Jump to content

Marin Petrescu - Amintiri din sportul gălăţean

Marin Petrescu

Recommended Posts

Au facut sport la Galati ... astazi Titi Teasca

Constantin Teasca , nea Titi pentru apropiati , ''Piticul'' pentru jucatorii lui ( prin spate !) a fost un antrenor de fotbal renumit , degraba irascibil si conflictual , care a colindat tara in lung si in lat , antrenand o sumedenie de echipe ( pe unele de mai multe ori ). Priceput de altfel , bun organizator , exigent pana la absurd,( din acest motiv nu isi ducea pana la capat contractul , ori pleca , ori era dat afara) ,a lasat in urma sa si fotbalisti ( nu jucatori !) , dar mai ales baze sportive modernizate ( cu sauna , bazin de recuperare , ozonificare , etc.) si , foarte important , terenuri de antrenament foarte bune. Asa s-a intamplat si la Galati in deceniul 7 al secolului trecut, gazonul de pe Dunarea fiind unul dintre cele mai bune din tara si pe terenul 1 si pe terenul 2 ). Metodele sale de antrenament erau insa , nu de putine ori , cel putin bizare. Iata o intamplare, din categoria celor care par anecdote , dar e reala. Parol.

Nea Titi il avea secund pe Tanase Alexandru ( renumitul Guta Tanase , jucator celebru inainte de razboi , inclusiv la echipa nationala) care isi castiga existenta din pictura ( de firme ) si , ocazional sau mai bine zis periodic se intorcea la fotbal . Deci , acum - secundul lui Teasca. Suparat dupa un meci cand , socotea el , echipa nu jucase cum trebuia ,Isi duce Teasca trupa in Bariera Traian . Socotind ca foltbalisii sai nu au conditie fizica , le ordona sa coboare din autobuzul clubului ( nu mai stiu care - Dunarea , F.C.M.,C.S.O.Siderurgistul , mai putin importa, era de prima divizie oricum) si sa o ia la fuga pana la Graboavele si inapoi. Si, completeaza , '' Hai Guta ,ce mai astepti , pleci si tu cu ei sa nu triseze''( tot pe jos). Guta Tanase : ''bine mai Titi , numai sa-mi spui , eu pe care dintre ei ma urc?''

Si alta:

Suparat tare ca sefii care se ocupau de fotbal ( bineinteles din conducerea orasului ) nu i-au rezolvat ceva important pentru echipa s-a jurat ca nu mai pune piciorul in cladirea clubului care era peste drum de Liceul Cuza. Si s-a tinut de cuvant ! Nu a plecat din Galati , contractul era '' gras'' , dar venind sa-si ia salariul , il primea la geam , el stand in strada si Paul Gheorghiu , cel care il platea, in club ! Pe pervaz semna statul de plata , pe pervaz primea banii! Dar, nu punea piciorul in club...

Pupaturi la Cracovia

Cred ca deplasarea in Polonia despre care vreau sa povestesc a fost in anul 1986. Echipa de hochei pe gheata a clubului Sportiv Scolar nr.2 ( campioana nationala de juniori ) , avand in formatie , printre altii pe Ionel Corciova ( actualul sponsor al divizionarei Dunarea ) , Potap , Toader , Moraru, toti componenti ai '' nationalei '' de tineret , urma sa efectueze un cantonament de pregatire in Polonia la Novy Targ. Regretatul Stelian Rusu , dupa parerea mea unul dintre cei mai buni antrenori care i-a avut Galatiul vreodata la toate sporturile ( nu e nici o exagerare, rezultatele o demonstreaza ) ]care aranjase deplasarea fiind cunoscut in toata Europ , a atasat la echipa si o '' echipa'' de sustinatori: si i-a omenut pe multi . Asadar, insoteau echipa sefi si de la Inspectoratul Scolar ( hocheistii erau si elevi si trebuiau protejati ) , de la Universitate ( cine stie , poate deveneau studenti ) , de la ''Vin '', de la ''Carne'' , dela Sectia Financiara ( astia dadea banii ) , ce mai , inca o echipa. Si aranjeaza Rusu o partida de pregatire cu lotulolimpic al Poloniei ( o forta in Europa acelor vremuri) , in apropiere ,la Cracovia. Se stabilesc detaliile tehnico - organizatorice , numai ca fiind un meci de antrenament , in ultima clipa s-a schimbat ora inceperii meciului, acesta urmand sa inceapa cu un ceas intarziere. Bun. Echipa ramane la patinoar iar suprastructura , ce sa faca ? , sa vizirteze putin Cracovia, unde aveai ce vedea. Numai ca meciul a inceput totusi mai devreme , echipa noastra luata la pret de matineu de adversarii mult mai valorosi ( si mai in varsta), conduce dupa prima treime cu 2 - 0 , starnind stupoare in randul putinilor spectratori. In momentul cand echipele ieseau de pe gheata pentru puza a sosit si delegatia sefilor din oras. Tabela arata , am spus , un halucinant 2 - 0 pentru noi. Seful delegatiei , om cumsecade de altfel, fiind cam masiv era poreclit Brejnev care -si cunostea echipa dupa ehipament , s-a repezit fericiut si a inceput sa-i pupe pe '' galben''. Numai ca acestia, otarati foc, il respingeau nervosi si , in acelasi timp, nedumeriti. Ce se intamplase ? Galatiul nu juca in galbenul pe care il stia seful , galbenul era de data aceasta culoarea polonezilor. Pana la urma , gazdelor le-a trecut supararea , cstigand, cum era normal , meciul si ne-am despartit prieteni.

