Jump to content

Oţelul – un sfert de veac în Liga I

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Oţelul – un sfert de veac în Liga I

Astăzi, 17 august 2011, se împlinesc 25 de ani de când Oţelul Galaţi a debutat în prima divizie a fotbalului românesc. Exact acum un sfert de secol, echipa noastră juca primul meci în actuala Ligă 1, pe propriul teren, contra defunctei Victoria Bucureşti, pe care o învingea cu 2-0!

După 25 de ani, povestea Oţelului în Liga I continuă şi sperăm ca va mai continua mult timp de acum încolo! LA MULŢI ANI!

Mai jos puteti citi gandurile asternute pe site de catre Ionut Badaluta, redactor Dunarea Batrana, la ceas aniversar:

17 august 1986 - o dată care multora nu le spune nimic. O scurtă căutare pe celebrul site Wikipedia mi-a dat următoarele rezultate pentru 17 august 1986, toate la capitolul naşteri: Rudy Gay (baschetbalist american), Tyrus Thomas (baschetbalist american), Bryton McClure (cântăreţ şi actor american). Varianta în limba română a Wikipedia nu ne oferă nici măcar un rezultat. Mai banal de atât nici că s-ar putea!

Şi totuşi, de ce este/ar trebui să fie atât de importantă ziua aceasta? Puţini ştiu, inclusiv din rândul “oţelarilor”, că pe 17 august 1986, Oţelul Galaţi a debutat pe prima scenă a fotbalului românesc. Debutul a fost unul de bun augur, Oţelul înregistrând o victorie cu 2-0 în faţa Victoriei Bucureşti, protejată Securităţii de atunci. Golurile au fost marcate de I. Rotaru (în minutul 43) şi Antohi (în minutul 66).

Un sfert de veac a trecut de atunci, un sfert de veac cu bune şi rele. De-a lungul acestei perioade am petrecut 23 de sezoane în prima ligă (24 cu cel curent) şi două sezoane în liga secundă. Am trăit drama celor două retrogradări în ultimul moment (1989 şi 2003), dar şi bucuria (re)promovării (1991) sau a participării în cupele europene (1988, 1997, 1998, 2004, 2007). Am plâns când am retrogradat, dupa dubla cu HIT Gorica, după finala de Cupă din 2004 sau când ne-a fost furată participarea în cupele europene în 2008. Dar ne-am şi bucurat fără măsură, când am bătut marea echipă a Juventusului, când am eliminat Trabzonspor, la victoriile istorice din Ghencea, Giuleşti sau Ştefan cel Mare. Toate au culminat, chiar la sfârşitul acestui sfert de secol, cu obţinerea primelor trofee: titlul şi Supercupa, completate de participarea istorică în grupele Champions League. Totuşi, dincolo de suişuri şi coborâşuri contează bucuria de a fi alături de echipă noastră.

Merită trecută în revistă şi o scurtă statistică (incluzând aici şi rezultatele decise la „masa verde”). În cei 25 de ani Oţelul a acumulat 761 de meciuri în prima ligă, câştigând 317, remizând în 148 de intâlniri şi pierzând în alte 296 de confruntări, golaveraj total 960-949. Pe teren propriu, în cele 380 de jocuri disputate acasă sau în exil, Oţelul a câştigat de 234 de ori, a remizat de 76 de ori şi a pierdut de 70 de ori, golaveraj 626 - 320. Cele 381 de jocuri de pe teren străin au adus 83 de succese, 72 de remize şi 226 de înfrângeri, golaveraj 334-629.

Ce urmează după 17 august 1986, după 7 septembrie 1988, dar mai ales după 15 mai 2011 vom afla împreună în anii ce urmează. Până atunci să le mulţumim, măcar în gând, celor care au făcut posibile toate aceste momente. De la cei care au înfiinţat un mic club în anii ‘60, trecând la cei care l-au reprezentat de-a lungul anilor, ajungând la cei care au reuşit promovarea şi celelalte rezultate notabile care au transformat acest club într-unul dintre cele mai importante din România. Fie că mai sunt printre noi sau au trecut în lumea celor drepţi, să le mulţumim tuturor pentru OŢELUL!

dunareabatrana.com

25 de ani de la debut

Campioana României împlineşte astăzi 25 de ani de la primul meci jucat oficial în Liga I, "Divizia A" cum se numea atunci. Prin intermediul siteului suporterilor FC Oţelul Galaţi, www.dunareabatrana.com (mulţumiri dlui Ionuţ Bădăluţă!), puteţi găsi în secţiunea SUPORTERI a paginii noastre de Internet primul program de meci editat de club. Este vorba despre publicaţia oferită spectatorilor la partida cu Victoria Bucureşti, de pe 17 august 1986!

Jocul Oţelul Galaţi - Victoria Bucureşti s-a încheiat cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Rotaru şi Antohi.

Iată lotul cu care Oţelul Galaţi aborda primul său sezon de Divizia A din istorie: Tudorel Călugăru (născut în 1960), Ionel Dinu (1960), Gheorghe Popa (1962) - portari, Mario Agiu (1956), Viorel Anghelinei (1956), Mihai Bejenaru (1954), Marian Dumitru (1959), Gelu Popescu (1958), Carmen Stan (1956), Marius Stan (1957) - fundaşi, Nicolae Burcea (1955), Mihăiţă Hanghiuc (1962), Eugen-Doru Mihuţ (1957), Romeo Posmac (1967), Ion Rotaru (1958) - mijlocaşi, Haralambie Antohi (1958), Veniamin Ciurea Savin (1961), Eugen Ralea (1961), Aurelian Virgil Stamate (1960), Cornel Timofi (1957) şi Claudiu Vaişcovici (1962) - atacanţi.

Preşedintele secţiei de fotbal: I. Veştemeanu

Vicepreşedinţi: C. Gazea, C. Dorin

Antrenor principal: Costică Rădulescu

Antrenor secund: Ioan Sdrobiş

Medic: dr. Mihail Troacă

Maseur: Tudorel Avramescu

otelul-galati.ro