Jump to content

Agenţii imobiliari contestă subvenţiile pentru căldură

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Agenţii imobiliari contestă subvenţiile pentru căldură

Unii agenţi imobiliari din Galaţi privesc din alt unghi de vedere, decât cel comun, subvenţiile la caldură. Pentru impulsionarea pieţei imobiliare, consideră ei, subvenţiile la caldură ar trebui eliminate. Astfel persoanele cu venituri mici ar ajunge să acumuleze datorii şi, nevoiţi să-şi vândă locuinţele, s-ar muta la ţară, fapt care ar duce la repopularea satelor. „I-am învăţat pe toţi puturoşii să stea în apartamente, fără să muncească. Ei adună debite, iar statul le plăteşte ajutoare şi întreţinerea. Dacă nu ar avea subvenţii , aceşti oameni şi-ar vinde apartamentele şi ar pleca la ţară. Satele ar înflori, apartamentele s-ar vinde mai repede, s-ar face mai multe tranzacţii şi s-ar încasa mai mulţi bani la buget" a spus Vlad Marin, administratorul unei agenţii imobiliare din Galaţi.

Am solicitat şi părerea reprezentantului unei din cele mai defavorizate categorii sociale, lui Vasile Panţur, preşedinte al Alianţei Pensionarilor pentru conciliere din Galaţi. „Este o totală discriminare pentru pensionari şi pentru cei care au construit această ţară. Nu au dreptul să ne trimită să locuim la ţară, pentru că aici am muncit, aici am construit. Subvenţia este necesară şi este normală, pentru că aceşti oameni sunt cetăţeni ai României şi trebuie susţinuţi",a spus Vasile Panţur, preşedintele Alianţei Pensionarilor pentru Conciliere.

adevarul.ro

rar citesc asemenea inepții. afirmațiile specimenului ăsta nu reprezintă părerea vreunui personaj reprezentativ pentru categoria asta profesională, cum reiese din titlu (”Agenţii imobiliari contestă subvenţiile...”), ci a unui individ hapsân care, în spatele afirmațiilor lui, spune de fapt că i-ar place ca epurarea asta a ”puturoșilor” să se facă prin firma lui, ca să-și umfle buzunarele din comisioane. tare-mi mai sună apropiat cu echilibrarea balanței de plăți prin ”ieșirea din sistem” a pensionarilor.

am urmat linkul, poate specimenul (dacă articolul nu e vreo invenție) are și vreo fotografie pe acolo, că cine știe cum ne-om intersecta drumurile vreodată.

... , Țiglina I, bloc A... .

am pus trei puncte ca să nu mă acuze Andrei că-i fac reclamă. există google. ce mă amuză este că mai apare în cel puțin un articol pe la adevărul.ro în care este descris drept administratorul uneia din cele mai vechi agenții din Galați. mai spun doar că marele analist imobiliar are sediul perete în perete, aproape, cu Librăria Adevărul.

Edited by gabi