Jump to content

Zona Metropolitană Galaţi - Brăila

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Eu n-am avut până de curând nimic împotriva brăilenilor. Sunt mândri cu cât au. Bravo lor! Se dezvoltă. Foarte bine! Dar nu te lasă ei să trăieşti!

Am o colegă la serviciu, din Brăila. Am crezut că putem deveni prietene, fiind cam din aceeaşi zonă. Nu, domnilor, s-a apucat din prima zi să spună în stânga şi-n dreapta cât de "împuţit" este Galaţiul, cât de "mitocani" sunt oamenii de acolo, cât de urât este oraşul în mare! Asta venea de la o tipă de un metru şi-un şniţel care oricum îşi petrece weekendurile în Galaţi, ca majoritatea brăilenilor, de altfel. Am lăsat-o în pace cum fac şi în restul situaţiilor în care m-aş înjosi răspunzând cu aceeaşi monedă...

Rămân la părerea că, oricum ar fi cele două oraşe, oamenii sunt cei care trebuie să facă diferenţa.

• 1 month later...

Autoritatile locale din Braila au planificat dezvoltarea orasului spre Galati

* Consiliul Local Municipal a aprobat o strategie de dezvoltare a municipiului de toata frumusetea, pentru urmatorii 5 ani

Consiliul Local Municipal a aprobat, zilele trecute, Strategia de dezvoltare a municipiului Braila pe perioada 2008-2013. Documentul, care cuprinde promisiunile si planurile autoritatilor, descrie Braila anului 2013 ca un oras modern, civilizat, dezvoltat din punct de vedere economic, social si cultural, este insa foarte departe de ceea ce reprezinta orasul acum, cind criza abia incepe sa-l loveasca. Chiar daca este greu de crezut ca in numai 5 ani, se pot schimba atit de radical fata orasului si mentalitatea locuitorilor sai - pentru ca vorbim si despre asa ceva-, simplul fapt ca avem o strategie multianuala oficiala si un plan pus pe hirtie este un pas inainte, fata de ce am avut pina acum. Documentul este structurat pe 10 capitole, dintre care primele cinci cuprind o analiza de identificare a scopului, misiunii, principiilor si valorilor care stau la baza activitatii municipalitatii in urmatorii ani, precum si a obiectivelor strategice si directiilor de dezvoltare sectoriala.

Extindere spre Galati, dar si spre Chiscani, Cazasu, Vadeni

Edilii au in vedere si constituirea, in urmatorii 5 ani, a mult-discutatei zonei metropolitane, care, dupa opinia lor, ar da un nou impuls dezvoltarii economice si nu numai, a Brailei si Galatiului: "Constituirea unui spatiu policentric si echilibrat, ca factor decisiv pentru o mai buna accesibilitate si pentru dezvoltare economica durabila, constituie un deziderat ce se va realiza prin infiintarea zonei metropolitane la nivelul regiunii Braila- Galati, intr-un viitor apropiat. Se vor crea, astfel, premisele atragerii de fonduri si investitii, se vor dinamiza sectoarele constructiilor, serviciilor si turismului. Realizarea acestui proiect, dorit la ora actuala de autoritatile locale municipale si judetene ale Brailei si Galatiului, va asigura descongestionarea celor doua orase, dezvoltarea lor arhitecturala unitara, accesarea, prin asociere, a fondurilor europene destinate dezvoltarii regionale si prin aceasta, crearea unor conditii civilizate de viata pentru toti locuitorii acestei zone metropolitane". De asemenea, autoritatile au in vedere aplicarea unei politici de "dezvoltare controlata" a municipiului, prin zona periurbana extinsa Chiscani, Cazasu, Vadeni, in principal, prin achizitionarea de terenuri situate in zonele amintite, pentru realizarea de obiective publice, locuinte sociale, spatii verzi.

http://www.obiectivbr.ro/index.php?pagi ... u=Politica

Brăila propune spital, sală de sport, aeroport şi pod

Presedintele PSD Braila, Gheorghe Bunea Stancu, anunta cu satisfactie formarea unui "cartel" intre judetele Braila, Galati si Constanta, care, spune el, va actiona in interesul acestei regiuni, sub noua guvernare. Stancu a explicat ieri, in cadrul unei conferinte de presa, ca noul parteneriat intre PSD-istii din cele sase judete se va vedea si in rezolvarea diferendelor dintre Braila si Galati, pe tema miei de hectare, prin gasirea unei solutii agreate de ambele parti: "Probabil ca foarte curind vom avea o conferinta de presa comuna cu Galatiul si dorim sa armonizam interesele celor doua judete, pentru ca am ajuns, in sfirsit, la concluzia ca numai impreuna putem sa realizam lucruri importante, in special pe zona de infrastructura. Sintem hotariti sa actionam inca de la inceputul anului 2009, pentru a ne racorda la unul dintre cele doua culoare, 4 sau 9, si cred ca printr-un efort comun putem face lucruri importante. Am discutat cu partenerii nostri din Galati despre un spital semiregional, intre cele doua orase, despre o sala de sport de minimum 5000 de locuri, despre un stadion, discutam despre aeroport si pod. Exista chiar ideea de a obtine o garantie si de a-l face impreuna, cele doua sau trei administratii, iar banii sa fie rambursati intr-o perioada de timp".

http://www.obiectivbr.ro/index.php?pagi ... u=Politica

• 4 weeks later...
Eu n-am avut până de curând nimic împotriva brăilenilor. Sunt mândri cu cât au. Bravo lor! Se dezvoltă. Foarte bine! Dar nu te lasă ei să trăieşti!

