Jump to content

Marius Stan, dat afară de la Oţelul!

gabi
 Share

Recommended Posts

Situaţie incredibilă la Oţelul Galaţi, campioana ultimului sezon din Liga 1. Echipa care a adus titlul istoric la malul Dunării este pe cale să se rupă, din cauza intereselor din afară.

Marius Stan a rămas fără nici un fel de putere, după ce Consiliul de Administraţie a preluat atribuţiile manageriale. Ştirea a fost anunţată în exclusivitate chiar de preşedintele clubului, la Radio GSP.

"Nu vreau să mai fac comentarii absolut deloc. Eu mă abţin să mai vorbesc despre echipă şi club. Începînd de astăzi, managementul clubului va fi preluat de consiliul de administraţie, în frunte cu domnul Borş. Se pare că rezultatele n-au fost mulţumitoare şi mă simt inutil acum. Nu mi-am dat demisia, am plecat în concediu", a spus Marius Stan la Radio GSP.

Preşedintele clubului Oţelul a refuzat să comenteze chiar şi rezultatul echipei în meciul de astăzi din 16-imile Cupei României, 3-1 cu Oltchim Rm. Vîlcea.

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/exclusiv-radio-gsp-ruptura-la-otelul-l-au-deposedat-de-atributii-pe-marius-stan-264266.html

Marius Stan, dat afară de la Oţelul!

Situaţie incredibilă la Oţelul Galaţi, campioana ultimului sezon din Liga 1. Echipa care a adus titlul istoric la malul Dunării este pe cale să se rupă, din cauza intereselor din afară.

Marius Stan a rămas fără nici un fel de putere, după ce Consiliul de Administraţie a preluat atribuţiile manageriale. Ştirea a fost anunţată în exclusivitate chiar de preşedintele clubului, la Radio GSP.

"Nu vreau să mai fac comentarii absolut deloc. Eu mă abţin să mai vorbesc despre echipă şi club. Începînd de astăzi, managementul clubului va fi preluat de consiliul de administraţie, în frunte cu domnul Borş. Se pare că rezultatele n-au fost mulţumitoare şi mă simt inutil acum. Nu mi-am dat demisia, am plecat în concediu", a spus Marius Stan la Radio GSP.

gsp.ro

"Cineva" o şti adevărul. Versiuni sunt mai multe, inclusiv că e un joc de imagine.

- noi (combinatul) am susţinut clubul când a fost pe pierdere, tot noi, normal, vom decide ce vom face cu câştigul din CL, inclusiv să-l direcţionăm în afara clubului; nu-ţi place, pleci;

- e posibil ca ascensiunea lui Marius Stan, şi implicit cerinţele şi atitudinea lui, să nu placă celor ce decid într-adevăr în soarta clubului;

- poate că o victimizare politică nu e o ipoteză de exclus în condiţiile în care echipa nu mai are traseul foarte bun din sezonul trecut şi se pot prefigura unele dezastre pentru noi în CL; dacă se întâmplă să fie rău, va spune că e rău din cauză că a fost înlăturat, dacă va fi bine va reveni la club, şi imaginea lui va avea de câştigat în ambele situaţii; nu e de neglijat aspectul că el nu a fost concediat, nu a fost dat afară, nu şi-a dat demisia, ci doar nu are drept de decizie (cum s-o traduce asta) şi este în concediu;

- poate că arbitrajul favorabil de anul (competiţional) trecut trebuie compensat în vreun fel către anumite cercuri de interese, şi cei ce vor avea drept de decizie cu privire la banii din CL nu sunt de acord cu asta.

Oricum, rămâne de văzut ce se va întâmpla, dar imaginea clubului are de suferit. Părerea mea.

