Jump to content

Zona Metropolitană Galaţi - Brăila

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Divortul dintre Galati si Braila e oficial

Consiliul Local Galati a respins solicitarea brailenilor de a ceda 500 ha in cartierul Cantemir, iar autoritatile locale din judetul invecinat, prin vocea presedintelui CJ Braila, Gheorghe Bunea Stancu, sustin ca vor merge pe un proiect propriu de dezvoltare a zonei metropolitane Braila-Siret.

O noua intalnire intre autoritatile galatene si brailene, un nou motiv de scandal si acuzatii reciproce. Presedintele Consiliului Judetului Braila, Gheorghe Bunea Stancu, a plecat extrem de suparat de la intalnirea de ieri si nu a vrut sa comenteze, initial, ce s-a intamplat la intalnirea cu prefectul si primarul municipiului Galati. Autoritatile galatene au respins, fara drept de apel, propunerea Consiliului Judetului Braila privind cedarea a 500 ha din mult disputatul cartier Cantemir, dar sustin ca sunt in continuare deschise la discutii. Discutii care, in momentul de fata, nu prea isi mai au rostul.

“Din discutiile purtate cu colegii de la Braila ar exista un protocol al acestei zone de dezvoltare, urmand ca dupa ce-l vom studia sa ne creionam un punct de vedere. Nu e o perioda propice rezolvarii problemelor. Autoritatile brailene nu doresc sa ne elibereze autorizatiile. Documentatiile au fost transmise de mai mult timp. Vom vedea ce e de facut in continuare, in asa fel incat sa nu ratam banii, intrucat ar fi foarte greu de explicat tinerilor ca nu pot primi locuinte din cauza unor ambitii zonale”, a explicat prefectul Mihai Capra.

Primarul Nicolae nu stie ce vrea

Primarul Dumitru Nicolae pare sa nu stie care este pozitia pe care trebuie sa o adopte in raport cu brailenii. Acesta adopta mai intai metoda mangaiatului pe crestetul capului: “Noi vrem sa imbunatatim relatiile prin zona metropolitana pe cele 4.000 ha, conducere proprie, cu tot ce trebuie acolo”, pentru ca apoi sa-i plesneasca fara retinere: “Daca ti-am cerut autorizatie pe terenul proprietatea noastra, esti obligat sa dai. Ei ne-au dat pana acum raspunsuri evazive, ca e zona agricola”.

“Parca mi se citea rechizitoriul”

Presedintele CJ Braila considera ca orice discutie pe tema cartierului Cantemir este inutila. “Am mers la Prefectura si va spun ca parca mi se citea rechizitoriul. Eu am venit sa purtam o discutie serioasa, deschisa, nu sa mi se comunice nu stiu ce proces-verbal. Noi o sa mergem pe un proiect propriu de dezvoltare a zonei metropolitane Braila-Siret”, a rabufnit Gheorghe Bunea Stancu.

Of, campania!

Nicolae arata cu degetul catre Braila cand vine vorba de folosirea cartierului Cantemir ca instrument de campanie electorala, desi autoritatile galatene nu au ezitat pana acum sa faca acelasi lucru. “Cea mai mare problema este campania electorala pentru dansii. Daca eu cedez acum la galateni, e clar ce imi fac brailenii. Nu e adevarat. Va spun eu ca brailenii sunt de partea zonei metropolitane. Noi, daca ratam aceasta interventie, nu e bine pentru dezvoltarea ambelor orase”, si-a incheiat primarul discursul in stil Marian Vanghelie.

Tot presa e de vina

Cum ne-am obisnuit deja, primarul Dumitru Nicolae obisnuieste sa gaseasca vinovati oriunde, numai in ograda proprie nu. O dovedeste o noua declaratie de duh, prin care Nicolae lasa sa se inteleaga ca reprezentantii mass-media poarta, de fapt, o parte din vina pentru ca intelegerea cu brailenii nu s-a perfectat inca. Cititi si va cruciti: “Intelegerea asta, v-o spun sincer, se va realiza numai daca presa nu citeste printre randuri. Pozitia noastra este de intelegere in conditiile legii”, sustine primarul.

Si daca tot am ajuns la capitolul presa, se cuvine sa spunem ca autoritatile locale din Galati si Braila nu se inteleg nici aici. Prefectul judetului Galati, Mihai Capra, considera ca neinvitarea presei la discutii este o decizie normala. “Accesul presei nu a fost permis pentru ca, in mod normal, cand se face o negociere intre doua parti se prezinta concluziile, nu modul in care se negocieaza. Nu stiu unde ati vazut dumneavoastra negocieri cu presa de fata? La Braila nu a fost o negociere, a fost un spectacol mediatic. Aduceti-va aminte ca din Galati au fost vreo trei-patru oameni de afaceri, onorabili sub toate aspectele, dar ce oameni de afaceri au fost de la Braila? Nu-mi amintesc. Avem toata deschiderea catre dumneavoastra, dar nu cred ca undeva se practica negocierea in prezenta presei”, a precizat prefectul.

Presedintele CJ Braila sustine contrariul, considerand ca discutiile cu usile inchise nu isi au rostul, intrucat nu are nimic de ascuns. “Ce e cu secretomania asta, dom’le? Ati vazut cum am organizat noi intalnirea la Braila? Cu presa de fata. Sa se inteleaga ca eu nu am nimic de ascuns si, mai ales, nu am nimic cu galatenii. Dimpotriva, ii apreciez. Daca doriti, eu voi face o conferinta de presa in Galati cu ziaristii, cand doresc”, ne-a declarat Gheorghe Bunea Stancu.

Cu ce am ramas?

Tragand linie peste cei doi ani de discutii si procese in justitie initiate de cele doua administratii, am putea spune ca progresele pentru dezvoltarea zonei metropolitane sunt neglijabile.

Brailenii ne-au dat autorizatii cu de-a sila pentru constructia de locuinte, in momentul de fata lucrandu-se in cartierul Cantemir la 92 de apartamente.

Primarul Dumitru Nicolae va merge, saptamana viitoare, la Braila, sa ceara o alta serie de autorizatii pentru alte 92 de apartamente, invocand faptul ca autoritatile din judetul invecinat au adus tot soiul de scuze pentru a amana acest moment. Cateodata lucrurile se rezolva de la sine, cum este cazul comunei Vadeni, unde Primaria a scos la licitatie 50 de locuri de case, care au fost adjudecate, in final, de galateni.

Exista totusi un punct unde galatenii si brailenii au cazut in totalitate de acord. Este vorba de legatura zonei cu Coridorul 9 pan-european, pe care Ministerul Transporturilor intentioneaza sa o faca prin Ramnicu-Sarat. Autoritatile din Galati si Braila considera ca legatura prin Buzau ar avantaja ambele judete prin asigurarea unei legaturi rapide cu Capitala. In rest, discutii fara vreo finalitate sau, cum spune primarul Dumitru Nicolae: “e bine ca ne-am intalnit, e bine ca nu ne-am batut, e bine ca am plecat convinsi ca vrem sa facem ceva”. Dar ce? Ca tot nu e clar.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=2

Prefectul Mihai Capră confirmă că a propus

Schimbarea... graniţei dintre judeţele Galaţi şi Brăila

* "Dacă vor într‑adevăr să împărţim mia de hectare, trebuie să ofere şi ei ceva în schimb" * Nu avem interese comune - brăilenii au unde să construiască locuinţe: "Nu vine nimeni din Brăila ca să se mute în câmp, la Siret!" * Ori autorizaţii, ori proces! * Prefectul nu crede că se poate negocia în precampanie electorală