Am o colegă la serviciu, din Brăila. Am crezut că putem deveni prietene, fiind cam din aceeaşi zonă. Nu, domnilor, s-a apucat din prima zi să spună în stânga şi-n dreapta cât de "împuţit" este Galaţiul, cât de "mitocani" sunt oamenii de acolo, cât de urât este oraşul în mare! Asta venea de la o tipă de un metru şi-un şniţel care oricum îşi petrece weekendurile în Galaţi, ca majoritatea brăilenilor, de altfel. Am lăsat-o în pace cum fac şi în restul situaţiilor în care m-aş înjosi răspunzând cu aceeaşi monedă...

Rămân la părerea că, oricum ar fi cele două oraşe, oamenii sunt cei care trebuie să facă diferenţa.

Eu sunt de prin judetul Bacau stramutat in Braila . Diferenta intre Braila si Galati la nivel de oameni este imensa . Am ramas surpins de acest lucru pentru doua orase care sunt atat de apropiate incat aproape sunt contopite . Expicatia ar trebui sa o cautam in trecutul istoric al celor doua orase . Sunt multe "gene" care au atins brailenii . Dezvoltarea brailenilor e pe langa Braila. Totusi Carrefour Promenada este pe teritoriul comunei Chiscani .

• 2 weeks later...

Autorităţile locale fac noi demersuri pentru înfiinţarea Zonei Metropolitane Galaţi-Brăila

Autorităţile locale gălăţene şi brăilene fac noi demersuri pentru înfiinţarea Zonei Metropolitane Galaţi-Brăila, proiect demarat, cel puţin la nivel declarativ, de peste doi ani, transmite corespondentul MEDIAFAX. Reprezentanţii Primăriei Galaţi şi cei ai Consiliului Judeţului Brăila au decis să semneze un statut pentru Zona Metropolitană Galaţi-Brăila, în condiţiile în care deja între municipiile celor două judeţe există legături, Galaţiul dezvoltând de mai mulţi ani un cartier ANL pe un teren ce aparţine Brăilei. "Am căzut de acord, probabil că săptămâna acesta vom găsi şi rezolvarea acestei probleme (Zona Metropolitană - n.r.). Ideea este să păstrăm ce s-a făcut până acum acolo (în Cartierul ANL "Dimitrie Cantemir" - n.r.) şi în continuare să avem un plan de urbanism", a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, Dumitru Nicolae, primarul Galaţiului.

Autorităţile brăilene cred că lucrurile se vor rezolva mai greu decât speră gălăţenii. "Vreau să ajungem la o înţelegere, dar nu cred că vom semna vreun document cu privire la Zona Metropolitană până la jumătatea lunii februarie", a declarat telefonic corespondentului MEDIAFAX Gheorghe Bunea Stancu, preşedintele Consiliului Judeţului Brăila. Conform acestuia, zona ar putea avea aproximativ 3.000 de hectare, iar în luna iunie ar putea avea loc o licitaţie internaţională pentru întocmirea Planului de Urbanism al Zonei Metropolitane.

La sfârşitul anului 2006, autorităţile locale din Galaţi şi Brăila au semnat un protocol de colaborare prin care se angajau să elaboreze un statut în baza căruia să funcţioneze Zona Metropolitană Galaţi-Brăila. Principala problema ce trebuia rezolvată se referea la cartierul "Dimitrie Cantemir", construit de autorităţile gălăţene pe un teren de 1.000 de hectare ce aparţine Consiliului Judeţean Brăila, iar protocolul trebuia să clarifice şi care din bugetele locale, Galaţi sau Brăila, va colecta taxele şi impozitele de la cetăţenii ce vor locui în zonă. Discuţiile au intrat în impas după ce autorităţile brăilene au cerut jumătate din suprafaţa Cartierului "Dimitrie Cantemir". Situat la graniţa celor două judeţe, în Brăila, pe malul drept al Siretului, în imediata vecinătate a municipiului Galaţi şi la zece kilometri de municipiul Brăila, Cartierul "Dimitrie Cantemir" este de mai mult timp motiv de dispută între cele două judeţe. Prin Hotărârea de Guvern nr.5121 din 23.05.2002 s-a aprobat transmiterea unui teren în suprafaţă de 1.000 hectare, situat în judeţul Brăila, din proprietatea privată a statului şi din administrarea Agenţiei Domeniilor Statului în proprietatea publică a municipiului Galaţi şi în administrarea Consiliului Local al Municipiului Galaţi, pentru construcţia de locuinţe sociale. Terenul aparţinea comunei brăilene Vădeni şi este situat în imediata vecinătate a municipiului Galaţi, pe malul drept al râului Siret. Autorităţile brăilene au contestat dreptul celor gălăţenie de a emite certificate de urbanism şi autorizaţii de construcţie pentru Cartierul de locuinţe "Dimitrie Cantemir", invocând că sunt încălcate prevederile legale referitoare la competenţa teritorială. În prezent, aceste documente sunt eliberate de autorităţile brăilene. Investiţiile în Cartierul "Dimitri Cantermir" depăşesc deja 20 de milioane de euro, fiind ridicate 247 de apartamente ANL, alte 190 fiind în lucru.

