Jump to content

Deputatul Boldea, avocaţi şi judecători gălăţeni, implicaţi în mafia imobiliară

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Cererea de ridicare a imunităţii lui Boldea, transmisă către Ministerul Justiţiei

UPDATE 11:00 - Cererea privind ridicarea imunităţii parlamentarului Mihail Boldea a fost transmisă de la Parchetul General către Ministerul Justiţiei. Urmează ca ministrul să sesizeze Parlamentul în legătură cu cererea procurorilor de la Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

viata-libera.ro

Procurorul general cere ministrului Justiţiei încuviinţarea reţinerii şi arestării lui Boldea

Procurorul general, Codruţa Kovesi, a solicitat ministrului Justiţiei încuviinţarea percheziţiei domiciliare, reţinerii şi arestării preventive a deputatului Mihail Boldea, cercetat de procurorii DIICOT pentru constituire a unui grup infracţional organizat şi înşelăciune.

"În conformitate cu dispoziţiile art.72 din Constituţia României şi art. 24 din Legea nr. 96/2006 privind Statul deputaţilor şi senatorilor, Procurorul General al Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, sesizat prin referatul Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT), a solicitat ministrului Justiţiei încuviinţarea percheziţiei domiciliare, reţinerii şi arestării preventive a învinuitului Boldea Mihail pentru faptele descrise în referatul întocmit de procurorii de caz", se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Public remis, luni, agenţiei MEDIAFAX.

Procurorii DIICOT - Serviciul Teritorial Galaţi au solicitat procurorului general al României, Codruţa Kovesi, să facă demersurile necesare pentru obţinerea avizului în vederea formulării cererii de percheziţie domiciliară, reţinere şi arestare a deputatului Mihail Boldea.

Potrivit articolului 72 din Constituţie, deputaţii pot fi urmăriţi şi trimişi în judecată penală pentru fapte care nu au legătură cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi percheziţionaţi, reţinuţi sau arestaţi fără încuviinţarea Camerei Deputaţilor, după ascultarea lor. Urmărirea şi trimiterea în judecată penală se pot face numai de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie. Competenţa de judecată aparţine Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Regulamentul Camerei Deputaţilor prevede că cererea de reţinere, arestare sau percheziţie se adresează preşedintelui Camerei Deputaţilor de către ministrul Justiţiei.

Preşedintele Camerei aduce la cunoştinţă deputaţilor cererea, în şedinţă publică, după care o trimite de îndată Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi spre examinare, care va stabili, prin raportul său, dacă există sau nu există motive temeinice pentru aprobarea cererii. Hotărârea comisiei se adoptă, în cel mult 5 zile de la sesizare, prin votul majorităţii membrilor acesteia. Votul este secret.

Ministrul justiţiei va înainta Comisiei juridice, de disciplină şi imunităţi toate documentele pe care aceasta le solicită; în caz de refuz comisia se va adresa Camerei Deputaţilor, prin intermediul Biroului permanent, pentru a hotărî cu privire la acest refuz.

Cererea, împreună cu raportul comisiei, se înaintează grupului parlamentar din care face parte deputatul în cauză. Grupul îşi va exprima punctul de vedere cu privire la cerere într-un raport scris, în termen de 5 zile de la data sesizării grupului.

În cazul deputaţilor care nu fac parte din nici un grup parlamentar, aceştia pot să depună la Biroul permanent punctul de vedere cu privire la cerere.

Raportul comisiei împreună cu raportul grupului parlamentar se înaintează Biroului permanent şi se supun dezbaterii şi aprobării Camerei Deputaţilor.

Camera Deputaţilor se va pronunţa asupra măsurii în cel mult 20 de zile de la sesizare, cu votul majorităţii membrilor prezenţi.

Parlamentarii gălăţeni, în cazul procedurii de ridicare a imunităţii deputatului Boldea: „Vom vota în sensul justiţiei!"

Chestionaţi în legătură cu propunerea (făcută de DIICOT) de ridicare a imunităţii parlamentare a deputatului PD-L Mihai Boldea, parlamentarii gălăţeni s-au dovedit destul de precauţi în declaraţii, însă s-au pronunţat, cei mai mulţi, pentru un vot „în sensul legii". Adică pentru posibilă punere a deputatului la dispoziţia justiţiei.

Bogdan Ciucă (deputat PC): „Probabil că propunerea nu va ajunge la Biroul Permanent mai devreme de lunea viitoare, iar după aceea în comisia juridică. Acolo vor fi analizate probele şi se va lua o decizie, care va fi dezvătută şi votată în plen. În principiu, sunt de părere că cine încalcă legea trebuie să suporte consecinţele. Dar trebuie să vedem şi ce probe sunt".

Victor Paul Dobre (deputat PNL): „Noi am votat tot timpul în sensul justiţiei, ceea ce probabil vom face şi acum. Dacă este nevinovat, Justiţia îl va absolvi de vină, aşa cum s-a întâmplat, vă reamintesc, în cazul colegului Paul Păcuraru. Deocamdată însă nu ştim ce este în acele dosare. De-abia după parcurgerea procedurilor vom şti foarte precis".