Rata( cu tz)

De cand ma stiu , si am slava domnului , destui ani , m-am temut de apa. Saraca mama ne speria si ne spunea ca ''Dunarea cere om'' de frica sa nu ne ducem , cu fratem-iu , la Dunare , la scaldat.A fost si este unul dintre motivele pentru care i-am aprecat in mod deosebit pe cei care erau in stare sa-i invete pe altii sa inoate. Paranteza:absolvent de I.C.F.,mi-a fost destul de greu sa '' iau'' exmenul la natatie.Eram o curiozitate: ''cum ma , tu de la Galati , dintre ape ?''.Revin.Si au fost destui dascali care au facut treaba asta deosebit de utila, sa invte copiii sa inoate, sa-i atraga in cele din urma spre sport, sa-i caleasca , etc. Si , intr -o ordine intamplatoare, amintesc pe Cosuleanu ,Cricopol , Mititelu , Gorciu , Balint , Stoian , Schwing , multi trecuti in lumea umbrelor, odiheasca-se acolo unde sunt. Dar a fost si cineva special. Era Rata , cu tz. Invatatorul rebel , foarte bun meserias, cum se spunea de moda veche: nu e de rau, era sever ,pedagog desavarsit , drept, aspru si bland cand copilul dormea , punctual si ... sportiv. Si avea un principiu:nici un copil nu era egal cu altul,el dadea un singur premiu intai, unul doi si unul trei la care adauga o mentiune. Niciodata nu a admis sa ofere premii la toata clasa ,sa nu se supere nimeni in pofida presiunilor care se faceau asupra lui. Nu ceda.Si atunci, stapanirea , drept represalii , il muta din scoala in scoala;tin minte ca a ajuns si pe la Tulucesti.E drept a stat mult( cativa ani !!!) la scoala 21 , cea de lnga facultatea de economie ( unde era scoala de partid). Ei bine, Rata, ani de zile si-a incolonat copiii si i-a dus la bazin , sa invete sa inoate.Pe toti . Avea, bineinteles , aliati antrenorii de inot care isi rezolvau astfel si selectia. Nu stiu cati copii a dus la inot , oricum cateva mii bune, dar stiu, sunt sigur ca marea lor majoritate au ajuns oameni adevarati. Si sanatosi. Dictonul scris pe frontispiciul bazinului de la L.V.A.''Mens sana in corpore sano'' nu e o aiureala.De cativa ani , Rata si-a realizat visul , s-a retras in Neamt,pe malul Bicazului unde face... scufundari. In numele acestor mii de copiii, astazi oameni maturi, multumesc domnule invatator Brandasu