• 1 month later...

Decizie a instanţei favorabilă Primăriei Galaţi în disputa cu Brăila privind un cartier ANL

Instanţa a decis că Primăria Galaţi are toate drepturile în zona de o mie de hectare din Brăila în care se construieşte un cartier ANL, zonă care reprezintă, de câţiva ani, motiv de dispută între autorităţile locale, administraţia din Brăila contestând dreptul gălăţenilor de a construi acolo. Situat la graniţa celor două judeţe, în Brăila, pe malul drept al Siretului, cartierul "Dimitrie Cantemir" este de mai mult timp motiv de dispută între cele două judeţe, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Primarul municipiului Galaţi, Dumitru Nicolae, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că Tribunalul Brăila a decis că autorităţile gălăţene au toate drepturile asupra celor o mie de hectare din comuna Vădeni. "Am primit hotărârea instanţei, definitivă şi irevocabilă, prin care se arată că terenul este al gălăţenilor, care pot face ce vor cu el. Judecătorii au respins toate acţiunile brăilenilor. În continuare, suntem dispuşi la o înţelegere pentru zona metropolitană", a spus Nicolae.

La rândul său, preşedintele Consiliului Judeţului Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, a susţinut că autorităţile gălăţene au obţinut doar parţial câştig de cauză. "Este o hotărâre a instanţei câştigată parţial de gălăţeni, pentru că nu doar terenul contează. Dacă vor să se aşeze la masa negocierilor şi să discute pe principii egale, nu cum au făcut-o până acum, vom face zonă metropolitană. Dacă nu, Brăila este un municipiu mare, are destul teren în jur cât să-şi facă singură zonă metropolitană, nu are nevoie de Galaţi pentru asta", a declarat preşedintele Consiliului Judeţului Brăila.

Autorităţile brăilene au contestat în instanţă dreptul administraţiei gălăţene de a emite certificate de urbanism şi autorizaţii de construcţie pentru cartierul de locuinţe "Dimitrie Cantemir", invocând că sunt încălcate prevederile legale referitoare la competenţa teritorială. Anterior, autorităţile din Brăila ceruseră să primească jumătate din suprafaţă, pentru a fi de acord cu construirea unei zone metropolitane.

Printr-o hotărâre de Guvern din mai 2002, s-a aprobat transmiterea unui teren în suprafaţă de 1.000 hectare, situat în judeţul Brăila, din proprietatea privată a statului şi din administrarea Agenţiei Domeniilor Statului în proprietatea publică a municipiului Galaţi şi în administrarea Consiliului Local al municipiului Galaţi, pentru construcţia de locuinţe sociale. Terenul aparţinea comunei brăilene Vădeni.

În cartierul "Dimitrie Cantermir" au fost construite şi predate proprietarilor 247 de apartamente ANL, alte trei blocuri, care au 94 de apartamente, sunt în execuţie, iar pentru alte aproape 100 de apartamente a fost emisă documentaţia de construcţie.

În disputa Brăila - Galaţi, pe tema celor 1.000 ha

"Gălăţenii s-au lăcomit"

* A recunoscut preşedintele Consiliului Naţional PSD, Adrian Năstase, aflat ieri, la Brăila * Năstase a explicat că Hotărârea prin care s-au dat Galaţiului cele 1.000 ha a avut o intenţie bună, în sensul unei apropieri a celor două oraşe, dar că, în final, ea a avut un cu totul alt efect * Preşedintele CJ Brăila speră însă ca gălăţeanul Dan Nica să pună punct disputei, asta deşi chiar Nica a fost cel care a tras sforile, pentru ca cele 1.000 de ha din Brăila să fie transferate, pe şest, Galaţiului

Preşedintele Consiliului Judeţean Brăila, Gheorghe Bunea Stancu, aşteaptă de la ministrul Administraţiei, gălăţeanul Dan Nica, să-l aducă pe calea cea bună pe primarul de Galaţi, Dumitru Nicolae şi să-l convingă că nu poate face ce vrea cu cele 1.000 de ha pe care se ridică acum cartierul Siret. Stancu a primit o nouă împunsătură dinspre oraşul vecin zilele trecute, când Nicolae s-a lăudat că municipalitatea pe care o conduce poate face ce vrea cu terenul respectiv, pentru că şi-a câştigat acest drept în instanţă.