Gheorghe Saghian (senator PSD): „Cine încalcă legea trebuie să dea socoteală. Mai multe nu pot să spun. Vă reamintesc că în 2008 am fost bătut crunt - şi încă mai am sechele fizice din cauza asta - pentru că am dat declaraţii în legătură cu un caz similar".

adevarul.ro

Boc: Cel mai probabil marţi se tranşează prin vot

Preşedintele PDL, Emil Boc, a declarat, luni, că în coaliţie s-a discutat despre faptul că a fost trimisă solicitarea de către Parchetul ICCJ pentru percheziţie şi arestare în cazul Boldea, urmând ca marţi "să se tranşeze cel mai probabil prin vot" în Parlament.

Boc a fost întrebat dacă la şedinţa coaliţiei de luni dimineaţă s-a discutat despre cazul fostului deputat PDL Mihail Boldea.

"Am discutat doar despre faptul că, din câte am înţeles, a fost trimisă solicitarea de către Parchet pentru percheziţie şi arestare şi am informat coaliţia despre acest subiect, urmând ca mâine să se tranşeze cel mai probabil prin vot", a spus Emil Boc, înainte de şedinţa BPN al PDL.

Antonescu: Cred că USL va vota la ridicarea imunităţii lui Boldea

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, luni, că este posibil ca parlamentarii USL să îşi întrerupă protestul din Legislativ pentru a putea participa la votarea ridicării imunităţii deputatului Mihail Boldea.

El a subliniat că "justiţia nu trebuie obstrucţionată". "Justiţia trebuie ajutată, nicidecum obstrucţionată şi, chiar dacă este vorba de un parlamentar, noi niciodată nu am folosit imunitatea pentru a obstrucţiona justiţia, nici când a fost vorba de colegi de-ai noştri care se aflau în cercetarea justiţiei, aşa încât cred că da", a afirmat liderul PNL, înainte de şedinţa Biroului Politic Central al partidului, răspunzând la întrebarea dacă USL îşi întrerupe protestul parlamentar pentru a vota în privinţa solicitării procurorilor în cazul Boldea.

Ponta: Nu mergem la votul în cazul Boldea

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, luni, că opoziţia nu va participa la votul din Cameră pentru ridicarea imunităţii lui Mihail Boldea, precizând că va exista o discuţie în USL pe această temă şi că a văzut declaraţiile lui Crin Antonescu, însă acesta este la Senat şi este istoric.

Întrebat dacă participă la votul de ridicare a imunităţii deputatului Boldea, Ponta a răspuns negativ. El a adăugat că nu va participa la vot, "dintr-un motiv foarte simplu: este Camera Deputaţilor, conduce doamna Anastase, deci nu sunt probleme la numărat şi este infractorul lor".

"Să vină la serviciu, pentru că ei chiulesc de la serviciu, şi să voteze. Şi vă spun şi de ce. Data trecută când am votat şi noi pentru ridicarea imunitaţii, dacă nu mă înşel la doamna Ridzi sau la domnul Păsat, ei au votat contra şi după aceea au zis că am votat noi contra. Deci, cu hoţii nu trebuie să te amesteci. Şi cu hoaţele. Trebuie să stai departe de ei. Au majoritate în Camera Deputaţilor, dacă vin la serviciu pot să voteze mâine", a explicat el.

Ulterior, întrebat în legătură cu declaraţiile lui Crin Antonescu pe această temă, Ponta a precizat: "Am văzut ce a zis Crin. Crin e la Senat, în primul rând. Înţeleg că votul va fi la Cameră. Şi azi la USL vom avea o poziţie comună pe baza acestor argumente juridice. Eu sunt jurist, Crin e istoric, după cum ştiţi".

Boldea: Recomand tuturor românilor: "Plecaţi, fraţilor, din România! "

Mihail Boldea a declarat, într-un interviu pentru Ştirile ProTV, că va pleca din România după finalizarea dosarul în care este acuzat de înşelăciuni cu terenuri şi a recomandat tuturor românilor să facă acest lucru, spunându-le că dacă ajung pe mâna sistemului judiciar riscă să stea la puşcărie.

Deputatul Mihail Boldea a acordat un interviu pentru Ştirilor ProTV înainte ca procurorii DIICOT să ceară oficial procurorului general al României avizul pentru arestarea sa.

Mihail Boldea a spus că este hotărât ca, după încheierea acestui dosar şi lămurirea tuturor acuzaţiilor, să-şi vândă toate bunurile şi să plece din România, acelaşi lucru recomandându-l tuturor românilor.

"Asta este justiţia în România? E de trăit în România? Eu în România nu mai stau. După ce am terminat, am şi spus, nu vreau să mai candidez, nu mă mai interesează politica, nu mă interesează această mizerie din justiţie, vreau doar să plec din România. După ce se termină acest dosar, vând ce mai am şi-am plecat, nu mai stau aicea. Recomand tuturor românilor, «Plecaţi, fraţilor, din România!», că dacă ajungeţi pe mâna sistemului judiciar, cel puţin vorbesc aici de faza de urmărire penală, riscăm să stăm la puşcărie până se trezeşte un domn judecător dimineaţa, bine relaxat, să se apuce să citească dosarul", a declarat deputatul Mihail Boldea în interviul acordat Ştirilor ProTV.

Acesta a comentat acuzaţiile de înşelăciuni cu terenuri, afirmând că este vorba de "un abuz al procurorilor".

