Jump to content

Galaţiul are peste 30.000 de centrale de apartament

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Peste 1,1 milioane de locuinţe au fost debraşate în ultimii zece ani de la sistemul centralizat

Peste 1,1 milioane locuinţe au fost debraşate în ultimii 10 ani de la sistemul de încăzire centralizat, unul din factori fiind creşterea preţului la căldură, potrivit Ariston, care estimează că parcul de centrale termice a depăşit 1,5 milioane unităţi, faţă de 1,4 milioane locuinţe încă branşate. "Creşterea continuă a preţului la energia termică, problemele constante ale CET-urilor din întreaga ţară, cât şi dorinţa de independenţă a românilor a dus, în ultimii zece ani, la debranşarea a peste 1,1 milioane de locuinţe de la sistemul de încăzire centralizat. (...) În anul 2002 sistemul centralizat deservea 2,5 milioane de locuinţe, pentru ca în acest moment doar 1,4 milioane să fie încă branşate. În paralel, parcul de centrale termice instalate la nivel naţional a depăşit 1,5 milioane de unităţi", se arată într-un comunicat al furnizorului de centrale termice Ariston Thermo România.

Din 2010, media debranşărilor anuale de la sistemul centralizat a fost de peste 75.000 de locuinţe. În acelaşi timp, piaţa de centrale termice se situează la un volum de circa 140.000 de centrale anual, dintre acestea aproximativ 60% fiind comercializate către locuinţele ce au renunţat la sistemul centralizat. Restul vânzărilor este generat de înlocuirile de centrale care sunt în funcţiune de peste 10 ani, dar şi proiectelor rezidenţiale noi şi locuinţelor individuale noi, potrivit datelor companiei. "În ultimii 4 ani, la nivel naţional, costul de facturare al Gcal a crescut, în medie, cu 71%", a declarat Cătălin Drăguleanu, Country Sales and Operation Manager al companiei.

Cele mai mari creşteri ale preţului la energia termică facturat către populaţie în perioada 2008 - 2012 au fost consemnate în judeţele Covasna (+245%), Caraş Severin (+210%), Constanţa (+187%), Neamţ (+168%) şi Giurgiu (+154%), a arătat reprezentantul companiei. Potrivit calculelor Ariston, în acest moment şapte judeţe din România (Alba, Mureş, Maramureş, Bistriţa Năsăud, Satu Mare, Ialomiţa, Ilfov) nu mai depind de sistemul centralizat de încălzire, în timp ce 17 judeţe mai au branşate sub 30% din locuinţe.

La polul opus se află judeţele în care peste 70% dintre locuinţe depind încă de sistemul centralizat, numărul acestora fiind însă tot mai mic. În acest moment doar Bihor, Mehedinţi, Vâlcea, Giurgiu, Constanţa şi Galaţi au un număr atât de mare de locuinţe branşate, conform companiei. Pe această listă se află şi Capitala, unde 560.000 de locuinţe sunt încă branşate, în condiţiile în care la nivel naţional există un total de 1,4 milioane de locuinţe branşate la CET-uri, a spus Drăguleanu. "Costul de producţie mediu al unei Gcal în sistem centralizat, calculată la nivelul anului 2012, este de 288 lei / Gcal, în timp ce o centrală termică are un cost de cca. 145 lei / Gcal. Acest lucru se reflectă în facturile românilor ce sunt captivi încă la sistemul centralizat. Astfel, în cazul unui apartament de două camere ce are instalată o centrală termică, costurile anuale pentru încălzire şi apă caldă menajeră sunt de aproximativ 1.900 lei. În cazul aceluiaşi apartament, însă branşat la sistemul centralizat de încălzire, factura poate ajunge la cca. 2.700 de lei", se arată în comunicat.

Pentru familiile care doresc să renunţe la sistemul centralizat, investiţia medie într-o instalaţie cu centrală termică este cuprinsă între 4.500 - 7.000 lei şi diferă în funcţie de numărul de camere şi nivelul de dotare al acesteia (radiatoare, ţeavă, accesorii, montaj). Potrivit companiei, anul trecut s-a înregistrat o creştere a vânzărilor de circa 25-30% pe segmentul centralelor termice în condensare, în timp ce unităţile convenţionale au raportat o scădere de aproximativ 5%.

Lasa, ca in timp au scumpit gazele baietii cat sa duca facturile la caldura peste nivelul de pausal. Iar pe masura ce se vor adopta alternativele panourilor radiante, va creste si energia electrica cu aceeasi viteza pe care au luat-o gazele in ultimii 10 ani.

Edited by riaji

• 4 months later...

Alţi 223 de gălăţeni au renunţat la Apaterm

Acest lucru l-au făcut 223 de gălăţeni, clienţi ai Apaterm, care până la data de 15 august au depus solicitare de debranşare de la sistemul public de termoficare. Potrivit informaţiilor furnizate de către directorul Apaterm, Adriana Stratulat, din cele 223 de cereri depuse până la data de 15 august, 75 au vizat blindarea în vederea opririi furnizării apei calde iar diferenţa vizează blindarea parţială sau totală a caloriferelor. Directorul Apaterm susţine că numărul cererilor de debranşare este mai mare comparativ cu anul trecut. În ceea ce priveşte numărul cererilor de reconectare, acesta s-a ridicat la 34.
„Apaterm nu mai primeşte, după data de 15 august, cereri de debranşare de la reţeaua publică de termoficare, însă primeşte în continuare cereri din partea celor care vor să se rebranşeze. Pentru rebranşarea la sistemul de termoficare nu se plăteşte nicio taxă”, ne-a mai precizat Adriana Stratulat.
Potrivit aceleiaşi surse, aproximativ 65.000 de apartamente sunt conectate la sistemul termic de termoficare, numărul acestora scăzând anual, valoarea totală a datoriei înregistrate de asociaţiile de proprietari către Apaterm fiind de 170 de milioane de lei.

monitoruldegalati.ro

• 1 year later...

