Jump to content

Deputatul Boldea, avocaţi şi judecători gălăţeni, implicaţi în mafia imobiliară

dcp100168
 Share

Recommended Posts

Sava: SRI a sesizat încă din 2008 organele în drept despre cazul Boldea

SRI a sesizat încă din anul 2008 organele în drept despre cazul Boldea, a declarat, joi, pentru MEDIAFAX, şeful Biroului de presă al SRI, Sorin Sava. Sava a precizat că SRI şi DIICOT au avut o relaţie corectă, de cooperare. "Conform celor afirmate şi de domnul Codruţ Olaru, şeful DIICOT, reiterez că SRI şi DIICOT au avut o relaţie corectă, de cooperare", a spus Sava.

Acesta a precizat că încă din 2008 SRI a sesizat organele în drept despre cazul Boldea. "Reamintesc că încă din anul 2008 SRI a sesizat organele în drept despre acest caz", a spus Sava.

Acesta a menţionat că SRI a acţionat potrivit legii şi a întreprins strict măsurile solicitate de procurori. "Ulterior, la solicitarea procurorilor, SRI a acţionat în conformitate cu legea şi protocoalele de cooperare existente cu instituţiile abilitate în acest caz. În acest context, SRI a întreprins strict măsurile solicitate de procurori, conform protocoalelor de cooperare deja menţionate", a spus Sava.

interesant aspect: cum se desfasoara urmarirea penala in presa. Deja vad o noua condamnare a romaniei la CEDO pentru incalcarea prezumtiei de nevinovatie (intrucat insusi organul care trebuie sa asigure confidentialitatea da publicitatii elemente din dosar) - cum au mai fost unele situatii. Reprezentantii statului roman, intrucat nu platesc personal hotararile CEDO, se face ca nu egzista. 8-}

interesant aspect: cum se desfasoara urmarirea penala in presa. Deja vad o noua condamnare a romaniei la CEDO pentru incalcarea prezumtiei de nevinovatie (intrucat insusi organul care trebuie sa asigure confidentialitatea da publicitatii elemente din dosar) - cum au mai fost unele situatii. Reprezentantii statului roman, intrucat nu platesc personal hotararile CEDO, se face ca nu egzista. 8-}

Nu "organul" a aruncat în piaţă bucatile astea de dosar, ci iubiţii noştri parlamentari 8-} Alesii nostri, stapanii nostri!

Mandat de arestare preventivă în lipsă pe numele lui Mihail Boldea

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) a dispus, joi, emiterea unui mandat de arestare preventivă în lipsă pe numele deputatului Mihail Boldea, care a plecat din România sâmbătă, acesta urmând să fie dat în urmărire generală şi internaţională. Instanţa a admis propunerea procurorilor Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DICOT) Galaţi, pe numele deputatului fiind emis un mandat de arestare preventivă în lipsă pentru 30 de zile.

Deputatul Mihail Boldea este cercetat de procurorii DIICOT Galaţi pentru înşelăciune şi constituire a unui grup infracţional care ar fi produs un prejudiciu de peste un milion de euro.

Cererea procurorilor s-a judecat în lipsa lui Boldea, care a ieşit din ţară sâmbătă, prin vama Giurgiu, iar apoi a plecat din Turcia cu un avion, spre o destinaţie necunoscută.

În urma deciziei instanţei, Mihail Boldea va fi dat în urmărire generală şi internaţională.

Deputatul Mihai Boldea a părăsit România sâmbătă, 17 martie, pe frontieră terestră, cu trei zile înainte ca deputaţii să avizeze cererea DIICOT de încuviinţare a percheziţiei domiciliare, reţinerii şi arestării lui.

Primele informaţii privind plecarea din România a lui Mihail Boldea au fost obţinute de DIICOT miercuri, 21 martie, în jurul orelor 15.00, deputatul ieşind din ţară prin vama Giurgiu, cu destinaţia Tucia, de unde a plecat cu un avion spre o destinaţie necunoscută, a declarat, joi, şeful DIICOT, Codruţ Olaru. Potrivit lui Codruţ Olaru, în 18 martie Boldea s-a îmbarcat de pe Aeroportul din Ataturk, de unde a plecat spre o destinaţie necunoscută deocamdată. El a precizat că în 21 martie, la ora 16.35, DIICOT a primit confirmarea că Boldea a fost în Turcia.

Olaru a adăugat că în perioada 16-21 martie, orele 14.00, DIICOT nu a deţinut niciun fel de informaţii privind plecarea din ţară a lui Boldea. El a mai spus că în 20 martie, la ora 17.00, s-a obţinut avizul privind percheziţia, reţinerea şi arestarea lui Boldea, acesta fiind trimis la DIICOT Galaţi. În aceeaşi zi, la ora 19.00, s-a dispus darea în consemn şi reţinerea lui Mihail Boldea.

Olaru: Sunt mult mai multe imobile decât cele nouă reţinute, în cazul Boldea

Şeful DIICOT, Codruţ Olaru, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că sunt mult mai multe imobile decât cele nouă pe care procurorii le-au reţinut, la acest moment, în referatul cu propunerea de arestare preventivă a deputatului gălăţean Mihail Boldea. "Acest dosar de care discutăm, la acest moment, a fost practic construit prin conexarea mai multor dosare deschise la nivelul unităţilor locale de parchet - Parchetul Judecătoriei Galaţi, Parchetul Tribunalului Galaţi sau unităţile teritoriale învecinate. Comasarea tuturor acestor dosare a presupus timp, iar din dosare care, la acel moment, păreau practic fără niciun fel de perspectivă, păreau dosare care sub nicio formă nu generau activităţi de criminalitate organizată în adevăratul sens al cuvântului, noi, procurorii DIICOT, am reuşit, practic, să creăm acest dosar", a explicat procurorul şef Olaru constituirea cazului privindu-l pe deputatul Mihail Boldea (fost PDL-n.r.).

Şeful DIICOT a subliniat că acest dosar este clar de criminalitate organizată.

Codruţ Olaru a explicat că soluţiile dintr-o parte din dosare au fost infirmate şi au fost preluate de către procurorii DIICOT.

Întrebat despre stadiul afacerilor judiciare ale lui Boldea relatate de presă, procurorul şef Olaru a spus doar: "Sunt mult mai multe imobile decât cele nouă pe care le-am reţinut, la acest moment, în referatul de arestare".

Olaru: Inculpatul Boldea a înaintat mai multe memorii în care îl reclama pe procurorul Cărare

Şeful DIICOT, Codruţ Olaru, a confirmat, joi, într-o conferinţă de presă, că inculpatul Mihail Boldea a înaintat mai multe memorii în care reclama măsuri procedurale ale procurorului Sorin Cărare şi spunea că vrea ca dosarul să fie preluat de la Galaţi de către structura centrală a Direcţiei. "Vă confirm faptul că de-a lungul timpului, cu ocazia soluţionării acestui dosar, inculpatul Boldea, pe linie ierarhică, către structura noastră centrală, a înaintat mai multe memorii, să le spunem, poate nu formulate la genul de exces de putere, din partea procurorului, cât reclama anumite dispuncţionalităţi pe linia luării măsurilor procedurale în acea cauză, referitor la audierea unor martori, audierea unor persoane, preluarea cauzei la nivelul structurii centrale. Vă pot spune că toate au fost examinate cu maximă seriozitate. Din punctul nostru de vedere, dosarul poate şi a fost continuat la nivelul ST Galaţi, fără ca la această dată să existe elemente clare din punctul nostru de vedere, că există vreun abuz sau vreo nelegalitate din partea procurorului de caz", a explicat procurorul şef Olaru, răspunzând unei întrebări referitoare la reclamaţii ale deputatului în ceea ce îl priveşte pe procurorul gălăţean Sorin Cărare.

Şeful Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) a precizat că Sorin Cărare nu este singurul procuror din dosar, el lucrând împreună cu alţi doi procurori. Olaru a adăugat că cei trei procurori vor lua "la urma urmei o decizie colectivă, care nu poate fi restrânsă doar la persoana procurorului Cărare".