Preşedintele CJ Brăila a precizat, ieri, că singurul lucru pe care l-a obţinut Galaţiul este o senţinţă judecătorească ce a fost deja atacată la Curtea de Apel Galaţi, pe tema legalităţii trecerii din domeniul public în domeniul privat, a circa 30 de hectare de teren, din cele 1.000 ha: "Acel teren a fost dat Galaţiului cu o destinaţie precisă: locuinţe sociale. Din motive pe care nu le comentez aici, ei au transferat prin Hotărâre de Consiliu circa 20-30 de hectare din proprietatea publică a CLM Galaţi în proprietate privată, în ideea, probabil, de a-i da altă destinaţie decât cea publică. Declaraţia din presă a domnului primar Nicolae m-a şocat pur şi simplu, când a spus că a rezolvat problema cu mia de ha cu Brăila, că el a câştigat. Sigur că noi putem spune orice, dar depinde cine ne crede. Eu cred că dacă ocupă un fotoliu cum îl ocupă el, de primar al Galaţiului, ar trebui să fie responsabil la ce aruncă pe piaţa mass-media. Îmi exprim speranţa că măcar în ultimul ceas, Galaţiul se va gândi la faptul că poate dezvolta această zonă împreună cu Brăila - şi e vorba despre un teritoriu care este în totalitate în Brăila, din punct de vedere administrativ. Eu zic însă că lucrurile se vor aşeza, îl aşteptăm şi pe domnul ministru Nica pentru o discuţie împreună cu cei care sunt implicaţi, pentru a analiza problema legal. Dânşii au câştigat la Tribunalul Brăila, noi am făcut recurs la Curtea de Apel Galaţi, probabil că vom strămuta procesul, vom vedea. Şi vă spun foarte clar că acolo noi dăm orice autorizaţie, cu o singură condiţie; să se integreze în Planurile de Urbanism Zonal, la care noi lucrăm. Nu poate nimeni să construiască unde vrea şi cum vrea, pe raza judeţului Brăila, indiferent a cui este proprietatea".

Pe de altă parte, Stancu a declarat că a suspendat o serie de procese împotriva Galaţiului, pe tema miei de ha, în ideea în care a primit promisiuni din partea autorităţilor vecine că recunosc şi respectă competenţa Brăilei în a elibera acte de urbanism şi acte de identitate pe cele 1.000 ha, însă vede că aceste promisiuni au fost în van şi se gândeşte la modul serios să reia procesele respective, chiar dacă unii gălăţeni ar putea răspunde penal pentru ceea ce au făcut.

La rândul său, preşedintele Consiliului Naţional PSD, Adrian Năstase, aflat ieri la Brăila, a declarat că, în principiu, Hotărârea de Guvern prin care s-au dat Galaţiului cele 1.000 de ha a avut o intenţie bună, în sensul unei apropieri a celor două oraşe. În realitate, însă, ea a avut un cu totul alt efect, pentru că, probabil, "gălăţenii s-au lăcomit".

http://www.obiectivbr.ro/administratie/ ... omitq.html

Adrian Năstase, aflat ieri la Brăila, a declarat că, (...), probabil, "gălăţenii s-au lăcomit".

A.N. este disperat de situatia in care a ajuns in partid si incearca sa mai recapete ceva din stralucirea de alta data priin orice mijloace. In curand poate va arbitra disputele dintre sateni pe problema vitelor de pe imasuri sau a gastelor care au dat iama in stirita babei Sevastita...

Primarul Brăilei, Aurel Simionescu: „Ne-am înjurat unii cu alţii şi a câştigat Constanţa”

- Domnule primar, de ani de zile, Cartierul Dimitrie Cantemir este mărul discordiei între Galaţi şi Brăila. În opinia dumneavoastră, cine are drepturi depline asupra acestui teren?

- Noi mergem din România până în Spania, ajungem la Oceanul Atlantic cu buletinul şi avem o problemă că dacă ne iau cumva gălăţenii ceva sau invers, dacă brăilenii le iau gălăţenilor ceva. Trebuie să trecem peste nişte probleme care s-au întâmplat acum 20 de ani sau acum 70 de ani. Dacă lucrurile ar fi mers în ritmul acesta, Franţa n-ar fi trebuit să se înţeleagă cu Germania niciodată. Nimeni de la Brăila nu contestă proprietatea, faptul că acel teren, printr-o Hotărâre de Guvern, a fost dat municipalităţii gălăţene. Contestările noastre au fost, de la bun început, pe o atitudine a municipalităţii din Galaţi, care a dat autorizaţii de construire pe un teren care, administrativ, nu este al municipiului Galaţi, ci al comunei Vădeni din judeţul Brăila. Asta a fost prima contestare, care rămâne valabilă. Este o deosebire fundamentală între proprietate şi administrare. Eu pot să am casă la Satu Mare, plătesc impozite, taxe, autorizaţii la Satu Mare. Carrefour Brăila plăteşte taxe la Chiscani. Discuţia în cazul cartierului Cantemir nici n-a avut un fond financiar. Cartierul este pentru locuinţe sociale, deci nu se plătesc taxe. A fost o problemă de principii şi de administrare.