Prefectul Galaţiului, Mihai Capră, a confirmat ieri informaţia din presa brăileană, publicată şi de "Viaţa liberă", că le-a propus brăilenilor modificarea graniţelor judeţelor în schimbul celor 500 de ha cerute de brăileni în zona cartierului Cantemir. "Le‑am spus că dacă vor într‑adevăr să împărţim mia de hectare, trebuie să ofere şi ei ceva în schimb. Şi le‑am propus că le dăm 500 de ha dacă sunt de acord să modificăm graniţele judeţului. Bineînţeles că n‑au fost de acord", a declarat ieri prefectul. Cele 500 de ha rămase gălăţenilor ar fi intrat în aria de administrare a Galaţiului: "N‑ar mai fi fost nevoie să mergem la Brăila ca să luăm autorizaţii, nu mai trebuia să facem buletine de Vădeni�" Deşi prefectul spune în continuare că vineri "n‑au fost discuţii � fiecare şi‑a apărat punctul de vedere", Mihai Capră a precizat: "În momentul în care ceri ceva, trebuie să te gândeşti şi la celălalt. Nu poţi numai aşa, să te gândeşti că într‑o afacere poţi numai să câştigi, iar altul numai să piardă. În fond, noi nu avem nicio vină că în 2003 Hotărârea de Guvern nu a fost urmată şi de reglementări legale, ca să nu ajungem la situaţia de astăzi. Iar noi investim zeci de milioane ca să ce? Ca să mutăm oamenii în altă parte! Ce Dumnezeu, nu se poate aşa ceva: să mut oamenii de la Galaţi la Brăila, ca altul să ia taxe şi să‑şi mărească numărul de locuitori."

Brăilenii au alte interese în zonă

"Eu sunt convins că dacă brăilenii ar fi fost înţelegători nu ajungeam în situaţia asta, ne‑a mai declarat prefectul. Eu le pun o întrebare: domnilor, dumneavoastră nu sunteţi interesaţi să construiţi case acolo? Şi bineînţeles că nu sunt, ca dovadă că şi cele 50 de locuri scoase la licitaţie de Primăria Vădeni au clienţi tot din Galaţi. Dânşii nu au nevoie să construiască acolo: har Domnului, Brăila are în jur spaţiu mai mult decât suficient. Nu vine nimeni din Brăila ca să se mute în câmp [la Cantemir]". Brăilenii au vândut pământ în zonă şi doresc să ridice construcţii industriale şi nu locuinţe, iar autorităţile "deocamdată, n‑au făcut decât să arate cu degetul la noi!"

Ne certăm degeaba?

Oricum, este aşteptată o lege specială pentru zonele metropolitane, care să stabilească modul de administrare. L‑am întrebat, deci, pe prefect dacă nu crede că discuţiile grăbite acum, în sezon electoral, ar putea stabili ceva care s‑ar putea contrazice însă cu viitoarea lege. Aşa cum, iată, vechea Hotărâre a Guvernului PSD privind înfiinţarea cartierului Cantemir (iniţial cartierul Siret) se loveşte acum de probleme de proprietate şi administrare. "Sigur, teoretic este posibil. Mutăm cearta în Parlament", a confirmat reprezentantul Guvernului în teritoriu, care este convins că, până după alegeri, orice întâlnire este "pierdere de timp", pentru că nu se va negocia normal, ci cu atenţie la imagine. "I‑am spus şi dlui primar Nicolae: ar trebui să ceară de urgenţă eliberarea autorizaţiilor; nu vor să le dea, să‑i acţioneze în justiţie! Până la urmă, este un proprietar care îşi cere un drept: să i se elibereze o autorizaţie de construire. Nu trebuie să mă dirijezi tu ce să fac pe proprietatea mea!"

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=22979

Supărare mare la Brăila...

Braila nu mai e raion, iar galatenii nu sint arieni

* Este observatia facuta de presedintele CJ Braila, Gheorghe Bunea Stancu, dupa ultima discutie sterila cu autoritatile din Galati pe tema cartierului Siret * Stancu a ajuns la concluzia ca nu mai este cazul sa-si bata gura de pomana cu galatenii si sa tot participe la discutii inutile

Presedintele Consiliului Judetean Braila, Gheorghe Bunea Stancu, crede ca nu mai este cazul sa mai participe la intilniri cu galatenii pe tema cartierului Siret. Acesta s-a aratat deceptionat ieri, in cadrul unei conferinte de presa, dupa ce ultima reuniune de acest gen, de la finele saptaminii trecute, desfasurata la Galati, a ramas fara nici un rezultat. Stancu a ajuns la concluzia ca, dupa doi ani de discutii sterile, nu mai merita sa-si bata gura de pomana cu autoritatile de peste Siret, asa ca de acum inainte, el crede ca va spune "pas" oricaror propuneri de noi discutii cu acestea: "Discutiile au avut acelasi curs ca si la Braila, in sensul in care dinsii doresc foarte multe, dar sa nu cedeze nimic. De aceea, am anuntat in mod oficial ca noi oricum lansam proiectele noastre intre Galati si Braila si suprafata pe care Galatiul o detine pe raza noastra de competenta va fi tratata ca o suprafata parte a judetului Braila, nu ca o proprietate a cuiva. In planurile noastre de urbanism vom trata unitar zona, fara a tine cont a cui este proprietatea. Au fost fel de fel de pareri, iar cele ale Galatiului nu au nimic in comun cu cadrul legal. Domnul primar Nicolae are o placa pe care ne-o pune de fiecare data, ne vorbeste despre cum era cind se plimba el prin Franta si ce frumoasa este zona metropolitana, dar nu are notiuni minime despre ce inseamna zona metropolitana. Noi le-am dat un statut al zonei de dezvoltare economica, asa cum l-am gindit noi, ei ne-au raspuns ca sint de acord sa elibereze acte de stare civila si autorizatii de constructie. Am obosit de atitia ani, de cind tot vorbim despre acest subiect si nu se face nimic. Eu nu am o lupta cu judetul Galati, ci cu administratia din judetul Galati, care refuza sa inteleaga ca Braila este astazi judet si nu mai este raion. Ei inca se cred superiori, se cred niste arieni, cred ca sint niste oameni care plutesc pe sus si cred ca legea o face Prefectura Galati si municipiul Galati. Sintem toti cetateni ai Romaniei, trebuie sa ne supunem unei legislatii, ca e buna, ca e rea, ca avem de comentat, asta este. Se ajunsese pina acolo incit sa se propuna sa schimbam granitele judetului, va dati seama ce aberatie?! Cum sa schimbam granitele?! Granitele se schimba prin referendum, cine va vota pentru schimbarea granitelor judetului Braila? Nu mi se pare deloc constructiv punctul lor de vedere si nu mai cred in aceste intilniri".

"Denumirea strazilor interioare si a cartierului de acolo nu este de competenta Galatiului"

Stancu a declarat ca nu este deloc impresionat de amenintarile primarului Galatiului, Dumitru Nicolae, privind faptul ca il va da in judecata, daca seful CJ refuza in continuare sa-i elibereze autorizatii de constructie pentru noi blocuri in cartierul Siret. Presedintele CJ Braila a explicat ca legea impune existenta unui PATZ si PUZ, in baza carora sa se elibereze astfel de autorizatii, deci, cit timp nu exista aceste planuri, nu are cum sa dea autorizatii: "Este dreptul lor sa conteste unde vor. Eu nu refuz sa dau autorizatii, dar sa nu uitam ca autorizatiile se dau intr-un cadru legal, trebuie sa am un Plan de Amenajarea Teritoriului Zonal (PATZ) si un PLan de Urbanism Zonal (PUZ) acolo si in baza acestora sa dau aprobare. Dupa ce vom avea PATZ-ul si PUZ-ul, ca sa stim exact cum ne dezvoltam in zona, o sa dau autorizatiile imediat. Lucram la caietul de sarcini pentru PATZ si PUZ si va dura citeva luni si vom rezolva si aceasta problema. Domnul Nicolae crede ca noi sintem iubitorii cladirilor hidoase, dar eu i-as sfatui sa faca asa ceva in Galati, nu in judetul Braila. Blocurile alea nu sint cladiri de anul 2008. Haideti sa ne uitam cum arata blocurile din cartierul Siret - si ei tot imi spun ca au un PUZ pe care sa-l aprob. Eu nu aprob PUZ-uri in care nu cred. Nu se pot face constructii asa cum vor ei, mai viseaza mos Nicolae ceva noaptea, mai face o strada sau mai ridica un bloc. Iar PUZ-ul ala al lor arata jalnic".