Nea Fanica Babin - tata luptelor la Galati

Cred ca a invatat luptele de pe undeva de pe la circ. Leaganul sportului celor puternici. Se poate sa se fi nascut pe la tara, dar la circ , categoric ,acolo a inceput sa infloreasca pentru ca acolo lumea vedea . comenta si apoi , incerca sa faca la fel. Mimetsm . Ma rog, e o parere personala. Eroul nostru de astazi , Stefan Babin , un munte de om , bucatar de profesie, dupa ce s-a '' trantit'' in tinerete prin targuri , iarmaroace , orientat , s-a facut antrenor , meserie noua prin anii 50 si , de vitor. Multa scoala nu a avut , dar un simt deosebit al depistarii viitorilor campioni fara indoiala ca era marele sau talent. Ce testari cu ruleta si cronometrul ? Ce fisa medicala de care se vorbeste acum ? Ce anamneza, ce suntem la spital ?. Nea Fanica , ochea cate un baiat mai mare ( voinic vreau sa zic ) , il cantarea din ochi si , atentie , ii cerea acestuia sa-l stranga in brate ( pe Fanica ) si testul era gata ! . Daca il stragea de-i iesea ochii din cap , era bun.Si , lucru deosebit , avea o metoda , fara indoiala empirica , sa-i verifice incheieturile, si la mana si la picior. Urma nminca de lamurire cu el , sau parintii , daca era cazul si ... campionul urma sa devina.Tiparul era confirmat de gasirea lui Nicolaie Martinescu , viitor campion mondial si olimpic ( gasit in Faurei , pentru Cupa Recoltei ,unde numara butoaiele la gara ) , Viorel Panait , Panait Enache , Petrica Poalelungi ( se zice , luat de la Donose , alt maestru al luptelor) si lista at putea continua. In privinta antrenamentelor, nea Fanica nu excela in metodioca moderna , modelare, , peroidizare sau alte chestii cosmopolite...Ca sa nu mai spunem ca baietii invatau unii de la altii ( cam asa se intampla si acum , dar nu prea recunoastem ) . Avea luptele in sange , le simtea si transmitea elevilor sai in competitii indicatii in mod original : '' fa 'a lu'Poale'', fa' a lu'Neicu'' , fa' lu'sarma'', asta insemnand ca elevul sau sa efectueze un procedeu tehnic pe care Poalelungi , Neicu sau Presura ( renumiti in epoca ) il excutau foarte bine( sa nu se complice cu tur de cap , cheie , intrare la picioare, etc.. Si uite asa , nea Fanica a ajuns sa fie poate primul antrenor emerit din Galati ( nu bag mana in foc ca a fost asa, dar sunt apropae sigur ) , titlul care in anii '70 chiar insenmna ceva si pe care cu siguranta il merita . Erau cativa in toata tara nu ca acum cand sunt o puzderie, dar rezultate la mondiuale si europene mai rar. E , daca vreti , dintre masteranzii si doctorii din zilele noastre ( mai toti emeriti ) si meseriasii . Ca daca e sa raportam doctoranzii si masteranzii actuali cu starea sportului romanesc ( galatean ) sigur ne aflam in stare de ... boala acuta.