- Principiile sunt atât de importante?

- Vă întreb: ce se întâmplă dacă acolo se întâmplă un incendiu? Cine intervine? Dacă e o explozie, cine face ancheta penală? Tot ce înseamnă arondare e pe administrativ, nu pe proprietate! Ce buletine au cetăţenii din cartier? Intrăm într-o discuţie pe care noi am fi putut-o soluţiona extrem de amiabil: oamenii îşi făceau mutaţie la Vădeni, şi proprietatea era la Galaţi. Puteam găsi o formulă amiabilă cu cei de la Vădeni, de a-i scuti de nişte impozite, în contul investiţiilor făcute. Nu sunt adeptul consumării energiilor judecându-ne administraţie cu administraţie. Sigur, ajungem şi la formula asta, dacă de patru ani de zile nu reuşim să găsim o soluţie. Eu cred că, indiferent cine câştigă, Galaţi sau Brăila, noi toţi pierdem.

- Braigal sau Galbrai?

- Nu are importanţă, nu trebuie să se numească în vreun fel, ne putem duce în afară să vedem că sunt asemenea entităţi care s-au unit şi şi-au păstrat fiecare denumirea. În loc ca Brăila-Galaţi sau Galaţi-Brăila, singura aglomerare urbană cu acest specific, să fie pol de creştere în regiunea Sud-Est, ne-am înjurat unii cu alţii şi a câştigat Constanţa. În loc să avem noi împreună 92 de milioane – 45 milioane de fiecare - avem câte 18, iar Constanţa 90. Eu cred că până la urmă ceea ce ne uneşte, interesele, viaţa, aşezarea, este mult mai important decât ceea ce ne desparte - ambiţii, orgolii ale unor oameni, care sunt transmise către cetăţeni. Brăilenii zic: «Ne-a furat Galaţiul 1000 de ha» de parcă le-au dus cine ştie unde; cetăţenii din Galaţi spun: «Cum să dăm Brăilei 500 de ha, dacă sunt ale noastre», de parcă le au de la bunici. Eu nu agreez aceste idei. Am făcut şi armata şi facultatea la Galaţi, îi ştiu pe gălăţeni, am foarte mulţi prieteni la Galaţi, trebuie să ieşim din formula asta care este păguboasă pentru noi toţi, dacă ne dădeam mâna, zona asta ar fi putut fi măcar cu 50 la sută mai mare decât e acum.

- Care e soluţia?

- Noi am întins primii mâna de nenumărate ori şi v-o spun chiar dacă se vor supăra pe mine prietenii gălăţeni. În 80 la sută din cazuri s-a spus da, facem, am semnat şi un protocol, totul a fost bine până am ieşit pe uşă. Pe urmă lucrurile nu au mai fost aşa. Eu sper că în acest moment avem alt tip de discuţie şi altă deschidere. Am avut discuţii şi cu preşedintele Bunea Stancu, şi cu primarul Dumitru Nicolae, şi cu ministrul Dan Nica, avem o altă formulă, cu mai mare deschidere şi ar trebui, dincolo de campanie, să ajungem la o formulă care să ne fie de folos tuturor. Faptul că acolo se mută 10.000 de gălăţeni, nu împiedică să se mute şi 5.000 de brăileni, că sunt locuinţe ANL. E adevărat, Galaţiul a investit în utilităţi. Asta nu înseamnă că Brăila n-ar putea să pună şi ea o parte de utilităţi. Trebuie să gândim constructiv, în folosul cetăţenilor şi al dezvoltării zonei. Între Brăila şi Galaţi se poate naşte un hinterland, cum zic nemţii, de 20 până la 50.000 de locuitori. Dacă nu ne dăm mâna, nu putem să discutăm de dublarea digului şi încă un drum, de pod, idee pe care o tot vânturăm, la fiecare mandat promitem câte un pod, dar nu ne-am dat mâna să-l şi facem. Cele două oraşe trebuie să fie complementare.

http://www.viata-libera.ro/articol-Inte ... %9D_2.html

şi la Galaţi?

Aaaa... Asta e cu bataie lunga... :) Cuza, Cuza!!

Eu zic ca mai bine ar desfiinta Galati si Braila ca orase si ar infiinta o singura organizare (Braigal, Galbrai, :evil:-ul sa-i pieptene ca nu ma intereseaza)

Asa, ar vrea spaga intr-o singura parte si, dupa ce s-ar rezolva acest mic amanunt, ar face :evil: -ului ceva...

• 3 weeks later...