"Este un abuz al procurorilor. Este un abuz pe care eu îl reclam din iulie 2011. Reclamaţii pe care le-am înaintat atât la CSM, la procurorul general, la procurorul şef serviciu Codruţ Olaru, am sesizat inclusiv DNA Galaţi, Parchetul Înaltei Curţi de Casaţie, Parchetul Curţii de Apel. Se aduc anumite acuzaţii care la prima vedere par formidabile, par .... Un milion de euro, 22 de persoane.. Dar lucrurile nu stau chiar aşa. Ceea ce am sesizat eu tuturor organelor de urmărire era faptul că se exercită abuzuri asupra persoanelor ce sunt audiate în acest dosar", a spus Mihail Boldea.

Deputatul a explicat că, de fapt, este victima unor "abuzuri" ale justiţiei române.

"Toate persoanele audiate în acest dosar sunt foşti clienţi de-ai mei, fiindcă vorbim de situaţii juridice din 2006-2007. Este o singură chestiune de care voi vorbi separat, din 2009. Toate aceste persoane au fost chemate la DIICOT Galaţi în cursul anului 2011, de două, trei, patru ori chiar, împreună cu avocaţi, unii chiar fără avocaţi. S-au exercitat presiuni formidabile asupra lor. Presiuni psihice, ameninţări, vă arestăm, vă încătuşăm, vă facem, vă... Tot ce se poate vorbi într-un limbaj poliţienesc de anchetă ilegal, aşa încât să intimideze persoana chemată la audiere şi să dea declaraţiile aşa cum doresc dânşii. Eu nu am făcut altceva decât să-mi exercit profesia pe legea mea specială, să dau în judecată, să mă adresez Tribunalului, unui judecător, să citeze partea adversă, partea adversă care s-a prezentat, a fost aparată şi ... a pierdut", a mai spus Boldea.

Deputatul a afirmat că el a fost primul care s-a pus la dispoziţia instituţiilor statului pentru a fi cercetat, înainte ca tot scandalul să ia amploare.

"OK, eu sunt un golan. Spun dânşii. Sunt un infractor. M-au pus sub învinuire, da, n-am o problemă, justiţia trebuie să-şi facă cuvântul. Nu este corect ca justiţia să se deruleze la televizor. O să mă duc în faţa unui judecător dacă se va considera necesar. Abia aştept! Le-am spus foarte clar, nu mă apăr în dosar atât timp cât voi faceţi cercetarea", a mai spus Boldea.

Solicitarea de ridicare a imunităţii deputatului Mihail Boldea a ajuns la Cameră

Solicitarea de ridicare a imunităţii deputatului Mihail Boldea a ajuns, luni, la ora transmiterii acestei ştiri, la Camera Deputaţilor.

Anterior, preşedintele Camerei, Roberta Anastase, a declarat că atunci când solicitarea de ridicare a imunităţii lui Mihail Boldea va sosi la Cameră se va întruni Biroul Permanent astfel încât votul în plen să fie dat marţi.

Oltean a prezentat în plenul Camerei scrisoarea ministrului Justiţiei în cazul Boldea

Vicepreşedintele Camerei Deputaţilor Ioan Oltean a comunicat, luni, în plen, scrisoarea ministrului Justiţiei referitoare la cererea de încuviinţare a percheziţiei domiciliare, reţinerii şi a arestării preventive a deputatului Mihail Boldea, precizând că aceasta va fi trimisă Comisiei juridice.

Oltean a citit scrisoarea, arătând că are ataşate referatul şi copia dosarului, care conţine 15 volume cu peste 5200 de pagini. El a adăugat că, în conformitate cu articolul 193 din Regulament, cererea urmează să fie trimisă de îndată Comisiei juridice pentru raport.

Liderul grupului PDL, Mircea Toader, a declarat, anterior, că această cerere trebuie comunicată în plenul Camerei şi trimisă la Comisia juridică, nefiind nevoie de întrunirea Biroului Permanent pentru acest lucru. "Solicitarea urmează să intre în Comisia juridică. Nu este nevoie de Birou Permanent, Regulamentul spune că la o asemenea solicitare e suficient să comunici în plen şi se duce la Comisia juridică", a precizat Mircea Toader.

El a adăugat că, în cazul în care Comisia juridică finalizează luni raportul, atunci solicitarea de ridicare a imunităţii lui Boldea va fi la votul final în şedinţa de marţi.

Toader a precizat că oricum Comisia juridică este convocată să lucreze luni în paralel cu plenul.

Toader regretă că l-a promovat pe "tânărul cu potenţial" Boldea

Presedintele PDL Galati, Mircea Toader, spune ca regreta ca l-a promovat in politica pe deputatul Mihail Boldea, cercetat acum pentru inselaciune. "Problemele pe care le are el cu justitia sunt problemele lui personale, nu au nicio legatura cu functia sa politica. Din cate stiu eu din comunicatele de presa, actiunile domnului Boldea de natura infractionala nu sunt influentate de calitatea de parlamentar. E o problema personala cand a fost ca avocat, in dosare mai vechi", a precizat Toader.

Intrebat daca regreta ca l-a promovat pe Boldea in politica, Toader a spus: "Sigur, acum, dupa ce este in situatia asta, da. Dar, la vremea respectiva, era un tanar avocat, cu potential. Intotdeauna am cautat sa deschid organizatia noastra catre astfel de tineri, nestiind ca poate sa comita astfel de infractiuni". El a aratat ca Boldea a plecat din organizatia judeteana PDL pe o problema de natura politica si anume ca "a candidat pentru o functie si nu a iesit", iar, in rest, acesta a fost activ la Comisia juridica, informeaza Mediafax, citata de Realitatea TV.

ziare.com

Cine sunt naşii politici ai lui Mihai Boldea

Scurta carieră politică a lui Mihai Boldea, deputatul de 36 de ani anchetat pentru constituirea de grup infracţional organizat şi înşelăciune, a fost marcată de scandaluri politice şi implicări în afaceri controversate.