In ceea ce-l priveste, deputatul PSD Mihai Tudose a explicat ca galatenii ar trebui sa o lase mai moale cu pretentiile lor, mai ales ca, pina una-alta, potrivit legislatiei in vigoare, brailenii le pot schimba toate planurile din cartierul Siret, inclusiv denumirea strazilor si a cartierului, daca vor: "Insasi denumirea strazilor interioare si a cartierului de acolo nu este de competenta Galatiului. Avem o multime de legi in tara asta, problema este ca se apropie campania electorala, au promis in campania trecuta marea, sarea, ca dau locuinte, ca fac, ca dreg si a venit scadenta. Dar daca de miine Consiliul Judetean Braila si comuna Vadeni fac acolo un plan de sistematizare, un PUZ, un PUD si spun ca acolo este cartierul Brailita, Brailita este, cel putin oficial. Neoficial, ei pot sa-i spuna cum vor, "cartierul Nicolae".

http://www.obiectivbr.ro/index.php?pagi ... u=Politica

• 1 month later...

“Eu unde votez?”

Aceasta este intrebarea pe care si-o pun cei mai multi dintre locuitorii cartierului “Dimitrie Cantemir” pe care Dumitru Nicolae nu conteneste sa-l prezinte ca pe o mare realizare a sa, in timp ce oamenii au o cu totul alta parere si implicit foarte multe ofuri la adresa municipalitatii.

In cartierul “Dimitrie Cantemir”, cu care primarul Dumitru Nicolae se mandreste ori de cate ori are ocazia, s-au ridicat in 4 ani doar 9 blocuri a cate 54 de apartamente, in care locuiesc aproape 1.000 de suflete.

Desi cei care locuiesc cu chirie in locuinte ANL ar trebui sa fie teoretic fericiti ca au un acoperis deasupra capului, realitatea e cu totul alta. Si asta pentru ca in "celebrul" cartier, aflat la iesirea din Galati, nu exista un dispensar, o biserica, un magazin, o unitate scolara, un magazin comercial. Mai mult, legatura cu orasul este asigurata cu ajutorul catorva autobuze care circula doar pana la ora 22.30, ora dupa care fiecare este nevoit sa se descurce cum poate pentru a ajunge acasa din oras sau de la serviciu.

Si problemele nu se opresc aici, pentru ca locuitorii sunt ai nimanui, si asta pentru ca terenul pe care sunt construite blocurile este obiectul unei dispute intre autoritatile din Galati si Braila, motiv pentru care oamenii nu-si pot face buletine in care sa fie trecuta adresa noului domiciliu.

“Vrem o scoala si o biserica!”

Ion Rosca locuieste de mai bine de un an impreuna cu sotia si copilul in varsta de 7 ani in apartamentul nr. 13 din blocul S9 si este nemultumit de faptul ca autoritatile locale in frunte cu primarul Dumitru Nicolae nu au facut nimic pentru a rezolva ofurile locuitorilor cartierului. "Problema e in felul urmator: vrem o scoala, o biserica, un dispensar, o sectie de politie, un magazin comercial. Avem doar un chiosc alimentar care functioneaza pana la ora 18. In plus am dori sa se amenajeze si un parc pentru ca, uitati-va si dumneavoastra, copiii nu au unde sa se joace. Noi am plantat gazon si am pus flori in fata blocului, desi cei din Primarie au promis ca vor face ei asta. Si transportul e o problema, mai ales noaptea, dupa ora 22.30, cand nu mai e nicio cursa spre cartier. Doar in fata blocurilor exista iluminat public si, daca vii noaptea pe portiunea de la sosea pana aici, e bezna. Sunt femei, barbati care vin dupa ora 22.30 de la munca si, dupa ce ca sunt nevoiti sa ajunga aici cum pot, mai sunt si in pericol pentru ca e intuneric si li se poate intampla orice. Problemele noastre sunt cunoscute, dar primarul nu a facut nimic sa le rezolve", ne-a spus Ion Rosca. Intrebat daca nu este multumit macar de faptul ca Primaria i-a dat o casa, replica lui Ion Rosca a fost una prompta: “Statul mi-a dat casa, pentru ca blocurile sunt facute cu banii statului, si nu ai Primariei.

Si Cornel Moise, care locuieste in apartamentul nr. 26 este nemultumit de conditiile de trai: “Eu lucrez ca mecanic CFR si numai eu stiu cum ajung la munca. Nu ni s-au asigurat conditii minime de trai. Cand ploua e jale pentru ca e numai noroi“. Desi platesc o chirie modica, de doar cateva zeci de lei pe luna, locatarii sunt nevoiti sa plateasca la intretinere sume usturatoare, de ordinul catorva sute de lei. “Primaria Galati este un mecanism extrem de defectuos, care nu a facut nimic pentru noi. Stiti cat suntem nevoiti sa platim la intretinere pentru apa calda, caldura si gaze? Mai mult ca la bloc in oras. Eu locuiesc intr-un apartament cu o camera si in luna ianuarie mi-a venit intretinerea 430 de lei, iar in luna martie 330 de lei“, ne-a mai spus Ion Rosca.

“M-am nascut in judetul Galati, vreau sa am buletin de Galati“

Ne-a spus Cornel Moise, care, desi locuieste de 2 ani in cartierul “Dumitrie Cantemir”, la alegerile locale va fi nevoit sa voteze in comuna in care s-a nascut si care figureaza in buletinul sau ca domiciliu: “Daca vreau sa votez, trebuie sa ma duc la mine, la tara. Suntem galateni doar cu numele, din pacate, pentru ca nu s-a rezolvat problema terenului si nu ne putem face buletine pe adresa pe care o avem in contractul de inchiriere. Nu vreau sa am buletin de Braila, nici de Vadeni, vreau sa am buletin de Galati, asa mi se pare normal. Am fost de cateva ori si la Politie sa ne interesam ce putem face, dar nu am reusit sa rezolvam nimic. Eu am stat in Caminul CFR din Galati unde am avut viza de flotant in Galati, dar de 2 ani, de cand m-am mutat, nu o mai am, iar buletinul meu e de la tara. Sunt multi copii care au implinit 14 ani si care nu-si pot face buletine. Nu inteleg de ce nimeni nu a rezolvat si aceasta problema care pentru noi e foarte importanta. Nu pot lua un credit de la o banca, nu pot lua nimic in rate pentru ca nu am buletin pe noua adresa”, ne-a mai spus Cornel Moise.

“E jale. Mi-e rusine ca sunt galatean si roman!”

Este parerea lui Ion Rosca, unul dintre putinii norocosi care au buletine a caror valabilitate nu a expirat si au inca domiciliu in municipiul Galati, la vechea adresa. Tanarul ne-a spus ca nu se va duce sa voteze dintr-un motiv foarte simplu: “Pentru ce sa ma duc sa votez? Nu ca nu as avea pe cine, dar pur si simplu am ajuns la concluzia ca nu merita. Este jale. Atata pot sa va spun. Stam intr-un cartier aflat aproape de Galati, dar suntem practic ai nimanui. Si asta pentru ca asa au inteles autoritatile sa se ocupe in ultimii ani de noi”.

Acestea sunt in linii mari ofurile celor 1.000 de suflete care traiesc in cartierul “Dimitrie Cantemir” si care nu mai spera ca autoritatile locale sa le intinda o mana de ajutor prea curand. Si asta in timp ce primarul Dumitru Nicolae considera o mare realizare faptul ca in cartierul respectiv s-au ridicat 9 blocuri in timp de cativa ani, dar nu a reusit sa rezolve problemele locuitorilor de aici.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=1

Hmmm....e enervant sa vezi cum se cearta unii, la nivel inalt, referitor la aceasta problema spinoasa.