Olaru a subliniat că investigaţia în cazul Boldea "s-a făcut la nivel de proceduri, de delegare cu ofiţeri de crimă organizată din cadrul BCCO Galaţi, şi în mică parte cu ofiţeri din cadrul IPJ Galaţi.

Olaru: Speranţa noastră e că Boldea nu are sursă de finanţare foarte mare

Şeful Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism, Codruţ Olaru, a declarat, joi, că din moment ce procurorii au blocat mare parte din conturile pe care le deţine la această dată deputatul Mihail Boldea, speranţa este că nu are sursă de finanţare foarte mare.

Întrebat dacă Direcţia de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT) are indicii ca înainte să părăsească România, Mihail Boldea şi-a lichitat conturi, Codruţ Olaru a spus: "Vă pot da un singur alt exemplu, de altă natură, nu neapărat bănească: cu o lună înainte de punerea sub învinuire, casa în care locuieşte a fost înstrăinată, în mod formal, în mod categoric, tatălui său".

Boza vrea să fie judecat în libertate pentru că va candida la Parlament

Unul dintre complicii deputatului Mihai Boldea, Bogdan Boza, a cerut să fie judecat în libertate, pentru că vrea să candideze la Parlament.

Curtea de Apel Galaţi explică în încheierea prin care i-a arestat pe complicii deputatului Mihai Boldea că faptele acestora prezintă un pericol social concret datorită activităţii infracţionale laborioase, potrivit romanialibera.ro. Unul dintre ei cei arestaţi, Bogdan Boza, lider al PNL Galaţi, a recunoscut acuzaţiile care i-au fost aduse de procurorii DIICOT Galaţi. Acesta, împreună cu Mihai Boldea, prin falsificarea unui contract de management, au încercau să obţină un milion de euro de la SC Arcada Company din Galaţi.

Declaraţia dată de Boza în faţa Curţii de Apel Galaţi i-a şocat pe magistraţi, el cerând să fie judecat în libertate pentru că vrea să candideze la Parlament, arătând că nu este un pericol social, fiind "student" la Institutul Diplomatic Român.

rtv.net

Mihail Boldea: "Mi-au plăcut armele, sirenele, girofarurile, am încercat să dau la Academia de Poliţie să devin ofiţer"

Într-un amplu articol publicat în 2005 de ziarul local "Viaţa Liberă", se spunea despre Mihail Boldea că "trage zilnic de fiare, are pistol cu gaze, centura neagră la Aikido; nu fumează, nu bea cafea, în timpul liber colindă munţii, se azvârle în cascade îmbrăcat în neopren şi aspiră la brevetul de scufundător. Mai nou, a început să-şi construiască o carieră politică în PD".

Apoi, Boldea îşi face autobiografia romanţată, spunând despre el că "mijlociul familiei şi singurul avocat. Fratele mai mare şi mezinul sunt medici. Mihai susţine că a venit pe lume în "clasica familie comunistă de intelectuali", mama fiind profesoară, tatăl inginer în Combinat. Cum era puştiul Mihai Boldea? Sportiv! Potrivit mărturiei, juca fotbal până rupea tenişii. "Din clasa a III-a până pe la vreo 11 ani am făcut tenis de performanţă. Am participat la preliminarii ca să intru în lotul naţional de tenis de câmp. S-a făcut un blat şi nu am intrat în lotul naţional de copii al României, aşa mi-au spus tata şi antrenorul", ne-a povestit tânărul avocat. În clasa a IX-a l-a convins pe fratele cel mic să se facă împreună avocaţi. Toate bune şi frumoase, numai că fratele cel mare, care era deja student la Medicină, l-a luat pe mezin la morgă şi i-a arătat un cadavru. Impresionat, frăţiorul cel mic a ales să se facă doctor, lăsându-l singur la bară pe Mihai. Şi el a avut o tentativă de abandon: "Mi-au plăcut armele, sirenele, girofarurile, am încercat să dau la Academia de Poliţie să devin ofiţer, dar datorită faptului că port ochelari am fost respins la proba medicală, şi, după două săptămâni, fiindcă aveam aceeaşi pregătire pentru examen, am mutat dosarul la Iaşi şi am intrat la Drept. Aşa a vrut Dumnezeu, să urmez calea pe care am ales-o iniţial, cea de avocat".

"Important este să ai de la cine să furi, iar când nu ai de la cine, furi de peste tot"

"Mihai Boldea a terminat facultatea cu 9,87, anul IV cu 10 pe linie. "Avocatura se fură, nu se învaţă! Important este să ai de la cine să furi, iar când nu ai de la cine, furi de peste tot. Am intrat la 22 ani în avocatură şi uite că am aproape opt ani. Avocatura e ca un bulgăre de zăpadă. În fiecare zi, în fiecare an, prin procese dobândeşti experienţă, creşti. De la maestrul meu, dl Bălan, am învăţat că nu există dosar în care să nu poţi să faci nimic. Cine spune asta să se lase de avocatură!", pledează Mihai. El povesteşte că, prin prisma profesiei, cel puţin la început a intrat mai mult în dosare penale. Ce relaţii are cu interlopii? "Ponderea clienţilor mei erau (sic!) oameni acuzaţi de diverse fapte grave şi se spunea că sunt avocatul lumii interlope. Era vorba lumii, nu a mea! E impropriu spus lume interlopă. E o lume specială a lor, a băieţilor... (...). Nu am avut astfel de legături. În momentul în care vine la tine, indiferent de statutul lui socio-economic, e un client ca toţi clienţii. Îi spun ce soluţii există. Dacă eşti fair-play de la început n-are de ce să-ţi fie teamă, pentru că el ştie la ce să se aştepte. Nu-i convine, merge la altul! În dosarele în care erau probe clare de vinovăţie am preferat să stau în banca mea şi să-i las pe alţii. Acum mi-am diversificat activitatea, am intrat şi pe civil şi pe comercial". El a ţinut să ne asigure că în afară de a le fi avocat, nu are nici o altă relaţie cu aşa-zişii interlopi. "Când eşti avocat, devii persoană publică. Trebuie să-ţi păstrezi imaginea şi demnitatea. În momentul în care intri în cercul lor şi participi la petrecerile lor, în mod clar respectul lor faţă de tine este zero. Am fost invitat, dar am refuzat spunând că nu are nici un sens". Incidente? "Am avut, la începutul profesiei, un incident într-un proces de divorţ cu un soţ mai nervos. A trebuit să-mi iau pistol cu gaz. Nu l-am folosit niciodată, nici nu-l port, dar aşa a fost situaţia. Soţul s-a supărat, îmi telefona, mă ameninţa, şi am vrut să mă protejez", povesteşte Boldea.

"Băsescu e tătic"

... le declara Mihail Boldea jurnaliştilor de la "Viaţa Liberă". "În 2002, el a devenit membru al Partidului Democrat, iar de curând (n.r. - articolul a apărut în 2005) a devenit preşedintele interimar al Organizaţiei Judeţene de Tineret. De ce PD? "Politica mă antrenează, mă pune să mă gândesc şi la altceva decât la drept. Îmi place Băsescu, e un tip tare! Îmi place şi ca om şi ca politician! A reuşit să fie tătic în faţa tuturor, tranşează problemele cu fermitate, corectitudine! Mi-a plăcut de când era ministru. Am ales PD pentru că mi-a plăcut articolul 5 din statutul partidului. Democraţii sunt oameni de acţiune, interesaţi de viitor! Nu am venit aici să fac pe pisica, am hotărât să intru activ, având în vedere structura profesională. Bara m-a format şi sunt luat în serios. Am spus din start: Am venit la PD să facem ceva!", spune liderul". În octombrie 2011, Boldea şi-a dat demisia din PD-L şi s-a înscris în UNPR.

În liceu, săpa la vie

Boldea se lăuda în presa locală că ştie şi ce înseamnă munca de jos! "Nu mi-e ruşine. Eu dintr-a IX-a până într-a XI-a am dat la sapă de mi-au sărit capacele. Dădeam cu sapa şi sărea unealta de tare ce era pământul. Tatăl meu are 25 de ari de vie. A fost un exerciţiu foarte bun dând la sapă vineri, sâmbătă, cald afară, transpirat, îţi doreai o gură de apă rece şi nu era decât apă caldă că erai la câmp!", povestea el.