Edited by gabi

Declaratia de presă a lui Ionel Borş, presedintele Consiliului de Administraţie al Clubului Oţelul

«Consiliul de Administraţie a Clubului de Fotbal Oţelul Galaţi îşi reafirmă sprijinul faţă de conducerea executiva a clubului şi faţă de Directorul General Marius Stan. Apreciem performanţele sportive obţinute şi ne exprimăm convingerea că - beneficiind de sprijinul sponsorilor şi de încurajările tuturor suporterilor echipei - rezultatele excelente vor continua, mai ales că urmează meciuri dificile în Champions League, în Campionat şi în Cupa Romaniei».

adevarul.ro

Marius Stan se retrage de la club invocând motive de sănătate

Managerul general al clubului Oţelul Galaţi, Marius Stan, a declarat, miercuri, că a intrat în concediu pe o perioadă neterminată şi că atribuţiile sale în cadrul grupării gălăţene au fost preluate de Consiliul de Administraţie, condus de Ionel Borş.

"Din momentul acesta sunt în concediu de odihnă şi medical pe care l-am luat personal, iar conducerea rămâne în mâinile acţionarilor. Poate că se va ajunge pe culmi mai înalte, decât am dus eu echipa. Poate e prea mult cu fronturile pe care luptăm. Decizia am luat-o mai demult pentru că trebuie să mă gândesc la sănătatea mea. Aveam nevoie de o pauză. Nu vreau să comentez mai mult decât atât şi nici nu am să mai stau de vorba cu cineva. Este doar un concediu prelungit, dar Oţelul nu este un capitol încheiat. Am atribuţii la echipă, dar mi le retrag deliberat şi sper ca cei care rămân să facă mai multe decăt am făcut eu. Cei care manageriază clubul au o situaţie foarte bună, mai ales în condiţiile în care nu a intrat încă niciun ban de la UEFA. Preşedintele Consiliului de Administraţie, Ionel Borş, îmi va ţine locul. Voi reveni din concediu, dar nu prea curând", a declarat Marius Stan la Sport Total FM.

jurnalul.ro

Patronul Ionel Borş îi cere preşedintelui Marius Stan să justifice 2.000.000 de euro!

"Dosarul" conflictului dintre cei doi este tema banilor, aşa cum deja anticipam. Ionel Borş îi reproşează lui Marius Stan că a cheltuit, fără a avea aprobare din partea Consiliului de Admininistraţie, circa două milioane de euro! Banii au fost folosiţi de Marius Stan pentru investiţii la stadionul "Ancora" şi la baza "Siderurgistul", obiective care nu sunt în proprietatea clubului. Ionel Borş îi reproşează că a cheltuit circa două milioane de euro fără a avea acordul scris al Consiliului de Administraţie.

Reacţia patronului clubului Oţelul este ciudat de tardivă, deoarece investiţiile respective au fost intens mediatizate încă din momentul începerii lor, în 2009, deci avea tot timpul din lume să ia măsuri pentru ca aceste cheltuieli să fie oprite.

Surse din interiorul clubului spun însă că acesta este doar un pretext şi că, de fapt, în spatele scandalului se află cele 15 milioane de euro de la UEFA, pentru participarea Oţelului în grupele Ligii Campionilor. Ionel Borş şi Marius Stan nu s-au înţeles în ceea ce priveşte destinaţia banilor, iar de aici întregul circ.

adevarul.ro

Viorel Anghelinei sau Anton Coman?

Surse din interiorul clubului ne-au informat că ruptura dintre patronul Ionel Borş şi preşedintele Marius Stan este iremediabilă şi că în câteva zile va numit un nou preşedinte. Prima şansă o are fostul arbitru Viorel Anghelinei, dar în cursă este şi Anton Coman, preşedintele echipei de handbal a clubului.

Favorit este Viorel Anghelinei, fost jucător de fotbal la Oţelul şi fost arbitru internaţional. În cursă este însă şi Anton Coman, actual preşedinte al echipei de handbal a clubului Oţelul, dar şi patron al ICMRS SA. Anghelinei are atuul că se pricepe la fotbal, însă Coman este prieten la cataramă cu Ionel Borş.

adevarul.ro

"Nu e haos la Oţelul!"

În ciuda articolelor publicate în ultimele zile, unele dintre ele depăşind orice închipuire, doresc să anunţ în mod oficial că la FC Oţelul Galaţi nu domneşte haosul şi că nimeni n-a fost destituit. În ciuda faptului că am declarat destul de limpede că mă aflu în concediu de odihnă şi că nu mi-am dat demisia, s-au vehiculat tot felul de lucruri care n-au nicio legătură cu realitatea.