Inginerul de la sport

Transformarile in societatea romaneasca dupa al doilea razboi , se stie , au fost fundamentale. De fapt , dupa luarea puterii de catre comunisti. Fenomenul nu a ocolit nici sportul '' burghez''. Era epoca romantica a sportului si la Galati. Sport si educatie fizica se facuse la scoala ( cata lume facea scoala ? si , daca da mai ales , peste primara ) Copiii , aia amarati , se jucau pe maidan ( Doamn ! ce de fotbalisti a dat maidanul pe locul caruia se afla azi Piata Centrala din Galati - Adamache , Roznoveanu , etc.) , se mergea la scalda la Dunare , Brates , Siret sau Prut unde se lasa''obolul'' anual de inecati ,de tenis cu racheta cumprata de parinti nu se auzise, numai la singurul liceu de baieti din Galati ( care avea sala de sport , bazin si poligon de tir - ce baza !) elevii de la L.V.A., paranteza iarasi - ce dascali - Cosuleanu , Cricopol , Manolescu , Voda...sportul era la el acasa. si , in continuare la fostul Institut Mecano Naval , normal, studentii , faceau sport , intai de placere, apoi si absolvind studiile cu ajutorul sportului,dar asta este alta poveste.Ei bine, sportul trebuia organizat si condus dupa modelul din marea prietena Uniunea Sovietica de partidul unic. Si sportul a inceput sa aiba in frunte activisti , de multe ori cu foarte putina instructie si educatie , care nu aveau nimic comun cu fenomenul , origine sanatoasa, din fabrica sau uzina, cazangiu daca se putea;sa stie ce e munca Culmea, in saracia dupa razboi , erau bani. Si apropo de bani, activistii astia daca erau priceputi la ceva erau priceputi la strangerea cotizatiior de la populatie si atat. Ei bine, in anii 6o Galatiul a avut sansa (si nu ma hazardez cand spun asta )sa aiba la conducere un inginer pe care meseriasii l-au primit cu mare retinere. Mai ales ca , destul de tanar , venea de la Primarie si , destul de vocal, se si cam lauda ca el este activist. Timpul a dovedit ca fostul fotbalist dela Stiinta , bucurestean din Giulesti ( se dadea smecher crescut in Grand), era un tip curajos, deosebit de muncitor , invata repede, stia sa lucreze cu oamenui pe care si-i selectiona cu grija si care intr-un deceniu si jumatate a facuut atatea baze sportive in Galati cat nu a facut numeni. Sa ne intelegem , nu le-a facut el cu mana lui si cu bani de acasa. Dar a fost deosebit de inteligent sa se bage la ce se pricepe, sa se duca la stapanire si sa aduca bani ,sa faca rost de constructori si asa au aparut Patinoarul Artificial , Sala Sporturilor ( cam naivi, noi ii ziceam Palat ) , Complexul de lupte '' Stefan Babin'' , Complexul de Tenis de la Gradina Publica , Popicaria , Bazinul de Inot Olimpic, Arena de Box , salile de box de la I 5 si I 7 , pista nautica de la Brates , cabanele si turnul de control si altele. Situatia actuala a bazei sportive galatene ? '' Astia. nu sunt in stare nici sa varuiasca ce am facut noi '' dupa expresia plastica a unui perosonaj cunoscut.

Am vrut sa scriu toate acestea pentru ca stau si ma minunez ca nu se mai '' misca'' nimic la reabilitarea salii sporturilor, stadionul Dunare se ruineaza iarasi nu exista pista de atletism in care locuiesate Fita Lovin ( si nu a parasit orasul niciodata in pofida multiplelor tentatii ) sportiva care a adus medalie olimlpica la atletism pentru urbea noastra si, cand ma intalnesc cu domnul Teodor Oprica mie-e rusine ca nu suntem in stare macar sa pastram ce s-a '' facut'' sub domnia sa. Sa fiti sanatos domnule Oprica si multumiri din partera unuia care , recunosc , nu a avut incredere in inginerul venit dela sfat.

Munca , talent si ... intamplare

In cei peste cei 50 ani petrecuti in interiorul fenomenului am avut norocul si privilegiul sa fiu contemporan cu mari sportivi .Si cand folosec expresia ma refer la cei care au facut intr-adevar performanta si s-au realizat si ca oanmeni. Mi-am pus mereu intrebarea , ca o obsesie ; ce conteaza oare mai mult , talentul , munca , ambele , antrenorul sau mai este un ''ceva''. Ei bine , parerea mea , am dreptul ca oricare , sa am o opinie; Munca pe branci , talentul pe care til da Domnul ( vai, ce lesne se poate risipi !) si ... intamplarea.Nu pretentia ca am descoperit roata si apa calda ci pur si simplu eu asa cred si am simtit nevoie, vorba aia , sa ma exprim ; si mai este si antrenorul , acesta avand locul sau special in modelatea mai ales a botului de aur.In sprijinul credintei mele am destule exemple: Nicolae Martinescu nu ar fi ajuns campion olimpic si mondial la lupte daca nu se inventa Cupa Recoltei,i-am spune acum P.N.Sportul pentru Toti( concurs de tranta pentru voinici) ; Nicu Vlad nu ar fi cucerit lumea ( nu exagerez ) cu halterele daca, pentru a nu fi concediat un antrenor cu afinitati bahice i s-a infiintat acestuia (antrenorului) o sectie in Piscu ; Fita Lovin nu devenea campioana mondiala la cros daca profesoara Stefania Constantin nu o inscria la Crosul Tineretului tot un sport de masa si , in sfarsit ,( o sa vedeti de ce ) , Viorica Susanu nu ar fi in pragul stabilirii unui recood fabulos incercand sa castige inca o medalie de aur la J,.O. ( peste cele 4 !) , daca echipa de selectie a federatiei de canotaj academic nu nimerea la scoala ei din Galati , eroina noastra nefiind nici vorba vrea atleta. Sigur, Fanica Babin , Gheorghe Gospodinov, Nicolea Marasescu sau Gheorghe Roman isi au cota lor de merite, dar , zic eu , au avut pe mana talente, sosite intamplator in sport. Trebuie sa fiu cinstit si sa amintesc ca sunt( sau mai bine zis au fost ) si campioni , depistati si crescuti in stilul scolii sovietico/estgermana; dar acestia fac obiectul altei discurtii.