Suedia, Danemarca, Hamburg, Helsinki sau Veneţia?

Rămas fără imunitate parlamentară şi chemat de DIICOT la audieri, Boldea e astăzi dispărut. Acum 7 ani el le mărturisea jurnaliştilor de la "Viaţa Liberă" că îi place să călătorească prin lume şi să se distreze. "În Galaţi este exclus să merg în baruri, cluburi, discoteci! Nu, pentru că mă întâlnesc cu foarte mulţi clienţi de-ai mei. Şi atunci care ar fi autoritatea mea în faţa lor? Dacă vreau să mă duc într-o discotecă, pot să mă duc la munte sau în afara ţării. Îmi place să mă distrez!" Îi plac artele marţiale şi are centură neagră în Aikido. Aikido te învaţă autocontrolul, e arta marţială în care foloseşti energia adversarului. Acum nu mai are timp de antrenamente, dar merge zilnic la sală şi jumătate de oră trage de fiare. Fitnessul e modalitatea lui de relaxare. În timpul liber îi place să "călărească" munţii. Ultima dată a mers cu fratele lui şi a făcut rafting: ca nişte nebuni s-au îmbrăcat în costume de neopren şi şi-au dat drumul pe Cerna, pe cascade. A văzut Suedia, Danemarca - Copenhaga, Hamburg, Helsinki şi Veneţia despre care spune doar atât: "cine se duce la Veneţia să meargă cu persoana pe care o iubeşte cu adevărat, altfel n-are ce căuta acolo!". O fi ales Veneţia? Suedia, Danemarca, Hamburg, Helsinki?

jurnalul.ro

Avocatul lui Boldea: Nu stiu daca a aflat ca exista un mandat de arestare

Avocatul deputatului Mihail Boldea, George Moloman, a declarat, joi seara, ca nu a luat legatura cu clientul sau si ca nu stie daca este informat despre faptul ca exista un mandat de arestare preventiva pe numele sau. "Nu am vorbit in ultimele zile cu domnul Boldea", a marturisit avocatul, la Realitatea TV.

"Am fost angajat de familie si sunt obligat sa vad daca toate drepturile i-au fost asigurate, iar eu cred ca e o neconcordanta, ca nu i s-a impus interzicerea de a parasi tara de la inceput, deci nu s-a sustras, altfel nu mai pleca ca un cetatean liber", a continuat acesta.

Legat de declaratia facuta de Boldea la televizuni, cand a spus ca vrea sa plece din tara, avocatul a explicat faptul ca, in acel moment, Camera Deputatilor nu era sesizata cu ridicarea imunitatii, era doar un zvon si ca nu era ceva cert.

ziare.com

George Moloman: Sigur se va intoarce in tara

Avocatul lui Mihail Boldea, George Moloman, ca este convins ca deputatul se va intoarce in tara. "Sigur ca se va intoarce in tara. Si nimeni nu trebuie sa se sustraga anchetei", a spus George Moloman, joi dimineata, la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ).

Totodata, Moloman a tinut sa precizeze ca nu este avocatul din oficiu al lui Mihail Boldea, ci ca a fost angajat de familia deputatului ca sa il reprezinte in instanta. "Eu o sa imi fac datoria. Nu sunt avocat din oficiu, am fost angajat de familia lui sa-i acord asistenta in instanta si exact asta voi face", a subliniat avocatul.

ziare.com

Potrivit unor surse neoficiale, politicianul s-ar afla în Kenya.

Kovesi dispune control la DIICOT Galați, în cazul Mihail Boldea

Procurorul General al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Laura Codruţa Kovesi, a cerut efectuarea unui control la DIICOT Galați care va viza modul în care procurorii autorității au fructificat informaţiile culese de la martori şi pe cele primite de la SRI, acestea din urmă, încă din anul 2008.

"Procurorul General al Parchetului de pe lângă ÎCCJ, Laura Codruţa Kovesi a dispus efectuarea unui control operativ, prin procuror anume desemnat din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, Secţia de urmărire penală şi criminalistică. Obiectivul controlului dispus are în vedere stabilirea modalităţilor de valorificare a informaţiilor şi măsurile dispuse de procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism ca urmare a monitorizării inculpatului Boldea Mihail pentru perioada cuprinsă între data de 16 martie 2012 - aducerea la cunoştinţă a învinuirii şi 22 martie 2012 - data emiterii mandatului de arestare în lipsă", se arată într-un comunicat.

Rezultatul verificărilor va fi adus la cunoştinţa opiniei publice.

dcnews.ro

Cam ciudat controlul, după declaraţia de dimineaţă...

Kovesi: N-aş arunca pe umerii procurorului responsabilitatea plecării lui Boldea

Procurorul general al României, Codruţa Kovesi, a declarat că n-ar arunca pe umerii procurorului responsabilitatea plecării lui Mihail Boldea, neputând spune că a greşit din moment ce legea în vigoare nu-i permite să ia anumite măsuri, precizând că deputatul avea dreptul să părăsească ţara, relatează Mediafax.

Întrebată de ce nu s-a luat faţă de deputatul Mihail Boldea interdicţia de a părăsi ţara, Codruţa Kovesi a spus: "Este o chestiune pe care probabil nu a fost explicată foarte bine, a fost explicată în termeni tehnici, de aceea eu am să vă explic exemplificând cu alte cazuri în care s-a procedat similar. Încep pentru că am văzut în spaţiul public că se exemplifica cu cazul Voicu, cazul Voicu în decembrie s-a luat măsura obligării de a nu părăsi ţara, după expirarea acestei măsuri s-a formulat cerere pentru a acordarea avizului în vederea arestării preventive şi când Parlamentul a aprobat acestă cerere s-a dispus măsura arestării preventive. Apoi a urmat cazul Păsat în care la fel s-a solicitat aviz pe perioada derulării procedurilor nu s-a instituit măsura obligării de a nu părăsi ţara ci această măsură a fost instituită după ce Parlamentul a respins. Cazul Vântu s-a instituit măsura obligării de a nu părăsi ţara de către procuror, ulterior procurorii au solicitat înlocuirea măsurii cu măsura arestării preventive, instanţa de judecată conform legislaţiei în vigoare a respins această cerere motivând că în cazul în care dispui o măsură preventivă obligării de a nu părăsi ţara poţi s-o revoci şi s-o înlocuieşti cu altă măsură doar în situaţia în care apar probe, date sau informaţii noi".

Potrivit lui Kovesi, exact acesta a şi fost raţionamentul procurorului de caz (de la DIICOT Galaţi-n.r.) care având în vedere probele de la dosar, faptele comise a apreciat că se impune măsura arestării preventive. "În niciunul dintre cazurile care au fost derulate din 2006 până în prezent şi în care s-a solicitat acest aviz nu a fost instituită măsura obligarea de a nu părăsi ţara pe perioada derulării procedurilor în Parlament. Pentru că în acest caz noi nu am putut anticipa că vom primi avizul în 24 de ore şi am apreciat pozitiv acest lucru. Vă amintesc că au fost cazuri în care acest aviz a durat şase luni, trei luni, patru luni, perioadă în care inculpatul putea să plece. Deci acesta a fost motivul, un impediment legal dacă vreţi pentru care procurorul nu a dispus această măsură pentru că nu ar fi avut cum s-o obţină în decurs de 2-3 zile probe noi, informaţii noi şi să ceară înlocuirea măsurii arestării preventive", a spus Kovesi.

Întebată despre ce ar fi putut face DIIICOT să preîntâmpine o eventuală plecare, Kovesi a spus: "Procurorul de caz din câte am înţeles a avut o monitorizare suspectului în cazuă, nu pot să vă spun public în ce constă această monitorizare pentru că el în continuare se sustrage de la urmărire penală, iar ce rezultă din monitorizare va fi probă la dosar şi când dosarul va ajunge la instanţă această monitorizare va fi făcută publică, deci nu pot să fac eu acest lucru în acest moment. Având în vedere acest vid legislativ şi având în vedere că suspectul s-a prevalat de acest vid legislativ procurorul nu avea cum să-l reţină în ţară pe suspect. Prin monitorizarea care a fost făcută nu au rezultat date informaţii, indicii că urmează să plece din ţară, pot să vă spun că în privinţa serviciilor de informaţii a existat o colaborare foarte bună pe acest caz, SRI a trimis mai multe sesizări procurorului de caz de-a lungul instrumentării dosarului, a asigurat suport informativ colegilor de la DIICOT, de asemenea SRI au înaintat procurorilor toate informaţiile care au fost cerute de către aceştia şi care au rezultat din investigaţii şi am constatat că serviciile de informaţii au pus în aplicare toate măsurile de supraveghere, de monitorizare solicitate de procuror".