Dar daca Dumitru Nicolae sau Bunea ar locui in acest cartier, ei ce-ar simti ? sa nu aiba acte in regula e una ...poate ar fi cea din ultima problema...

Ce conditii deosebite s-au asigurat celor care locuiesc in acest cartier ? Ce facilitati ?

- Un spatiu impropriu ce se numeste "magazin alimentar" ???? cine are curajul sa cumpere semipreparate de acolo ?? iar daca ai curajul, oricum ... e inchis cand vii de la serviciu, dupa ora 18 !!

- Autobuze la un interval atat de mare ca ti se lungesc urechile de asteptare ...daca pleci din cartier, ok, mai e cum mai e, daca vii din oras nu se stie ce orar au...

- centrale termice care e obligatoriu sa functioneze pe caldura pana in primavara ca sa mai faca unii niscai bani iar locuitorii cartierului sa fie pusi in situatia de a avea de platit intretineri usturatoare mult mai mari decat in oras !

Si in rest ce ? Primaria Galati si-a aruncat oamenii in pustiu si si-a batut joc de ei si de copiii lor ! Nu scoala, nu locuri de joaca, nu iluminat pana la strada principala, nu dispensar, nu biserica, nu magazine, nu politie, nu reguli de convietuit ( acolo fiecare isi face legea ). Si pe deasupra ii mai si lasa prada acestui razboi al orgoliilor oamenilor politici din cele 2 orase !

Nu, brailenii nu i-au adus de mana pe galateni in zona asta , Primaria Galati i-a adus obligat-fortat, neinstiintindu-i de adevarata problema ! Si acum ce vina au locuitorii ANL-urilor din acest cartier ! Cu ei ce au autoritatile celor 2 orase !?? Ei sunt cei prinsi la mijloc !!! Despre viata lor e vorba ! Nu despre mandriile prostesti ale celor ce stau comod in fotoliile lor tapitate si bat apa in piua !!!

@danaelada

Draga elada, draga,

Daca esti atat de nemultumita de ce nu pleci de acolo? Ai fost fortata de primar sa te muti? Ti-a pus cineva fortat cheile in mana? Te tine cineva legata de apartamentul ala? Esti amendata daca lasi locul altui tanar? Nu stiai cand te-ai mutat unde sunt amplasate blocurile, ce dotari edilitare sunt in zona? Nu stiai ca e un cartier de-abia inceput?

De ce nu te muti frumusel intr-un apartament inchiriat de pe piata libera sa platesti chirie vreo 150-200 de euro/luna? De ce trebuie ca unii sa plateasca milioane chirie si sa crape muncind pentru un acoperis, iar altii, dupa ce primesc un apartament nou si platesc mai nimic (50-60 lei/luna, nu?) posteaza pe forumuri "nemultumirea"? De ce nu-ti faci tu rate la o banca? Te imprumuti de 50-60.000 euro, platesti rate de te ustura pielea (sa nu folosesc expresia consacrata...) si apoi spune-mi cum e mai bine: moka de la stat (ceea ce inseamna de fapt ca platesc altii pentru tine...) sau indatorat pe viata la banci?

PS: Oricum, si pentru dobanzi si conditiile impuse de banci, tot Nicolae e de vina. Pe bune, l-am vazut :lol:

@danaelada

Draga elada, draga,

Daca esti atat de nemultumita de ce nu pleci de acolo? Ai fost fortata de primar sa te muti? Ti-a pus cineva fortat cheile in mana? Te tine cineva legata de apartamentul ala? Esti amendata daca lasi locul altui tanar? Nu stiai cand te-ai mutat unde sunt amplasate blocurile, ce dotari edilitare sunt in zona? Nu stiai ca e un cartier de-abia inceput?

De ce nu te muti frumusel intr-un apartament inchiriat de pe piata libera sa platesti chirie vreo 150-200 de euro/luna? De ce trebuie ca unii sa plateasca milioane chirie si sa crape muncind pentru un acoperis, iar altii, dupa ce primesc un apartament nou si platesc mai nimic (50-60 lei/luna, nu?) posteaza pe forumuri "nemultumirea"? De ce nu-ti faci tu rate la o banca? Te imprumuti de 50-60.000 euro, platesti rate de te ustura pielea (sa nu folosesc expresia consacrata...) si apoi spune-mi cum e mai bine: moka de la stat (ceea ce inseamna de fapt ca platesc altii pentru tine...) sau indatorat pe viata la banci?

PS: Oricum, si pentru dobanzi si conditiile impuse de banci, tot Nicolae e de vina. Pe bune, l-am vazut :lol:

"Mikka" vine de la "moka" ?

Si "moka" vine de la "primarie" ?

Nu mi-e teama de nimeni, mi-e doar sila ca si aici si-au bagat coada sustinatorii primarului actual .... si cei ce nu pot gandi ca simpli cetateni.

Nu generalizez.

Topicul era despre "razboiul Galati - Braila", daca n-ai sesizat, aici era marea nemultumire. A derivat in alte probleme, de care se lovesc unii, si care nu pot fi ignorate de cei care locuiesc acolo de aproape 1 an si jumatate. Dar oricum, nu poti fi decat subiectiva si colerica ... probabil ai motivele si frustrarile tale.

In rest, ce sa-ti spun...Toata lumea cunoaste realitatile, conditii de creditare, etc. si doar sa fii ingust la minte sa iei "pe bune" PS-ul tau

PARCA am fi in lumea a 3-a cu mosuletul asta primar carsi-a batut joc de oamenii aia din Cantemir.adica el merge pe principiul noi luam decizii si apoi gandim,parca ar fi pe tarlaua lu'ta'su

dar de ce nu se pune problema cum marile marketuri au pus mana cu spagi mari terenuri in orash//acolo nu se puteau face blocuri??cate anl-uri se puteau face pe suprafata bila-altex-kaufland??? sau atata teren central unde e Praktiker hai sa fim serioshi!!!de pilda nu ma mir ca in curand in pacul CFR care e la pamant sa apara CARREFOUR sau CORA.ei la asta nu va-ti gandit. e zona buna.hahaha :mrgreen: sau in locul patinorului care la fel e in paragina sa apara un alt depozit....

@mariushathor

Praktiker s-a construit pe o suprafata cumparata de o firma privata de la o alta firma privata, pe milioane bune de euro.

Locuintele ANL se construiesc cam pe acolo pe unde statul mai are cate un teren (nerevedicat, de ex). Asa ca e cam fortat sa amesteci niste afaceri private cu probleme sociale, cel putin la nivelul asta. Nu stiu exact care e situatia in celelate cazuri, dar probabil ca e similara.

Mai greu de inteles e insa situatia blocurilor neterminate din str. Traian, aflate in propiretatea CFR. Din cate s-a mai scris, Primaria s-a oferit sa le preia, in starea in care se afla, si sa le finalizeze. Insa se pare ca cineva de pe la "centru" s-a opus. Si asa au ramas in centrul orasului cateva zeci de apartamente in stadiu de constructie (??), timp de ani de zile.

@danaelada

Nu doresc sa intru in polemica cu tine. Nu ai argumente, profereazi doar injurii si jigniri. Chestia legata de nick-ul meu si faptul ca daca cineva nu e de acord cu ideile tale e catalogat in fel si chip, nu sunt decat dovezile unei limitari intelectuale severe.

@danaelada

Nu doresc sa intru in polemica cu tine. Nu ai argumente, profereazi doar injurii si jigniri. Chestia legata de nick-ul meu si faptul ca daca cineva nu e de acord cu ideile tale e catalogat in fel si chip, nu sunt decat dovezile unei limitari intelectuale severe.

