, suntem aproape de ceea ce vrem. Sper să legăm rezultate pozitive cât mai multe. Cu ocazia Supercupei Europei poate vedem şi următorul nostru adversar", a spus Stan.

prosport.ro

Dorinel s-a supărat pe fani: "Nu ne-au încurajat deloc! Mai bine să nu mai vină!"

Tehnicianul echipei Oţelul Galaţi, Dorinel Munteanu, a declarat după victoria, cu scorul de 1-0, din meciul cu FC Braşov, că acest rezultat este meritat şi că diferenţa de pe tabela de marcaj ar fi putut fi mai mare, arătându-se, totodată, dezamăgit de atitudinea spectatorilor. "Sunt trei puncte meritate. Am întâlnit o echipă bună, cu un antrenor care vrea să realizeze ceva la Braşov. Îmi felicit jucătorii, rezultatul putea să fie 2-0 sau 3-0, chiar dacă pe final Braşovul a avut câteva faze periculoase. Însă pot spune că nu am avut emoţii. Suporterii au uitat cum a ajuns Oţelul campioană, fotbalul de performanţă se face prin muncă, dar fanii nu ne-au încurajat deloc în această seară, mai bine să nu mai vină", a spus Munteanu.

Jose Murcia: Plec mulţumit de felul în care am jucat în repriza a doua

Antrenorul formaţiei FC Braşov, Jose Murcia, s-a declarat mulţumit de jucătorii săi, în ciuda înfrângerii. "Scorul reflectă faptul că Oţelul e o echipă puternică. Se cunoaşte că joacă de mult timp împreună. Noi din contră, suntem o echipă nouă şi am avut puţin timp pentru a ne acomoda. Chiar şi aşa, plec mulţumit de felul în care am jucat în repriza a doua, de atitudinea şi de determinarea fizică a echipei mele", a afirmat el.

prosport.ro