Procurorul general a arătat că nu s-a solicitat o anumită măsură de monitorizare care să-l împiedice pe acesta să plece din ţară. "Să nu uităm că serviciile de informaţie au ca principal scop prevenirea şi combaterea infracţiunilor care ţin de siguranţa naţională. În acest caz serviciile de informaţii nu puteau face o monitorizare din oficiu pe acest gen de infracţiune, vorbim de infracţiunile de crimă organizată, sunt foarte multe cazuri de crimă organizată. Deci astfel de solicitare se putea, o astfel de supraveghere se putea face doar la solicitarea procurorului. Procurorul a solicitat un gen de monitorizare care i-a permis să aibă acces la anumite informaţii privind anumite activităţi desfăşurate de suspect, reped eu nu pot să fac public în ce a constat însă serviciile de informaţii au comunicat procurorului tot ce a rezultat din aceste activităţi de monitorizare", a explicat Kovesi.

Întrebat dacă se poate vorbi despre o greşeală a procurorului de caz - dacă el ar fi dispus această interdicţie de a părăsi ţara -astfel că nu am fi asistat la dispariţia deputatului Boldea, procurorul general al României a declarat: "Eu n-aş arunca o responsabilitate pe umerii procurorului, să nu uităm că a lucrat un an şi jumătate în acest dosar, a reuşit să strângă probe, a atins o zonă care priveşte un demnitar care deţinea o funcţie importantă în stat, n-aş putea spune că a greşit din moment ce legea în vigoare nu-i permite să ia anumite măsuri. Vă asigur că dacă procurorul ar fi avut la îndemână o dispoziţie legală care să-i spună că pe perioada derulării procedurilor în Parlament poate să emită o ordonanţă de a nu părăsi ţara sau localitatea sau altă măsură sunt convinsă că procurorul ar fi dispus-o".

Pe de altă parte, Kovesi a spus că nu poate să nege că "pentru imagine într-adevăr s-a creat un deficit de imagine prin plecarea deputatului". "N-aş folosi termenul de fugă pentru că el a plecat legal, avea acest drept să părăsească ţara până sunt procedurile. Aş insistat foarte mult pe procedura legală care este prevăzută în acest moment şi nu este pentru prima dată când noi procurorii scoatem în evidenţă acest lucru. Să ne amintim că din 2005 încoace de când s-a solicitat pentru prima dată acest fel de avize, cu ocazia fiecărui dosar am făcut declaraţii publice prin care am spus ce impedimente apar, însă, este prima dată când un demnitar se foloseşte de imedimentul legislativ, se foloseşte de imunitatea pe care o are şi părăseşte ţara. Spre exemplu în cazul Păsat şase luni de zile au durat procedurile la Parlament, inculpatul a decis să nu plece. Noi nu putem să dispunem alte măsuri decât cele prevăzute de lege", a arătat Kovesi.

romanialibera.ro

Deputatul Mihail Boldea a fost dat în urmărire internaţională

Mihail Boldea a fost dat în urmărire internaţională, după ce instanţa a emis pe numele lui mandat de arestare preventivă în lipsă, deputatul urmând să fie căutat prin Interpol întrucât a ieşit din ţară sâmbătă, iar apoi a plecat cu un avion din Turcia spre o destinaţie necunoscută.

Potrivit procedurilor, după emiterea unui mandat de arestare preventivă, instanţa, prin Serviciul exercutări penale, transmite mandatul de arestare către Serviciul urmăriri din cadrul Poliţiei, care trebuie să îl ducă la îndeplinire. În cazul în care poliţiştii stabilesc faptul că persoana pentru care a fost dispusă măsura preventivă nu mai este în ţară, întocmesc un referat de constatare, urmând ca aceasta să fie căutată prin Interpol.

Potrivit unui oficial al Parchetului instanţei supreme, când persoana pentru care procurorul a cerut arestarea preventivă nu este găsită în ţară, magistratul trebuie să se adreseze din nou aceleiaşi instanţe cu o solicitare de urmărire internaţională. În cazul în care instanţa admite solicitarea, persoana vizată începe să fie urmărită internaţional prin Biroul Interpol.

Mihail Boldea a fost adăugat şi la secţiunea "Persoane urmărite" de pe site-ul Poliţiei

http://www.politiaro...i.aspx?id=20856

Dosarul recursului la arestările din dosarul Boldea a plecat către Înalta Curte

Recursul în cazul celor şase arestaţi la sfârşitul săptămânii trecute în dosarul Boldea va pleca astăzi de la Curtea de Apel Galaţi la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, au informat reprezentanţii instanţei gălăţene. Cel mai probabil, magistraţii vor judeca acest recurs săptămâna viitoare.

În acest caz au declarat recurs atât procurorii, care contestă decizia instanţei de a lăsa în libertate pe Aura Luchiniuc şi avocata Mihaela Bolboceanu, dar şi părţile care au primit mandate de arestare preventivă pentru 29 de zile.

viata-libera.ro

Scrisoarea adresată de Boldea Camerei Deputaților: „De profesie: interlop“

Deputatul interlop Mihail Boldea, dat vineri în urmărire internațională, este fie un politician talentat, grație anilor petrecuți în sălile de judecată apărând cazuri grele de înșelăciune și fals, fie afectat de un sindrom al dublei personalități, după cum o arată o scrisoare transmisă de acesta, în urmă cu trei ani.

Boldea, proaspăt așezat în fotoliul de deputat, în 2009, și-a propus să lupte pentru justiție în timpul serviciului și împotriva justiției în afara lui. În 24 februarie 2009, Mihail Boldea cerea Camerei Deputaților adoptarea unui proiect de lege prin care să se elimine criminalitatea organizată. Soluția, spune Mihail Boldea, este „o mai mare putere și libertate de acțiune acordată ofițerilor poliției române, care, batjocoriți zilnic de infractori, „aceste reziduri ale societății" nu pot practic reacționa.

„Polițiștii români tebuie ajutați și din punct de vedere al resurselor, dar și legal procedural." Aceasta era sentința scrisorii deputatului Boldea, după examinarea, am putea spune acum, din interior, a peisajului criminalistic român. „Odată întorși de la „specializările" din Occident, infractorii români au început să vândă stupefiante, să facă trafic cu copilele noastre de 14 ani și să fue mașini de lux pentru a cere înapoi răscumpărarea", scria Boldea în scrisoarea sa denumită „De profesie: interlop".

Deși nu era încă în prim-planul cercetărilor DIICOT și DNA, în 2009, Mihail Boldea avea câteva tunuri imobiliare la activ și semnase deja un contract cu cel puțin un personaj fictiv în afacerea „Aviasan".

La sfârșitul scrisorii, Boldea avertizează: „Nu cred că trebuie să aşteptăm momentul în care clanurile mafiote să ceară chiar Parlamentului României taxă de protecție".

„De profesie: interlop"

Asistăm cu toţii, de ceva vreme, la o nouă reorganizare a grupurilor mafiote şi mai ales a domeniului lor de activitate.

Nu e vorba nicidecum de faptul că ele ar fi lovite de criză, ci că afacerile mărunte de care se ocupau până acum nu le mai satisfac orgoliile.

Dacă până acum, infracţionalitatea organizată a acestora se traducea fie în furtul din buzunar al chenzinei, al rufelor de pe balcon sau a oglinzii retrovizoare de la maşină, fie al exploatării sclavagiste a cerşetorilor de la metrou sau de la colţul intersecţiei, odată întorşi de la "specializările" din Occident, infractorii români şi-au schimbat domeniul de acţiune în sectoare mult mai profitabile.