Proiect de lege pentru autonomie

Enclava Siret

* Propunerea privind rezolvarea divergenţelor dintre Galaţi şi Brăila a venit de la deputatul PD-L de Galaţi, Mircea Toader *

Vineri, la ora 10.30, la Sala Rondă a Prefecturii Brăila, a avut loc o nouă întâlnire, nici nu mai ştim a câta, între reprezentanţii la vârf ai celor două judeţe, în ceea ce priveşte o colaborare reală, solidă, în beneficiul tuturor, dar mai ales pentru stingerea unui conflict care durează de ceva ani între părţi. Alături de prefecţii, primarii, preşedinţii Consiliilor Judeţene, subprefecţii şi viceprimarii celor două judeţe şi municipii, au fost prezenţi şi parlamentarii Mircea Toader, Ion Rotaru, Viorel Balcan, Diana Tuşa, Victor Paul Dobre şi Florin Pâslaru. Surprinzător, la întâlnire s-a prezentat şi vicepremierul Dan Nica.

Cartierul “Toader”

Preşedintele grupului parlamentar PD-L, deputatul Mircea Toader, a spus: “Am început discuţiile rapid, liniştit şi ne-am înţeles cu privire la necesitatea construirii unui drum expres. Nu au fost probleme, dar asta până am ajuns la dezbaterea subiectului cartierul Siret. Au fost discuţii contradictorii, aşa cum ne şi aşteptam”. “Nu o să ajungem niciodată la un consens. O să fac o lege specială a acestei zone şi, când e lege, nu-i tocmeală, că ne place, că nu ne place, o lege care să stabilească clar: această zonă trebuie să fie autonomă din punct de vedere administrativ, să poată să primească bani direct de la guvern, să poate să se dezvolte singură şi, după ce s-a făcut entitatea asta, oraşul nou, nu ştiu cum se va numi el, din momentul ăla, cele trei se unesc. Banii, din taxe şi impozite, să se întoarcă în noul oraş, pentru continuarea dezvoltării acestuia”.

http://www.viata-libera.ro/articol-Enclava_Siret_2.html

„Se va adopta o lege specială care să definească statutul şi modalitatea de funcţionare a acestei zone, precum şi toate elementele la care, din păcate, nu am avut până acum răspuns. Cred că este un mare pas înainte. Atât brăilenii cât şi noi, gălăţenii, am avut o atitudine extrem de constructivă şi este un lucru mare pentru că rezolvarea problemei, ţinând cont de sensibilităţile reciproce ale fiecăruia, constituie de fapt premiza de inteligenţă pe care am avut-o fiecare dintre noi”, a declarat Vicepremierul României, Dan Nica.

http://www.viata-libera.ro/articol-Lege ... ir__2.html

• 1 year later...

Adio infrastructură de peste un miliard de euro

Crearea de locuri de muncă şi colectarea unor taxe suplimentare ar fi ajutat oraşul să suporte recesiunea economică. Cele mai importante patru planuri de investiţii publice, devenite irealizabile, ar fi adus urbei noastre în jur de 1,16 miliarde de euro. Zona metropolitană dintre Galaţi-Brăila este un prim astfel de proiect. Deşi între cele două judeţe se mai lucrează la reţeaua de utilităţi, dezvoltarea zonei metropolitane s-a oprit după finalizarea celui de-al nouălea bloc construit în 2003, în cartierul „Dimitrie Cantemir”. Proiectul a rămas blocat deoarece autorităţile din cele două judeţe îşi dispută taxele locale care ar fi urmat să le încaseze. „Suntem proprietari pe teren, dar ne aflăm pe raza altei unităţi administrative. Acolo vrem să fie o zonă cu statut special, banii să rămână acolo, dar nu există cadru legal pentru o zonă metropolitană între două judeţe”, afirmă primarul Dumitru Nicolae. Bugetul necesar pentru acest proiect era de minim 500 de milioane de euro, neesari pentru construirea unor ansambluri rezidenţiale, drumuri moderne, complexe comerciale şi chiar a unui aeroport.

http://www.adevarul.ro/locale/galati/Adio_infrastructura_de_peste_un_miliard_de_euro_0_267573332.html

"construirea unor ansambluri rezidenţiale, drumuri moderne, complexe comerciale şi chiar a unui aeroport." Waw, sa vezi si sa nu crezi, ce "visuri" au unii in pauzele dintre cuvinte...Va dati seama ca o sa ramana "agatat" tot proiectul asta, la fel ca multe altele. Nici macar de asfaltari si curatenie in propriul oras nu au bani dar viseaza la aeroport. Avem unu', poate fi extins ;)

Aeroportul actual ar fi putut fi ceva dar in conditiile in care fiecare smecher si-a facut vila unde si cum a vrut e cam greu sa vorbim de extinderea lui. Nu stiu de ce, dar parca e un trend sa-ti faci vila in zona industriala :))

Acum vreo 10 ani daca ar fi facut cate putin, acum aveam aeroport. Dar cu cine sa faci?