Reiterez faptul că nu am de gând să demisionez de la FC Oţelul Galaţi şi că, deşi mă aflu în concediu, sunt aproape de echipă. În această perioadă, de problemele clubului se ocupă, aşa cum am anunţat şi acum două zile, preşedintele Consiliului de Administraţie al FC Oţelul Galaţi, domnul Ionel Borş.

Precizez, de asemenea, că jucătorii şi antrenorii FC Oţelul Galaţi sunt cu plăţile la zi, deci nu este motiv pentru a spune că este haos la echipa care reprezintă România în grupele Ligii Campionilor. Vă asigur că echipa se pregăteşte cu maximă responsabilitate pentru jocurile care urmează.

Vă mulţumesc!

Marius STAN

Director General FC Oţelul Galaţi

otelul-galati.ro

Dorinel Munteanu afirmă că nu se pune problema să părăsească formaţia Oţelul

Tehnicianul Dorinel Munteanu a declarat, joi, că nu se pune problema să demisioneze din funcţia de antrenor principal al echipei Oţelul Galaţi, în urma conflictului dintre directorul general Marius Stan şi membrii Consiliului de Administraţie al clubului, transmite corespondentul MEDIAFAX. "Din punctul meu de vedere, nu se pune problema să plec. O dată pentru că Marius Stan e încă preşedintele clubului şi în al doilea rând pentru că eu am un contract pe doi ani cu Oţelul", a afirmat tehnicianul.

Dorinel Munteanu susţine că Marius Stan este în continuare alături de echipă, chiar dacă se află în concediu medical. El a precizat că jucătorii nu sunt afectaţi de conflictul de la nivelul conducerii clubului. "În jurul echipei este linişte, domnul preşedinte este lângă echipă, chiar dacă şi-a luat un concediu de odihnă, nu e nicio problemă, eu sunt foarte liniştit. Va fi la meciurile noastre în calitate de preşedinte, chiar dacă e în concediu. Aseară a vorbit cu jucătorii, cuvântul lui e foarte important în vestiar, el a fost cel care susţinut echipa. Probabil că sunt nişte discuţii între el şi cei din conducerea administrativă, dar oricum echipa nu este afectată", a menţionat Munteanu.

Tehnicianul este convins că jucătorii îşi vor încasa primele promise pentru câştigarea titlului în sezonul trecut. "Sunt convins că jucătorii au încredere în ce a spus preşedintele, până acum tot ce s-a promis s-a achitat. Jucătorii merită banii promişi şi îi vor primi cu siguranţă. Eu cred că munca băieţilor va fi răsplătită aşa cum s-a vorbit", a precizat Dorinel Munteanu.

Fundaşul Adrian Sălăgeanu a comentat zvonurile privind o eventuală grevă pe care ar urma să o facă jucătorii la meciul cu Benfica Lisabona din Liga Campionilor. "Nu vom face grevă, e absurd. Pentru noi e ce mai mare onoare să jucăm în Liga Campionilor. Sunt zvonuri şi noi încercăm să nu ne pierdem concentrarea, pentru că ne aşteaptă jocuri extrem de grele", a precizat Sălăgeanu.

Dinamo a inceput asaltul pentru aducerea lui Marius Stan

Cristi Borcea vrea sa profite de degringolada aparuta in aceasta saptamana la Otelul Galati si l-a ofertat pe Marius Stan.

Plecat in concediu dupa un audit in urma caruia s-a descoperit o gaura de 1 milion de euro, Marius Stan nu duce lipsa de oferte. Dinamo este prima echipa care i-a facut o propunere concreta in care i s-a promis sprijin total din partea actionariatului, anunta editia tiparita a Gazetei Sporturilor. "Ai avea mana libera la transferuri, tu ai conduce treburile la nivel administrativ, noi, actionarii, venim doar la meciuri si la sedintele lunare. Nu ne bagam peste tine!", i-a spus Borcea lui Stan. Directorul general al galatenilor a fost ofertat de dinamovisti si in trecut, numai ca de fiecare data a refuzat.

ziare.com

În fotbal circulă informaţia că necazurile cu legea pe care le are Vasile Avram nu sunt străine de recentul scandal izbucnit la Oţelul, soldat cu îndepărtarea lui Marius Stan.