Mikka ,

Cred ca in viata ta ai cam tot ce iti doresti, nu cred ca ai ajuns sa treci prin greul multora. Preferi sa judeci si critici la fel limitat, ca si altii. Ai intrat in polemica inca de cand m-ai atacat, fara sa ai , deasemenea argumente solide, nici tu. Sau sa inteleg ca voiai sa ma sustii, sa vad partea buna a lucrurilor ...ha !

Argumente am dar nu-mi mai consum energia sa continui aceasta polemica cu un om care n-are capacitatea sa inteleaga genul de probleme ale unor persoane care nu au - ca tine - legaturi cu puterile orasului si posibilitatea de a cunoaste dedesubturile multor afaceri murdare. Probabil ca ai vreun comision de la ei ca sa combati bine pe forumuri, impotriva cetateanului care nu poate fi convins si nu poate inghiti ideile aberante ale politicii actuale.

@danaelada

Mikka ,

Cred ca in viata ta ai cam tot ce iti doresti, nu cred ca ai ajuns sa treci prin greul multora. Preferi sa judeci si critici la fel limitat, ca si altii. Ai intrat in polemica inca de cand m-ai atacat, fara sa ai , deasemenea argumente solide, nici tu. Sau sa inteleg ca voiai sa ma sustii, sa vad partea buna a lucrurilor ...ha !

Argumente am dar nu-mi mai consum energia sa continui aceasta polemica cu un om care n-are capacitatea sa inteleaga genul de probleme ale unor persoane care nu au - ca tine - legaturi cu puterile orasului si posibilitatea de a cunoaste dedesubturile multor afaceri murdare. Probabil ca ai vreun comision de la ei ca sa combati bine pe forumuri, impotriva cetateanului care nu poate fi convins si nu poate inghiti ideile aberante ale politicii actuale.

Deci, care-i din Galati si care-i din Braila??? Sa stim si noi...

Daca pe un forum, sub pavaza anonimatului, nu putem renunta la tot felul de orgolii, ce sa mai dezbatem problema orgoliilor la nivelul edililor nostri?? E absurd sa ne aruncam privirile in ograda altora. Parerea mea!

"legaturi cu puterile", "afaceri murdare", "comisioane"... O intreaga teorie a conspiratiei impotriva cetateanului din Galati :lol:

Mai lipsesc "bubulii" lui Pavel Corut, omuletii verzi de pe Marte, "Skull and Bones", templierii si altii asemenea si ciorba-i gata.

Raman la parerile expuse anterior:

1. Proiectul DC are viitor, daca va mai fi sustinut, inclusiv politic, de viitorul primar;

2. Pentru reusita oricarei initiative de acest gen e nevoie de un anumit timp, asta implicand intelegere de partea ambelor parti (cetateni si administratie). Atata vreme cat una din parti doreste doar avantajele mi se pare ca nu suntem pe calea cea buna.

Voi continua a posta in acest topic atat timp cat vor fi enuntate opinii sprijinite pe argumente si, mai ales, echilibrate. Nu sustin politic pe nimeni in mod special, dar atunci cand apare o posibila solutie la probleme galatenilor mi se pare firesc sa o sprijin.

Datul cu parerea asupra orice, lipsa oricarei initiative civice si aruncatul pisicii in curtea altuia sunt, se pare, marile racile care inca ne macina...

Primaria Galati, in ofsaid pe terenul “Cantemir”

Tribunalul Braila a anulat 20 de autorizatii emise de primarul Dumitru Nicolae pentru constructia blocurilor ridicate in cartierul “Cantemir”, iar acum cazul e analizat si de Curtea de Apel Galati. Dupa cum se stie, eliberarea autorizatiilor putea fi facuta doar de conducerea Consiliului Judetului Braila, dar Nicolae si functionarii Primariei au facut greseli peste greseli.

Situatie complicata in cartierul “Cantemir” dupa ce o instanta din orasul vecin a anulat autorizatiile de constructie emise de edilul sef al Galatiului intrucat au fost date cu incalcarea legii. Judecatorii si-au motivat hotararea prin faptul ca autorizatiile amintite puteau fi emise doar de presedintele Consiliului Judetului Braila, a carui arie de competenta se intinde si asupra extravilanului localitatilor din judet, in cazul de fata fiind vorba despre comuna Vadeni. Dupa cum am mai relatat, anularea autorizatiilor de constructie a fost ceruta si obtinuta in justitie de Prefectura Braila, Consiliul Judetului Braila intervenind ulterior in proces.

Primaria Galati a atacat cu recurs decizia Tribunalului Braila, dosarul urmand sa fie finalizat la Curtea de Apel Galati. Conform informatiilor furnizate de purtatorul de cuvant al instantei, judecatoarea Gina Ignat, municipalitatea galateana a invocat in actiunea sa faptul ca 247 de familii care locuiesc deja in blocurile construite in cartierul “Dimitrie Cantemir” risca sa ramana pe drumuri, iar investitia in valoare de 40 de milioane de euro risca sa se duca pe apa Sambetei daca decizia instantei din Braila ar fi mentinuta si la Curtea de Apel Galati.

Razboi de uzura

In fata instantei galatene reprezentantii Primariei locale au invocat faptul ca Prefectura Braila nu avea dreptul sa atace autorizatiile de constructie emise de Dumitru Nicolae intrucat nu-i intra in atributii. Totusi prefectii, ca reprezentanti ai Guvernului in teritoriu, au dreptul sa atace la instantele de contencios actele administrative emise de autoritatile aflate pe raza judetelor unde functioneaza. In cazul de fata terenul pe care este construit cartierul “Dimitrie Cantemir” se afla in proprietatea si administrarea municipiului Galati, dar suprafata de teren se afla totusi pe raza judetului Braila, de unde si problemele aparute intre autoritatile din cele doua judete, probleme care, dupa cum se stie, au aruncat in aer insasi ideea de cartier al Galatiului pe cele 1.000 de hectare.

Cert este un lucru: in cazul in care si Curtea de Apel Galati va considera ca autorizatiile de constructie emise de Dumitru Nicolae sunt nelegale, soarta familiilor din blocurile construite in baza acestor acte ramane la discretia autoritatilor brailene. Primaria Galati s-a aparat spunand ca legea permite atacarea autorizatiilor de constructie in termen de 6 luni de la emiterea lor sau in maxim un an, ori in cazul de fata au trecut ani de zile. In replica Prefectura Braila si-a sustinut punctul de vedere in baza caruia a castigat la Tribunalul Braila, conform caruia poate ataca autorizatiile de constructie atat timp cat terenul se afla pe raza judetului Braila.

Judecarea procesului s-a amanat pentru luna urmatoare la cererea Primariei Galati, care a cerut un nou termen pentru a-si pregati apararea.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=2

• 2 weeks later...

Braila si Galati trebuie sa-si defineasca, o data pentru totdeauna, interesul comun

* Ministrul Finantelor, Varujan Vosganian, considera ca irosirea energiilor celor doua localitati, de ani de zile, in rivalitati de doi lei are ca efect pierderea unor potentiale investitii de sute de milioane de euro in regiune

Inainte de a discuta si a promite poduri peste Dunare si aeroporturi internationale intre Braila si Galati, cele doua orase ar trebui sa-si rezolve situatia conflictuala dintre ele si sa puna bazele zonei metropolitane. Daca aceasta zona ar lua fiinta s-ar dezvolta economic, nu ar mai fi nici o problema sa se gaseasca investitii pentru proiecte de amploare, precum cele amintite. Este opinia ministrului Finantelor, Varujan Vosganian, care s-a aflat ieri la Braila, intr-o actiune de sprijinire a candidatului PNL la presedintia Consiliului Judetean, Ion Sterian. Discutia a pornit de la promisiunile "gogonate" pe care le fac unii candidati, care, din patru in patru ani, vorbesc despre realizarea podului peste Dunare si a aeroportului dintre Braila si Galati, desi, de 14 ani, lucrurile nu se misca deloc in aceasta directie.