Mihai Boldea a intrat în politică în 2003, când s-a înscris în organizaţia PD Galaţi. „Adeziunea şi-a depus-o prin vara lui 2003, dar nu prea era văzut pe la sediu. Abia pe la începutul lui 2004, o dată cu apropierea alegerilor locale, a început să fie din ce în ce mai activ", ne-a declarat un membru PDL Galaţi. În campaniile electorale din 2004 s-a făcut remarcat şi asta i-a şi adus prima funcţie politică, la 28 de ani, devenind preşedintele Organizaţiei de Tineret PD Galaţi.

După câteva luni a devenit vicepreşedinte al organizaţiei municipale şi purtătorul de cuvânt al organizaţiei judeţene PDL Galaţi, condusă de deputatul Mircea Toader. Cariera sa politică părea să meargă bine, asta şi datorită statutului său de avocat cu ceva avere.

Primul eşec, provocat de tunul imobiliar din afacerea „Aviasan"

În 2007, cariera sa politică a fost la un pas de dezastru, pentru că brusc şi-a pierdut toate funcţiile, devenind un simplu membru de partid. Cauza era implicarea sa ca avocat într-un mare tun imobilar, „afacerea Aviasan", în care miza erau cele 40 ha de teren ale bazei aviaţiei utilitare de la nord de Galaţi, a căror valoare era de cel puţin 24 de milioane de euro. În acel an, presa locală şi naţională scria că terenul fusese luat de o grupare care fusese asistată în instanţă de avocatul Mihai Boldea. Terenul fusese acordat de magistraţii de la Judecătoria Galaţi în baza unui antecontract de vânzare-cumpărare semnat între avocatul Boldea şi un oarecare Daniel Severin, despre care ulterior s-a aflat că era un personaj fictiv. Colegii de partid ai lui Boldea erau nemulţumiţi şi de faptul că, în plin război politic între Partidul Democrat Liberal şi Partidul Conservator, Boldea era apropiat de liderul PC Galaţi, Eugen Durbacă. În grupul care obţinuse titlul de proprietate pentru cele 60 ha se aflau Mircea Marosy, ginerele lui Eugen Durbacă şi Valentina Cojocaru, o apropiată a lui Eugen Durbacă. Cu toate că acel dosar a fost soluţionat cu NUP de către Parchetul de pe lângă Tribunalul Galaţi, lui Boldea îi era aproape imposibil să recâştige încrederea colegilor de partid şi implicit funcţiile politice. La alegerile locale din 2008 şi-a anunţat intenţia de a ocupa un loc eligibil pe lista PDL pentru Consiliul Municipal Galaţi. Atunci i s-a pus condiţia de a-şi demonstra public nevinovăţia în cazul afacerii „Aviasan". Mihai Boldea a făcut turul televiziunilor locale, prezentându-şi propria versiune, a intrat pe listă, dar nu pe un loc eligibil.

Victoria surprinzătoare în alegerile din 2008

La alegerile parlamentare din 30 noiembrie 2008 situaţia s-a schimbat, pentru că a intrat sub protecţia celuilalt lider important al organizaţiei, Marius Necula, care era preşedintele organizaţiei municipale. Necula fusese subprefect şi prefect PSD de Galaţi în perioada 2000-2004. Cu sprijinul lui Marius Necula, Mihai Boldea a devenit candidatul PDL în Colegiul 9, o zonă de periferie a Galaţiului. Deşi contracandidatul său de la PSD, Aurel Nechita, obţinuse mai multe voturi, Boldea a intrat în Parlament datorită scorului obţinut de PDL. Părea că asistăm la o spectaculoasă relansare a carierei sale politice, mai ales că Boldea a fost ales şi vicelider al Grupului PDL de la Camera Deputaţilor. Apetitul său pentru declaraţii publice i-a creat însă probleme. În 2009, Boldea a confirmat pentru un ziar naţional că liderii grupurilor PDL şi PSD au primit de la conducerile celor două partide undă verde să suplimenteze bugetele colegiilor în care au fost aleşi prin amendamente în parlament în valoare de 70.000 de euro de fiecare. Această declaraţie i-a adus lui Boldea replica acidă a preşedintelui Comisiei juridice, Daniel Buda: „Tu, care vorbeşti mult şi prost şi spui numai prostii în ziare, să taci!".

Carieră politică şubrezită de dosare

În 2009 şi 2010, presa locală şi centrală a abundat de relatări despre tunurile imobiliare în care era implicat ca avocat Mihai Boldea şi despre anchetele procurorilor în aceste cazuri. Foarte probabil că asta să-i fi adus şi unele avertismente din partea preşedintelui PDL Galaţi, Mircea Toader. În acest context, Mihai Boldea a oscilat în funcţie de unele tensiuni interne. În primăvara lui 2010, el a atacat în instanţă o decizie a liderilor organizaţiei judeţene, respectiv dizolvarea Biroului Permanent Local pe fondul tensiunilor dintre fostul europarlamentar Constantin Dumitriu, lider al organizaţiei locale şi senatorul Marius Necula. Atunci, surse din organizaţie afirmau că Boldea ar fi trecut în tabăra lui Marius Necula. După câteva luni, sursele afirmau că la un moment dat a redevenit un apropiat a lui Mircea Toader, după care a revenit printre apropiaţii senatorului Necula.