Dacă Stan a avut la dispoziţie un milion de euro pentru arbitri în sezonul trecut, aşa cum se zvoneşte în scandalul de la Galaţi, e greu de crezut că subordonaţii lui Vasile Avram luau bani fără ca preşedintele CCA să nu ştie sau să nu afle. De obicei, în fotbal, şeful are întotdeauna cunoştinţă de ceea ce se întâmplă sub el.

Apoi, teoretic vorbind, a fost nevoie ca la meciurile Oţelului să se trimită arbitrul "potrivit", iar delegările s-au aflat sub directul control şi nemijlocita decizie a lui Vasile Avram. Prin urmare, este logic să credem că, dacă arbitrii au primit bani de la Oţelul în sezonul trecut, acest fapt s-a realizat cu complicitatea lui Vasile Avram.

Stan şi Avram, la braţ

Mai mult, există şi informaţii în acest sens, respectiv faptul că procurorii anticorupţie s-au sesizat şi în urma a ceea ce s-a întâmplat la Galaţi şi investighează şi pe acea parte. Revenind la relaţia dintre Vasile Avram şi Marius Stan, aceasta este relevată de faptul că cei doi sunt colegi în Comitetul Executiv şi foarte buni prieteni. De cele mai multe ori, în problemele supuse votului în organismul de conducere al Comitetului Executiv, cei doi au votat la fel. Prin urmare, este de aşteptat ca aceste două scandaluri să se intersecteze la un moment dat, iar asupra lui Vasile Avram să se abată noi acuzaţii.

"Ne dorim ca persoanele care au încălcat legea să plătească", Marius Stan, director general Oţelul.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-1/a-mancat-si-de-la-galati-procurorii-anticoruptie-s-au-sesizat-si-au-inceput-investigatia-8799932

Ionel Borş: Informaţiile legate de un audit la Oţelul sunt neadevărate

Preşedintele Consiliului de Administraţie al Clubului Oţelul Galaţi, Ionel Borş susţine că informaţiile apărute în presă referitoate la un audit desfăşurat la clubul de fotbal sunt neadevărate. "Informaţia apărută în presă conform căreia s-ar fi comandat un audit la club este neadevărată. Consiliul de Administraţie îşi exprimă întregul sprijin faţă de echipă şi club, în interesul cărora a acţionat în permanenţă", susţine Ionel Borş.

Declaraţia acestuia vine după ce, săptămâna trecută, preşedintele Oţelului, Marius Stan a declarat că a intrat în concediu şi că managementul clubului va fi preluat de Consiliul de Administraţie, în frunte cu Ionel Borş. În plus, aceste afirmaţii veneau pe fondul unor neînţelegeri între Stan şi Borş care apăruseră de mai multă vreme.

Toate speculaţiile au dus la faptul că mirajul Champions League, sumele importante de bani ce vor reveni Oţelului pentru participarea în această competiţie ar fi mărit brusc interesul membrilor Consiliului de Administraţie al clubului de fotbal.

În acelaşi timp s-a vorbit şi de faptul că şeful CA al FC Oţelul Galaţi S.A. ar fi comandat un audit la club şi ar fi susţinut în faţa celorlalţi membri ai Consiliului de Administraţie că cifrele contabile nu sunt în regulă, lucru dezminţit prin această declaraţie de presă de către Ionel Borş.

viata-libera.ro

"Marius Stan a anunţat că a revenit la fel de puternic la conducerea Oţelului

Marius Stan s-a întors la echipă şi a explicat ce s-a întîmplat în această perioadă în care s-au făcut multe speculaţii pe tema înlăturării sale de la conducerea Oţelului.

"Vreau să spun din start că acel concediu pe care mi l-am luat a fost voinţa mea, modul de a trage un semnal de alarmă asupra unor lucruri care sunt neconforme cu bunul mers al unui club profesionist. Am fost surprins să văd interpretări de toate felurile ale gestului meu, s-au spus vrute şi nevrute care mi-au adus o imensă mâhnire. Nimeni nu m-a dat afară, nu mi-am dat demisia şi nu mi-o voi da niciodată, am făcut-o acum 12 ani şi mi-a părut enorm de rău", a spus Marius Stan.