Ion Sterian a vorbit despre contracandidatul sau din partea PSD la presedintia CJ, Gheorghe Bunea Stancu, care se incapatineaza sa se tot laude cu licitatiile organizate pentru cele doua obiective, desi, pina acum, acestea nu s-au finalizat cu nici un rezultat concret, ba din contra, se tot reiau, din lipsa de participanti: "A decis actualul presedinte al Consiliului Judetean, fara sa se inteleaga prea bine cu cei de la Galati, sa faca cel mai mare aeroport din Europa estica. Pe bani guvernamentali nu se poate face, pentru ca studiul de trafic care s-a facut indica faptul ca ar fi circa 145.000 de calatori pe an, iar dotarile pe care si le doreste el sint cele ale actualului aeroport "Henri Coanda", care are circa 4 milioane de calatori anual. Presedintele CJ spune ca va face aeroportul intr-un parteneriat public-privat, cu 300 de milioane de euro, dar pina acum nu s-au gasit investitori pentru asa ceva".

Ministrul Vosganian considera ca valoarea investitiei pomenite este mult prea mare pentru un asemenea proiect si nu s-a mirat ca nu se gasesc investitori pentru aeroport: "Aeroportul international din Iasi costa 100 de milioane de euro. Lucrurile stau asa: e obligatoriu ca in Braila si Galati sa existe o echipa de parlamentari, care sa lucreze impreuna si sa lase la o parte disputele sterile. Aici este o situatie speciala: Galatiul este mai aproape de Braila decit de Tecuci, care e in acelasi judet. Galatiul si Braila trebuie sa aiba echipe de administratie publica, pentru a conlucra. Bineinteles, cel mai lesne ar fi sa fie reprezentantii aceluiasi partid, care au aceeasi viziune. Acestia trebuie sa se aseze impreuna si sa faca un inventar al tuturor terenurilor pe care le pot pune la bataie, sa defineasca din punct de vedere economic si administrativ conceptul zona metropolitana, "Braigal" sau cum vreti sa-i spuneti, eventual sa faca si un referendum, ca sa nu aiba probleme cu populatia. Inainte de referendum, insa, sa se faca o campanie care sa inlature aceste vanitati, aceste rivalitati care nu-si au locul intre cele doua orase. In aceasta zona comuna trebuie ca brailenii si galatenii sa faca locuri pentru parcuri tehnologice, locuri pentru centre financiare si daca toate acestea merg, vor fi si resurse locale pentru a face podul care sa lege zona asta de Dobrogea. Galati si Braila au fost poarta Romaniei catre Orient, toti negustorii care veneau se stabileau aici, negotul mergea repede, afacerile infloreau, era o lume pestrita, dar plina de energii. Galatiul si Braila trebuie sa redevina ceea ce au fost. Trebuie, pentru inceput, sa definiti interesul comun si zona funciara si investitionala aferenta acestui interes comun. Si in fata forurilor europene puteti avea mai mult succes, daca faceti acest lucru, pentru ca la Bruxelles, cu cit proiectul este mai amplu, el are mai multe sanse sa fie aprobat. Temele litigioase intre cele doua judete pot fi rezolvate, daca nu reusiti pe plan local, cereti arbitrajul Guvernului, pentru ca lucrurile nu sint ireversibile, nu este ca intr-un razboi civil. Situatia de acum nu serveste nimanui".

• 2 weeks later...

Viitorul Cartierului Dimitrie Cantemir e mai maro decat lemnul de cires. Fereasca Dumnezeu de inca o inundatie ca aia de acum 2 ani... ca transportul va fi cu siguranta ultima problema a locuitorilor de acolo. Acolo s-a construit fara cap, cum zicea cineva mai devreme. A fost o ambitie idioata a unui primar idiot, din care au castigat o caruta de bani alti idioti. Mai putin are de a face cu asa zisul razboi Galati-Braila. In fine..

Brăila surclasează Galaţiul la investiţii

* Este primul an de după 1990 când Brăila câştigă lupta pe investitori şi nivel de trai cu oraşul rival, Galaţi.

În ultimul an, Brăila a reuşit să atragă mari investitori, în timp ce Galaţiul nu mai are terenuri pe care să se dezvolte. Deşi are doar 150.000 de locuitori, faţă de cei 350.000 ai Galaţiului, Brăila s-a plasat mereu în competiţie cu oraşul care găzduieşte combinatul siderurgic ArcelorMittal. Cele două oraşe sunt separate de o distanţă de doar 15 kilometri. Resentimentele dintre locuitorii cele două oraşe au fost reaprinse începând cu 2003, odată cu demararea de către administraţia gălăţeană, pe terenuri aflate în judeţul Brăila, a proiectului zonei metropolitane, care să cuprindă cele două oraşe.

Brăila - 60 de milioane de euro, Galaţi - 10 milioane de euro

În ultimii trei ani, lupta pentru atragerea investitorilor era câştigată detaşat de oraşul siderurgic, pentru că firme precum Billa, Kaufland, Real, Selgros sau Altex preferau Galaţiul. În ultimul an însă, Carrefour şi Promenada Mall au deschis magazine de peste 40 de milioane de euro la Brăila. De la începutul lui 2007 şi până acum, judeţul Brăila a atras 60 de milioane de euro, la care se pot adăuga alte 60 de milioane de euro intraţi în realizarea unui nou mall, care se va deschide la toamnă.

În schimb, Galaţiul a atras în ultimele 17 luni investiţii de sub 10 milioane de euro. Lipsa terenurilor, dar mai ales preţurile mari ale acestora în Galaţi, îi fac pe investitori să se îndrepte spre Brăila. Toate marile proiecte din oraş - malluri, supermarketuri, fabrici - sunt blocate sau mutate deja în Brăila. Valoarea unui metru pătrat intravilan din Brăila pleacă de la 15 euro, iar în Galaţi, porneşte de la un minimum de 30 de euro, în cazuri excepţionale. Din cauză că este înconjurat de Prut, Siret şi Dunăre, Galaţiul se confruntă cu o aşa mare lipsă de terenuri intravilane, încât un preţ obişnuit pentru un metru pătrat în oraş sau unul în intravilanul comunelor limitrofe ajunge la 120 de euro.

Viaţă mai scumpă la Galaţi

Din punctul de vedere al preţurilor din magazinele medii şi mari, al locurilor de distracţii - restaurante, discoteci, puburi şi chiar al oportunităţilor de afaceri, Galaţiul nu are rival în oraşul vecin. Prin urmare, rezultă un cost al vieţii mai ridicat decât în Brăila. Necesităţile de bază - casă, hrană, distracţ ie sunt în medie cu 10%-20% mai scumpe în Galaţi. Un apartament cu 2 camere costă aici de la 40.000 de euro, în timp ce unul cu 3 camere depăşeşte uşor 60.000 de euro. În Brăila, preţurile s-au apropiat în ultimul an de cele din Galaţi, însă se menţin în medie la 5.000 de euro sub valoarea celor din oraşul aflat la 15 kilometri.

În ceea ce priveşte alimentele, gălăţenii plătesc în jur de 1 leu în plus la un kilogram de fructe, legume şi până la cu 3-5 lei mai mult pe un kilogram de carne. Venitul minim al unui gălăţean s-a situat, în 2007, la 1.000 de lei, iar cel al unui brăilean - la 800 de lei. Rata şomajului în oraşul siderurgic este de 5,8, iar la Brăila - de 4,5%.