Acum , ca mi-am expus parerea despre rolul intampolarii ( nu ca ar fi ceva rau, daca vreti eu cred in providenta) , sa revin la subiectul Viorica Susanu. Fata aceasta , nascuta la Galati , este probabil; cel mai indreptatit cetatean sa fie ... Cetatean de Onoare al Municipiului Galati ,lucru realizat , spre lauda lor de edilii orasului nostru, in pofida indaratniciei cu care tocmai cei care trebuiau sa o propuna pentru distinctie refuzau cu obstinatie, folosind si un pretext cel putin aberant ,daca nu de Giga : Ce avem noi cu ea. o fi nascuta la Galati, dar nu a facut sport pentru noi ci pentru Bucuresti (!?!) Mai fratilor, voi intelegeti, parca ar fi reprezentat Tanganica si nu Romania. In sfarsit, oameni si oameni.Eu doresc insa ceva: sa citesc eu , si alti galateni ( dar pe hartie scrisa , sa ramana) despre ispravile acestei sportive cu totul fabuloase , acum in pragul uni record greu de egalat , un model de urmat . Mult succes in continuare Viorico ! Multumesc anticipat pentru ce urmeaza sa citesc.

Antrenorul frenetic

Desfasurandu-se in aceste zile Campionatul Mondial de hochei pe gheata pentru juniori mari ( 18 ani ) si unul dintre antrenorii formatiei noastre fiind galatean, am realizat ca acesta a avut un sezon deosebit de plin fiind pe banca tehnica la juniori mici, la cei mari ,la seniorii Clubului Dunarea si , in acelasi timp ,l nationala de juniori dar si la cea de tineret. Ei bine, Marius Trandafir ( ce nume predestinat Domnul Trandafir - Sadoveanu una din cartile copilariei mele ) face toate acestea si le face bine de vreme ce sportivii antrenati de el progreseaza teribil , fiind totusi un om tanar.Ii stiu evoluitia sportiva, a fost corect cu sportul pe care l-a indragit , nu a rupt inima targului cu performantele sale ca sportiv ( loturi , echipe nationale, titluri de campion ) dar , dragostea pentru sportul crosei si pucului l-a tinut aproape de gheata . Si a devenit antrenor, foarte tanar , dedicandu-se cu deosebit succes meseriei si sunt convins ca rezultatele sale nuse vor opri aici.. Si , mi-am adus aminte de un inaintas al sau in sportul galatan, pe care, chiar daca sunt sigur ca nu l-a cunoscut ( fizic era imposibil ) l-a copiat , si , cu mult succes. Este vorba despre Petre Mihai , Tataia pentru cunoscuti , antrenorul de box care a pus umarul la dezvoltarea nobilei arte in orasul nostru cand galatiul era la putere. Tot asa, tanar , fara performante teribile ca pugilist , pare-mi - se la 23 ani si nu vreau sa gresesc ,luati anii cu aproximatie, in orice caz tanar , Tataia a pus manusile in cui si a boxeri si echipe, cand publicul nu incapea in sala ICOR si apoi in Sala Sporturilor, a facut Box Clubul ( cu alt prea repede plecat - Gigi Moscopol) , a castigat cu echipa sa campionatul Romaniei si Cupa ( sa nu uitam , Steaua si Dinamo erau in voga) a fost antrenor al echipei nationale ( fiind asa o personalitate a venit echipa dupa el si au facut cantonamentul la Garboavele , Tataia avea treaba , in acelasi timp, si la club)) . Nu are rost sa-i amintesc pe toti pe boxerii care i-au trecut prin mana pentru sunt cam toti, dela Adolf Cristea la Fane Cojan , dela Mircea Toni la Octavian Amazaroaie , de la Vasile Bute la Vasile Lehadus , de la fratii Bogoi la Cioloca si etc,et, Si acum ma voi dezice oarecum de ce am zis zilele trecute ca antrenorul are si el un rol . Are un rol mare in performanta sporttva. Ma mai schimb in idei.D/voastra stiti cine e consecvent pana la capat ...