Aceste oscilaţii l-au adus pe Mihai Boldea în afara PDL. Pe 19 septembrie 2011 a demisionat din PDL, motivând că „în organizaţia de la Galaţi nu mai există democraţie". Imediat a şi fost anunţată trecerea sa la UNPR împreună cu liderul PC Galaţi, Eugen Durbacă, acesta urmând să fie candidatul UNPR la Primăria Galaţi. Durbacă a trecut în cele din urmă la partidul lui Dan Diaconescu şi va candida la primărie din partea acestui partid, iar Mihai Boldea va fi preşedintele organizaţiei judeţene.

Mihai Boldea este anchetat acum pentru constituirea de grup infracţional organizat şi înşelăciune. Procurorii au cerut ridicarea imunităţii acestuia pentru a putea fi arestat. Solicitatea procurorilor va fi discutată astăzi în Parlament.

Iniţiativă: 5 ani de închisoare pentru jurnalişti

Pe 18 februarie 2011, deputatul Mihai Boldea a înregistrat la Camera Deputaţilor două proiecte pentru modificarea Legii 544/2001, privind liberul acces la informaţiile de interes public, şi a Codului Penal, în sensul interzicerii accesului presei la informaţiile referitoare la stadiul cercetărilor penale şi a judecării unui dosar penal până la uzanţa ultimei căi de atac. Prin aceste modificări urmărea să blocheze accesul presei la dosarele penale pe toată perioada judecării unui caz penal. Mihai Boldea este membru al Comisiei juridice şi al Comisiei pentru cercetarea abuzurilor, corupţiei şi pentru petiţii.

romanialibera.ro

Avocata Bolboceanu nu are voie să profeseze

Mihaela Bolboceanu, implicată în dosarul deputatului Mihail Boldea, nu are voie să practice meseria de avocat pe toată perioada interdicţiei de a părăsi localitatea. Asta reiese din decizia judecătorească a Curţii de Apel dată sâmbătă noaptea. Bolboceanu este cercetată de procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) pentru aderare la un grup infracţional, complicitate la fals intelectual, la spălare de bani şi la mărturie mincinoasă şi tentativă de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave.

Deputatul Boldea este considerat de procurorii DIICOT iniţiatorul grupului şi cel care a comis tentativa de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave. Aurica Luchiniuc, fost subprefect şi membru al Curţii de Arbitraj, este învinuită de constituire de grup infracţional, complicitate la înşelăciune şi fals intelectual. Luchiniuc şi Bolboceanu nu au voie, printre altele, ca în această perioadă să comunice sau să se apropie de învinuiţii şi martorii din acest dosar.

Potrivit decanului Baroului Galaţi, imediat după motivarea deciziei judecătoreşti, se va întruni Consiliul, care va lua o decizie. În acest dosar, până la acest moment, au apărut doar numele a opt persoane implicate în «afacere», şase au fost arestate, iar două sunt libere. Rămâne de văzut dacă şi magistraţii Înaltei Curţi vor păstra decizia Curţii de Apel Galaţi, în urma recursului care se va judeca zilele următoare.

viata-libera.ro

Creşterea şi descreşterea carierei deputatului Mihai Boldea, avocatul interlopilor

Parlamentarul de Galaţi a fost apărător în majoritatea proceselor penale în care erau implicaţi oameni din zona interlopă. Există suspiciuni că relaţiile dintre el şi interlopi depăşiseră de mult graniţa strict profesională.

Cazul deputatului Mihai Boldea (36 ani), cercetat penal pentru participarea la un grup infracţional care a creat un prejudiciu estimat la un milion de euro, produce în continuare valuri. Parlamentul României a fost deja sesizat pentru ridicarea imunităţii parlamentare a avocatului, iar informaţiile despre activitatea controversată a lui Mihai Boldea încep să curgă. Cert este că tânărul avocat pare să aibă o cădere la fel de spectaculoasă pe cât i-a fost ascensiunea în politică şi avocatură.

Avocatul gălăţean Mihai Boldea a ajuns deputat, în 2008, ca urmare a susţinerii necondiţionate pe care a avut-o din partea liderului PD-L Mircea Toader. „Este un tânăr de mare viitor", îl lăuda Toader (şeful grupului PD-L din Camera Deputaţilor) pe Boldea în 2008, când îi susţinea cu ardoare candidatura.

Înainte de asta, Mihai Boldea s-a făcut remarcat prin două lucruri: politica şi procesele interlopilor.

Cariera politică a lui Boldea, de-a dreptul fulminantă

A debutat în politică în Partidul Democrat (în care s-a înscris din 2002, la 26 de ani), unde a fost foarte vocal şi a urcat rapid în ierarhie. În 2004 este ales preşedintele organizaţiei de tineret pe municipiu, iar în 2005 ajunge deja vicepreşedinte al organizaţiei municipale de „seniori", moment în care este numit şi purtător de cuvânt al partidului la nivel local.

În 2008 este ales deputat PD-L, iar în februarie 2009 devine vice-lider al grupului parlamentar al acestui partid.