Fără apă caldă şi căldură, gălăţenii îşi pun boilere şi centrale

Firmele de profil şi-au suplimentat stocurile în această perioadă, pe fondul cererilor cu duiumul din partea gălăţenilor disperaţi să evadeze din sistem

A trecut mai bine de o lună şi jumătate de când zecile de mii de gălăţeni, racordaţi la sistemul centralizat de termoficare, nu au mai beneficiat de apă caldă. De la 1 aprilie, robinetul oamenilor a „secat”, odată cu decizia CET de a-şi întrerupe activitatea de producere a agentului termic, motiv pentru care, peste noapte, apa caldă a devenit pentru locuitorii de la malul Dunării un produs de lux, pe care, în prezent, şi-l pot permite doar cei care au fost ceva mai prevăzători şi şi-au dotat, nu fără destulă cheltuială, apartamentele cu centrală sau boiler.

Un astfel de efect pentru populaţie a fost preconizat încă din toamna anului trecut, dar, în lipsa unor soluţii din partea autorităţilor locale (cu concursul cărora, de altfel, sistemul de termoficare, căpuşat ani în şir, a ajuns la pământ), oamenii au devenit victimele inacţiunii celor pe care chiar ei i-au mandatat să le reprezinte interesele.

Goana după apă caldă

Deşi se vorbeşte tot mai mult despre achiziţia cazanului de apă fierbinte de la Brăila (CAF), gălăţenii nu mai cred în promisiunile autorităţilor locale şi centrale, părtaşe la dezastrul din termoficare, motiv pentru care au luat cu asalt firmele specializate în echipamente şi instalaţii termice din oraş. Pentru a scăpa de coşmarul pe care îl trăiesc zi de zi, generat de lipsa apei calde, gălăţenii nu mai stau cu mâinile în sân aşteptând ca autorităţile să-şi facă treaba şi au hotărât să-şi rezolve singuri problemele, prin achiziţia de boilere şi centrale termice.
„Am început să prospectez piaţa în căutarea unei centrale pe gaz pentru că m-am săturat să fac baie la lighean. Îl chinuim şi pe cel mic. Vă daţi seama cât de greu ne este. Mă costă între 7.000 şi 9.000 de lei tot ce înseamnă centrală şi cheltuielile aferente. Dacă voi opta pentru o centrală mai scumpă este posibil să ajung şi la 10.000 de lei. Imaginaţi-vă în cât timp voi reuşi să îmi amortizez investiţia. În principiu, nu merită, întrucât sistemul centralizat este mai ieftin, însă nu am încotro. Nu am bani, mă împrumut de la rude, prieteni, numai ca să scap. Nu mai rezist!”, ne-a mărturisit un bărbat pe care l-am întâlnit în unul dintre magazinele de profil din oraş.
În imediata apropiere a unui punct de vânzare l-am întâlnit şi pe domnul Alexandru Toma, locatar al blocului C14, din Ţiglina I, aflat în căutarea unor piese pentru boiler. „Sâmbătă mi-am cumpărat un boiler, cu 350 de lei, tot din cauză că nu avem apă caldă. Atât mi-am permis. Să vedem ce vom face la iarnă, dacă ne vor da căldură, că nici treaba asta nu este sigură. Am înţeles că suntem singurul oraş mare din România care nu are apă caldă. Nu mi se pare deloc normal modul în care funcţionează lucrurile la noi. Acum, chiar dacă ne dau apă caldă, nu mai am eu nevoie. Am vorbit cu instalatorul, vine să mi-l monteze”, ne-a spus bărbatul.

Disperarea oamenilor, generatoare de profit

„Viaţa liberă” a stat de vorbă cu reprezentanţii câtorva magazine care comercializează astfel de produse, iar concluzia este una singură: cererea mare a făcut ca vânzările societăţilor să crească cu până la 15-20 la sută, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut. Reprezentantul unei companii ne-a spus că, de curând, magazinul a fost nevoit să îşi suplimenteze stocurile, pentru că nu mai făcea faţă comenzilor. Ba mai mult, acesta a precizat că, dacă în mod normal, magazinul vindea în jur de trei-patru boilere pe săptămână, acum numărul acestora aproape că s-a triplat, ajungând la 10-12. „În ceea ce priveşte centralele, mai toată lumea se bate pe cele în condensaţie, care sunt mai economice şi dau mai mare randament, dar şi din cauza taxei ce va fi introdusă din toamnă”, ne-a spus angajatul.
Potrivit acestuia, o centrală de top, nemţească, costă în jur de 3.600 de lei. În general, conform reprezentantului, un gălăţean poate plăti între 6.000 şi 8.000-9.000 de lei pentru a-şi asigura apa caldă şi încălzirea.

viata-libera.ro