Poarta sau '' ideologie sportiva''

Sectia de box a Clubului Dunarea , sectie de juniori , a fost ani de zile principalul furnizor de viitori campioni catre Box Club , acolo unde, incapand pe mana lui Petre Mihai , deveneau competitivi pe plan international. In fiecare an , Dunarea '' scotea'' campioni nationali de juniori pe banda rulanta: Ionel Panaite , Georgica Donici , Sandu Petrescu , Gheorghe Barah , Dumitru Micu , etc. Si era normal , de vreme ce aici lucrau adevarati maestri si era o placere sa-i vezi in coltul ringului , laolalta, fiind secunzi pe rand, pe Costica Jelesneac , profesorul Octavian Tabara si Geza Furesz; si langa acestia, harnic ca o furnica , instructorul Danila Serban. Dar, anii au trecut ,Arena, situata pe Republicii , langa Biserica Catolica, a fost modernizata in vederea Jocurilor Balcanice si ... s-a inchis intrarea de pe bulevard. Pe unde sa facea acum intrarea ? prin spate, pe la gunoaie , langa Comisariatul MIlitar. Dar timpurile se schimbau , antrenorii '' s-au petrecut'', au aparut lipsuri materiale, pentr copii au aparut alte tentatii , ma rog ne modernizam oarecum. Dar , lovitura pe care a primit-o boxul a fost tocmai inchidertea portii de pe Republicii, de fapt cea mai tare propaganda pentru sport . Din zece persoane care treceau pe strada , jumatate se uitau in arena ( se juca bascvet , se faceau lupte sau box ) , oamenii sunt curiosi prin firea lor ; din cei care se uitau,mai intrau si in arena ,poarta fiind in permanenta deschisa si ... cate unii ramaneau sa faca sport..Acuma , era greu, copii trebuiau sa inconjoare si sa vina anume la sala. Ce sa fac sa deschidem iarasi poarta ? Pai, m-am gandit eu , sa incerc sa prelucrez '' ideologic''.Si la prima '' convocare'' cu greii zilei indraznesc '' Tovarese secretar , stiti noi la sport nu facem numai performanta facem si educatie , luptam impotriva parazitismului , a alcoolismului si obscurantismului( hai ca-i tare !) '' Stiu mai, asa trebuie''.'' La noi vin copii la sport si nu mai pierd vremea pe bulevard si nici nu mai intra in carciumi '' .'' Bine mai , asa sa faceti', ca de aia v-a pus partidul acolo''.''Stiti insa ca noi suntem dezavantajati in lupta cu '' ramasitele '' burgheze''.'' Cum asa"?'' Pai, pe Bulevard sunt alaturi biserica si restaurantul Miorita si poarta noastra s-a inchis. Noi gonim tinerii in loc sa-i atragem, le-am inchis poarta ''.'' Mai, tu ai dreptate, sa vad ce pot face sa va deschid poarta''. Nu a mai apucat, a venit decembrie '89. Tot prin spate se intra, pe Domneasca in schimb a aparut langa cele doua locatii si un '' Sex Shop''. Asta e. Am '' atacat ideologic'' dar n-a fost sa fie.