Ulterior, în 2011, decide să demisioneze din PD-L (din cauza unui conflict cu mentorul său politic Mircea Toader) şi se înscrie în UNPR. În urmă cu circa două luni, Boldea s-a înscris în partidul lui Dan Diaconescu, pe listele căruia intenţiona să candideze din nou pentru Parlament.

Avocatul interlopilor

Însă notorietatea câştigată de Boldea în justiţie depăşeşte succesul acestuia în politică. A intrat în avocatură în 1998, la cabinetul lui Alexandru Bălan (fost preşedinte al Curţii de Apel Galaţi), iar în doar doi ani şi-a făcut propriul cabinet.

Toate marile procese în care au fost implicate persoane din lumea interlopă l-au avut pe tânărul avocat în prim-plan. El i-a reprezentat în procese, printre alţii, pe fraţii Corduneanu (din Iaşi; aceştia au fost judecaţi la Galaţi pentru şantaj), pe Marian Ivan (lider interlop asasinat în plină stradă în urmă cu câţiva ani), pe cei din clanul Lazărilor (trafic de carne vie de 3 milioane de euro; culmea e că unul dintre membrii clanului este co-inculpat în actualul dosar instrumentat de DIICOT), dar şi pe membrii clanurilor care au participat la marile „tunuri" de la combinatul siderurgic.

De altfel, Boldea reuşise, la un moment dat, să deţină monopolul pe astfel de clienţi, în defavoarea avocaţilor Gigel Potrivitu şi Alexandru Bălan, care erau deschizătorii de tradiţii în apărarea interlopilor.

Nu puţini sunt cei care spun că Boldea a trecut de fapt graniţa în tabăra cealaltă şi că interlopii au devenit partenerii lui de afaceri. Relevantă în acest sens este şi declaraţia dată chiar de el pe blogul personal, în care încearcă să spună despre interlopi că sunt, aşa, doar nişte băieţi mai speciali.

„Ponderea clienţilor mei erau oameni acuzaţi de diverse fapte grave şi se spunea că sunt avocatul lumii interlope. Era vorba lumii, nu a mea! E impropriu spus lume interlopă. E o lume specială a lor, a băieţilor... Nu am avut astfel de legături. În momentul în care vine la tine, indiferent de statutul lui socio-economic, e un client ca toţi clienţii. Îi spun ce soluţii există. Dacă eşti fair-play de la început n-are de ce să-ţi fie teamă, pentru că el ştie la ce să se aştepte. Nu-i convine, merge la altul! În dosarele în care erau probe clare de vinovăţie am preferat să stau în banca mea şi să-i las pe alţii. Acum mi-am diversificat activitatea, am intrat şi pe civil şi pe comercial", scrie el pe blog.

Pe acelaşi blog, el vorbeşte despre familie ca despre valoarea supremă. Afirmaţia este perfect valabilă când vine vorba despre fraţii lui, cu care are o relaţia bazată pe donaţii reciproce şi împrumuturi financiare consistente. În căsnicie, însă, principiul n-a funcţionat. Însurat în 2001, Boldea a divorţat doi ani mai târziu.

adevarul.ro

Comisia juridică a Camerei discută cererea de ridicare a imunităţii lui Boldea

Comisia juridică a Camerei Deputaţilor a început, marţi dimineaţă, şedinţa în care discută despre cererea de ridicare a imunităţii parlamentare a deputatul Mihail Boldea în vederea percheziţionării, reţinerii şi arestării acestuia.

Boldea nu este prezent la această şedinţă. De la dezbaterea din Comisie lipsesc şi reprezentanţii opoziţiei, care-şi continuă protestul parlamentar.

Votul din Comisia juridică asupra cererii ministrului Justiţiei privind ridicarea imunităţii parlamentare a lui Boldea este secret, fiind necesară, conform deputatului UDMR Mate Andras, majoritatea opţiunilor membrilor comisiei.

Comisia juridică a Camerei avizează cererea privind ridicarea imunităţii lui Boldea

Comisia juridică a Camerei a avizat favorabil, marţi, cererea privind ridicarea imunităţii deputatului PDL Mihail Boldea în vederea percheziţiei, reţinerii şi arestării acestuia, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse parlamentare.

Sursele au menţionat cererea a fost votată de parlamentarii prezenţi, iar un raport va fi înaintat plenului.

Raportul în cazul Boldea urmează să ajungă în plen în scurt timp

Preşedintele Comisiei juridice din Camera Deputaţilor, Daniel Buda, a declarat, marţi, că raportul în cazul Boldea urmează să ajungă în plen în scurt timp, el precizând că membrii prezenţi ai Comisiei s-au pronunţat pentru încuviinţarea percheziţionării, reţinerii şi arestării deputatului.

Buda a precizat că a fost cvorum la şedinţă, deoarece au semnat prezenţa 17 deputaţi, iar 11 dintre aceştia şi-au exprimat votul.

Potrivit lui Buda, au fost trei voturi separate: 11 deputaţi au votat pentru încuviinţarea perchezionării şi arestării, iar 10 au votat pentru reţinere, existând şi un vot împotrivă.

El a precizat că Boldea a fost invitat prin fax şi SMS la şedinţa Comisiei, dar nu s-a primit niciun răspuns.

Potrivit lui Buda, toţi parlamentarii puterii au fost prezenţi la şedinţă.

