Sari la conținut

Trafic cu maşini de lux luate în leasing


dcp100168

Postare recomandata

Trafic cu maşini de lux luate în leasing

Poliţiştii au făcut, miercuri, percheziţii în judeţele Mehedinţi, Vrancea, Galaţi şi Ilfov, fiind căutate trei persoane care ar fi luat în leasing, printr-o firmă din Strehaia, trei autoturisme Mercedes în valoare de 200.000 de euro, apoi le-au vândut în Germania.

Percheziţiile au fost făcute la şapte adrese din cele patru judeţe, fiind puse în executare trei mandate de aducere într-un dosar în care se fac cercetări pentru trafic internaţional cu autoturisme de lux, potrivit Poliţiei Capitalei.

Membrii grupării ar fi luat în leasing, printr-o societate comercială din Strehaia, trei autoturisme Mercedes în valoare de 200.000 de euro, apoi le-ar fi vândut imediat în Germania.

Societatea a fost cesionată ulterior unui bărbat din Galaţi care, potrivit poliţiştilor, stătea într-o colibă.

Cele trei persoane urmează să fie audiate la Serviciul Furturi Auto.

mediafax.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din vanzator de nuci, milionar

Un barbat de 26 de ani din judetul Galati, care traieste de pe-o zi pe alta din nucile pe care le vinde la sosea, a devenit peste noapte om de afaceri si posesorul a trei limuzine de lux.

Cum a fost posibil? Planul fusese bine pus la cale de un individ care a luat initial masinile in leasing. Nu le-a mai platit, dar le-a vandut fara drept in Germania, dupa care a trecut societatea pe numele sarmanului.

Florin Lupan este barbatul care cel putin pentru cateva zile a pozat intr-un important om de afaceri, patronul unei firme cu capital important, chipurile, suficient de mare incat sa preia o societate in faliment cu tot cu datorii si cele trei masini de lux pe care le avea de platit

Omul sutine insa ca el nu stia de o asa situatie.

Viata barbatului este departe de cea a unui om bogat, cu trei limuzine la poarta. Abia isi duce existenta, curata nuci ca sa aiba bani de paine si locuieste intr-o cocioaba.

Florin Lupan va fi martor in dosarul in care cel care a trecut firma pe numele lui este cercetat pentru inselaciune.

Cele trei masini de lux au fost gasite, insa trebuie recuperate din Germania.

protv.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Povestea spărgătorului de nuci care a ajuns traficant de maşini de lux

Florin Lupan a tras o spaimă soră cu moartea miercurea trecută, când a fost ridicat de acasă de poliţişti. Suprinza gălăţeanului a fost cu atât mai mare cu cât ştia că nu a făcut nimănui niciun rău. Odată ajuns la interogatoriu, Florin a aflat că tot necazul i se trage de la o greşeală făcută acum aproape un an când, îndemnat de doi bărbaţi din Iveşti, a semnat o serie de acte şi a retras nişte bani dintr-un cont. Potrivit Poliţiei Capitalei, cunoscuţii lui Florin Lupan, trei la număr, au cumpărat în leasing printr-o firmă înregistrată în Strehaia trei maşini de lux marca Mercedes, pe care apoi le-au vândut în Germania. Pe numele celor trei au fost emise mandate de aducere, ei fiind suspectaţi că ar fi făcut trafic cu maşini de lux. Oamenii legii au descoperit că, între timp, firma cu pricina îi fusese cesionată lui Florin Lupan.

Traficant de lux sau spărgător de nuci?

Originar din Iveşti, Florin Lupan are 26 de ani şi locuieşte acum la un unchi, în satul Tălpigi din comuna Ghidigeni. E "spărgător de nuci", adică se ocupă - ca multe alte familii din Tălpigi - cu cumpărarea nucilor în coajă, curăţarea acestora şi vânzarea miezului rezultat. Un meşteşug din care îţi poţi duce zilele, dar din care în niciun caz nu te poţi îmbogăţi peste noapte. Tânărul e căsătorit, are doi copii mici şi locuieşte sub acoperişul unchiului Gheorghe Lupan. Într-o casă mică şi sărăcăcioasă stau nu mai puţin de şapte persoane.

Cum a ajuns Florin la Poliţie într-un caz de trafic cu limuzine? Tânărul îşi aminteşte că, pe vremea când trăia la Iveşti, unde locuia mama sa după căsătorie, un vecin i-a propus o afacere. "Mi-a spus că ştie nişte băieţi care ar vrea să-i ajut. Sunt doi care locuiau în Iveşti: Cristi Gheorghe şi unul Marin şi nu mai ştiu cum. Amândoi mi-au spus că vor să-i ajut să scoată nişte bani dintr-un cont, că ei mai scoseseră şi nu mai aveau cum. Am fost cu ei la Registrul Comerţului şi m-au pus să semnez un act. Cei de acolo m-au întrebat dacă ştiu ce semnez şi unul dintre cei doi a răspuns în locul meu "Da!". După aceea, m-a dat pe mine afară şi s-a sfătuit cu un altul. După o a doua semnătură, la bancă, m-au ameninţat că or să scape de familia mea dacă spun cuiva că am semnat. Mi-au dat 150 lei pe fiecare semnătură. Ca să scoatem bani, unul m-a dus tocmai la o bancă din Turnu Severin", povesteşte Florin Lupan. Apropiaţii lui ne spun că tânărul nu ştie carte şi nu a înţeles ce a semnat. Îşi dăduse seama până la urmă că nu-i lucru curat, dar, cum bărbaţii nu l-au mai căutat, Florin a dat totul uitării.

"N-am vrut să le spun poliţiştilor de ei când mi-am amintit că m-au ameninţat. Dar până la urmă n-am avut încotro. Mi-au arătat o listă cu vreo şase fotografii până l-am recunoscut pe unul. Mi-au spus că e mai bine pentru familia mea să nu-i mai protejez. Aşa că până la urmă le-am zis cum s-au petrecut lucrurile", încheie tânărul.

Cel mai probabil, Florin Lupan nu va păţi nimic. S-a întors în casa unchiului său, la traiul sărăcăcios pe care i-l asigură curăţarea nucilor. Vrea să trăiască liniştit, să-şi vadă copiii mari şi să stea departe de necazuri şi de oameni care vor să-l folosească pentru scopuri obscure, pe care el nu le înţelege.

viata-libera.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații importante

Pentru a personaliza conţinutul şi pentru a asigura o experienţă de utilizare sigură, folosim module cookies. Dacă folosiți acest site, ne permiteți să colectam informații prin intermediul modulelor cookie. Puteți modifica setările cookie-urilor. Prin continuarea navigării pe acest site confirmați acceptarea utilizării fișierelor cookie conform Politicii de utilizare a cookie.