Cred ca stiti de cazul acela cu vilisoarele dintre pistele aeroportului Baneasa...parca erau ale unui sirian...Daca omu' avea autorizatie de constructie...acum, are probleme. Partea fericita a acestei probleme, cu aeroportul la Galati, e ca proprietarii de vilisoare din zona vor avea rufele uscate mult mai repede...plus aer conditionat sau nu iarna sau vara... :))=)) Un prieten de-al meu spunea ca ar putea veni cu elicopterul pana la Galati, ca, avem aeroport. L-am intrebat unde a vazut el aeroport la Galati. Mi-a zis ca pe Google :))=)) "Google it you fuckin' idiot, it's in your city, for Christ!!!"

Edited by AdiTZA

• 5 months later...

«Asociaţia Dunărea de Jos», pentru înfrăţire între Galaţi şi Brăila

Viceprimarul social-democrat Nicuşor Ciumacenco a declarat că doreşte construirea unui mare oraş european care să ia naştere în urma înfrăţirii între muncipiie Galaţi şi Brăila, făcând un apel în acest sens la societatea civilă sau la orice persoană care doreşte să aibă o contribuţie la punerea în practică a acestei iniţiative. „Împreună cu autorităţile locale din oraşul vecin, dar mai ales cu sprijinul locuitorilor celor două oraşe, ne propunem să construim împreună un mare oraş european. În acest sens, ne propunem să înfiinţăm «Asociaţia Dunărea de Jos», având ca principal obiectiv crearea unei zone de interes economic şi cultural în regiunea Dunărea de Jos, delimitată de cele două oraşe, Galaţi şi Brăila. Unul dintre principalele obiective se referă la valorificarea zonei de interes turistic Galaţi-Brăila şi la posibilitatea atragerii de fonduri europene pe această regiune. Fiecare oraş va propune câte un branding pentru diverse domenii, cum ar fi cel cultural, economic, turistic, reprezentativ din punct de vedere al tradiţiilor zonei”, a explicat viceprimarul Ciumacenco. Acesta a mai declarat că prima ediţie a acestui simpozion va avea loc la Galaţi şi va fi găzduită de Universitatea ”Dunărea de Jos”, unde vor fi invitaţi pentru a susţine lucrări personalităţi ale vieţii economice, politice şi culturale din cele două oraşe. „Manifestarea va avea loc pe 29 noiembrie, începând cu ora 14.00, şi va fi urmată de un spectacol organizat de Facultatea de Arte şi Liceul de Artă din Galaţi”, a mai declarat viceprimarul Nicuşor Ciumacenco.

http://www.monitoruldegalati.ro/comunitate/infratire-intre-galati-si-braila-2749.html

Razboiul Galati-Braila dateaza de prea mult timp. Doar ca in social, brailenii au fost mai corecti si mai normali. Sefii galateni aveau prea mult de castigat personal din SIDEX, inclusiv grandomanie, sa se mai intereseze de altele. Prea putini au vrut sa faca si treaba. Cei care au sustinut proiectul. Un aeroport acolo sau unde este acum la Galati va necesita cheltuieli de exploatare extraordinar de mari. Vanturi schimbatoare etc. Singurele zone normale sunt Ianca-70% si Tecuci 99%. Doar ca si intre Tecuci si Focsani este o panarama. Daca ar da la pace, cele 4 orase ar putea fi o zona metropolitana extraordinara. Cu conditia reanfiintarii zonei autonome Tecuci- Fosta Plasa Tecuci. Din vremea in care nici Galatiul, nici Braila, nici Focsani-ul nu prea existau pe harta Romaniei ca asezari mai mari. Astazi avem doar o ura surda. Si, muuuult, muuuult somaj iesit din plata. Adica multi muritori de foame. Cam cu asta ar trebui, cand mai iese din suete, sa se ocupe mai marii de azi cu MUULTA DIURNA pe la Bucuresti.

Cu conditia reanfiintarii zonei autonome Tecuci- Fosta Plasa Tecuci. Din vremea in care nici Galatiul, nici Braila, nici Focsani-ul nu prea existau pe harta Romaniei ca asezari mai mari.

Cred ca exagerati. Si Galatiul si Braila exista cam cel putin din aceeasi vreme cu Tecuciul. Si chiar au fost mai importante...

Iar ne unim, de data asta cu noroc oare?

Istoria recentă a relaţiilor – la nivel înalt – dintre Galaţi şi Brăila ar putea fi prezentată pe scurt cam aşa: „care relaţii?”.

Ei bine, tocmai pentru ca istoria celor două oraşe de la Dunăre să nu rămână doar la nivelul unor orgolii locale prost înţelese şi, mai ales, pentru ca zona Galaţi-Brăila să se dezvolte aşa cum merită oamenii de aici, ieri, la Galaţi, câţiva oameni cu iniţiativă s-au reunit pentru a pune bazele unei Organizaţii Non-Guvernamentale care se va numi „Dunărea de Jos”. „Şi aşa se va rezolva şi eterna dispută, a unui nume comun, în care fiecare oraş vrea să fie pe primul loc”, a argumentat arhitectul Sergiu Porumboiu, preşedintele „Ordinul Arhitecţilor” Galaţi, participant la Simpozionul „Rebranding Galaţi – Brăila, Brăila – Galaţi”, cu tema „Construim împreună un mare oraş european”.