"Urmează să fie discutată în plen în şapte minute", a mai spus Buda.

Cererea de ridicare a imunităţii lui Boldea va fi votată astăzi de plenul Camerei

Cererea ministrului Justiţiei privind ridicarea imunităţii parlamentare a deputatul Mihail Boldea urmează să fie votată, marţi, în plenul Camerei Deputaţilor, pentru adoptarea acesteia fiind necesare voturile a jumătate plus unul din numărul parlamentarilor prezenţi, a declarat Nicolae Mircovici.

Mircovici a spus, după şedinţa Biroului permanent al Camerei, că solicitarea de ridicare a imunităţii parlamentare urmează să fie supusă votului plenului Camerei Deputaţilor, după ce Comisia juridică a dat un aviz favorabil.

Nicoale Mircovici a mai spus că pentru discutarea acestei solicitări în plen este nevoie de cvorum de şedinţă, adică de minimum 164 de deputaţi prezenţi, iar cererea de ridicarea a imunităţii parlamentare a lui Boldea poate fi aprobată cu votul a cel puţin jumătate plus unul din parlamentarii prezenţi la lucrări.

Deputaţii vor da trei voturi în cazul lui Boldea

Deputaţii au decis, marţi, să dea trei voturi distincte în cazul cererii de ridicare a imunităţii parlamentare a deputatului Mihail Boldea, adică pentru percheziţionarea, reţinerea şi respectiv pentru arestarea preventivă a acestuia.

Timp de câteva minute, deputaţii au discutat dacă trebuie să se pronunţe printr-un singur vot asupra cererii Ministerului Justiţiei în acest sens sau prin trei voturi, având în vedere că se cere încuviinţarea percheziţiei, reţinerii şi arestării lui Boldea.

"Sunt trei instituţii distincte şi trebuie să dăm trei voturi distincte", a explicat preşedintele Comisiei juridice a Camerei, Daniel Buda, lucru aprobat şi de plenul Camerei.

La ora transmiterii acestei ştiri, în plenul Camerei are loc prezentarea raportului Comisiei juridice care a avizat favorabil ridicarea imunităţii parlamentare a deputatului Boldea, după care parlamentarii se vor pronunţa, pe rând, prin vot secret referitor la încuviinţarea percheziţiei, reţinerii şi respectiv a arestării lui Boldea.

De la dezbatere absentează reprezentanţii opoziţiei, care îşi continuă protestul parlamentar. De asemenea, lucrările se desfăşoară în absenţa lui Boldea.

Deputaţii au decis să dea doar un vot în cazul Boldea

Deputaţii au revenit, marţi, asupra deciziei de a da trei voturi în cazul cererii de ridicare a imunităţii parlamentare a lui Mihail Boldea pentru percheziţia, reţinerea şi arestarea acestuia, parlamentarii stabilind că este nevoie doar de un vot.

Preşedintele de şedinţă, Ioan Oltean, a fost cel care a cerut revenirea asupra deciziei plenului, arătând că există o singură cerere a ministrului Justiţiei pentru ridicarea imunităţii parlamentare a lui Boldea şi, prin urmare, trebuie dat un singur vot.

Preşedintele Comisiei juridice, Daniel Buda, susţinuse, anterior, că "sunt trei instituţii", adică percheziţia, reţinerea şi respectiv arestarea şi ar trebui date trei voturi. "Unde sunt trei jurişti, se spune că sunt trei păreri", a explicat Daniel Buda situaţia.

La propunerea lui Ioan Oltean, plenul a reluat votul şi deputaţii au decis, cu 96 de voturi "pentru", 34 de voturi "împotrivă" şi 16 abţineri, să dea un singur vot asupra cererii ministrului Justiţiei privind ridicarea imunităţii parlamentare a lui Boldea.

Camera Deputaţilor a aprobat ridicarea imunităţii lui Mihail Boldea

Camera Deputaţilor a aprobat, marţi, prin vot secret, cererea de percheziţie domiciliară, reţinere şi arestare a deputatului Mihail Boldea.

Au fost înregistrate 147 de voturi "pentru", 17 voturi "împotrivă", iar patru voturi au fost anulate.

La vot au participat, pentru asigurarea cvorumului, şi câţiva deputaţi ai opoziţiei.

Ridicarea imunităţii lui Boldea va deveni activă după publicarea deciziei în Monitorul Oficial

Decizia de ridicare a imunităţii parlamentare a lui Mihail Boldea va deveni activă abia după ce va fi publicată în Monitorul Oficial, ne-a declarat deputatul Bogdan Ciucă, membru al Comisiei Juridice din Camera Deputaţilor. "Depinde de modul în care va acţiona Camera şi de capacitatea fizică de publicare a acestei decizii. Au existat şi situaţii în care o decizie a fost publicată în aceeaşi zi, dar au existat şi situaţii în care a durat mai multe zile", a declarat Ciucă.

viata-libera.ro

UPDATE 17:00 - O maşină a Poliţiei a oprit în faţa casei lui Mihail Boldea. Din maşină a coborât un agent care a intrat în curtea casei cu o citaţie.

UPDATE 17:15 - Poliţistul a ieşit din casa deputatului Mihail Boldea spunând că i-a adus o citaţie de aducere emisă de către un procuror. Poliţistul nu a vrut să precizeze dacă Mihail Boldea se află sau nu în casă.