Vând, astfel, stupefiante şi arme, spală bani, fac trafic cu copilele noastre de 14 ani, fură maşini de lux pentru a cere apoi răscumpărarea, finanţează şi şantajează oameni politici şi oameni de afaceri, cer taxe de "protecţie" a afacerilor de cartier şi chiar a luxoaselor magazine din mall-urile bucureştene.

Arma lor este una singură şi sigură: teroarea.

Sabia ninja a lui Fane, zis Spoitoru', e acum demodată, locul ei fiind luat de armele de foc.

Nici un om de bună-credinţă nu mai poate gândi o afacere profitabilă dacă nu se interesează, înainte de toate, în raza de acţiune a cărui clan are de gând să plătească taxe: Preda? Pietroi? Cămătaru? Şi nu e vorba de taxele către stat, ci taxele plătite pentru prosperitatea acestor suborganizări sociale: clanuri, clănuleţe, găşti sau familii.

Stau şi mă întreb pe ce se bazează acţiunea nestingherită a acestora. În primul rând, pe inacţiunea instituţiilor abilitate ale statului: poliţia şi procuratura.

Nu cred că este vreun membru al acestor clanuri mafiote care să nu fi trecut măcar o dată prin secţiile de poliţie, iar, pentru cei mai mulţi, cazierul judiciar e mai mare decât pomelnicul preoţilor în zi de sărbătoare.

Evident că soluţia în exterminarea acestui tip de criminalitate organizată o ştim cu toţii, însă mereu amânăm aplicarea ei. E vorba, în primul rând, de o mult mai mare putere şi libertate de acţiune acordată ofiţerilor poliţiei române, care, batjocoriţi zilnic de aceste reziduuri ale societăţii, nu pot practic reacţiona. Poliţiştii români trebuie ajutaţi şi din punct de vedere al resurselor, dar şi legal-procedural.

Un al doilea aspect priveşte profesionalismul şi celeritatea anchetării cazurilor de către procurorii români care au această misiune. Degeaba se pun în mişcare toate resursele poliţiei române, dacă, din pricina unui viciu de procedură al procurorilor, infractorul este imediat eliberat. Ca exemplu, vă aduc situaţia neplăcută petrecută în weekend, când protagonistul scandalului de la Plaza România, Eugen Preda, a stârnit un imens scandal legat de "taxa de protecţie", deşi numai anul trecut el fusese anchetat pentru ultraj şi tentativă de omor.

Stimaţi colegi,

Nu cred că trebuie să aşteptăm momentul în care clanurile mafiote să ceară chiar Parlamentului României "taxă de protecție".

adevarul.ro

Băsescu: Boldea e în Kenya, mă voi implica personal în readucerea lui

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri la prânz, la bilanţul SRI pe 2011, că Mihail Boldea se afla, în urmă cu câteva ore, în Kenya, şi că el se va implica "categoric" în readucerea acestuia în ţară. "Mă voi implica categoric şi în acest caz de aducere înapoi. Ştim unde este, vom face toate eforturile posibile. Da, acum câteva ore era în Kenya. Nu ştim unde va fi diseară", a spus Băsescu.

El a relatat că în trecut s-a implicat şi în aducerea înapoi a altor infractori daţi în urmărire generală - Naor, Popa, Necolaiciuc, Hayssam. "Încă de aseară, statul român a declanşat procedurile de aducere în ţară a domnului Boldrea. Nu ştiu cât de repede, cât va dura, dar vă asigur că îl vom găsi şi în gaură de şarpe până la urmă. Va trebui, aşa cum a fost şi cu alţii", a asigurat Băsescu.

România nu are acord de extrădare cu Kenya

România nu are tratat acord de extrădare cu Kenya, ţară în care se afla, vineri, deputatul PDL Mihai Boldea, dat în urmărire internaţională, au declarat, pentru MEDIAFAX, surse oficiale.

Ministrul Administraţiei şi Internelor, Gabriel Berca, a declarat, vineri, la Sibiu, că speră ca deputatul Mihail Boldea să fie extrădat foarte rapid, afirmând că se bazează pe profesionalism şi pe faptul că ştie sigur unde se află acesta, astfel că va fi reţinut în scurt timp.

"În cazul Boldea, sperăm să îl avem foarte rapid extrădat. Ne bazăm pe profesionalism şi pe faptul că ştim sigur unde este şi că vom acţiona rapid pentru acest lucru", a afirmat Gabriel Berca.

Întrebat ce înseamnă că se va acţiona rapid, Berca a răspuns că "va fi reţinut în scurt timp".

Vai ce noutate.. Si mai mare noutatea e ca avortonul asta a si zis, mai in gluma, mai in serios, ca acolo se duce. Acum, dupa ce i-au blocat conturile in lipsa, cand s-o intoarce acasa bine-merci, omul poa` sa spuna ca ar fi venit dar nu mai avea bani nici s-ajunga la ambasada si ca pacalicii astia n-au de ce sa se agite ca doar n-a fugit peste granita imbracat in baba, ci legal, cu actele in mana, fara sa se ascunda de ceva sau cineva. Ca atare, in loc sa-l citeze la el acasa, mai bine ii trimit o citatie si un bilet pentru intoarcere paravion, direct la hotelul unde sade, ca sa poata sa spuna oamenii ca au incercat sa-si faca datoria asa cum trebuie, si nu sa-l acuze toata lumea de parca s-ar fi terminat procesul si ar fi fost condamnat, cum spunea si Legumix..

Edited by riaji

Kovesi: Boldea poate fi adus din Kenya şi fără acord de extrădare

Procurorul general Codruţa Kovesi a declarat, vineri, la plecarea de la bilanţul SRI, că deputatul Mihail Boldea ar putea fi adus din Kenya chiar dacă România nu are acord de extrădare cu această ţară, putându-se aplica "principiul reciprocităţii". "Nu este nevoie de tratat de extradare, este suficient sa se aplice un principiu de reciprocitate", a spus Kovesi, adăugând că nici cu Indonezia nu exista un tratat de extrădare al României, însă aducerea în ţară a lui Nicolae Popa a fost totuşi rezolvată.

De asemenea, Kovesi a arătat că demisia procurorului de caz de la Galaţi nu ar fi utilă. Procurorul general a subliniat că prioritatea acum este să fie adus Boldea în ţară, iar procurorul de caz cunoaşte cel mai bine dosarul acestuia. Potrivit acesteia, procurorul de caz a fost supus unor presiuni uriaşe timp de un an şi jumătate de către Boldea, pe numele magistratului fiind depuse "plângeri peste plângeri" din partea deputatului.

Întrebată în legătură cu "carenţele" invocate de preşedintele Traian Băsescu cu privire la modul cum procurorii de la Galaţi au gestionat cazul Boldea săptămâna trecută, Kovesi a răspuns că Inspecţia Judiciară a CSM trebuie să stabilească cine trebuie să răspundă, rezultatul verificărilor urmând a fi comunicate în cel mult zece zile.

Asta, mai devreme sau mai tarziu va fi prins sau va veni singur... Va spune ca a plecat in concediu! A fost in munti... la schit sa se marturiseasca... de unde sa stie ca e cautat daca nu avea semnal la telefon (sau a uitat sa activeze roaming-ul ori sa-si incarce cartela)!? (Atat timp cat pe numele sau nu era nici un ordin de restrictie... s-a dus si omul "ca tot romanul" sa viziteze lumea!!! :))

Boldea a fugit!? Nu! A mers incet! :))

Asta e tara in care traim! Tara in care infractorii ajung in Parlament, in Guvern, sau chiar ...

Băsescu: Nu i-aş învinui pe procurori de aranjament cu Boldea, a fost o neîndemânare

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, după bilanţul SRI pe 2011, că nu îi consideră vinovaţi pe procurorii gălăţeni care au gestionat dosarul deputatului Mihail Boldea de un aranjament cu infractorul, şeful statului apreciind că a fost vorba, în cazul acestora, despre o "neîndemânare". "Există tentaţia publică de a da vina pe procuror pentru un aranjament. Nu, eu cred că a fost o neîndemânare a procurorilor în modul cum au gestionat chemarea grupului, pentru că ei avut 24 de ore să facă 22 de percheziţii domiciliare, să facă referatele, să audieze vreo 20 de oameni, să facă referatele de arestare pentru oopt din ei. Este clar că aici, lucrând sub o asemenea presiune, într-un timp atât de scurt – 24 de ore, procurorii au putut să greşească", a spus preşedintele, după prezentarea bilanţului SRI.