Acţiunea, organizată şi iniţiată de viceprimarul Galaţiului, Nicuşor Ciumacenco, „nu ar fi avut loc, dacă nu aş fi discutat cu diverse persoane, din Galaţi şi Brăila, care se află acum, aici, la discuţii, despre necesitatea constituirii unei entităţi care să militeze pentru dezvoltarea acestei zone comune”. Despre necesitatea înfiinţării unui astfel de ONG comun au vorbit, pe rând, şi profesorul Teodor Niţă (decan al Facultăţii de Arte) şi profesorul Viorel Mortu (consilier judeţean Brăila) şi viceprimarul municipiului Brăila, Doiniţa Ciocan, ori consilierul local brăilean Silviu Mangiulea.

Aplicat, Dan Lilion Gogoncea, preşedintele Camerei de Comerţ şi Industrie Galaţi, a vorbit despre „necesitatea instituţionalizării” ONG-ului, dar şi despre un anume dezavantaj al faptului că în ONG nu există factor politic (adică decizional) – interzis, încă de la bun început, de participanţi.

Directorul general adjunct al cotidianului „Viaţa liberă”, Grigore Lazarovici, chiar a vorbit despre marele defect al politicienilor „toţi promit, pentru voturi, după care nu se ţin de cuvânt. Binele nu are culoare politică”, dar şi despre necesitatea ca şi acest ONG să se concretizeze cu proiecte clare: „Nu să facem mult zgomot, nu doar să tropăim, fără să construim! Iar când vorbim de construit, nu trebuie nimic făcut la plezneală, ci în funcţie de deciziile specialiştilor”.

Un mare impact a avut discursul arhitectului-şef al CJ Brăila, Costel Drăgan, care a vorbit despre strategia de dezvoltare regională în contextul strategiei Dunării, un expozeu impresionant care a determinat asistenţa să îl propună preşedinte al viitorului ONG.

Deşi pare că la prima întâlnire s-a vorbit cam mult, s-au făcut şi ceva propuneri concrete. Prof. Viorel Mortu a propus reluarea curselor navale, pe Dunăre, Galaţi-Brăila, iar directorul Bibliotecii „V.A.Urechia”, Zanfir Ilie: construcţia podului peste Dunăre, a aeroportului, a unui sistem de transport electric (tramvai) Galaţi-Brăila, a unor piste de role şi biciclete, pe acelaşi traseu, înfiinţarea unui parc eolian, de ştranduri şi bazine de înot pe malurile Dunării şi Siretului şi câte şi mai câte…

Desigur, o parte din proiecte poate că vă fac să zâmbiţi, însă, rămâne să reflectăm asupra întrebării pe care a pus-o managerul brăilean Iulian Zamfir: „Cum ar fi să fim primii în toate?”…

http://www.viata-libera.ro/articol-Viitor_comun_la_Dunarea_de_Jos__2.html

Minutul 0:

Grigore Lazarovici, chiar a vorbit despre marele defect al politicienilor „toţi promit, pentru voturi, după care nu se ţin de cuvânt

Dupa asta urmeaza:

Prof. Viorel Mortu a propus reluarea curselor navale, pe Dunăre, Galaţi-Brăila, iar directorul Bibliotecii „V.A.Urechia”, Zanfir Ilie: construcţia podului peste Dunăre, a aeroportului, a unui sistem de transport electric (tramvai) Galaţi-Brăila, a unor piste de role şi biciclete, pe acelaşi traseu, înfiinţarea unui parc eolian, de ştranduri şi bazine de înot pe malurile Dunării şi Siretului şi câte şi mai câte

Au trecut 20 de ani de cand se vorbeste de pod (oricum, intre Galati si Braila nu ai ce pod sa faci... cel mult peste Siret, dar sunt deja prin zona :d ), ani buni de cand se vorbeste de aeroport, tramvai etc. Cat despre stranduri/bazine, nu exista in Galati niciunul (la standarde acceptabile) asa ca...

Cred ca exagerati. Si Galatiul si Braila exista cam cel putin din aceeasi vreme cu Tecuciul. Si chiar au fost mai importante...

Un pic mai tarziu. Vreo 300 de ani. REALI! Din istorie: TIRIGHINA: 2500ani, Pe la Tecuci, la muzeu se poate vedea, vreo 5-7000 mii ani!

Edited by bosorogu'

Daca ajungem sa discutam de Tecuciul de acum 7.000 de ani, chiar ma las pagubas...

Altfel, Tecuciul e (din datele acceptate cam de toti) atestat documentar din 1435... Daca adugam cei 300 de ani mentionati de dvs. reiesa ca Galatiul apare "in lume" pe la 1735. Ceea ce nu prea corespunde realitatii.

Dar nu despre asta e vorba, totusi, in topic.