Legenda rivalităţii

Disensiunile dintre cele două oraşe au bătaie lungă şi ţin de apartenenţa regională. Potrivit specialiştilor, principala cauză este faptul că, de-a lungul istoriei, Brăila a aparţinut de Ţara Românească (Muntenia), iar Galaţiul de Moldova. „Există chiar o vorbă a brăilenilor că ei fac parte din Regat, asta ca să le dea peste nas gălăţenilor. În schimb, Galaţiul a avut mereu bani mai mulţi pentru că s-a dezvoltat mai bine ca oraş-port decât vecinii brăileni“, ne-a explicat George Toader, sociolog.

http://www.evz.ro/articole/detalii-arti ... nvestitii/

Brăila câştigă duelul investiţiilor

Galaţiul se vinde scump

* Între cele două oraşe, al nostru are preţurile la terenuri mai mari * Practic, la Galaţi, metrul pătrat este aproape dublu faţă de vecini * Investitorii încep să opteze pentru Brăila

Până în anul 2007, bătălia investiţiilor comerciale dusă între cele două oraşe vecine, Galaţi şi Brăila, era câştigată detaşat de primul dintre ele. Mari firme de retail sau cash&carry, cum ar fi Billa, Kaufland, Selgros, Altex sau Real au preferat să vină în Galaţi, înclinând astfel balanţa către oraşul de la poalele combinatului ArcelorMittal. De un an şi jumătate, însă, situaţia s-a schimbat la 180 de grade, iar Brăila pare să fie tot mai căutată de marii investitori: Carrefour şi Promenada Mall au deschis magazine de peste 40 de milioane de euro, iar un alt mare complex comercial major ar putea fi finalizat la toamnă. Şi nu în Galaţi!

E Brăila în momentul de faţă mai atractivă pentru investitori? Se pare că da, iar o posibilă explicaţie ar putea fi dată şi de diferenţele de preţ foarte mari ale terenurilor scoase la vânzare. Şi asta pentru că preţurile cerute în Galaţi sunt de până la de două ori mai mari faţă de zonele similare din Brăila, iar acest lucru contează enorm.

În Brăila, cele mai mari preţuri sunt în zonele Pic, Roşiori şi Bd. Dorobanţilor (între 200 şi 250 euro/mp), în Piaţa Mare (200-400 euro/mp) şi pe Bd. Independenţei, unde preţul unui metru pătrat de teren ajunge până la 500-550 de euro. În zona 1 Mai se "poartă" preţuri de 50-200 euro/mp, iar în zona centrală, între 60 şi 300 euro/mp.

În Galaţi, pentru un teren de 900 mp din buricul târgului, cu deschidere la cea mai importantă arteră a oraşului (str.Brăilei), se cer chiar şi 1.500 de euro pe metru pătrat! O altă zonă tot mai căutată a Galaţiului, Bd, George Coşbuc, se vinde cu 400-450 euro/mp, la fel ca şi zonele adiacente. La ieşirea din Galaţi, preţurile pentru terenurile de la drumul naţional ajung la 200 euro/mp (până la Metro), după care practic se înjumătăţesc. Iar în ceea ce priveşte zonele retrase, liniştite, în care au "înflorit" pur şi simplu casele în ultimul timp, cum ar fi străzile Ştiinţei sau Radu Negru, un metru pătrat se vinde cu până la 260 -280 de euro.

În fotbal e o vorbă: titlul de campioană se câştigă cu echipele mici. Hai să vedem "cenuşăresele" din cele două oraşe. În Brăila, cel mai ieftin metru pătrat este în Lacu Sărat (20-30 euro), după care urmează zona Vidin (40-60 euro), Billa (60-65 euro), Lacu Dulce (60-70 de euro), iar în zona Centurii preţul pe metrul pătrat ajunge până la 100 de euro.

În schimb, Galaţiul se pare că nu vrea şi pace să coboare sub suta de euro pe metru pătrat. Pe Drumul Viilor, în Micro 14 sau Micro 17, se cere până la 120-130/mp. Acestea ar fi cele mai ieftine terenuri intravilane, după care începe� nebunia.

Aşadar, Galaţiul este un oraş mai scump decât Brăila. Dar face?

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=24692

se deschid intradevar mall-uri la Braila. insa ce folos daca stau mai mult goale. slaba putere de cumparare a brailenilor isi spune cuvantul. si au fost construite si fara cap la iesirea dinspre slobozia. macar de le faceau inspre Galati. asa se mai asigurau de clienti.

• 3 months later...

Galatiul a devenit proprietar al cartierului Cantemir

* Curtea de Apel Galati a legalizat ieri trecerea celor 1.000 de hectare din proprietatea statului in cea a municipiului Galati, dupa ce a respins actiunea intentata de SC Agrozootehnica Vadeni pentru anularea hotararii de guvern care privea noul proprietar al terenului.

SC Agrozootehnica Vadeni a deschis in urma cu cativa ani un proces impotriva Consiliului Local Galati si Guvernului Romaniei prin care a cerut constatarea nelegalitatii Hotararii de Guvern nr. 512/2002, privind trecerea a 1.000 ha din proprietatea privata a statului in proprietatea publica a municipiului Galati si in administrarea Consiliului Local Galati. Societatea braileana sustinea ca de fapt este vorba de 1.156 ha iar proprietatea asupra terenului ar fi impartita intre statul roman, Agrozootehnica Vadeni si Horticola Dunarea SA. Prin actiunea promovata la Curtea de Apel Galati, Guvernul era de asemenea acuzat ca ar fi nationalizat sistemul de irigatii, in conditiile in care nu a acordat pana acum despagubiri pentru reteaua de udare care va fi casata. Reprezentantii Executivului au depus pe parcursul procesului mai multe documente prin care au incercat sa demonstreze magistratilor galateni ca trecerea terenului in proprietatea orasului Galati este cat se poate de legala.

Despagubirile mai trebuie sa astepte

Executivul a aratat ca, in functie de destinatia finala a terenului, s-a prevazut scoaterea din functiune si casarea amenajarilor de irigatii amplasate pe acesta. Interesant de amintit este ca si amenajarile de desecari existente pe cele 1.000 ha vor fi trecute in proprietatea publica a municipiului Galati, ele urmand sa fie adaptate pentru evacuarea apelor colectate de la constructiile realizate in cartierul Cantemir. Ieri dosarul a fost finalizat de Curtea de Apel Galati, instanta de judecata respingand actiunea introdusa de firma braileana. “Curtea de Apel a respins ca inadmisibila exceptia de nelegalitate a hotararii 512/2002 emisa de Guvernul Romaniei, privind trecerea a 1.000 de hectare din proprietatea statului in cea a municipiului Galati”, ne-a declarat purtatorul de cuvant al instantei, judecatoarea Gina Ignat. Sansele ca SC Agrozootehnica Vadeni sa mai obtina acum despagubiri pentru pierderea terenului tind spre zero, dar firma mai are totusi posibilitatea sa atace hotararea cu recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie.

http://www.monitoruldegalati.ro/index.p ... &articol=9

Titlul materialului este destul de pompos (şi inexact), în condiţiile în care mai există căi de atac (ICCJ), iar cei din Vădeni doreau doar sistemul de irigaţii sau despăgubiri pentru pierderea acestuia.

"Dimitrie Cantemir" - zonă agricolă sau metropolitană?

Război în cartierul nimănui

Războiul celor 1.000 de hectare care ar fi trebuit să însemne locul unde va prinde viaţă zona metropolitană Galaţi-Brăila continuă să facă valuri în justiţie. Dacă starea generală este în continuare una conflictuală între autorităţile celor două oraşe, paie pe foc a pus şi societatea Agrozootehnica Vădeni, care se consideră nedreptăţită de către celebra Hotărâre de Guvern 512/2002 ce prevedea trecerea celor 1000 de hectare de teren agricol în administrarea Consiliului Local al Municipiului Galaţi.

Sentinţa

Săptămâna aceasta, s-a încheiat la Curtea de Apel Galaţi încă un episod din epopeea scandalului dintre Agrozootehnica Vădeni şi Guvernul României laolaltă cu Primăria Galaţi. După ce agricultorii brăileni pierduseră la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie acţiunea prin care ceruseră anularea hotărârii de guvern buclucaşe, reprezentanţii societăţii agricole din Vădeni au continuat ofensiva. La doi ani după ce au pierdut acest proces, în 2007, au iniţiat un altul. Cauza, prin care Agrozootehnica a invocat o excepţie de nelegalitate a aceluiaşi act cu putere de lege emis de către Guvern, a ajuns pe masa de lucru a judecătorilor gălăţeni. La mai puţin de un an, instanţa gălăţeană s-a pronunţat. Mai exact, în urmă cu patru zile, Curtea de Apel a respins acţiunea reclamantului ca nefondată. Aşadar, iniţiativa brăilenilor a rămas fără rezultatul pe care şi l-ar fi dorit. Însă lupta nu s-a încheiat, pentru că brăilenii mai au o cale de atac, ei putând ajunge din nou cu un recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, care să dea o decizie finală în cazul acesta.