Preşedintele campioanei a comentat şi despre zvonurile unei eventuale implicări a Oţelului în scandalul de mituire a arbitrilor:

"Au apărut tot felul de fabulaţii, am fost hoţul numărul 1 din ţara asta, am furat milioane, poate mă învaţă şi pe mine vorbăreţii ăştia de ocazie care îşi dau părerea despre toţi şi despre toate, mai experimentaţi ca mine în ale evaziunii. E de elementar bun-simţ să vii după aceea cu o rectificare, cu o scuză minoră. Au tăbărît toţi pe această echipă, desfiinţând-o, numind-o “campioana blaturilor”, cine are o dovadă că Oţelul Galati a făcut vreun blat cu vreun partener sau cu vreun arbitru îl somez public să spună, iar atunci eu, Stan, voi pune capul jos, plecat, şi treceţi peste el".

Marius Stan a explicat că bătaia pe banii veniţi din Liga Campionilor încă nu a început: "Ţin să specific că banii nu au venit, deci încă nu i-am furat !".

http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/marius-stan-a-revenit-in-forta-nu-m-a-dat-nimeni-afara-banii-nu-au-venit-deci-inca-nu-i-am-furat-266902.html

deci, perioada nedeterminată de concediu s-a determinat azi :d. poate vedem şi noi vreun punct în CL.

Marius Stan a comandat un audit extern la club

Preşedintele Clubului de Fotbal Oţelul Galaţi, Marius Stan, a anunţat ieri că, pe banii personali, a comandat realizarea unui control financiar la club, considerând că rezultatele acestui control vor pune punct pentru totdeauna discuţiilor făcute în ultima perioadă de timp în jurul presupusei fraude făcute de el. Stan a reluat tema – deja expusă presei – privind atacurile adversarilor politici care încearcă să îl discrediteze, inclusiv prin împrăştierea, în oraş, a fluturaşilor tipăriţi în care estre acuzat că a furat banii de la UEFA.

Marius Stan a declarat că, după ce se vor prezenta rezultatele acestui „audit extern”, oricine îl va mai acuza că ar fi substiuit banii de la club va trebui să dea socoteală în instanţă. „Personal, pe banii mei, am comandat un control financiar extrajudiciar, făcut de o firmă care n-are legătură cu Galaţiul, să nu se interpreteze.

Nu am nicio emoţie în legătură cu acest control şi, când se va finaliza, cine mai vorbeşte de furt, merge la casa de avocatură Bălan, se judecă, că avocaţii de aia sunt plătiţi, îşi vor lua ei onorarii din daunele pe care le vor cere… Şi aşa la club se face audit din trei în trei luni. Săptămâna asta s-a mai încheiat o auditare pentru licenţierea UFEA, dovadă că în această lună vom primi prima tranşă de bani…

Dar m-am săturat să le dau explicaţii tuturor neaveniţilor care vor să ţeasă această pânză de păianjen în jurul meu… Este drept că nu au altceva ce inventa, că de la alegerile din 2008 până acum nu s-a mai întâmplat decât că am câştigat campionatul şi Supercupa Românei”, a adăugat Marius Stan, precizând că atacurile din ultima perioadă de timp nu îl vor face să îşi retragă candidatura pentru Primăria Galaţiului, motiv pentru care a şi susţinut o conferinţă de presă la PNL, alături de şeful său politic, Victor Paul Dobre.

viata-libera.ro

De unde ii venii idea lui Marius Stan sa intre in politica? Daca a pus nocturna si semanat iarba pe stadion, ce inseamna ca ar fi bun ca primar?Sau Poate pentru ca toata lumea se pricepe la fotbal si la politica? Ma dezamageste.Aceiasi formula ca si Becalii: se face cunoscut publicului printr-o echipa de fotbal ca sa-si pregateasca lansarea in politica.Bleah!

Nu-l va vota lumea pentru ca ar fi vreun geniu organizatoric si un extraordinar politician (asta nu stiu daca e de bine, dar in fine). Il va vota pentru ca s-a saturat de aceleasi fete si impresii. Deocamdata..