De asemenea, el a arătat că este convins că procurorii nu au dorit să îl scape pe Boldea, pentru că aceştia au adunat în doi ani probe importante la dosar. "Eu sunt convins că oamenii ăştia care investighează dosarul Boldea de doi ani nu au vrut să îl scape, pentru că altfel nu puneau în dosar ce au pus, toate probele relevante legate de el. Probabil a fost o eroare generată şi de statutul altfel al lui Boldea decât al celorlalţi opt care au fost arestaţi şi de aici o planificare greşită. Probabil dacă începeau acţiunea luni, nu ar mai fi fost weekendul în care Boldea a putut să se gândească la toate soluţiile şi să treacă cu paşaport diplomatic până în Kenya. Deci nu i-aş învinui pe procurori", a afirmat Băsescu.

Procurorii au blocat conturile a doi coinculpaţi în dosarul Boldea, cărora le virase 185.000 euro

Procurorii au instituit sechestru asigurător pe conturile a doi coinculpaţi din dosarul în care Mihail Boldea este acuzat de înşelăciune, conturi în care deputatul virase, cu o zi înainte de a pleca din ţară, 185.000 de euro, potrivit unor surse judiciare. Conform surselor citate, Mihail Boldea a virat cei 185.000 de euro în conturile celor două persoane în urmă cu o săptămână, în 16 martie.

De asemenea, în cursul zilei de vineri, la Galaţi au loc noi percheziţii în acest dosar. Potrivit surselor judicare, într-un garaj din Galaţi au fost găsite un laptop şi un hard disk care ar putea conţine noi probe. Anchetatorii verifică mai multe garaje situate în zona Portului Galaţi, lângă blocurile "Bistriţa", iar la percheziţii au fost găsite şi aparate foto, camere video, două ceasuri, anvelope şi zeci de documente.

Percheziţia la garajul în care au fost găsite mai multe bunuri ale lui Boldea s-a încheiat

Percheziţia la garajul în care au fost găsite zeci de bunuri aparţinând deputatului Mihail Boldea s-a încheiat, vineri, în jurul orei 17.50, procurorii ridicând mai multe probe pe care le-au sigilat în prezenţa martorilor, după care le-au încărcat în maşina Jandarmeriei şi au părăsit locaţia.

Anchetatorii au găsit la percheziţia făcută, vineri după-amiază, într-un garaj din zona Portului Galaţi, zeci de bunuri, între care două ceasuri de valoare, procurorii afirmând că acestea ar putea fi cele care figureză în declaraţia de avere a lui Mihail Boldea.

În garajul percheziţionat au fost găsite zeci de bunuri, de la camere video, aparate foto, până la maşini de spălat.

De asemenea, au fost găsite foarte multe anvelope, într-una dintre acestea fiind descoperit un ceas de valoare despre care anchetatorii afirmă că ar putea fi cel care figurează în declaraţia de avere a lui Boldea. Un alt ceas de valoare a fost găsit, de asemenea, printre bunurile din garaj.

Totodată, anchetatorii au găsit un laptop, foarte multe cd-uri şi zeci de documente care ar conţine informaţii utile în anchetă.

Garajul percheziţionat are urme de sigiliu, iar procurorii spun că în ultimele zile acesta a fost supravegheat de jandarmi.

"Imperiul Boldea", afaceri controversate şi ascensiuni susţinute politic

"Imperiul Boldea" din Galaţi a fost construit printr-un lung şir de controverse. Artizanul acestei construcţii este Mihail Boldea, care a făcut astfel încât să atragă tot timpul diverse scandaluri în zona publică şi să amestece afacerile de familie cu cele publice şi chiar instituţionale.

Dincolo de faptele care au atras atenţia procurorilor, există câteva episoade care îl au ca personaj central pe Mihail Boldea şi care au fost consemnate de-a lungul timpului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

Cine este Mihail Boldea?

Mihail Boldea are 36 de ani şi provine dintr-o familie obişnuită, mama fiind profesoară la un liceu din Galaţi, iar tatăl său muncitor la combinat. Are doi fraţi, Valentin şi George Ştefan. Ambii au terminat Medicina, primul fiind şeful Direcţiei de Sănătate Publică din Galaţi, iar celălalt fiind administrator al mai multor societăţi comerciale.

După ce a urmat cursurile Liceului "Vasile Alecsandri " din Galaţi, Mihail Boldea a urmat Facultatea de Drept din cadrul Universităţii "Alexandru Ioan Cuza" din Iaşi, pe care a absolvit-o în 1998, iar în anul 2008 şi-a dat masteratul în ştiinţe penale. Încă de la încheierea facultăţii a intrat în avocatură ca stagiar, lucrând sub îndrumarea unui avocat recunoscut din Galaţi, iar în 2000 şi-a deschis propriul cabinet. A intrat în atenţia publică după ce a intervenit în dosare cu notorietate, în multe dintre acestea fiind implicate şi persoane cunoscute ca făcând parte din lumea interlopă. Este vorba despre nume precum Marian Ivan, asasinat în 2008, sau fraţii Corduneanu din Iaşi. Are însă şi apariţii în dosare cu cauze serioase, cum ar fi cel privind greva angajaţilor de la ArcelorMittal Galaţi, în care i-a ajutat pe avocaţii care susţineau cauza administraţiei combinatului siderurgic. Nu a durat mult până când a ajuns să fie unul dintre cei mai cunoscuţi apărători din Baroul Galaţi. A ajuns şi asistent universitar, atât la Universitatea "Dunărea de Jos", cât şi la universitatea privată "Danubius".

O comună fără consiliu local din cauza familiei Boldea

Comuna Pechea, de unde provine tatăl lui Mihail Boldea, a rămas, după precedentele alegeri locale, fără consiliu local din cauza unei dispute în familia Boldea. Tatăl deputatului, Gheorghe Boldea, şi un văr al acestuia, Iancu Boldea, au candidat pe listele aceluiaşi partid, PNL. Iancu Boldea pentru funcţia de primar, iar celălalt ocupa locul secund pe listă şi obţinuse promisiunea că va deveni viceprimar, în situaţia în care rezultatul alegerilor ar fi fost unul bun. După alegerile câştigate de cei doi Boldea, proaspătul primar nu şi-a ţinut însă promisiunea şi, mai mult, l-a dat afară din partid pe Gheorghe Boldea. A depus jurământul de primar, dar şi pe cel de consilier local, pentru a bloca astfel locul tatălui lui Mihail Boldea. Acesta din urmă merge în instanţă pentru a-şi susţine cauza. Un conflict de familie este târât astfel în spaţiul public, iar orgoliile celor doi aruncă în aer administraţia uneia dintre cele mai mari comune din judeţul Galaţi. Altfel spus, timp de câteva luni, consiliul local nu a funcţionat. Problema avea să se rezolve după un proces cu mai multe termene şi după intervenţia Prefecturii. În cele din urmă, Gheorghe Boldea reuşeşte să devină consilier local la Pechea, funcţie pe care o ocupă şi în prezent.

Sănătatea gălăţeană, în mâinile unui doctor de ţară

Un alt Boldea, Valentin, fratele mai mare al deputatului, a ajuns într-o funcţie importantă după ce PDL a câştigat alegerile. Astfel, în 2009 Valentin Boldea, care era medic de familie în comuna Corni, a ajuns la conducerea Direcţiei de Sănătate Publică (DSP) Galaţi. Boldea a fost numit la şefia la DSP după ce această funcţie fusese ocupată de medici renumiţi în Galaţi. Valentin Boldea a fost plasat iniţial într-un post interimar, cu susţinerea PDL Galaţi. În luna august a anului 2010 a fost schimbat din funcţie în urma reorganizării direcţiilor de sănătate publică din ţară. În ianuarie 2011, Valentin Boldea a revenit la conducerea DSP Galaţi, în urma unui concurs, el fiind susţinut de organizaţia judeţeană Galaţi a PDL. Partidul a continuat să îl susţină pe Valentin Boldea, deşi fratele său deputat intrase deja în conflict cu şefii de partid. A fost, de fapt, un joc "de-a susţinerea" politică. Mai întâi, revenirea lui Boldea la DSP devenise o incertitudine, tocmai din cauza suportului politic pe care partidul ba i-l oferea, ba i-l retrăgea. Doctorul a prezentat însă public un document scris prin care PDL îşi oferise suportul în ceea ce îl priveşte. De la acel moment, Valentin Boldea a continuat să fie şeful Direcţiei de Sănătate Publică.