Un antrenor mai ... breaz

Titlul corect trebuia sa fie '' au antrenor a devenit mai breaz dupa iesirea la pensie''.Acesta , mutandu-se la ... Breaza. Hai ca fac si jocuri de cuvinte(!). Maestrul Ocvtavian Tabara , caci despre acesta este vorba , a iesit la pensie acum sase ani de la Clubul Dunarea si a ales , a si avut posibilitatea , sa se stabileasca la munte ( ma rog,subalpin) la aer curat dupa o viata tumultoasa pe ring ,la coltul acestuia sau in structurile de conducere ale sportului galatean. Tabara (ca la marii artisti e novoie de un singur nume pentru a fi identificat ) a oscilat multa vreme intge nobila arta ,pe care a practicat-o cu daruire altoindu-si zdravan oponentii si munaca de birou . Absolvent al Scolii Financiare ( cand invatamantul nu fusese restructurat dupa razboi) , Tabara era contabil , sau in zilele noastre, economist. Dar , boxer fiind ,si-a continuat studiile absolvind Institutul de Cultura Fizica si Sport din Bucuresti si a inceput sa conduca , calificat , meciuri din coltul antrenorului. A alternat , cum spuneam , meseriile , fiind '' sef'' la Stiinta , Politehnica sau C.S.Orasenesc ( si a facut-o bine) dar si antrenor la Dunarea ,Box Club sau la lotul national olimpic ( vicepresedinte la CSU , si scos din productie de catre federatie l-a insotit pe Georgica Donici lde la Dunarea la J.O. a Moscova ) , antrenor federal si , in final ( cam vrea douazeci de ani ) a condus Centrul National de Pregatire Olimpica pentru Juniori la Box de la Galati , centru creeat tocmai de catre eroul nostru.In afara lui Lucian Bute , si el trecator prin acest centru ( e antologica faza cand , observandu-l la masa pe pechean , eroul i-a schimbat gasrda , trasnsformandu-l intr-un stangaci devastator) , Tabara a scos multi campioni nationali de juniori ( cand spun multi , spun zeci ) , fiind in coltul ringului cand sportivii romani castigat medalii la competitiile internationale oficiale , balcanice , europene sau mondiale. Acesta este unul dintre motivele pentru care a primit , pe bune, titlul de antrenor emerit , Ordinul Meritul Sportiv cl.I sau pensia vigera.Si ajungem in zilele noastre. Tabara sta bine mersi la Breaza , la aer.Numai ca , naravul din fire nu are lecuire.Si afla edilii din noul sau oras pe cine au in ograda si ii propun lui Tabara sa antreneze pentru ei. Si galateanul ( care , in mintea responsabililor, nu a meritat sa fie cetatean de onoare in orasul sau ) si-a facut o trupa noua la Breaza si , mane - poimaine, incepe sa scoata campioni.Cum e aia cu profet in tara ta ....

• 1 month later...

Ciclism

Vestea ca orasul nhostru este inclus in Turul Romaniei la ciclism m-a cam mirat. Dupa cat mi-a aduc aminte , cel putin in ultimii m 40 ani nu am intrat in vederile federatiei de specialitate , Galatiul nefiind nicicand un centru care sa merite atentie.Chiar daca in anii '80 , Florin Popovici ( mare sfortar ) infiintase o sectie de ciclism la Clubul Dunarea. Antrenor a fost adus ardeleanul Francisc Gera( esuat in Bucuresti , casatorit cu o'' regateanca''a naibii ) , un ungur foarte devotat si leal , presedinte a sectiei fiind maiorul Cosmescu, figura interesanta - militian la circulatie, a schimbau haina cu una kaki ( ochiul si urechea ) si , in apoteaoza , negustor la Hanu Conahi . Apropos de ciorculatie; era epoca in care , efectiv, stapanii oarasului erau , intr-o ordine aleatorie, Vlad , Marica , Bogos, Tengher sau Ghinet. Acestia erau ''responsabilii'' cu ridicarea permiselor de conducere auto , chiar partidul unic avand probleme pentru recuperarea pretioaselor documente. MI-as mai exprima nedumerirea ca Braila nu se afla printre orasele in care se termina ( si incepe ) o etapa in Turul Romaniei, urbea vecina avand o traditie adevarata; poate pentru ca centrul este in renovare. Cine stie. Oricum , e bine ca Turul trece pe la Galati , poate schimba ceva din gandirea administratorilor ,poate fac piste pentru biciclisti , ''desenele'', actuale ( cu bidineaua ) , pe traoture si pe carasabil , fiind niste caricarturi.