UPDATE 17:30 - Surse apropiate anchetei confirmă faptul că în această după-amiază, Mihail Boldea a fost citat la domiciliu, urmând ca marţi dimineaţă să se prezinte la audieri la sediul DIICOT Galaţi.

viata-libera.ro

Argumentele procurorilor în cazul Boldea

În documentul ataşat - Referatul întocmit de către procurori în care se cere realizarea demersurilor necesare pentru percheziţia, reţinerea şi arestarea deputatului Mihail Boldea

La Galati, nimeni nu l-a mai vazut pe deputatul Boldea de duminica

Deputatul Mihail Boldea poate fi perchezitionat, retinut sau arestat. Prin vot, colegii parlamentari i-au ridicat imunitatea. A fost o decizie care s-a luat greu, nu pentru ca alesii n-ar fi fost hotarati, ci pentru ca nu au venit toti la lucru.

Inivitat la sedinta, deputatul acuzat de fals, inselaciune si uz de fals nu le-a raspuns colegilor si nici nu a venit la discutii.

Apropiatii sai de la Galati spun ca nu l-au mai vazut in oras de duminica.

stirileprotv.ro

Învinuiţii îl părăsesc pe deputatul acuzat

Bogdan Boza, cel care susţine că este titularul unui contractul de management cu firma Arcada în urma căruia ar fi putut încasa un milion de euro, a recunoscut tot în faţa procurorilor gălăţeni ai Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT). Informaţia ne-a parvenit pe surse, dar încă de sâmbătă seara, după finalizarea procesului, se vorbea deja despre faptul că acesta ar fi recunoscut şi în faţa magistraţilor cum a fost făcut contractul cu Arcada.

După cum se ştie, contractul de management a fost şi este obiectul unui proces civil, prin care administratorul firmei îl contestă. Potrivit declaraţiilor date altor organe media, administratorul a spus că Mihail Boldea i-a fost avocat în perioada 2005 - 2007, bănuindu-l că i-ar fi falsificat ştampila folosită pe contractul contestat.

La fel ar fi recunoscut şi Elena Petrea, secretară la cabinetul de avocatură al lui Mihail Boldea, căreia i s-a reproşat că folosindu-se de ştampile false ar fi măsluit hotărâri judecătoreşti. Despre avocata Mihaela Bolboceanu am aflat că nu a dat nicio declaraţie la Curtea de Apel.

Reamintim că încă de vineri a izbucnit scandalul legat de numele deputatului Boldea. Totul se învârte în jurul unor afaceri dubioase cu imobile şi terenuri, unele dintre acestea, inclusiv contractul de management, având la bază şi decizii judecătoreşti. Interesant este că deputatul Boldea este, potrivit procurorilor gălăţeni ai DIICOT, iniţiatorul grupului infracţional, el fiind învinuit şi de înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave. Bogdan Boza, pe numele căruia era contractul, este şi el în vizorul anchetatorilor, dar pentru tentativă la înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave şi constituire de grup. Dacă pentru toţi ceilalţi s-au luat fie măsura arestării, fie restricţia de a părăsi localitatea, pentru Boldea abia de acum începe "dansul".

viata-libera.ro

Boldea, citat şi de către procurorii DNA

Mihail Boldea a primit, miercuri dimineaţă, în jurul orei 7:00 o citaţie din partea DNA. Documentul a fost lăsat în poştă de către două persoane care nu au dorit să ofere detalii despre această citaţie. Surse judiciare au confirmat însă că procurorii DNA îl aşteaptă, la rândul lor, astăzi, pe Mihail Boldea pentru a-l audia.

Amintim că, marţi, parlamentarii din Camera Deputaţilor şi-au dat avizul pentru percheziţie, reţinere şi arestarea deputatatului. La doar câteva ore dup acest lucru, un poliţist s-a deplasat la domiciliul lui Boldea şi a lăsat aici o citaţie. Surse apropiate anchetei au confirmat faptul că Boldea a fost citat miecuri dimineaţă la audieri la sediul DIICOT Galaţi.

viata-libera.ro

Boldea nu s-a prezentat încă la DNA şi DIICOT

Deputatul Mihail Boldea, cercetat pentru înşelăciune şi constituire a unui grup infracţional care ar fi produs un prejudiciu de peste un milion de euro, a fost citat să se prezinte la sediul DNA Galaţi, informează Mediafax. Boldea este aşteptat, miercuri dimineaţă, şi la DIICOT.

Boldea a primit, miercuri dimineaţă, în jurul orei 7.00, o citaţie din partea DNA, pentru a se prezenta la Serviciul teritorial Galaţi al Direcţiei Naţionale Anticorupţie. Documentul a fost lăsat în cutia poştală de la domiciliul acestuia de către două persoane care nu au dorit să ofere detalii.

Surse judiciare au confirmat însă că procurorii DNA îl aşteaptă, la rândul lor, pe Mihail Boldea pentru a-l audia.

Boldea a fost citat la audieri şi la DIICOT, unde este aşteptat în această dimineaţă. Deocamdată, deputatul nu s-a prezentat în faţa procurorilor.

Deputatul Mihail Boldea a primit, marţi după-amiază, la domiciliul său din Galaţi, o citaţie prin care este solicitat să se prezinte, miercuri dimineaţă, la audieri la sediul DIICOT Galaţi, actul fiind adus de către un poliţist care însă nu a vrut să spună dacă parlamentarul era sau nu în casă.

antena3.ro