Mihail Boldea şi ascensiunea sa în PDL

În 2002, când era deja avocat cu notorietate în Galaţi, Mihail Boldea s-a înscris în PD. După doi ani, în 2004, el a devenit liderul organizaţiei judeţene de tineret a PD Galaţi. A avut o ascensiune fulminantă şi s-a impus în structurile de conducere ale filialei locale a PDL. În 2008, partidul îl desemnează candidat într-un colegiu destul de dificil din Galaţi, colegiu care cuprinde cea mai săracă zonă a oraşului. Argumentele liderului PDL Galaţi, Mircea Toader, cel care l-a susţinut, au fost acelea că este vorba despre un tânăr ambiţios, de viitor. Mihail Boldea a reuşit să îşi şi susţină financiar o campanie electorală destul costisitoare. El a avut cel mai mare sediu de campanie dintre toţi candidaţii, acest sediu transformându-se apoi în cabinet parlamentar. După ce a fost ales deputat, Boldea a ajuns vicelider de grup al parlamentarilor PDL din Camera Deputaţilor, secondându-l pe Mircea Toader.

În timpul mandatului său de parlamentar, însă, Mihail Boldea a început să lanseze declaraţii supărătoare pentru Emil Boc. Atacurile lui s-au înteţit, iar în cele din urmă, la sfârşitul anului 2011, Boldea şi-a încheiat afacerile politice cu PDL. El a demisionat din partid după ce a lansat acuzaţii referitoare la lipsa de democraţie din partid, arătând cu degetul spre şeful de filială locală, Mircea Toader şi spre colegi de filială (senatorul Marius Necula).

Cacealmaua "Croitoreasa neconstituţională"

Mihail Boldea a oferit însă şi episoade spectaculoase, care ar putea părea amuzante dacă nu am vorbi din nou despre instituţii ale statului forţate să arbitreze idei năstruşnice. În anul 2007, o croitoreasă din Galaţi, Manuela Golîmba, devenea primul cetăţean român care a depus o acţiune în instanţă împotriva Ordonanţei de Guvern prin care se amână data alegerilor europarlamentare. "Am hotărât să dau Guvernul în judecată pentru că am fost lezată de amânarea alegerilor. Cred că a venit timpul ca lucrurile în ţara asta să se grăbească un pic şi să fie aşa cum ar fi trebuit să fie", anunţa croitoreasa la primul termen al procesului. Câteva luni mai târziu, acesta susţinea însă că acţiunea nu îi aparţine şi că întreg jocul a fost pus la cale de către avocatul Mihai Boldea, care, printr-un concurs de împrejurări, s-a folosit de o datorie pe care aceasta o avea faţă de avocat.

Dosare grele cu deznodăminte penale

Numele deputatului Mihail Boldea este legat de mai multe scandaluri imobiliare şi tranzacţii suspecte cu terenuri şi imobile din Galaţi. O parte dintre aceste afaceri sunt mai vechi, încă din perioada în care Boldea era doar avocat în Baroul Galaţi şi nu ocupa o funcţie publică. O parte au ajuns să fie cunoscute după ce acesta a fost ales deputat.

Primul scandal major în care a fost vehiculat numele lui Mihail Boldea a fost intitulat de presa locală "Afacerea Aviasan". În acest caz, aproximativ 40 de hectare care aparţinuseră unui aeroport utilitar din Galaţi au intrat în proprietatea unor personaje controversate care aveau legături şi cu liderul PC Galaţi, Eugen Durbacă, afacerea derulându-se prin Biroul Notarial "Ciucă & Asociaţii", care se regăseşte şi în actualul dosar al lui Boldea.

Un alt caz controversat în care apare numele deputatului este cel al unui imobil situat în centrul oraşului Galaţi, care nu fusese revendicat şi care se afla în proprietatea Primăriei Galaţi. În acest caz, intervine un cetăţean care susţinea că a locuit în acea clădire timp de peste 30 de ani şi care cerea ca imobilul să fie trecut în proprietatea sa după principiile uzucapiunii. Se găsesc şi doi martori care să confirme acest lucru, iar Primăria pierde imobilul. Reprezentanţii Primăriei Galaţi au acuzat implicarea lui Mihail Boldea şi au făcut sesizări către Parchet.

Numele lui Mihail Boldea este legat şi de cazul "Eroilor". Este vorba despre un imobil situat pe strada Eroilor, colţ cu strada Domnească din municipiul Galaţi, este revendicat de către o persoană din judeţul Constanţa care a fost reprezentată de Boldea. În dosar au apărut documente vechi, din 1936, care ar fi trebuit să susţină că imobilul a aparţinut familiei constănţeanului. Numai că în acel document din 1936 se arată că imobilul se regăseşte pe strada Eroilor, iar strada a fost denumită astfel după 1990. În perioada din care datează documentul acea stradă purta denumirea Codreanu.

Ult alt caz, devenit penal şi denumit "Morilor", face referire la tranzacţionarea unui imobil din Galaţi care a aparţinut unui bătrân pe care gruparea infracţională construită în jurul lui Mihail Boldea a încercat să îl determine să le cedeze clădirea. Pentru a-l determina pe bătrân să renunţe la imobil, membrii grupării ar fi recurs la violenţă, astfel că, de frică, bătrânul, în vârstă de 82 de ani, a ajuns să trăiască pe străzi, apoi a fost internat într-un centru social. După ce bărbatul şi-a părăsit casa de teamă, membrii grupării au întomit documente false şi au mers la notar cu o altă persoană, un om al străzii, pe care au prezentat-o ca fiind proprietarul clădirii. Casa urma să fie vândută de către aceştia, în baza documentelor falsificate, către un consilier municipal din Galaţi, însă tranzacţia a fost întreruptă deoarece acesta din urmă, vecin de multă vreme cu proprietarul real, a realizat că vânzătorii nu aveau nicio legătură cu persoana ştiută de el. Cazul a fost instrumentat de către procurori, iar mai multe persoane au fost condamnate apoi. Ulterior, aceştia au susţinut că Boldea este capul afacerii.

Un alt caz este cel al unui teren de pe strada Tunelului care, prin hotărâri ale instanţei, falsificate, a fost vândut de mai multe ori pentru a i se pierde urma. În cele din urmă s-a descoperit că documentele fuseseră falsificate de către Elena Petrea, secretara lui Mihail Boldea.

Toate acestea sunt acum obiectul unor dosare penale în care procurorii arată că există "date şi indicii rezonabile în legătură cu participaţia penală a deputatului Mihail Boldea, în perioada 2006 - 2011, în obţinerea unor importante foloase materiale, injuste, prin inducerea în eroare a unor persoane, cu ocazia încheierii unor contracte de vânzare-cumpărare ale unor imobile, ascunzând situaţia juridică reală a acestora ori existenţei unor convenţii comerciale în ceea ce priveşte bunurile".

Gruparea infracţională constituită în jurul lui Mihail Boldea a reuşit să falsifice o serie de documente oficiale, expertize judiciare, documente care au fost folosite în faţa instanţelor de judecată ori a altor instituţii şi autorităţi, obţinând, în mod fraudulos, dreptul de proprietate asupra unui număr de nouă imobile din municipiul Galaţi. Potrivit anchetatorilor, Boldea ar fi constituit acest grup infracţional împreună cu Mihaela Cristina Bolboceanu - avocat în cadrul Baroului Galaţi, Aurica Maria Luchiniuc - membru în cadrul Curţii de Arbitraj de pe lângă Camera de Comerţ şi Industrie Galaţi şi fost subprefect al judeţului Galaţi, Elena Petrea - secretar în cadrul Cabinetului Individual de Avocatură "Boldea Mihail" şi Tănase Petrică.