Unul stiut si unul nestiut ( care risca sa fie condamnat pentru pactizare cu dusmanul de clasa)

Zilele trecute am zarit bintamplator pe strada un domn prezentabil langa o masina la fel de... prezentabila. Si , fiind nemteasca , gandesc ca buna. Persoana respectiva , un tanar de viitor la sfarsitul anilor dinaintea evenimentelor din decembrie m-a trimis cu gandul imediat la cei doi ofiteri de securitate care ne monitariza institutia , colegi cu acesta. Unul dintre ei , cel descoperit , sa-l numit maiorul Ispate ( cine tie, poate mai lucreaza si sa nu-i facem rau ) era cel descoperit . Adica , il stia toata lumea , ne facea instructaje organizate cum sa ne aparam de parsivul capitalist si nu dortea decat o informare scrisa ( si nesemnata ! ) dupa orice intalnire sportiva cum ca nu s-a intamplat nimic deosebit. Al doilea , nea Cutarescu , tot maior , era ca o umbra.Se voia total conspirat ( bine, toata lumea stia cine este ) si misiunea lui era evident trasul cu urechea. Acum , pentru cine nu stie, era o lege , pe care o gasesc si o gaseam total tampita.Nu aveai voie sa intri in contact cu strainii . Adica, daca venea o echipa din Polonia sa zicem, o asteptai la gara , condiuceai oaspetii la cazare , la locul de antrenament, ma rog , meregai cu ei si , atentie , nu aveai voie sa discuti cu acestia decat in locul aprbat ( in cazul nostru in sala de sedinte). Noaptea mintii ! Trebuia sa fii mut. Ei bine,se anunta chiar o delegatie din Polonia , vine la mine Cutarescu si imi atrage atentia ce si cum sa vorbesc si , mai ales sa fiu vigilent.Dar, bomba! . Cand s-a terminat instructajul , intra delegartia poloneza peste noi. Cuterescu se face verde, vrea sa o stearga pe langa straini, acestia se arat mai mult decat amabil si ii intind mainile sa dea noroc, individul se fastaceste si , disperat , se uita la mine sa-l asaalvez. N-am ce face si il prezint '' Dumnealui este .... domnul inginer Cutarescu'';. Strangeri de maini ,chiar pupaturi , polonezii cam slavi de felul lor scapasera la palinca si pe bietul om incep sa-l treaca transpiratiile. Dupa aceea am aflat ca era disperat cum o sa spuna el superiorilor ca a participat la o intalnire neautorizata cu strainii .Banuiesc ca s-a descurcat , il vad linistit , isi mananca pensia. Dar m-am abatut de la idee .Pentru ca , nu-i asa ? , la vremuri noi tot noi.

P.S. George Cramer mi-a spus astazi ca a murit Marius Iorga , 72 ani , pentru cine nu stie, unul dintre cei mai buni voleibalisti pe care i-a avut Galatiul in anii 60 ai secolului trecut.

• 2 weeks later...

Sala '' Puiu Manolescu''

Profesorul Aurica Baltag , baschetbalist care a cochetat cu lotul national ( acum , pensionar ) , avand mai mult timp liber si , socotind ca are o datorie morala, a facut ce a facut si a miscat lucrurile. La capacitat si pe prof.Vasile Ciuchina , determinandu-l sa aprobe si asa puna in practica ideea:''nea Puiu'' , barbatul fatal dupa care oftau multe domnisoare si care inebunise Galatiul , modelul de dascal de educatie fizica ( si nu numi de tumbe) , profesorul care a ridicat materia lui la '' mes sana in corpore sano'' a devenit de astazi numele salii de gimnastica ( asa se numea in anul 1936-anul constructiei) a Colegiului '' Vasile Alecsandri''., in luna in care se implinesc 12 ani de cand s-a dus.A fost o ceremonie pe cinste, cu toate cele , slujba pentru '' botez'' , diplome de excelenta pentru spravietuitorii unei gereratii de aur( nonagenarii Draguta Manolescu si Ioan Cucu si mai '' tinerii ''Adrian Marian si Horia Dulgheru) si traditionalul meci de baschet intre baietii de la CNVA si CNMK.

Si , ca veni vorba de barbatii aratosi ai tineretii mele trebuie sa-i aduc in memorie pe Bil Manaila ( caiacist de succes) , Boris Olinescu ( actor, dar impatimit al sportului ) sau voleibalistul Gabi Udisteanu ( bine, la volei era cam ingramadeala, il talonau de aproape Marius Iorga , Vasile Petrisor sau Traian Valsa) si , ultimul , intr-o ordine total aleatorie, Stelu Rusu cu zambetul , inocenta si bunatatea sa;multi dintre ei trecuti dincolo, ca si '' Nea Puiu''. O lacrima...