Pasul pe loc

Chiar dacă unii s-ar putea grăbi să spună că Galaţiul a făcut câţiva paşi câştigând o bătălie, lucrurile nu stau deloc aşa. Asta pentru că situaţia juridică a terenului cu pricina nu se schimbă. Cel mai probabil, autorităţile locale din Galaţi şi Brăila vor încerca în continuare să se contreze în ce priveşte dreptul de încasare a impozitelor celor ce locuiesc şi investesc în zona respectivă.

Mai trebuie clarificat şi faptul că reclamantul a cerut anularea şi declararea ilegală a HG 512/2002 în principal pentru că s-a considerat nedreptăţit de faptul că s-a schimbat proprietarul sistemului de irigaţii aflat pe terenul respectiv. "Situaţia juridică nu s-a modificat în vreun fel. În primul rând pentru că Galaţiul a beneficiat de o sentinţă definitivă a Curţii de Casaţie încă din 2005. Acum a fost reluată discuţia, numai că motivaţia pentru care acţiunea a fost introdusă la instanţă a fost alta", a declarat reprezentantul de relaţii cu mass-media din cadrul Primăriei Galaţi, Nicoleta Manole.

În acest caz ne-ar fi interesat şi opinia celor de la societatea agricolă din Vădeni, numai că aceştia nu au putut fi contactaţi.

http://www.viata-libera.ro/index.php?pa ... l&id=26813

Cel mai probabil, autorităţile locale din Galaţi şi Brăila vor încerca în continuare să se contreze în ce priveşte dreptul de încasare a impozitelor celor ce locuiesc şi investesc în zona respectivă.

În loc să pornească nu ştiu câte procese, mai bine ar tranşa acest aspect.

• 2 weeks later...

Specula imobiliara pune piedici zonei metropolitane Galati-Braila

» Pretul unui hectar rascumparat de stat ajunge, in zona, la 28.500 euro » Edilii Galatiului au convenit deja dezvoltarea orasului spre nord » Zona metropolitana Galati-Braila a pierdut deja o finantare de 90 milioane euro.

Schimbarea de strategie in dezvoltarea Galatiului spre nord este confirmata de liderii politici locali. "Ponderarea" dezvoltarii spre sud, spre Braila si orientarea spre nord, a intervenit dupa, ce timp de sase ani, autoritatile brailene au blocat dezvoltarea noului cartier de 1.000 ha care urma sa uneasca Galatiul si Braila. Mai mult, pe o suprafata de aproximativ 1.500 ha, care desparte locatia noului cartier de municipiul Braila, au fost retrocedate terenuri agricole, iar prin asta continuarea proiectului este conditionata de afaceri imobiliare speculative din care statul ar iesi in paguba, pentru ca ar presupune rascumpararea terenului, iar in acest caz se vorbeste de cresterea pretului unui hectar de la cateva zeci de milioane de lei vechi la un miliard de lei vechi. Adica 28.500 de euro!

Vicepresedintele PSD Dan Nica, liderul organizatiei din Galati, confirma intentia de a dezvolta Galatiul spre nord: "Am discutat cu primarul Galatiului, Dumitru Nicolae, si cu presedintele CJ Galati, Eugen Chebac, pentru finalizarea cooptarii in cadrul zonei metropolitane a localitatilor Tulucesti, Vanatori, Smardan, Branistea si Sendreni, ca sa realizam aceasta zona metropolitana catre nord. Datorita "inteligentei" de care au dat dovada "altii", care ar fi trebuit sa fie parteneri cu Galatiul in polul de crestere, s-a pierdut o finantare de 90 milioane euro pentru zona noastra Galati-Braila, aceasta suma mergand catre Constanta. Vom face acel pol de crestere si aceasta zona metropolitana acolo unde lucrurile sunt acceptate si se afla sub control. Vom dezvolta Galatiul spre nord!", a declarat Dan Nica.

Retrocedarile de terenuri agricole in zona dintre cartierul Siret si intravilanul Brailei au turnat gaz pe foc in ceea ce priveste dezvoltarea spre sud: "Pe mine m-a surprins ca s-au retrocedat terenuri in acea zona, pentru ca acolo a fost balta, dupa construirea digului la Dunare terenul a fost recuperat si apartine ADS. Daca acum aflu ca nu mai e al statului, ca e in proprietate privata, mi se pare ciudat. Terenul acela putea fi folosit pentru investitii mari. Facem dezvoltarea spre nord, ca aia e sigura!", a spus Dan Nica. In opinia lui Nica, proiectul cartierului care sa uneasca Galatiul si Braila, nu moare, dar ramane in asteptare pana cand autoritatile din Braila vor intelege utilitatea unui parteneriat pentru dezvoltarea zonei metropolitane.

Liderul PNL Galati, secretarul de stat la MIRA, Victor Dobre, sustine dezvoltarea spre nord, fiind si autorul unui astfel de proiect: "Eu am mai spus ca in baza Legii 215 se poate realiza o structura care sa cuprinda comunele din nordul si vestul Galatiului, fara ca acestea sa isi piarda autonomia. Dar se poate dezvolta o zona metropolitana dupa modelul din Franta, se vor dezvolta serviciile si pentru populatia din aceste comune, se dezvolta infrastructura. Am un astfel de proiect", ne-a declarat Victor Dobre.

Liderul PD-L Galati, Mircea Toader, este pentru aceasta dezvoltare spre nord, dar si pe cea spre sud, spre Braila: "Eu sunt pentru orice dezvoltare metropolitana, dar in primul rand pentru Galati-Braila, pentru ca e zona urbana si este mai usor sa o dezvolti. In privinta problemelor cu acele retrocedari si afaceri imobiliare prin rascumparari, le vom rezolva printr-o lege care sa blocheze aceste cresteri aberante a preturilor terenurilor rascumparate de stat pentru obiective de utilitate publica".

http://www.romanialibera.ro/a134834/spe ... raila.html

• 1 month later...

Braila va incerca, din nou, sa o dea la pace cu Galatiul

* Presedintele CJ Braila, Gheorghe Bunea Stancu, spune ca va incerca sa ii convinga pe galateni ca o alianta confera sanse maxime de dezvoltare celor doua unitati administrative

Braila a ramas in continuare sefa regiunii de dezvoltare regionala Sud-Est. Ieri, in cadrul sedintei CJ, presedintele Gheorghe Bunea Stancu a precizat ca sefia ADR a ramas in continuare la Braila, asta desi Constanta si-o doreste de foarte mult timp. Acesta a mai explicat ca Primaria a pus la dispozitia agentiei un sediu, pe Anghel Saligny la nr. 24, care va fi amenajat pe cheltuiala CJ. Totodata, Stancu a mai adaugat ca va incerca sa poarte o noua runda de discutii cu reprezentantii Galatiului, pentru a-i convinge ca cele doua judete, dar mai ales municipii, nu se pot dezvolta decit ajutindu-se reciproc: "E bine ca Braila a ramas in continuare capitala regiunii. Eu ma lupt si ma voi lupta in continuare pentru asta si cred ca am convins si Galatiul ca numai impreuna sintem un adversar de temut pentru Constanta. Pasul urmator va fi o discutie comuna cu autoritatile galatene, fara ca noi sa renuntam la 500 de ha din mia instrainata, pentru ca terenul acela este al nostru. Nu putem ca dintr-o normalitate sa acceptam o anormalitate. Dar vom incerca sa discutam din nou".