În 16 martie, în acest dosar judecătorii Curţii de Apel Galaţi au admis propunerea DIICOT şi au emis mandate de arestare preventivă pe numele a şase persoane, respectiv Elena Petrea, secretara cabinetului de avocatură al lui Mihail Boldea, Alexandru Bogdan Boza, fost membru PDL, Tudorel Vrânceanu, Sava Lucian Mirică, Carmen Mirică şi Ştefan Lazăr. De asemenea, fostul subprefect de Galaţi Aura Luchiniuc şi avocata Mihaela Bolboceanu au primit interdicţia de a părăsi localitatea.

Principalul pion, însă, Mihail Boldea, rămas fără imunitate parlamentară, a fugit din ţară şi este dat în urmărire internaţională.

Procurorul de caz neagă că ar fi vorbit cu Mihail Boldea despre plecarea acestuia din ţară

Procurorul de caz din dosarul deputatului Mihail Boldea neagă faptul că ar fi avut vreo discuţie cu acesta în care deputatul l-ar fi informat că vrea să plece din ţară, aşa cum susţine acesta, şi în care magistratul i-ar fi spus: "Pleacă", transmite corespondentul MEDIAFAX.

Contactat telefonic de corespondentul MEDIAFAX, vineri seară, procurorul care instrumentează acest caz, Sorin Cărare, a infirmat faptul că atunci când Mihail Boldea ar fi fost la DIICOT Galaţi, în 16 martie, ar fi avut o discuţie în care învinuitul să-i spună că pleacă din ţară. "Nu am văzut interviul respectiv (n.r. - interviul pentru Gândul). Nu a existat o astfel de discuţie (n.r. - cu deputatul Mihail Boldea)", a declarat pentru MEDIAFAX procurorul Sorin Cărare.

Deputatul Mihail Boldea a declarat, pentru gandul.info, că se află în Congo, că avea deja programată plecarea, că a comunicat în 16 martie procurorului de caz acest lucru şi a transmis autorităţilor să nu îl caute, pentru că săptămâna viitoare va veni el în ţară.

Un reporter gandul.info a fost apelat, vineri, la ora 17.47, de pe un număr cu prefix de Kenya, de către deputatul Boldea, care i-a transmis "Sunt eu, sună-mă pe numărul ăsta". "Nu sunt în Kenya, sunt în Congo. Am venit cu avionul în Kenya şi am plecat cu maşina în Congo. Am intrat pe internet acum şi am văzut declaraţiile lui Băsescu. Nu trebuie să mă caute ei pentru că vin eu", a spus Boldea, contactat de jurnalist.

Întrebat dacă a fost o decizie bună aceea de a pleca din ţară, deputatul a răspuns: "Sunt un om liber. Pe 16, m-am dus la DIICOT, i-am zis procurorului că plec şi mi-a zis «Pleacă». M-au mai chemat şi pe 23 decembrie şi pe 24 am plecat la schi". El susţine că avea programată plecarea, dar nu l-a întrebat nimeni.

"Sunt în Congo. Vin singur în România săptămâna viitoare. Îmi caut bilete. Nu se poate aşa ceva. Ce fac familiei mele... Tatălui meu, fratelui meu. Este un circ. În dosar nu există niciun prejudiciu", a continuat el, adăugând că imobilul pe care l-a donat tatălui său era cumpărat din 2005.

Întrebat de ce a plecat, în condiţiile în care era de aşteptat să se ceară ridicarea imunităţii sale, Mihail boldea a replicat: "Nu, nu ştiam. O măgărie, făcută de Roberta şi de Buda. Trebuiau cinci zile, să mă cheme şi pe mine (la Comisia juridică-n.r.) Este un circ tot dosarul ăsta. Despre ce vorbim? Falsuri? Este incredibil ce se întâmplă. Nu se poate aşa ceva. Hotărârile judecătoreşti bune, nu contează că un judecător le-a analizat. E un circ ce se face la televizor. Voi veni eu, nu să mă caute ei".

Convorbirea s-a încheiat după 8 minute.

Mihail Boldea, pentru Antena 3: Am bani la mine! Pot să rezist aici 2 ANI DE ZILE liniştit

Deputatul Mihail Boldea a vorbit în exclusivitate pentru Antena 3 despre fuga lui din ţară şi despre cum vede el tot acest dosar în care este acuzat de constituire a unui grup infracţional organizat şi înşelăciune.

Iată cele mai importante declaraţii ale lui Boldea, pentru Antena 3:

- Am făcut plângeri. Binenţeles, am făcut plângeri la Parchetul General, am făcut plângeri la Kovesi, la Codruţ Olaru, la CSM, la Băsescu. L-am înregistrat la Băsescu în ianuarie şi poate verificaţi chestia asta şi i-am zis, domnule, sunt chemaţi martorii şi se trage de ei să dea declaraţii cum vrea DIICOT-ul ca să îmi facă dosar. Şi s-a făcut...

- Mi s-au încălcat toate drepturile la apărare.

- Să nu mă caute dommul Băsescu, voi veni eu săptămâna viitoare. Acum caut bilet de avion. Vin să-mi ispăşesc păcatele în România, nu să stau fugar.

- De ce nimeni nu sesizeasă că vărul procurorului Cărare este arestat pentru cel mai mare transport de ţigări. Kovesi a spus nu ştie. Iar Cărare controlează contrabanda cu ţigări la Galaţi. Sunt sute de oameni care spun că m-au bătut şi ce se întâmplă? CSM ia plîngerile şi le aruncă la gunoi

- Şi doamna Kovesi, care a ieşit să facă acum punct electoral cu mine. Doamna Kovesi, atât vă întreb: drept la liberă apărare mai există în România? Iar Codruţ Olaru ce spune acum: ăsta (n.r. - Boldea) e un golan, îl facem noi! Până una alta, am bani la mine. Pot să rezist aici 2 ani de zile liniştit.

- Când am terminat audierile am plecat acasă. Am rugat jandarmul să dea un telefon la un taxi şi am plecat acasa. Seara am aflat cine a fost reţinut iar eu dimineaţa am plecat. La ora 11 am părăsit Galaţiul, ca un cetăţean onest. Nu am folosit paşaportul diplomatic, ci pe cel turistic. Nu am plecat ilegal. Am ieşit pe la Giurgiu, la ajuns în vama la turci, am luat avionul la Nairobi, din Nairobi am luat autobuzul VIA Congo.

- Păi dacă eu voiam să fug îmi aranjam că sunt avocat. Îmi aranjam şi gata. Eu nu mi-am aranjat pentru că nu vreau să fug. I-am spus lui ăsta (n.r. - procurorului): Plec! Şi a spus: Pleacă! Şi am plecat. Eu nu am luat nimic, că s-a văzut la percheziţii. Toate hainele mele sunt acasă, am doar hainele de safari aici. Punct.

- Am venit în Kenya. Am luat avionul până în Nairobi şi de acolo am avut bilet până Malindi. Nu am ajuns în Malindi şi am luat autobuzul. Eu sunt în Congo în safari.

- Nu m-am sustras de la nimic. Nu aveam nici o interdicţie, nu m-am sustras de la nimic, nu aveam nici o obligaţie să stau în ţară, nu aveam nimic nimic. Am plecat sâmbătă, cu un prieten.

- Toader (n.r. - Mircea Toader, deputat PDL), care a ieşit ca un elefant, a spus: Vom vota ( n.r. - votul din Parlament pentru percheziţii şi eventual reţinerea lui Boldea în dosar). Ce votezi dacă eu nu sunt? Respectă o procedură că de asta este acolo o procedură stabilită.

- Eu nu am ştiut de nici un dosar. Nu m-a citat nimeni să mă duc să mă prezint. Domnul Băsescu, atunci când a fost cercetat a avut parte de o justiţie corectă. Acelaşi lucru îmi doresc şi eu, să se respecte justiţia. Îmi doresc să se constate că avizul care a fost dat de Parlament este ilegal, îmi doresc să se constate că au un mandat de arestare în lipsă pentru care eu nu am fost citat.

antena3.ro